brukarz układa opaskę z kostki brukowej wokół domu

Jak zrobić opaskę wokół domu z kostki?

Jak zrobić opaskę wokół domu z kostki?

Opaska wokół domu z kostki jest popularnym sposobem na wykończenie styku budynku z podłożem, tworzy spójną kompozycję z wybrukowaną nawierzchnią podjazdów czy tarasów, ale przede wszystkim chroni przed zawilgoceniem ściany budynku. Prawidłowo wykonana powinna mieć odpowiedni spadek, by odprowadzać wodę opadową w kierunku gruntu. Sprawdź, jak i z czego wykonać opaskę wokół domu?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 10 czerwca 2022 10.06.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47274 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Opaska wokół domu z kostki – funkcje

Opaska wokół domu z kostki brukowej to nic innego jak pasek o różnej szerokości wyłożony z bruku, kamienia bądź elementów betonowych. Jest to dolna część elewacji budynku mieszkalnego.

Nie ma wymogu, by tworzyć opaskę wokół domu z kostki. Niemniej warto się na to zdecydować, z uwagi na wiele funkcji, jakie spełnia takie rozwiązanie:

 • Na plan pierwszy wysuwa się jego rola w podnoszeniu walorów estetycznych przestrzeni bezpośrednio sąsiadujących z domem.
 • Jednak nie sposób nie wspomnieć o praktycznym znaczeniu opaski z kostki wokół domu. Ten sposób układania kostki brukowej pozwala na wzmocnienie innych elementów nieruchomości, chroni obiekt i jego elewację przed zabrudzeniem, a przy tym może być wykorzystywana jako ścieżka wokół budynku.
 • Jeśli brukarz zrobi szeroką opaskę wokół domu z kostki granitowej lub betonowej, będzie ona minimalizować ryzyko odprysków wody z deszczówki, a przede wszystkim ochroni fundamenty przed wpływem odprowadzanej do gruntu wody opadowej. W przypadku gdy zdecydujemy się na wykonanie opaski z kamieni lub materiału przepuszczalnego, warto umieścić pod nią warstwę odprowadzającą wodę, by była ona kierowana wprost do trawnika i zieleni wokół obiektu.
 • Najważniejszą jednak funkcją opaski z kostki brukowej wokół domu jest ochrona budynku przed zawilgoceniem i podciąganiem wilgoci z gruntu. Pamiętać należy też o tym, że nie może ona zastąpić systemu izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i ścian w postaci drenażu.

Czy opaska wokół domu jest konieczna?

Tak naprawdę wielu fachowców od układania kostki brukowej w Warszawie i innych miastach uważa, że nie ma konieczności wykonania opaski z kostki brukowej wokół domu.

Pomimo braku jednoznacznego wymogu warto się na to zdecydować, ponieważ chroni to dolne partie elewacji budynku przed szybkim zabrudzeniem, będzie stanowić estetyczne wykończenie murów w miejscu styku z gruntem, może też ustrzec ściany przed zawilgoceniem, a także stanowić solidne wsparcie dla obiektu.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 274 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Opaska z kostki wokół domu – o tym pamiętaj!

 1. Podejmując decyzję o wykonaniu opaski wokół domu z kostki brukowej, powinieneś mieć na względzie, by powierzchnia wokół elewacji była przepuszczalna i odpowiednio wypoziomowana. To ważne, by woda opadowa płynęła w kierunku od budynku do gruntu, a spadek wynosił 1–2%.
 2. Bardzo istotne jest upewnienie się, że poziom budowanej opaski wokół domu na pewno znajduje się niżej niż górna krawędź izolacji pionowej fundamentów. W przeciwnym wypadku nawet przy zapewnieniu dobrej przepuszczalności opaski i położeniu podkładu pod nią, prędzej czy później dojdzie do zawilgocenia ścian budynku. Górna krawędź opaski nie może wystawać powyżej płaszczyzny kostki. Powinna ona zostać zlicowana z niższą krawędzią. Przyjmuje się, że izolacja pionowa budynku powinna kończyć się przynajmniej 30 cm powyżej poziomu opaski.
 3. Jeśli opaska wokół domu z kostki brukowej ma dodatkowo spełniać rolę technicznej lub codziennej ścieżki dookoła budynku, musi ona mieć odpowiednie wymiary. Minimalna szerokość dla przejścia wynosi około 70 cm, a jeśli dana opaska ma odgrywać rolę alejki ogrodowej, powinna mieć szerokość około 120 cm.
Uwaga!
Nie można wykonać szczelnej opaski wokół domu na betonowej wylewce. Doprowadziłoby to do gromadzenia się wody na powierzchni. Jej część oczywiście odparowałaby, ale reszta wsiąkałaby w ściany, powodując poważne w skutkach zawilgocenia i potencjalnie stwarzając miejsca dla rozwoju grzybów i pleśni.

Jak zrobić opaskę wokół domu z kostki?

opaska z kostki wokół domu w trakcie montażu

Zanim dojdzie do układania kostki brukowej wokół domu w formie opaski, należy wiedzieć, jaka warstwa ma zostać położona. Trzeba zrobić drenaż, który będzie całkowicie przepuszczalny i umożliwi odprowadzanie wody opadowej. Specjalista od układania kostki brukowej w Kielcach wskazuje, że można wykorzystać do tego celu:

 • piasek,
 • żwir,
 • pospółkę.

Materiały te charakteryzuje wysoka przepuszczalność, są one powszechnie dostępne, tanie i łatwe w zastosowaniu.

Kiedy już podkład przepuszczalny zostanie położony, można rozpocząć układanie bruku. Sprawdź, jak wykonać opaskę wokół domu z kostki brukowej?

 1. Najlepiej zacząć od projektu, prezentującego to, jak ma wyglądać efekt. W projekcie opaski wokół domu należy uwzględnić długość, szerokość i głębokość opaski oraz oszacować, ile materiału będzie potrzebne do tego celu.
 2. Następnie trzeba przeprowadzić prace ziemne.
 3. Kiedy prace ziemne zostaną zrealizowane, można przystąpić do klasycznego układania kostki według wcześniej wybranego wzoru.

Zwróć uwagę, jakie prace ziemne są niezbędne przy układaniu kostki wokół domu:

 1. Korytowanie miejsca pod opaskę, czyli przygotowanie odpowiedniego wykopu.
 2. Usunięcie warstwy humusu, darni, krzewów i innych podobnych elementów, na głębokość około 20–25 cm.
 3. Zrobienie odpowiedniego spadku – około 1-2%.
 4. Osadzenie krawężników, palisad lub obrzeży (nie powinny być zbyt wysokie).
 5. Wykonanie drenażu – jeśli jest konieczny.
 6. Wykonanie podbudowy z zagęszczonego kruszywa, o grubości około 20 cm.
 7. Wykonanie podsypki pod kostkę.

Prace te możesz zlecić doświadczonym specjalistom od układania kostki brukowej. Decydując się na opaskę wokół domu, sprawdź jakie firmy brukarskie z Poznania, Krakowa, czy innego miasta oferują kompleksową usługę układania kostki.

Opaska wokół domu: kostka czy kamyczki?

Do zbudowania nowej opaski wokół domu potrzebne są materiały przepuszczalne, które umożliwiają dobre odprowadzanie wody do gruntu. Możesz wybierać spośród takich produktów jak:

 • kostka betonowa,
 • kostka granitowa,
 • wszelkiego rodzaju kamienie ozdobne.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kostka brukowa czy kostka kamienna cieszą się dużą popularnością. Wykonana z nich opaska płynnie łączyć się może z nawierzchnią z bruku wokół domu – między innymi ze ścieżkami, tarasem z kostki brukowej, gankiem czy podjazdem.

Jednak kostka brukowa nie jest jedynym materiałem, z jakiego można wykonać opaskę wokół domu. Można do tego celu wykorzystać różne kruszywa, drobny żwir i grubszy grys lub kawałki kamieni. Produkty te dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach, a zaleca się wykorzystanie tego rodzaju opaski w przypadku posadowienia domu na słabo przepuszczalnym gruncie. W takiej sytuacji rozwiązanie wykonane ze żwiru lub grysu pozwoli na łatwiejsze odprowadzanie wody opadowej.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco