brukarz ubija kostkę brukową młotkiem gumowym - w 2023

Jak ułożyć kostkę brukową? Poradnik krok po kroku

Jak ułożyć kostkę brukową? Poradnik krok po kroku

Jak ułożyć kostkę brukową? Przede wszystkim warto wiedzieć, że samo układanie kostki brukowej nie jest trudne, ale wymaga zastosowania kilku zasad opisanych w poradniku. Kostkę należy układać etapowo, z dbałością o każdy szczegół. Jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki? Czy można układać kostkę bez obrzeży? Jak ułożyć z kostki brukowej koło? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule! Przed tobą dokładny instruktaż kładzenia kostki.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 8 sierpnia 2022 08.08.2022 Czas lektury: 12min

Jak ułożyć kostkę brukową? Etapy układania kostki krok po kroku

Jak układać kostkę brukową? Kostkę należy układać etapowo. Układanie kostki brukowej krok po kroku pozwala na solidne przygotowanie podłoża pod kostkę, a także odpowiednie dobranie materiału pod rodzaj gruntu.

Jak ułożyć kostkę brukową wokół domu (i nie tylko)? Układanie kostki brukowej krok po kroku:

 1. Stworzenie projektu, który określi szczegółowo, jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową.
 2. Wytyczenie nawierzchni pod kostkę brukową.
 3. Przygotowanie gruntu pod ułożenie kostki brukowej.
 4. Osadzenie krawężników, murków, obrzeży, palisad.
 5. Zrobienie podbudowy.
 6. Ułożenie warstwy podsypki.
 7. Ułożenie kostki brukowej.
 8. Fugowanie bruku.
 9. Zagęszczenie nawierzchni (opcjonalnie).

Kolejne kroki przedstawiliśmy na schemacie poniżej:

Infografika przedstawiająca układanie kostki brukowej krok po kroku
Uwaga!
 1. Nawierzchnia z kostki brukowej, płyt chodnikowych czy asfaltu nie powinna znajdować się bezpośrednio nad wymiennikiem gruntowym. Taka utwardzona powierzchnia doprowadza do szybkiego wychładzania gruntu i wpływa na wydajność pompy ciepła.
 2. Kiedy brukarz powinien wejść na plac? Najlepiej na ostatnim etapie prac wykonywanych przez firmę budującą dom. Jest to możliwe nawet zimą, pod warunkiem że jest ona łagodna i temperatura na zewnątrz jest dodatnia. W innym przypadku przymrozki mogą zmienić plastyczność ziemi i utrudnić fachowcowi działania.

Krok 1: Jak układać kostkę brukową? Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu

To bardzo ważny krok, ponieważ pozwala określić:

 • jakiego rodzaju materiał potrzebujesz (kostka brukowa czy granitowa?),
 • na jak dużej powierzchni planujesz układania kostki,
 • ile kostki brukowej będziesz potrzebował,
 • jakie materiały dodatkowe przydadzą się w trakcie układania kostki brukowej,
 • jakie narzędzia będą potrzebne do ułożenia kostki brukowej.

Krok 2: Wytyczenie nawierzchni pod kostkę brukową

Ma to znaczenie zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych kształtach nawierzchni z kostki brukowej. W pierwszej kolejności należy ustalić punkt bazowy, który pozwoli wyznaczyć linię przebiegu nawierzchni. Najlepiej jest go wyznaczyć w charakterystycznym punkcie, takim jak brama.

Krok 3: Przygotowanie gruntu pod ułożenie kostki brukowej

 1. Przygotowanie ziemi pod proces układania kostki brukowej rozpocznij od określenia rodzaju gruntu. Dzięki temu dopasujesz odpowiedni rodzaj podbudowy i zadecydujesz, czy konieczne jest wykonanie systemu odwodnienia.
 2. Następnie przejdź do wytyczenia górnego poziomu nawierzchni. Zrobisz to, wbijając w ziemię kołki i łącząc je liniałem budowlanym. Jest to specjalny sznurek ułatwiający prace budowlane (tutaj sprawdzisz listę niezbędnych narzędzi brukarskich). Jeśli nie masz liniału, teren pod wykop możesz zaznaczyć zwykłym sznurkiem. Pomaga on określić wysokość: oporników, kostki, płyt brukowych.
 3. Z zaznaczonego obszaru usuń ziemię rodzimą, czyli humus. Tzw. korytowanie wykonaj na głębokość zależną od przeznaczenia terenu (20-50 cm). Oczyść koryto z chwastów i korzeni.
 4. Wyznacz niezbędne spadki (1-3 cm na 1 m), aby zminimalizować ryzyko gromadzenia się wody.
 5. Przy gospodarowaniu gruntu od początku, pamiętaj o wyznaczeniu: linii i kształtu ścieżek, miejsc łuków, oraz linii drenażowych.
 6. Ten etap prac pod ułożenie kostki brukowej zakończ wyrównaniem dna oraz zagęszczeniem go. Zrobisz to, ubijając 10 cm warstwę pospółki lub piasku za pomocą zagęszczarki brukarskiej, lub walca. Pamiętaj o zachowaniu spadku (spadek podłużny – 2-3 proc., spadek po łukach – 0,5 proc.).
 7. Jeśli planujesz zrobić drenaż, to odpowiedni moment na montaż jego elementów.

Teraz podłoże jest gotowe do dalszych prac brukarskich.

Pamiętaj!
 • Jeśli masz do czynienia z gruntem słabonośnym (ziemią gliniastą, humusową, z zawartością części organicznych), musisz usunąć ziemię aż do odkrycia względnie stabilnego gruntu.
 • Jeżeli teren jest zbyt podmokły, by wykonać spadki oraz rozpocząć układanie kostki, wylej na ziemię warstwę betonu.

Krok 4: Osadzenie krawężników

Podczas tego etapu układania kostki brukowej, ułóż krawężniki, obrzeża do kostki lub palisady. Wybór obramowania zależy od:

 • rodzaju obciążeń, na które narażona będzie kostka,
 • efektu wizualnego nawierzchni, który chcesz osiągnąć.

Krok 5: Wykonanie podbudowy

Kolejnym etapem ułożenia kostki brukowej jest wykonanie podbudowy. Podbudowa to warstwa nośna całej konstrukcji. Warstwę podbudowy należy zrobić z dobrej jakości kruszywa. Zwykle do zrobienia podbudowy brukarze wykorzystują: żwir, tłuczeń, grys, żużel.

Grubość warstwy podbudowy zależy od przeznaczenia nawierzchni:

 • w przypadku szlaków pieszych – warstwa podbudowy od 10 do 20 cm,
 • w przypadku podjazdów i miejsc narażonych na duży nacisk – warstwa podbudowy od 20 do 40 cm.

Jak zrobić podbudowę pod kostkę brukową? Rozłóż wybrany materiał na utwardzonym gruncie. Ubij go z użyciem zagęszczarki. Powtórz czynność, jeśli podbudowa jest gruba. Wszystko po to, aby dokładnie wypełnić szczeliny między kruszywem. W wyniku ubijania warstwa materiału zmaleje. Pamiętaj więc, żeby wyłożyć ok. 20 proc. więcej kruszywa, niż powinno finalnie zostać na gruncie.

Krok 6: Rozłożenie warstwy podsypki

Podbudowę pokryj podsypką pod kostkę. Jej warstwa powinna mieć 3-5 cm. Podsypka zapewnia dobre osadzenie się elementów budowy i wyrównuje poziom bruku. Warstwę podsypki należy ubić, pamiętając o zachowaniu wyznaczonych wcześniej spadów oraz tym, aby warstwa podsypki po ubiciu nie była cieńsza niż 3 cm.

Krok 7: Ułożenie kostki brukowej

Na odpowiednio przygotowanym gruncie możesz zamontować bruk (wbij go specjalnym młotkiem brukarskim, z gumowym zakończeniem). Jak ułożyć kostkę brukową? Tak, aby nie naruszyć warstwy podsypki, a jednocześnie zachować odstęp między brukiem.

Szczelina powinna mieć:

 • 2-3 mm w przypadku chodników,
 • 3-4 mm w przypadku nawierzchni drogowych.
Pamiętaj!
Bruk należy układać naprzemiennie z kilku palet. Kostka brukowa w wyniku naturalnej obróbki przyjmuje różne barwy. Aby zachować jednolitą kolorystycznie powierzchnię po jego ułożeniu, dobieraj kostki z różnych palet.

Krok 8: Fugowanie bruku

Prawidłowo ułożoną kostkę brukową (np. kostkę Polbruk) musisz zafugować:

 1. Fugowanie kostki brukowej to proces uzupełnienia piaskiem szczelin między brukiem. Najlepiej, jeśli będzie to piasek płukany, koniecznie suchy i o grubości ziaren 0-2 mm.
 2. Po zasypaniu szczelin piaskiem ubij kostkę brukową ubijarką (z gumową końcówką, aby nie porysować bruku).
 3. Ponownie wetrzyj w spoiny piasek i go ubij. Czynność powtarzaj do momentu całkowitego wypełnienia przestrzeni.

Krok 9: Zagęszczenie nawierzchni

Zagęszczenie nawierzchni jest opcjonalne, w zależności od jej przeznaczenia. Zagęszczanie wykonuje się za pomocą zagęszczarki wyposażonej w płytę wibracyjną.

Producenci kostki brukowej zalecają, aby ułożony bruk zaimpregnować. Impregnacja odbywa się poprzez oczyszczenie, wysuszenie oraz pomalowanie kostki brukowej specjalnym preparatem. Środki do konserwacji kostki brukowej dostępne są w sklepach budowlanych. Możesz wybrać płyn bezbarwny, który tylko odświeży kostkę lub impregnat koloryzujący.

Praktyczny poradnik: Impregnacja kostki brukowej
Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 45 599 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki?

Kostkę brukową bez profesjonalnej zagęszczarki ubijesz za pomocą ręcznego ubijaka do gruntu. Możesz nim zagęścić ziemię oraz kruszywo. Ubijak ma gumową końcówkę, dzięki czemu nie uszkodzisz nawierzchni kostki. Możesz też wykorzystać walec lub sprzęt zrobiony samodzielnie. Ubijak zrobisz z płyty oraz zamontowanej do niej łaty budowlanej.

Jeśli jednak obawiasz się, że nie poradzisz sobie z ułożeniem kostki bez zagęszczarki, zleć pracę fachowcom, np. specjalistom od układania kostki brukowej z Warszawy, brukarzom z Poznania lub innego miasta.

Jak samemu ułożyć kostkę brukową?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu próbować stworzyć od zera projekt ułożenia kostki i w kolejnych etapach układać kostkę samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że z fachową pomocą prace pójdą znacznie szybciej, a dodatkowo zyskujesz gwarancję zarówno na produkty, jak i robociznę.

Firma brukarska przygotuje projekt zagospodarowania terenu. Uwzględni aspekty techniczne terenu, a także zaproponuje odpowiedni materiał – to kolejny powód, by zdecydować się na wsparcie fachowców i mieć ładnie wyglądającą kostkę przed domem.

Jak ułożyć kostkę brukową ze spadkiem?

Jeśli na posesji stwierdzone są spadki, to należy przed rozpoczęciem prac związanych z układaniem kostki zweryfikować, w jaki sposób będzie spływać woda. W projekcie należy więc uwzględnić sposób odprowadzania wody, która będzie spływać po utwardzonej powierzchni. Bardzo istotny jest kierunek spadku – wodę należy kierować w kierunku przeciwnym do wszelkich zabudowań.

W przypadku kostki brukowej zaleca się wyprofilowanie powierzchni w taki sposób, aby finalnie osiągnąć ok. 2-3% spadek. Dzięki temu woda nie będzie zalegała (np. na powierzchni tarasu z kostki). Innym wyzwaniem jest układanie kostki brukowej na pochyłości, tak aby stworzyć np. przyjazny dla niepełnosprawnych podjazd. Dozwolony stopień nachylenia określa rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):

 • przy różnicy poziomów do 15 cm maksymalne nachylenie to 15%,
 • przy 15 cm - 8%,
 • przy 50 lub powyżej 50 cm - 6%,

Długość kostki brukowej ze spadkiem w takim przypadku powinna wynosić do 9 metrów, a szerokość to minimum 1,2 m. Taki projekt wymaga konsultacji z fachowcem - dzięki temu masz pewność, że prace będą wykonane nie tylko solidnie, ale też zgodnie ze sztuką i wymaganiami.

Jak układać kostkę brukową bez obrzeży?

Obrzeża do kostki brukowej przede wszystkim zabezpieczają bruk przed rozchodzeniem się. Jak układać kostkę brukową bez obrzeży?

Na to pytanie odpowiedział specjalista Oferteo:

Bruk-Fach Kamiński Andrzej

Andrzej Kamiński

Bruk-Fach Kamiński Andrzej

Kostkę brukową bez obrzeży najlepiej jest układać na betonie. Dobrze jest również zalać kostkę brukową betonem od zewnętrznej strony, aby zrobić opór. Należy pamiętać, żeby kostkę bez obrzeży układać tylko w miejscach, w których przewidywany jest wyłącznie ruch pieszy.

Układając kostkę brukową bez obrzeży, możesz też zabezpieczyć ją, wykorzystując do tego listwę obrzeżową. To wykonana z tworzywa sztucznego opaska, która utrzymuje bruk w miejscu położenia.

Jak ułożyć kostkę brukową w koło?

Arkadia Usługi Ogrodnicze i Remontowo Budowlane

Karol Bąba

Arkadia Usługi Ogrodnicze i Remontowo Budowlane

Są do tego specjalne kostki, tzw. kostki trapezowe. Ten kształt kostki brukowej pozwala tworzyć różnego rodzaju koła, okręgi. Można też dociąć kostkę samodzielnie.

Jak ułożyć kostkę brukową na schodach?

TAWI Krzysztof Wita

Krzysztof Wita

TAWI Krzysztof Wita

Przy układaniu kostki brukowej na schodach należy pamiętać, że kluczowe jest dobre osadzenie oporów (lica schodów) dla kostki. Przez zaniedbania na tej płaszczyźnie dochodzi do wypychania lica schodów. Często przy wyższych stopniach dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie palisad. Są kosztowniejsze niż obrzeża, ale zapewniają stabilność schodów.

10 najczęstszych błędów przy układaniu kostki brukowej

Jak układać kostkę brukową, aby uniknąć błędów? Sprawdź, jakie błędy najczęściej powtarzają się przy wykonywaniu nawierzchni z kostki brukowej:

 1. Rezygnacja z wykonania projektu.
 2. Źle przygotowana podbudowa.
 3. Źle wyprofilowane koryto, brak odpływu oraz spadku terenu.
 4. Brak warstwy odsączającej pod kostką brukową na podmokłym terenie.
 5. Niedostateczne zagęszczenie terenu pod kostkę brukową.
 6. Niedopasowanie grubości podbudowy do przeznaczenia terenu.
 7. Źle dobrana grubość samej kostki brukowej.
 8. Ustalenie niewłaściwego poziomu kostki.
 9. Zbyt ciasne lub zbyt luźne ułożenie kostek brukowych.
 10. Układanie kostki brukowej wyłącznie z jednej palety.

Aby ustrzec się tych błędów, należy zatrudnić sprawdzonego wykonawcę. Tylko wtedy zyskasz pewność, że bruk będzie wytrzymały.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące układania kostki

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 8 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco