brukarz układa betonową kostkę brukową na podsypce z piasku - w 2023

Układanie kostki brukowej – cena za m2 z materiałem w 2023 roku. Aktualny cennik

Układanie kostki brukowej – cena za m2 z materiałem w 2023 roku. Aktualny cennik

Planujesz układanie kostki brukowej? Cena m² kostki brukowej z robocizną zależy od wielu czynników. Prezentujemy cennik układania kostki brukowej w 2023 roku. Cena realizacji usługi z pewnością nie powinna być kluczowa przy wyborze brukarza, ale ma znaczenie. Poznaj aktualny koszt układania kostki brukowej!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 11 kwietnia 2023 11.04.2023 Czas lektury: 10min

Układanie kostki brukowej – cena za m2 z materiałem w 2023 roku

„Ile kosztuje układanie kostki brukowej z robocizną w 2023 roku?”, „Jaka jest cena ułożenia kostki brukowej z materiałem?”, „Od jakich kwot zaczyna się cennik układania kostki brukowej?”, „Ile kosztuje kostka brukowa?” – to najczęściej zadawane pytania osób decydujących się nawierzchnię, której podstawą jest kostka brukowa. Ty również planujesz układanie kostki brukowej? Cena to istotny temat. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest średnia cena kostki brukowej z ułożeniem w 2023 r.

Układanie kostki brukowej – cena w 2023 roku:

 1. W możliwie najtańszej opcji koszt ułożenia kostki brukowej za m² to ok. 50-60zł.
 2. W najdroższym wariancie cena za kompleksowe układanie kostki to nawet 300 zł za m², czyli 6x więcej niż w scenariuszu najtańszym.
Pamiętaj!
Jak już wspomnieliśmy, specjaliści z firm brukarskich przestrzegają, że dzielenie prac na etapy jest kosztowniejsze. Jeśli planujesz ułożyć kostkę na tarasie i na podjeździe, lepiej jest od razu zlecić całą usługę. Koszt ułożenia kostki brukowej większego zlecenia jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny. Zdaniem naszych specjalistów, niemal 90% klientów decyduje się na kompleksowy zakres prac.

Poniżej podajemy ceny układania kostki brukowej z podziałem na jej rodzaje. Cennik jest zróżnicowany. Cena za m² kompleksowej usługi zależy od tego, czy jest to kostka brukowa, kostka granitowa, kostka przemysłowa, czy szlachetna. Zaprezentowane ceny dotyczą kompleksowej usługi, wraz z przygotowaniem podłoża pod kostkę brukową.

Cennik układania kostki przemysłowej

Ile kosztuje kostka brukowa przemysłowa?

 1. Najniższa cena ułożenia kostki przemysłowej wynosi ok. 45 zł netto za m². To cena w przetargach publicznych. Zlecając ułożenie kostki bezpośrednio, trzeba liczyć się z kosztem od 50 zł do nawet 220 zł netto za m².
 2. W większości firm brukarskich cennik układania kostki przemysłowej i brukowej jest bardzo podobny lub ceny są nieco wyższe.
 3. To, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej przemysłowej, w dużej mierze zależy od rodzaju terenu. Jeśli jest on gliniasty i niepodatny na budowę, koszt ułożenia kostki będzie wyższy.
 4. Duże znaczenie ma również przeznaczenie terenu. Kostkę przemysłową układa się na ulicach osiedlowych, parkingach dla samochodów ciężarowych i osobowych, dlatego musi być odporna na duży nacisk. Co za tym idzie, należy wykonać odpowiednio grubszą podbudowę. Pracy jest więcej, a cena usługi – większa.

