brukarz wyznacza liniałem budowlanym linię układania krawężnika

Układanie krawężników – jak osadzić krawężniki krok po kroku?

Układanie krawężników – jak osadzić krawężniki krok po kroku?

Układanie krawężników to bardzo ważny etap prac związanych z układaniem bruku. Płyty betonowe czy kostka brukowa zabezpieczone są przed zmianą położenia właśnie za pomocą krawężników. Te pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Oddzielają ścieżkę rowerową od jezdni czy parking od terenów zielonych. Występują w kilku rodzajach – dlatego układanie krawężników w zależności od typu obrzeża może przebiegać nieco inaczej. Dowiedz się, jak osadzić krawężniki, by służyły one przez lata.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 10 maja 2022 10.05.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 48198 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Układanie krawężników krok po kroku

Krawężnik musi być dobrze usytuowany w gruncie, ponieważ to on zapobiega rozsuwaniu się nawierzchni z kostki brukowej. Nie wystarczy zamontować go w piaskowej podsypce. Jak osadzić krawężniki? Przygotowaliśmy dokładną instrukcję.

Krok 1. Układanie krawężników zacznij od przygotowania podłoża

Korzystając z planu zagospodarowania terenu, należy wyznaczyć przestrzeń pod ułożenie krawężników oraz kostki. Następnie trzeba wybrać ziemię: w przypadku krawężników drogowych szerokość fundamentu powinna mieć grubość krawężnika + 10 cm z każdej strony.

Przygotowanie podłoża warto poprzedzić badaniem geologicznym. Dlaczego? Od rodzaju gleby zależy zakres prac. Przykładowo: osadzanie krawężników pod kostkę w przypadku podłoża gliniastego będzie przebiegać nieco inaczej niż montaż krawężników na piaszczystym podłożu. W pierwszym przypadku zapewne konieczne będzie dodatkowe podbudowanie powierzchni betonem, w drugim – wystarczy kruszywo. Niepodatny grunt musi być dodatkowo wzmocniony, tak aby krawężniki i kostka były trwałym rozwiązaniem na lata.

Krok 2. Zanim przejdziesz do montażu krawężników, wylej beton

W ustalonym miejscu zazwyczaj wylewa się półsuchy beton (C12/15). Przed tym jednak konieczne jest wykonanie podbudowy ze żwiru lub innego kruszywa. Warstwa ta powinna mieć ok. 15 cm.

Jak poprawnie wykonać podsypkę, aby prace związane z montażem krawężników i układaniem kostki brukowej przebiegały bezproblemowo? Żwir ubija się specjalną zagęszczarką brukarską, która usunie powietrze znajdujące się między kruszywem. Na podbudowie powinna znaleźć się podsypka, którą również należy ubić. Zadbaj o to, aby każdy z tych etapów wykonać solidnie – dobry brukarz wie, że od tego zależy trwałość krawężników i kostki.

Krok 3. Zacznij osadzać krawężniki betonowe

Aby sprawdzić, czy przygotowany pod krawężnik teren ma odpowiednią szerokość, należy włożyć w szczelinę kilka kostek brukowych. Jeśli wymiary powierzchni pod bruk i krawężników pasują, montuje się obramowanie drogowe.

Jak osadzić krawężnik? Wbijaj go delikatnie młotkiem gumowym do osiągnięcia wyznaczonego wcześniej poziomu.

Uwaga!
Krawężniki nie wymagają fugowania. Należy układać je przy zachowaniu otwartych spoin o szerokości od 3 do 10 milimetrów.

Krok 4. Przejdź do układania kostki lub płyt betonowych

Po ułożeniu krawężników należy wypełnić nawierzchnię brukiem. Możesz wybrać kostkę brukową, kostkę granitową lub mieszankę obu materiałów, co pozwoli osiągnąć ciekawy efekt artystyczny.

Z krawężnikami dobrze komponują się również płyty betonowe. Ich montaż jest szybszy, ponieważ mają większą powierzchnię. Układanie kostki zacznij od strony krawężników – zmierzając do środka powierzchni. Każdą kostkę wbijaj młotkiem gumowym i (podobnie jak w przypadku układania krawężników) sprawdzaj na bieżąco poziom powierzchni.

Krok 5. Zaimpregnuj krawężniki i kostkę brukową

Po montażu krawężników warto je dodatkowo zaimpregnować. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do konserwacji kostki brukowej i jej obramowań. W jakim celu stosuje się preparaty do impregnacji? Przede wszystkim, aby wzmocnić powierzchnię przed nasiąkaniem wodą i substancjami oleistymi, a przy okazji odświeżyć kolor krawężników i kostki brukowej.

Ważne:
Niektóre krawężniki, obrzeża i kostki brukowe są impregnowane na etapie produkcyjnym – tego typu produkty zalecane są do zastosowania szczególnie w mocno narażonych na zabrudzenia powierzchniach. Krawężniki impregnowane fabrycznie będą trwalsze, ale może się to odbić na cenie materiału.
Przydatny poradnik: Impregnacja kostki brukowej
Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 198 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak układać krawężniki po łuku?

Czy możliwe jest układanie krawężników po łuku? Oczywiście, że tak! Sam proces układania wygląda niemal identycznie, jak układanie krawężnika po linii prostej.

Jak łatwo się domyślić, różnice polegają przede wszystkim na nieco innym przebiegu etapu wytyczania i wykonywania linii krawężnika. Układanie krawężnika po łuku wymaga na tym etapie jeszcze więcej precyzji. W tradycyjnej metodzie – na linii prostej – układanie krawężnika oparte jest przede wszystkim na wyznaczeniu powierzchni za pomocą poziomicy. Jak układać krawężniki po łuku?

Specjalista Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Do tego zazwyczaj używa się sznurka. Można też stosować tak zwany profil, który pozwala układać krawężnik w łuki i różne skręty.

W układaniu krawężników po łuku bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego materiału. Krawężnik i obrzeża o dużej szerokości może być problematyczny, dlatego warto celować w obrzeża o szerokości ok. 6-8 cm. Geometria krawężnika układanego po łuku jest więc w dużej mierze ograniczona właśnie rodzajem wybranego obrzeża.

Przy dobrym projekcie nie powinno być najmniejszych problemów z wyznaczeniem łuków pod krawężniki. Sprawdzony fachowiec poradzi sobie z tym bez problemu. Czy można układać krawężnik częściowo po linii prostej, a częściowo po łuku? Tak, taka kombinacja też jest możliwa do zastosowania – jedna z krawędzi krawężnika może być linią prostą, a reszta krawężnika może być ułożona po łuku, tworząc w ten sposób przestrzeń na kształt litery "D".

Układanie krawężników – cena

metoda układania krawężników jest podobna do układania kostki brukowej

Planujesz układanie krawężników? Widełki cen układania kostki brukowej w Warszawie są wyższe niż w mniejszych miastach. Cena ułożenia krawężnika jest zależna od kilku czynników, m.in. od:

 • producenta obrzeży,
 • ilości zakupionych krawężników,
 • usług dodatkowych, np. montażu,
 • ilości dodatkowo zakupionych elementów w tym samym miejscu,
 • przeznaczenia krawężnika,
 • rodzaju obramowania do kostki brukowej,
 • rozmiaru krawężnika.

Ceny krawężników do kostki brukowej prezentują się następująco:

 • krawężnik drogowy 20 x 100 cm – ok. 35 zł,
 • krawężnik drogowy 15 x 100 cm – ok. 25 zł,
 • krawężnik drogowy 12 x 100 cm – ok. 20 zł,
 • krawężnik wjazdowy 15 x 100 cm – ok. 25 zł,
 • krawężnik wjazdowy 20 x 100 cm – ok. 35 zł,
 • krawężnik skośny 15 x 100 cm – ok. 40 zł,
 • krawężnik skośny 20 x 100 cm – ok. 50 zł.

Montaż krawężników przez brukarza to od 25 zł/mb. Warto skorzystać z usług specjalistów od układania kostki brukowej z Krakowa lub Twojego miasta, jeśli chcesz mieć pewność, że krawężnik jest dobrze osadzony.

Jakie są rodzaje krawężników do kostki?

Wyróżnia się kilka rodzajów krawężników. W sprzedaży znajdziesz krawężniki:

 • drogowe betonowe,
 • drogowe najazdowe,
 • drogowe łukowe,
 • drogowe skośne (lewy i prawy).

Krawężnik drogowy betonowy to element wykorzystywany głównie w zabudowie dróg, ulic, parkingów, chodników. Zabudowuje się go w fundamencie z wilgotnego betonu. Występuje w rozmiarach 15 lub 20x100cm. Ma wysokość 25 lub 30 cm.

Krawężniki drogowe najazdowe mają specjalnie wyprofilowane lico, co pozwala na łagodny i bezpieczny przejazd przez obramowanie kostki. Ten rodzaj krawężnika stosuje się jako zabudowanie dróg i ulic. Ze względu na lżejszą konstrukcję wykorzystywany jest również przy podjazdach do bram posesji, firm czy instytucji publicznych. Ma wymiar 15x100cm, a jego wysokość wynosi 22 cm.

Krawężniki drogowe łukowe nadają kształt chodnikom czy ścieżkom rowerowym. Wykorzystywane są w ciągu ulic oraz przy skrętach. Świetnie sprawdzają się jako obrzeża rabat, krzewów czy drzew. Dostępne rozmiary: długość wewnątrz - 50 cm, długość zewnątrz - 50 cm, 100 cm, 300 cm, 500 cm, szerokość 15 cm, wysokość 30 cm. Im krótszy krawężnik, tym ostrzejszy łuk.

Krawężniki drogowe skośne (prawe i lewe) stanowią uzupełnienie krawężników drogowych prostych. Są dostępne w rozmiarach: 15x100 cm, a ich wysokość to 22 lub 30 cm.

Jeśli okaże się, że krawężnik jest zbyt długi do miejsca jego montażu, należy go przyciąć za pomocą narzędzi brukarskich. Najlepiej zleć pracę specjalistom.

Układanie krawężników a montaż obrzeży – różnice

Montując kostkę brukową, musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Zrobisz to, instalując:

 • krawężniki,
 • obrzeża,
 • palisady.

Warto zaznaczyć, że powyższe elementy wykończeniowe montowane są w różnych miejscach. Obrzeża do kostki brukowej instaluje się przy powierzchniach mało uczęszczanych, gdzie nacisk na bruk jest niewielki. Montaż obrzeży ma sens np. w alejkach w parku, na ścieżkach w ogrodzie, ścieżkach prowadzących do drzwi wejściowych. Obrzeża skutecznie zabezpieczają nawierzchnie przeznaczone do ruchu pieszego.

Palisady stosuje się na niewielkich nasypach, gdyż zapobiegają osypywaniu się ziemi i stabilizują powierzchnię. Krawężniki z kolei dobrze sprawdzają się na podjazdach, przy parkingach oraz placach, gdzie poruszają się samochody.

ObrzeżaPalisadyKrawężniki
PodbudowaNiewymagana, możesz zamontować obrzeża trawnikowe na gruncie (nie da to jednak gwarancji, że kostka w przyszłości nie zmieni położenia).Niewymagana, możesz zainstalować palisady bezpośrednio w ziemi.Montowane są na tzw. ławie betonowej, która gwarantuje stabilność i wytrzymałość. Dzięki tak zabezpieczonym krawężnikom przylegająca do nich kostka brukowa nie rozsuwa się.
ZastosowanieWykończenie trawników, alejek w parkach, ścieżek w ogrodzie, powierzchni z małym naciskiem.Łączenie różnych stref w ogrodzie, wykończenie schodów, zapobieganie osuwaniu się ziemi przy nasypach.Wykończenie chodników, parkingów, placów, podjazdów, powierzchni narażonych na duży nacisk.

Wybierz odpowiedni element do wykończenia kostki brukowej i pamiętaj, że najważniejsze jest, aby układać krawężniki, palisady i obrzeża zgodnie ze sztuką.

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 10 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco