Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej – porady, ranking 2021, najlepsi brukarze

Układanie kostki brukowej to proces, który obejmuje kilka istotnych etapów, w tym odpowiednie przygotowanie terenu. Jeśli chcesz mieć pewność, że ułożona nawierzchnia będzie trwała i solidna, zleć pracę specjalistom. Jak rozpoznać dobrą firmę brukarską? O czym warto pamiętać, układając bruk? Ile trwa układanie kostki brukowej? Dzielimy się informacjami!

Co robi brukarz?

Brukarz jest odpowiedzialny za układanie kostki brukowej i granitowej. Zajmuje się również:

 • układaniem krawężników i obrzeży do kostki,
 • budową schodów oraz tarasów z kostki,
 • budową chodników, ścieżek, podjazdów i parkingów.

W firmach brukarskich można nie tylko zlecić prace brukarskie, ale również kupić kostkę kostkę betonową, kamienną, obrzeża do kostki, palisady i krawężniki.

Brukarz doradzi w kwestii doboru i sposobu układania bruku, a następnie rozpocznie prace, poczynając od przygotowania podłoża pod kostkę brukową.

Dowiedz się więcej na temat kostki brukowej:

Montaż kostki brukowej – uprawnienia

 • Osoba, która chce podjąć pracę w zawodzie brukarza, musi mieć co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe.
 • To nie jedyna opcja. Można zrobić kurs brukarza w Centrach Kształcenia Ustawicznego oraz Centrach Kształcenia Praktycznego.
 • Przygotowanie do zawodu wiąże się z odbyciem licznych praktyk.
 • Od kandydatów na brukarzy wymaga się również posiadania świadectwa ukończenia kursu BHP.

Poniżej możesz sprawdzić ranking najlepszych brukarzy w twojej miejscowości.

Ranking Brukarzy w Twoim mieście, 2021

W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane zleceniem układania kostki brukowej z firmami brukarskimi. Obecnie współpracujemy z 40 984 Brukarzy w każdym z 380 powiatów w Polsce. Specjaliści od układania kostki brukowej zarejestrowani w naszej bazie złożyli już 194 736 ofert i otrzymali 15 328 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór firmy brukarskiej, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2021.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych brukarzy w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy.

Wszystkie miasta i firmy

Kryteria oceny Specjalistów od układania kostki brukowej

W rankingu Najlepsi w 2021 premiujemy firmy brukarskie za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • przede wszystkim liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena brukarza,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć,
 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

40 984 Brukarzy w Oferteo

Układanie kostki brukowej

Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane SEBRUK

 • Lublin

Szukasz solidnego profesjonalisty świadczącego usługi brukarskie? Ci brukarze są wyjątkowi w powiecie Lublin. Jeszcze dziś umów się z nimi na rozmowę, aby otrzymać dopasowaną ofertę.

ARCZI - Układanie kostki brukowej Bielsko-Biała

Profesjonalni Brukarze

 • Bielsko-Biała
 • ARCZI

Usługi brukarskie to najważniejszy temat dla tych profesjonalistów - są niekwestionowanym liderem w tym fachu. Dłużej nie trać czasu i poproś o wycenę - gwarancja zadowolenia!

MASTER BRUK Andrzej Pałaszewski - Układanie kostki brukowej Wrocław

Staranne Usługi Brukarskie

 • Wrocław
 • MASTER BRUK Andrzej Pałaszewski
Andrzej G.

Jestem zadowolony z efektów prac brukarskich firmy Master Bruk. Zadanie do wykonania było trudne bo połączenie różnego rodzaju kostki, dużych betonowych płyt i geokraty na działce z różnicą poziomów wymagało dużego doświadczenia. Panowie z Master Bruk poradzili sobie z tym wzorowo. Pracownicy bardzo sumienni, kostka docięta idealnie, wszystkie szczegóły można było z nimi uzgodnić na etapie wykonywania prac. Z szefem dyskusje bywały trudne, ale zawsze dochodziliśmy do porozumienia. Sprawnie, rzetelnie i zgodnie z ustaleniami. Polecam.

BRUK-MAR Maria Nytko - Układanie kostki brukowej Lisia Góra

Usługi Brukarskie

 • Lisia Góra
 • BRUK-MAR Maria Nytko

Znakomite usługi brukarskie to dla firmy BRUK-MAR Maria Nytko pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie, dlatego są zawsze chętni do współpracy. Mają ofertę dla każdego - skontaktuj się i sprawdź.