Cennik układania kostki szlachetnej

Koszt położenia kostki szlachetnej również jest zróżnicowany:

 1. Jeśli planujesz układanie kostki brukowej, cena za kostkę szlachetną wynosi od 130 do nawet 300 zł netto za m². Kostka szlachetna ma skomplikowany kształt i wzór, dlatego cena układania kostki jest wyższa niż w przypadku kostki betonowej.
 2. Niektóre firmy brukarskie wyliczają koszt roboczogodziny, wtedy finalny koszt usługi jest jeszcze wyższy.
 3. Na koszt usługi wpływają również inne czynniki, które opisaliśmy powyżej. Pamiętaj, że są to szacunkowe ceny. Z dokładnym cennikiem usług brukarskich w Poznaniu, czy w Łodzi zapoznasz się u wybranego wykonawcy.
Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 46 323 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Cennik układania kostki granitowej

Ile kosztuje ułożenie kostki granitowej? Cennik zależy od kilku czynników, poniżej znajdziesz szczegółowe informacje:

 1. Cena za ułożenie kostki granitowej to obecnie ok. 7-150 zł za m².
 2. Na cenę w dużym stopniu wpływa to, jak duża jest kostka.
 3. Więcej zapłacisz za ułożenie kostki granitowej z dodatkowymi utrudnieniami (np. zakola, mieszanie różnych typów kostki, wzory).

Cennik układania kostki brukowej we wzory

Zakładając, że za ułożenie kostki brukowej w najprostszym wariancie zapłacisz ok. 45-50 zł za m², to w cena wzrośnie przy większym stopniu skomplikowania prac. Przykładem jest kostka brukowa układana we wzory.

Cena za układanie kostki we wzory będzie większa niż w zwykłym wariancie i wynosi ok. 100-150 zł za m².

Cena ułożenia kostki brukowej bez materiału. Ile kosztuje robocizna?

Cena ułożenia kostki brukowej bez materiału zależy w dużym stopniu od szczegółów danego zlecenia, zakresu prac, stopnia skomplikowania. Ile zatem kosztuje sama robocizna za układanie kostki brukowej? Cena usługi to ok. 30-150 zł za m².

Czynniki, które wpływają na cenę to m.in. powierzchnia do ułożenia, typ i wzór kostki, układanie kostki wokół krzywych, zaokrągleń czy podjazdów, doświadczenie danego wykonawcy, region (w niektórych miastach ceny będą wyższe).

Ile kosztuje metr kostki brukowej i granitowej?

Orientacyjne ceny kostki różnego typu – w przeliczeniu za m²:

 1. Cena kostki brukowej – za prostą kostkę brukową betonową zapłacisz ok. 35-80 zł za m²,
 2. Cena kostki szlachetnej – cena kostki szlachetnej to ok. 60-120 zł za m²,
 3. Cena kostki granitowej – cena kostki granitowej to obecnie ok. 70-400 zł za m².

Układanie kostki brukowej – cennik obrzeży, palisad i krawężników w 2023 roku

W ofercie producentów kostki brukowej znajdziesz również palisady, krawężniki czy obrzeża do kostki. Czy za ich ułożenie płaci się osobno?

Niektóre firmy brukarskie oferują ułożenie obrzeży do kostki czy innego rodzaju obramowań w cenie usługi. Zwłaszcza przy układaniu dużych powierzchni. W większości jest to jednak dodatkowy koszt.

Cena ułożenia obramowania kostki brukowej zależy od jego rodzaju:

 • obrzeża do kostki – od ok. 15 do 25 zł netto za mb,
 • palisady – od ok. 25 do 90 zł netto za sztukę,
 • krawężniki – od 20 do 70 zł netto za mb.

Zdarza się, że brukarze wyliczają koszt obrzeży za m², a nie metr bieżący. Palisady mogą być nawet trzykrotnie droższe niż obrzeża, ale wielokrotnie są lepszym rozwiązaniem (np. zapewniają lepszą stabilność dla schodów z kostki).

Cennik usług brukarskich – jakie jeszcze prace zlecisz brukarzom?

Firma brukarska czy doświadczony brukarz wykona nie tylko podstawowe prace związane z układaniem kostki. Poza tym brukarzowi możesz zlecić takie prace, jak:

 • montaż płyt ażurowych – cena to ok. 60-70 zł za m²,
 • montaż płyt trawnikowych – cena to ok. 75 zł za m²,
 • montaż siatki ogrodzeniowej z podmurówką – cena to ok. 120 zł za m².

Cennik układania kostki brukowej – co obejmuje?

kostka brukowa leżąca na drewnianej palecie

Nasi specjaliści podają kompleksową cenę układania kostki brukowej. Co wchodzi w koszt usług brukarskiej? Oto cennik układania kostki brukowej 2023 i zakres prac:

 • wizja lokalna na terenie budowy,
 • ocena stopnia skomplikowania prac brukarskich,
 • pomiar terenu,
 • określenie wstępnego cennika ułożenia kostki brukowej,
 • zakup kostki brukowej,
 • zakup materiałów (m.in. piasek, żwir, cement),
 • wynajem narzędzi brukarskich,
 • transport materiałów,
 • przygotowanie terenu (usunięcie starego betonu, krzewów, korzeni),
 • wykonanie podbudowy pod kostkę brukową według jej przeznaczenia,
 • wyrównanie terenu i wykonanie spadków,
 • zabezpieczenie studzienek, odpływów,
 • korytowanie (wybranie nadmiaru ziemi),
 • wykonanie spadków,
 • ułożenie kostki brukowej,
 • impregnacja kostki brukowej,
 • sprzątanie po wykonanej pracy,
 • wywóz urobku,
 • gwarancja na wykonaną usługę.
Pamiętaj!
Cena ułożenia kostki brukowej może podlegać negocjacji. Skontaktuj się ze specjalistą i zapytaj, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej zgodnie z przygotowanym projektem.

Od czego zależy cena układania kostki brukowej?

Kostka brukowa to sposób na stworzenie trwałej, estetycznej i funkcjonalnej nawierzchni. Od czego zależy cena ułożenia kostki brukowej przez brukarza? Poniżej wymieniamy najważniejsze czynniki!

1. Lokalizacja zlecenia wpływa na cenę układania kostki brukowej

Lokalizacja wykonywanych prac (niezależnie od regionu) ma związek z kosztami transportu kostki (i rosnącymi cenami paliw). Jeśli prace wykonywane są blisko siedziby np. firmy brukarskiej z Warszawy, będzie taniej.

2. Układanie kostki brukowej – cena zależy również od terenu i rodzaju nawierzchni

Teren piaszczysty zazwyczaj wymaga zagęszczenia, a gliniasty i podmokły zwiększa stopień skomplikowania prac (konieczna jest solidna podbudowa składająca się z większej liczby warstw).

Spokojnie, lokalne warunki gruntowo-wodne eksperci oceniają na etapie pierwszej wizji lokalnej – dzięki temu na wczesnym etapie prac określisz szczegółowy cennik układania kostki.

3. Przeznaczenie nawierzchni a cena układania kostki

Przeznaczenie kostki (a tym samym określenie stopnia obciążenia) ma bardzo duży wpływ na cenę. Np. kostka brukowa na terenie przeznaczonym jedynie do ruchu pieszego będzie znacznie tańsza w realizacji niż kiedy konieczne jest zrobienie podbudowy pod kostkę i układanie nawierzchni pod duże obciążenia, np. przed wjazdem do garażu samochodu dostawczego.

4. Wielkość powierzchni do brukowania a cena

Im większa powierzchnia pod kostkę, tym niższa cena w przeliczeniu za m² robocizny (oczywiście cena całościowa będzie wyższa z uwagi na większą liczbę metrów kwadratowych, ale zazwyczaj udaje się wynegocjować niższą cenę „na metrze”).

Większa powierzchnia ma jeszcze tę zaletę, że bez problemu można rozłożyć wszelkie narzędzia i samą kostkę. Dzięki temu prace przebiegają sprawniej.

5. Rodzaj kostki brukowej również decyduje o cenie brukowania

Eksperci z doświadczenia wskazują na fakt, że kostkę granitową układa się trudniej niż zwykłą kostkę betonową. Dlatego koszt robocizny jest wyższy w przypadku tego pierwszego materiału. Cena samej kostki granitowej również jest większa.

Sprawdź teraz: Cena kostki brukowej

6. Skomplikowane prace brukarskie są kosztowniejsze

Mowa nie tylko o schodach lub tarasach z kostki, ale też skomplikowanych wzorach układania kostki. Oczywiście sprawdzony fachowiec od układania kostki bez problemu poradzi sobie z każdym zlecenie. Jednak jednaki dodatkowo trzeba kłaść płyty do schodów, korytować i wylewać beton, to koszty będą większe (chociażby z uwagi na fakt, że dłużej trzeba pracować z koparką).

Koszt ułożenia kostki brukowej zależy również od takich czynników jak: wielkość kostki (mała kostka brukowa wymaga więcej czasu), kształt kostki (bruk o niecodziennym kształcie, np. heksagony, trudniej dopasować do siebie), konieczność docinania kostki np. na wąskich i krętych ścieżkach.

7. Utrudnienia w trakcie układania kostki

O ile stopień trudności i czasochłonność prac da się wstępnie wycenić, o tyle w niektórych przypadkach utrudnienia mogą zaskoczyć fachowców, którzy będą zmuszeni wydłużyć czas pracy i zwiększyć koszt ułożenia kostki brukowej.

Przykładem mogą być odpływy i studzienki oraz problemy z terenem (np. zbyt piaszczysty teren, który może utrudnić układanie kostki i wymagać dodatkowych prac).

Co może wpłynąć na wzrost ceny ułożenia kostki brukowej?

Na to, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej, składa się wiele czynników – cena nie jest też taka sama we wszystkich regionach kraju. Może się zdarzyć, że specjaliści będą musieli wykonać dodatkową pracę związaną np. z przygotowaniem terenu. Wtedy cena usługi wzrośnie.

Co jeszcze może wpłynąć na wzrost kosztów za ułożenie kostki brukowej?

 • wykonanie drenażu, odwodnienia rynnowego lub liniowego,
 • skucie starego betonu i jego wywóz,
 • zakup betonu,
 • zakup obrzeży,
 • zmiana koncepcji w trakcie prac,
 • transport (nie ma znaczenia, czy specjaliści wywiozą jedną paletę, czy kilka. Kurs ciężkim samochodem zostanie wykonany),
 • praca wokół studzienek,
 • poprawki po kliencie, który próbował samodzielnie położyć kostkę,
 • plantowanie zieleni,
 • roboty ziemne np. wyrównanie terenu,
 • wykonanie dodatkowej warstwy podbudowy,
 • stabilizacja gruntu (teren gliniasty lub podmokły jest problematyczny szczególnie dla firm, które większość prac wykonują ręcznie),
 • obecność gliny (podłoże gliniaste wymaga położenia geowłókniny),
 • instalacja dostępu do wody i prądu,
 • ilość ziemi do wywiezienia po korytowaniu (im głębsze koryto, tym więcej ziemi do wywiezienia).

Specjaliści uważają, że klient powinien być przygotowany na to, że finalny koszt ułożenia kostki brukowej wzrośnie o ok. 10-20 procent. Jest to spowodowane zmianami, które wprowadzają zarówno brukarze, jak i sami klienci.

Często czytany poradnik: Jak ułożyć kostkę brukową?

Ile kosztuje układanie kostki brukowej? Podsumowanie

Wiesz już, ile kosztuje układanie kostki brukowej. Jak widać po zakresach cen i średnich stawkach – ceny układania kostki mogą być bardzo różne, a na koszt prac wpływa sporo czynników. Dodatkowo na cennik wpływa również cena kostki brukowej – im wyższa jakość materiału, tym wyższa cena za całość prac.

W 2023 roku ceny usług wzrosły w stosunku do poprzedniego roku – eksperci są zdania, że w kolejnych miesiącach i latach ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Jeśli więc planujesz układanie kostki, to warto pomyśleć o tym teraz i skorzystać z bazy sprawdzonych firm od układania kostki brukowej z Białegostoku lub innego miasta w Oferteo.

Pamiętaj!

Przy większym zleceniu cenę zawsze możesz negocjować.

Nie radzimy jednak szukać oszczędności na materiałach i próbować samodzielnego układania kostki – bez profesjonalnej ekipy. Mimo że teoretycznie nie jest to trudne zadanie, to w praktyce można popełnić sporo błędów, których naprawa może być kosztowna (lub skutkować koniecznością napraw w krótkim czasie od montażu).

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 11 kwietnia 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco