• »
  • Raporty
  • »
  • Jak i za ile polacy remontują mieszkania?

Jak i za ile Polacy remontują mieszkania?

Jak pokazują wyniki badań Oferteo.pl, Polacy z reguły chcą przeprowadzić prace remontowe na powierzchni większej niż 41 m2, w wielu pomieszczeniach (w większości przypadków w co najmniej czterech) i zakończyć je najszybciej, jak to będzie możliwe (niemal 50%). Koszt remontu przeciętnego mieszkania może wynieść, w zależności od użytych materiałów i wysokości robocizny, od 28 do 48 tysięcy złotych.

Częściej remontujemy niż wykańczamy

Rodzaj zlecanych prac

Według danych GUS deweloperzy oddali w 2015 roku do użytku ponad 147 tysięcy mieszkań. Natomiast wśród zapytań złożonych w serwisie Oferteo.pl, łączącym osoby poszukujące produktów i usług z ich dostawcami, 75% dotyczyło remontu mieszkania używanego. Z kolei 25% użytkowników deklarowało zamiar wykończenia nowego mieszkania. Częściej remontujemy niż wykańczamy, co wynika z faktu, że nowe mieszkanie wykańcza się tylko raz, a później remontuje często co kilka lat.

Jak remontować, to na całego

Powierzchnia remontowanych pomieszczeń

Jeżeli już zabieramy się za remont, to zazwyczaj chcemy przeprowadzić prace w całym mieszkaniu. Użytkownicy Oferteo.pl najczęściej deklarowali, że chcą wyremontować lub wykończyć powierzchnię większą niż 41 m2 – wskazało tak aż 63% z nich. Tylko 2% zapytań dotyczyło prac na powierzchni mniejszej niż 10m2. Warto przy tym zwrócić uwagę na dane Głównego Urzędu Statystycznego, wedle których przeciętne mieszkanie w polskim mieście ma powierzchnię 64,2 m2, a na wsi – 92,3 m2.

Preferowny zakres prac budowlanych

Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były pokoje. Wskazało na nie 28% użytkowników. Nieco mniej wskazań padło na przedpokój (25%) oraz na łazienkę i kuchnię (po 23,5%).

Przeciętna powierzchnia domu

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, badani najczęściej wskazywali zamiar przeprowadzenia prac remontowych w czterech lub więcej pomieszczeniach (łącznie 62% wskazań). Chęć remontu tylko jednego pomieszczenia zadeklarowało jedynie 7% użytkowników. Z kolei 13% chciałoby wyremontować dwa pomieszczenia. – Może to wskazywać na fakt, że najczęściej chcemy wyremontować całe mieszkanie, bowiem według danych GUS na statystyczne polskie mieszkanie przypada 3,8 pomieszczenia – komentuje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

Fachowcy od elektryki poszukiwani

Remont a wymiana instalacji

Remonty najczęściej łączą się też z wymianą różnego rodzaju instalacji. Nie jest to praca, którą łatwo wykonać samemu, dlatego często poszukujemy fachowców, którzy mają odpowiednie uprawnienia i przy okazji remontu potrafiliby również zająć się instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną i c.o.

Jak się okazuje, najbardziej pożądana w polskim mieszkaniu jest wymiana, rozbudowa lub przeróbka elektryki – potrzebowało tego 45% użytkowników serwisu. Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej planowało 30% użytkowników, a 25% było zainteresowanych wymianą instalacji c.o.

Niektóre łatwiejsze czynności związane z remontowaniem bądź wykańczaniem mieszkania jesteśmy w stanie wykonać sami. Jednak do innych, bardziej zaawansowanych robót, wymagających doświadczenia i fachu w ręku, warto zaangażować specjalistów. Wśród dodatkowych prac, które najczęściej zlecali użytkownicy serwisu, znalazły się: ułożenie glazury, gresu bądź terakoty (48%), montaż płyt gipsowo-kartonowych (32%) oraz tynkowanie (18%).

Najwięcej wykończeń na mazowszu, remontów – na śląsku

Zapytania o remont

Najwięcej zapytań dotyczących remontów i wykończeń mieszkań łącznie złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego (18%), śląskiego (15%) i dolnośląskiego (13% ogólnej liczby zapytań). Co ciekawe, 3% zapytań pochodziło z zagranicy: najwięcej z Niemiec, a w dalszej kolejności z Norwegii, Holandii i Austrii, a więc kierunków często wybieranych przez polskich emigrantów, którzy później zlecają w Polsce wykonanie prac.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego byli tymi, którzy najczęściej chcieli wykańczać nowe mieszkania – złożyli aż 1/5 wszystkich zapytań dotyczących tego rodzaju prac. Na kolejnych miejscach uplasowali się mieszkańcy woj. dolnośląskiego (17%) i małopolskiego (11%).

– Te wyniki korespondują z danymi GUS o liczbie nowych mieszkań oddanych do użytkowania w 2015 roku – wyjaśnia Karol Grygiel. – Woj. mazowieckie jest liderem w tym zestawieniu, a dolnośląskie i małopolskie są w ścisłej czołówce.

Z kolei najwięcej remontów używanych mieszkań przeprowadzali mieszkańcy woj. śląskiego (17%), mazowieckiego (16%) i dolnośląskiego (12%).

Im szybciej, tym lepiej

Oczekiwany czas realizacji

Prawie połowa zleceniodawców stwierdziła, że chce zrealizować remont jak najszybciej. Jedna czwarta użytkowników wskazała, że chciałaby zrealizować remont w ciągu miesiąca, a co piąty użytkownik – w ciągu trzech miesięcy. Tylko 4% zleceniodawców planowało remont z przynajmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Plany 4% użytkowników były na etapie na tyle wstępnym, że nie wskazali jeszcze dokładnego terminu prac.

– To zrozumiałe, że chcielibyśmy zakończyć prace szybko, sprawnie i móc cieszyć się odnowionym mieszkaniem – komentuje Karol Grygiel. – Warto jednak wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie do remontu. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednią ekipę, a pamiętajmy, że na porządnych fachowców nierzadko trzeba zaczekać, dlatego warto odpowiednich kontaktów szukać wcześniej. Dobrze jest również odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Niestety trzeba być też przygotowanym na to, że prace mogą się przeciągnąć.

Ile to kosztuje?

Koszt remontu

Wydatki na remont mieszkania mogą wynieść od 30 do 50 tysięcy złotych (bez wyposażenia). Ostateczny wpływ na to, jak głęboko będzie trzeba sięgnąć do kieszeni, ma wiele czynników: od zakresu prac, wyboru wykonawcy, po jakość materiałów i ich dostawcę.

Warto pamiętać, że koszty remontu bądź wykończenia mieszkania można obniżyć np. wybierając tańsze materiały i oddając w ręce fachowców tylko część prac, a resztę przeprowadzając samodzielnie.

Ponadto w przypadku wykończenia nowego mieszkania często należy liczyć się również z kosztami wyposażenia go w AGD i sprzęty RTV.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 2272 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 maja 2016 r. przez użytkowników planujących remont bądź wykończenie mieszkania.

Jak działa Oferteo.pl

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Dostawcy produktów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Dołącz do Firm Remontowych

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu, bezpłatnie, złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Otrzymaj Oferty na Remont

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.:  (+48) 71 722 33 24
fax:  (+48) 71 716 47 48
e-mail:  biuro@oferteo.pl

Nasi konsultanci odpowiadają na Państwa pytania w dni robocze od 9:00 do 17:00

Kontakt prasowy

Piotr Sarota
konsultant public relations

SAROTA PR – agencja public relations
tel.:  +48 12 684 12 68
fax:  +48 606 895 326
e-mail:  piotr@sarota.pl
www.sarota.pl

Artur Szeremeta
public relations specialist

tel.:  +48 12 684 12 68
fax:  +48 794 590 018
e-mail:  artur.szeremeta@sarota.pl

O Oferteo

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest pomoc w dokonywaniu transakcji handlowych, a w szczególności ułatwienie kontaktu między potencjalnymi nabywcami a najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku, z serwisu korzysta obecnie ponad 400 000 kupujących oraz 160 000 sprzedających towary i usługi.