"181 Stopni" - Układanie kostki brukowej Strzelno

Znakomite Usługi Brukarskie

 • Strzelno
 • "181 Stopni"
Magdalena K.

181Stopni super Firma. Szybki kontakt, bardzo miła obsługa, panowie kontaktowi i uprzejmi. Udzielają pomocy w projektowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni. Serdecznie polecamy.

BrukBest - Układanie kostki brukowej Skrzyszów

BrukBest

 • Skrzyszów
Oliwia P.

Polecam serdecznie firmę BrukBest. Pełen profesjonalizm! Zlecenie wykonane na czas. Jestem w pełni zadowolona. Nowa firma pozostawia konkurencję daleko w tyle. Na pewno jeszcze skorzystam z ich usług i polecę znajomym!

Pol-Bruk S.C. Jerzy Planta, Robert Planta, Artur Planta - Układanie kostki brukowej Kraków

Profesjonalni Brukarze

 • Kraków
 • Pol-Bruk S.C. Jerzy Planta, Robert Planta, Artur Planta

Szukasz solidnego brukarza z zakresu układania bruku? Nie musisz już dłużej szukać, firma Pol-Bruk SC Jerzy Planta Robert Planta Artur Planta jest świetnym wyborem. Ledwie krok dzieli Cię od dostania atrakcyjnej oferty - sprawdź!

Usługi ogólnobudowlane Wojciech Bojęś - Układanie kostki brukowej Bystra

Solidni Brukarze

 • Bystra
 • Usługi ogólnobudowlane Wojciech Bojęś
Jerzy S.

Firma Pana Wojtka to bardzo zgrany zespół, doskonale wiedzą jak wykonać swoje zadania - mało tego są w stanie doradzić prostsze czyli tańsze rozwiązania, ale równie skuteczne co przerobiliśmy na własnym przykładzie remontując parking i chodniki wokół budynku, warto czekać na nich a u nas sprawdzili się w najgorszych warunkach pogodowych tuż po tegorocznej Wielkanocy! Dziękujemy.

"2K-Invest" - Układanie kostki brukowej Białystok

"2K-Invest"

 • Białystok
Marzena Ś.

Wspaniali bardzo profesjonalni ludzie. Niezwykle solidni i uczciwi, w ​jeden dzień zrobią tyle pracy co inne firmy w ciągu kilku dni. Bardzo dobry kontakt, współpraca, punktualność. Efekt ich pracy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Po pracy wszystko wysprzątane, wyrównane i zostawione na błysk, brawo. Polecam każdemu.

Zielony Bruk - Układanie kostki brukowej Racibórz

Dobre Usługi Brukarskie

 • Racibórz
 • Zielony Bruk

Planujesz wybrać dobrego profesjonalistę do realizacji swoich planów? Zielony Bruk z Raciborza jest na to skuteczną metodą. Wystarczy, że zadzwonisz, a otrzymasz wycenę, która Cię zaskoczy - na plus.

Dołącz do naszych Brukarzy

Działasz na rynku jako Brukarz i szukasz nowych Klientów?
Załóż konto i realizuj potrzeby zainteresowanych Klientów z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Jak rozpoznać dobrą firmę brukarską?

Układanie kostki brukowej czy układanie krawężników należy zacząć od wyboru dobrej firmy brukarskiej. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim w wyborze brukarza warto kierować się opiniami poprzednich klientów. Warto również ocenić dotychczasowe realizacje w zakresie usług brukarskich.

Jeśli nie możesz liczyć na polecenie firmy, pamiętaj o kilku wskazówkach, które pozwolą wybrać rzetelnych fachowców. Profesjonalni specjaliści od układania kostki brukowej:

 • mają uprawnienia brukarskie,
 • mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie. Wiedzą, kiedy należy układać kostkę brukową na betonie,
 • wzbudzają zaufanie na rynku budowlanym,
 • znają rynek brukarski oraz najnowsze trendy, które na nim panują (standardową ofertę poszerzają o nowości, dopasowane do oczekiwań klientów),
 • oferują, doradzają lub odradzają (chcą dopasować usługę do możliwości finansowych klienta, używając przy tym dobrej jakości materiałów od sprawdzonych producentów kostki brukowej),
 • pracują z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, a także profesjonalnych narzędzi brukarskich,
 • tworzą umowę określającą zakres prac, termin ich wykonania, potrzebne do pracy materiały (jeśli brukarz nie chce podpisać umowy, poszukaj innego fachowca),
 • tworzą kosztorys usług brukarskich, na podstawie którego będziesz wiedział, ile wyniesie koszt całej inwestycji.

Aktualne zlecenia typu Zlecenia Brukarskie

Zlecenie na brukowanie płytą betonową, około 16m²

Zgorzelec, Dolnośląskie
dodano 10 minut temu

Praca do wykonania: ułożenie kostki przy domu, budynku Zakres prac: kompleksowe ułożenie kostki Powierzchnia prac: około 16m² Rodzaj materiału: płyty betonowe Termin rozpoczęcia prac: możliwy od zarazPokaż więcej

Zlecenie na brukowanie kostką brukową, 201-300m²

Gryfino, Zachodniopomorskie
dodano 13 minut temu

Praca do wykonania: ułożenie kostki przy domu, budynku Zakres prac: kompleksowe ułożenie kostki Powierzchnia prac: 201-300m² Rodzaj materiału: kostka brukowa Termin rozpoczęcia prac: w ciągu miesiącaPokaż więcej

Do wykonania brukowanie kostką brukową, 51-100m²

Rajcza, Śląskie
dodano 30 minut temu

Praca do wykonania: ułożenie kostki przy domu, budynku Zakres prac: kompleksowe ułożenie kostki, przygotowanie gruntu, ułożenie krawężników, obrzeży, wykonanie podbudowy Powierzchnia prac: 51-100m² Rodzaj materiału: kostka bruk...Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Brukarzy

Zlecenia brukarskie

Dlaczego warto skorzystać z usług brukarskich?

Ułożenie kostki brukowej przez firmę brukarską zagwarantuje, że nie będziesz musiał martwić się etapami prac. Będziesz je jedynie nadzorował. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z pomocy firmy brukarskiej?

 1. Specjaliści mają wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Będziesz miał pewność, że kostka brukowa została zamontowana prawidłowo.
 2. Brukarze ocenią teren pod układanie kostki, właściwie przygotują podłoże i dobiorą odpowiednie materiały.
 3. Firmy brukarskie zapewnią sprawne wykonanie prac, w tym układanie kostki na tarasie.
 4. Zagwarantują atrakcyjne ceny zakupu kostki brukowej i realizacji usługi układania nawierzchni.
 5. Brukarze dowiozą potrzebny materiał we wskazane miejsce. Dzięki temu nie musisz martwić się transportem kostki brukowej, betonowej, kruszywa, piasku czy cementu.
 6. Dodatkowo, podpisując umowę z fachowcem, możesz reklamować usługę brukarską przy ewentualnej usterce. Nie masz takiej możliwości, układając kostkę samemu.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jakie prace brukarskie chcesz zlecić?

Układanie kostki brukowej – najważniejsze informacje

Jak układać kostkę brukową? Zanim wybierzesz fachowca, powinieneś poznać najważniejsze informacje na temat układania kostki brukowej.

 1. Układanie kostki brukowej należy rozpocząć od stworzenia projektu ułożenia bruku, pomagającego zaplanować przestrzeń. Z nim łatwiej będzie określić:
  • zakres prac,
  • ilość potrzebnego materiału,
  • które narzędzia przydadzą się do układania kostki.
 2. Kluczowe jest również przygotowanie podłoża i wykonanie warstwy podbudowy wraz z podsypką pod kostkę. Nie tylko stabilizuje ona bruk, ale także wzmacnia całą konstrukcję. Grubość podbudowy pod kostkę brukową zależy od jej przeznaczenia. W miejscach dużego nacisku (np. parking lub podjazd) stosuje się grubą lub podwójną warstwę kruszywa. Ścieżki czy alejki mogą mieć cienką warstwę podbudowy.
 3. Układanie kostki brukowej na podmokłym terenie wymaga wylania warstwy betonu pod kruszywo. Dzięki stabilnemu podłożu kostka się nie zapadnie po montażu.
 4. Do zabezpieczenia bruku przed rozsunięciem w przestrzeni prywatnej najczęściej stosuje się obrzeża oraz palisady, a przy wykańczaniu dróg - krawężniki.
 5. Kostka brukowa zachowa swój kolor oraz kształt, jeśli będzie dobrze zaimpregnowana. Do impregnacji bruku służą specjalne środki chemiczne. Bruk często jest już zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi na etapie produkcji.
 6. Jeśli robisz schody z kostki brukowej, możesz użyć płyt betonowych lub kostki o większych wymiarach. Są szybsze w montażu. Brukarz pomoże w wyborze odpowiedniego materiału.
 7. Cena kostki brukowej jest niska w porównaniu np. do kostki granitowej. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej, możesz zrobić bruk samodzielnie. Służą do tego formy do bruku. Jednak to sprawdzony brukarz i wysokiej jakości kostka zapewnią ci najlepszy efekt końcowy.
 8. Na rynku dostępne są kostki w różnych rozmiarach i kolorach. Zanim zdecydujesz się na ułożenie bruku, przejrzyj ofertę producentów kostki brukowej.
 9. Warto uwagi jest kostka ekologiczna. To bruk z dużymi otworami, które sprawiają, że woda opadowa swobodnie spływa do gruntu. Ten rodzaj kostki brukowej układany jest przez fachowców w miejscach narażonych na gromadzenie się wody na powierzchni kostki.

Brukarze znają wszystkie zasady układania kostki brukowej. Możesz zapytać ich o niezrozumiałe kwestie, a także zlecić im pracę w swoim ogrodzie czy na parkingu.

Z pomocą naszych specjalistów przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Ile kosztuje metr kostki brukowej?

„Od 40 zł za m2. Wszystko zależy od tego, czy jest to kostka betonowa, czy granitowa, przemysłowa, czy szlachetna. Przy większych ilościach cena spada.”

Karol Bąba, właściciel firmy Arkadia Usługi Ogrodnicze i Remontowo Budowlane

Czytaj też: Kostka brukowa - cena

Ile kosztuje układanie kostki brukowej?

„Cena przygotowania podłoża i ułożenia m2 kostki brukowej waha się średnio od 120 do 140 zł za m2. Podana cena obejmuje przygotowanie podłoża poprzez wybranie ziemi i wyprofilowanie terenu, niwelację spadków, wykonanie warstw podbudowy z klińca łamanego stabilizowanego mechanicznie oraz samo ułożenie kostki wraz z zagęszczeniem mechanicznym.”

Robert Planta, właściciel firmy Pol-Bruk S.C. Jerzy Planta, Robert Planta, Artur Planta

Dowiedz się więcej: Układanie kostki brukowej - cena

Jak zacząć układanie kostki brukowej?

„Przede wszystkim należy wyznaczyć teren, na którym ma być układana kostka. Następnie trzeba wykorytować grunt, czyli usunąć ziemię na głębokość około 30-40 cm, w zależności od przewidywanego obciążenia kostki brukowej. Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy. Każdą warstwę należy zagęścić za pomocą zagęszczarki. To najważniejsze czynności, jakie należy wykonać przed układaniem nawierzchni z kostki brukowej.”

Bogusław Deja, właściciel firmy FILAR PH

Do kiedy można układać kostkę brukową?

Temperatura nie powinna spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Wiąże się to z koniecznością stosowania wody wykorzystywanej zarówno w betonie, podsypce jak i przy zagęszczaniu kruszyw, które najlepszy wskaźnik zagęszczenia uzyskują, gdy są wilgotne.” (Zdaniem niektórych specjalistów, można układać kostkę brukową do minus 5 stopni Celsjusza - przypis red.).

Mgr inż. Krzysztof Wita, właściciel firmy TAWI Krzysztof Wita

Ile trwa układanie kostki brukowej?

Temperatura nie powinna spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Wiąże się to z koniecznością stosowania wody wykorzystywanej zarówno w betonie, podsypce jak i przy zagęszczaniu kruszyw, które najlepszy wskaźnik zagęszczenia uzyskują, gdy są wilgotne.” (Zdaniem niektórych specjalistów, można układać kostkę brukową do minus 5 stopni Celsjusza - przypis red.).

Mgr inż. Krzysztof Wita, właściciel firmy TAWI Krzysztof Wita

Czy układanie kostki brukowej jest trudne?

„Trudnością dla brukarzy jest na pewno wyznaczenie poziomów oraz ustalenie wysokości, na której ma być układana kostka brukowa (należy określić odpowiednią głębokość wykopu, aby kostka znajdowała się na tym samym poziomie, co grunt dookoła - przyp. red.).

Ponadto nie trudne, ale ciężkie jest to, że dużo rzeczy przenosi się ręcznie. Kłopotliwe może być też układanie kostki granitowej. Nie wszyscy brukarze potrafią układać kostkę granitową, nie wszyscy też chcą ją układać. Kostka granitowa jest nieforemna i każdą sztukę trzeba osobno wpasowywać oraz “wklepać” młotkiem brukarskim. To konieczne, aby ją unieruchomić i dobrze zamocować w podsypce.”

Karol Bąba, właściciel firmy Arkadia Usługi Ogrodnicze i Remontowo Budowlane

Więcej poradników o układaniu kostki brukowej

Podobne zlecenia: Kostka brukowaGranit

Układanie Kostki Brukowej w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty