kostka brukowa w kolorze szarym na palecie

Kostka brukowa – cena za m2 materiału

Kostka brukowa – cena za m2 materiału

Często spotykanym elementem aranżacji przestrzeni zewnętrznej jest wytrzymała i jednocześnie relatywnie tania kostka brukowa. Cena kostki brukowej zależy od wielu czynników, m.in. producenta, kształtu czy koloru. Znaczenie ma również sposób wykonania (liczba warstw) oraz grubość (cena kostki brukowej jest wyższa, im grubszy jest materiał). Ile kosztuje kostka brukowa betonowa, a ile kostka granitowa? Czym różni się kostka przemysłowa od szlachetnej i którą kostkę brukową można kupić najtaniej?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 1 czerwca 2022 01.06.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47263 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Kostka brukowa – cena za m2 kostki betonowej i granitowej

Układanie kostki brukowej to popularny sposób na wykończenie nawierzchni wokół domu. Ile kosztuje kostka brukowa? Nie da się jednoznacznie określić, jaka jest cena kostki brukowej. Zależy ona od wielu czynników.

Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje bruk zanim zdecydujesz się na zlecenie prac brukarzowi, sprawdź poniższą tabelę. Podaliśmy w niej najniższą i najwyższą możliwą cenę kostki brukowej betonowej oraz kostki granitowej. Który rodzaj kostki kosztuje więcej?

Cena kostki brukowej – 2022

Kostka betonowaKostka granitowa
Minimalna cena (netto)ok. 35 zł za m2ok. 70 zł za m2
Maksymalna cena (netto)ok. 80 zł za m2ok. 400 zł za m2

Kostka betonowa jest najtańsza. Można ją kupić w cenie od ok. 35 zł za m². Najdroższe rodzaje kostek betonowych kosztują nawet kilkaset zł za m². Jeśli chcesz maksymalnie obniżyć koszt kostki (nawet do kilku zł za m²!), może też zrobić ją samodzielnie. Posłuży do tego forma do kostki brukowej. Pamiętaj jednak, że samodzielna produkcja kostki brukowej wymaga dużego nakładu pracy oraz precyzji (cena kostki brukowej za metr w takiej opcji będzie niższa, ale w porównaniu cenowym należy uwzględnić nakład pracy do samodzielnego przygotowania kostki).

Osoby, które mogą sobie pozwolić na większy wydatek, sięgają po kostkę kamienną. Najniższa cena kostki granitowej to ok. 70 zł za m². Kamień o wyjątkowej barwie i kształcie może kosztować nawet ok. 400 zł za m².

Warto sprawdzić szczegółowe ceny poszczególnych rodzajów kostek danego producenta w regionie. Jednym z najczęściej wybieranych producentów kostki brukowej jest Polbruk – tutaj sprawdzisz, jaka jest cena poszczególnych produktów tego producenta: kostka Polbruk – cena za m².

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 263 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Kostka przemysłowa – cena

Pamiętaj, że zestawienie cen kostki brukowej ma sens wyłącznie wtedy, gdy porównujesz taki sam rodzaj kostki. Kostka brukowa przemysłowa – czyli najprostsza i klasyczna opcja (szara kostka brukowa, o prostokątnym kształcie, wykorzystywana na szeroką skalę do powierzchni przemysłowych i aranżacji przestrzeni publicznej) – to najmniejszy wydatek.

Cena kostki przemysłowej jest zbliżona lub nieco wyższa od ceny tradycyjnej betonowej kostki brukowej. Kostkę przemysłową kupisz w cenie już od 35 zł za m2. Pamiętaj, że bruk przemysłowy jest grubszy, ponieważ musi poradzić sobie z większą ilością pojazdów. Wymaga też zrobienia specjalnej podbudowy wraz z podsypką pod kostkę oraz układania krawężników drogowych. Krawężniki zapobiegają rozsunięciu się kostki.

Zupełnie inaczej mogą wyglądać ceny kostki brukowej w przypadku bardziej wyszukanej oferty.

Kostka szlachetna – cena

Kostka szlachetna jest droższa od zwykłej kostki betonowej. To kostka o najwyższych walorach estetycznych. Wykonana z niej nawierzchnia charakteryzuje się nie tylko atrakcyjnym wzornictwem, ale też trwałością i użytecznością. Proces produkcyjny takiej kostki jest też nieco bardziej skomplikowany (a dodatkowo najczęściej w procesie produkcyjnym korzysta się z różnego typu barwników, nadających oryginalne kolory kostce), co w konsekwencji wpływa na cenę układania kostki brukowej.

Cena kostki szlachetnej mieści się zazwyczaj w przedziale od 60 do 80 zł, a nawet 100 zł za m².

Jeśli planujesz układanie kostki brukowej, korzystaj z pomocy specjalisty. Specjaliści od układania kostki brukowej z Warszawy lub innego miasta pomogą w wyborze kostki i wykonają wszelkie prace związane z układaniem kostki brukowej.

Kostka granitowa – cena

Jak wygląda kwestia cen w przypadku kostki granitowej? Na rozpiętość cenową między poszczególnymi rodzajami kostki granitowej wpływają te same czynniki. Kostka granitowa w kolorze czarnym oraz czerwonym będzie droższa w przeliczeniu na m² nawet o kilkadziesiąt złotych w porównaniu ze zwykłą kostką granitową. Podobnie z grubością – kostka brukowa 4 cm będzie tańsza niż kostka brukowa 6 cm tego samego rodzaju.

Cena kostki brukowej z ułożeniem

Jaka jest cena robocizny w przypadku kostki brukowej? Układanie zwykłej kostki brukowej w najtańszej opcji (kostka brukowa przemysłowa, bez układania we wzory, bez utrudnień typu wilgotny grunt) to wydatek ok. 40-65 zł za m². Do ceny robocizny należy doliczyć koszt materiału (od ok. 35 zł za m²).

Specjalista od układania kostki brukowej z Poznania wskazuje, że cena robocizny rośnie przy trudniejszych wzorach do układania (np. układanie szlachetnej kostki brukowej we wzory lub układanie kostki granitowej 4 cm / 6 cm to wydatek nawet ok. 120-300 zł za m² (plus koszt materiałów). Podane ceny obejmują ułożenie kostki wraz z przygotowaniem podłoża, ułożeniem obrzeży i zagęszczeniem (przy większym stopniu skomplikowania prac i bardziej skomplikowanych obrzeżach cena robocizny będzie się mieścić w wyższej części widełek cenowych). Licząc osobno: montaż obrzeży to wydatek ok. 10-20 zł, montaż krawężników – 10-50 zł, za palisad – 25-70 zł za mb samej robocizny.

Kostka brukowa używana – cena

Koszt ułożenia kostki brukowej na betonie możesz obniżyć, sięgając po kostkę brukową używaną. Cena przy tej opcji znacząco spadnie – kostka brukowa z rozbiórki jest tańsza niż nowa kostka betonowa. Za jej wyborem przemawia również fakt, że przed jej ponownym zamontowaniem wystarczy ją umyć. Ile kosztuje kostka brukowa używana?

Cena kostki brukowej używanej zaczyna się już od kilkunastu złotych za m². To bardzo mało w porównaniu do nowej kostki. W sieci możesz znaleźć kostkę brukową z rozbiórki w cenie kilkudziesięciu złotych za m². Cena zależy od:

 • rodzaju kostki,
 • podmiotu, który ją sprzedaje (osoby prywatne często sprzedają używaną kostkę brukową taniej niż firmy),
 • ilości bruku.

To, ile kosztuje używany bruk, zależy również od wielkości bruku czy terminu, w którym obecny właściciel kostki chce się jej pozbyć. Jeśli będzie mu zależało na czasie, sprzeda kostkę bardzo tanio.

Pamiętaj jednak, że kostka brukowa drugiego gatunku może być uszkodzona. Zanim zdecydujesz się na jej zakup, sprawdź, w jakim jest stanie. Być może cena ułożenia kostki brukowej zakupionej od producenta kostki brukowej będzie korzystniejsza.

Od czego zależy cena kostki brukowej?

rodzaj kostki brukowej ma wpływ na cenę

Cena kostki brukowej zależy od wielu czynników. Na ceny materiału wpływa nie tylko producent, ale przede wszystkim właściwości kostki i wybrany rodzaj materiału. Od czego uzależniona jest cena kostki brukowej i które czynniki mają największy wpływ na cenę? Zapytaliśmy brukarzy i przedstawiamy praktyczną ściągę – w punktach zebraliśmy najważniejsze czynniki wpływające na cenę kostki brukowej:

 1. Na cenę kostki brukowej wpływa producent materiału.
  To często wymieniany przez ekspertów z branży brukarskiej czynnik, który ma wpływ na końcową cenę; zdarza się tak, że niektóre marki są w modzie i wprowadzają na rynek linie kostek brukowych, które wpisują się w sezonowe trendy – cena wówczas rośnie, co nie oznacza, że kostka tego typu jest lepsza pod względem właściwości; droższe są również kostki certyfikowane, a dodatkowo eksperci podkreślają, że istnieją różnice jakości materiału między tymi kupowanymi w sieciowych sklepach budowlanych a materiałami pozyskiwanymi od autoryzowanych dealerów w danym regionie (nawet w przypadku kostki tego samego producenta!).
 2. Kluczowy wpływ na cenę kostki brukowej ma jej rodzaj.
  Cena kostki zależy więc od tego, czy wybierasz kostkę betonową czy znacznie droższą kostkę z naturalnego kamienia; nawet jeśli pod względem wyglądu kostki są trudne do odróżnienia, to największy wpływ na cenę ma to, czy decydujesz się na kostkę wykonaną z mieszaniny betonu czy z naturalnych i szlachetnych materiałów (z dodatkiem barwników).
 3. Wpływ na cenę kostki mają również szczegółowe właściwości materiału.
  Chodzi o wzór kostki brukowej, jej kształt, kolor i grubość; niecodzienne kształty są droższe od standardowej kostki sześciennej lub prostopadłościennej; podobnie z kolorem – im więcej pigmentu, tym kolor kostki jest intensywniejszy, a jej cena – wyższa; podobnie z grubością – im grubsza kostka brukowa, tym jej cena jest wyższa (poza tym kostki jednowarstwowe są droższe niż kostki dwuwarstwowe – sposób wykonania materiału również wpłynie na finalną cenę).
 4. Na finalne koszty kostki brukowej i robocizny wpływają też szczegóły zlecenia.
  Mamy tutaj na myśli liczbę docięć, wzorów i ich stopień skomplikowania, a do tego powierzchnię wykonywanych prac i kosztów transportu; warto pamiętać, że dobrej jakości materiał nie będzie się kruszył w czasie docinek – co oznacza, że tani i słabszej jakości materiał może wymagać zwiększenia kosztów na przygotowanie zapasów przy bardzo wysokim stopniu skomplikowania prac.

Podsumowując: im bardziej oryginalny jest kształt, faktura czy kolor kostki, a także im wyższej jakość komponenty zostały wykorzystane do jej produkcji, tym większy będzie koszt bruku. Warto wybierać kostki o najlepszych parametrach technicznych i wytrzymałościowych, aby zagwarantować nawierzchni najdłuższą żywotność.

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 1 czerwca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco