Fotowoltaika

Fotowoltaika blisko Ciebie, 2021

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która nie tylko powinna się zwrócić, ale także przynieść realne zyski. Z naszego poradnika dowiesz się, jak działa fotowoltaika, kiedy się opłaca oraz jak otrzymać oferty najlepszych specjalistów z twojej okolicy. Pomożemy ci wybrać najlepszą opcję dla ciebie!

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika w pigułce. Najważniejsze informacje o fotowoltaice:

 • Nazwa „fotowoltaika” pochodzi z połączenia dwóch słów: photo – oznaczające światło, oraz volt – oznaczające jednostkę pomiaru napięcia prądu.
 • Dla określenia pojęcia fotowoltaiki często używa się zamiennie skrótu PV.
 • Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz obszarem z dziedziny gospodarki, który zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
 • Promienie światła słonecznego są przetwarzane na prąd poprzez wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego. To właśnie energia słoneczna jest zaliczana do jednych z najbardziej potężnych źródeł energii. Dzięki fotowoltaice możemy wykorzystać jej potencjał – jest ona tak stworzona, że umożliwia absorpcję promieniowania słonecznego, a także zamianę części tej energii na energię elektrycznych.
 • Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw, które bezpośrednio zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Zjawisko zachodzące w momencie, gdy promienie słoneczne padają na ogniowo, polega na tym, że fotony wybijają elektrony, tworząc w ten sposób różnicę potencjałów. To z kolei prowadzi do przepływu prądu stałego.
 • Zestaw fotowoltaiczny nie potrzebuje jasnego światła, aby działać. Ogniwa fotowoltaiczne produkują energię także w pochmurne dni.
 • Fotowoltaika jest czystą energią i zarazem bezpieczną lokatą inwestycyjną – z zapewnieniem trwałości i elastyczności w swojej konstrukcji.
 • Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Mimo że oba systemy wykorzystują energię słoneczną oraz są do siebie podobne z wyglądu i sposobu instalacji, to przetwarzają one energię na dwa różne sposoby. Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego przede wszystkim na energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne w celu wytworzenia ciepła.

Czytaj też:

Ranking najlepszych sprzedawców paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika
Bożena B.

Przedstawiciel firmy Pan Daniel bardzo profesjonalnie przedstawił ofertę. Szybka realizacja zamówienia. W piątek podpisaliśmy umowę w poniedziałek był instalacji. Panowie monterzy bardzo ładnie czysto i szybko wykonali pracę- w trakcie jednego dnia. Bardzo polecam firmę Pana Ryszarda.

Natural Energy PL Sp. z o.o. - Fotowoltaika Plewiska

Perfekcyjna Energia Odnawialna

 • Plewiska
 • Natural Energy PL Sp. z o.o.

Natural Energy PL Sp z oo to wybitni specjaliści od energii odnawialnej, świadczący usługi dla Klientów z Powiatu Poznańskiego i przyległych powiatów. Przedstawią Ci dobrą ofertę - sprawdź już dziś, nie pożałujesz.

SOLEO PV - Fotowoltaika Zabierzów

Doskonała Energia Odnawialna

 • Zabierzów
 • SOLEO PV

Wysoko wykwalifikowani pracownicy SOLEO PV spełnią Państwa wymagania odnośnie energii odnawialnej. Gorąco zachęcamy do kontaktu - bez wątpienia warto.

Giosan S.C. Konin , ,Żyj na ziemi zarabiaj na słońcu'' - Fotowoltaika Konin

Perfekcyjna Energia Odnawialna

 • Konin
 • Giosan S.C. Konin , ,Żyj na ziemi zarabiaj na słońcu''
Tomasz M.

Rozmowa była przeprowadzona na miejscu wykonywanej pracy. Była profesjonalna i rzeczowa łącznie z przedstawieniem wizualizacji. Pracownicy wykonali swoją pracę profesjonalnie i dokładnie. W 100% polecam firmę Giosan.

Topcoat Sp. z o.o. - Fotowoltaika Łomianki

Doskonała Energia Odnawialna

 • Łomianki
 • Topcoat Sp. z o.o.
Robert S.

Moje rozmowy z przedstawicielem wykonawcy przebiegały rzeczowo i szybko. Po rozmowie telefonicznej i kontakcie e-mail, przedstawiciel firmy przedstawił wstępna ofertę. Po jej akceptacji z mojej strony przyjechał na wizję lokalną. Po wizji lokalnej złożył ostateczną ofertę, po zaakceptowaniu jej, podpisaliśmy umowę (7 sierpnia 2020 roku) i po 10 dniach (17 sierpnia 2020 roku) od podpisania umowy przyjechała ekipa monterska od Mariusza. Przyjechało trzech młodych ludzi i w ciągu kilku godzin uwinęli się z montażem i uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej. Z całą odpowiedzialnością polecam firmę TOPCOAT S. C. i jej pracowników. Jej przedstawiciel, Pan Ireneusz Grzywacz, jest osoba kompetentną, ofertę przygotował szybko i profesjonalnie.

PV Instalator Polska Grupa PVGE Sp. z o.o. - Fotowoltaika Tarnów
Marzanna J.

Po wystawieniu mojego zapytania na Oferteo, firma skontaktowała się ze mną bardzo szybko i przedstawiła swoja ofertę. Przedstawiciel firmy wyjaśnił mi wszystko dokładnie i odpowiedział wystarczająco na moje pytania. W krótkim czasie od podpisania umowy pracownicy firmy sprawnie i szybko zamontowali panele. W 100% polecam tę firmę.

Synteza Odnawialne Źródła Energii - Fotowoltaika Lublin

Doskonała Energia Odnawialna

 • Lublin
 • Synteza Odnawialne Źródła Energii

Firma Synteza Odnawialne Źródła Energii oferuje swoje usługi w bardzo przystępnej cenie. Skupia się na Klientach z powiatu Lublin oraz przyległych powiatów. Zdecyduj się od razu - przedzwoń i otrzymaj ofertę, która na pewno Ci się spodoba.

Bio-Energy - Fotowoltaika Zielona Góra

Pierwszorzędna Energia Odnawialna

 • Zielona Góra
 • Bio-Energy
Bartosz B.

Pełen profesjonalizm, firma zapewnia doradztwo, pomiary, zamówienie osprzętu, instalację, zgłoszenie do ZE. Instalacja 30 modułów i całego osprzętu zajęła dwa dni (od rana do wieczora). Szef pracował wraz z ekipą na dachu. Ekipa używała profesjonalnego sprzętu, wszyscy byli sympatyczni, uprzejmi i odpowiadali na wszystkie zadane pytania. Jeśli zbuduję kolejny dom, to montaż fotowoltaiki kolejny raz powierzę firmie bio-energy z Zielonej Góry.

EkoProjekt PV Sp. z o.o. Sp. K. - Fotowoltaika Poznań

Energia Odnawialna

 • Poznań
 • EkoProjekt PV Sp. z o.o. Sp. K.
Janusz W.

Bardzo dobry kontakt, fachowe doradztwo. Wstępną ofertę trochę rozszerzyliśmy po konsultacjach na miejscu. Oprócz tego, że oferta najtańsza to jeszcze najbardziej optymalna do warunków. Musze pochwalić również szybkość i sprawność instalacji. Umowa podpisana 29 kwietnia i po dwóch tygodniach montaż. Prąd sobie płynie sprawnie. Szczerze polecam.

BBsolar Sp. z o.o. - Fotowoltaika Jaworze

Energia Odnawialna

 • Jaworze
 • BBsolar Sp. z o.o.

BBsolar Sp z oo to prawdziwi wyjadacze w temacie energii odnawialnej. Swoje usługi oferują wszystkim mieszkańcom w pobliżu Powiatu Bielskiego. Już nie trać czasu i zadzwoń od razu - nie zawiedziesz się!

Dołącz do naszych Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych

Działasz na rynku jako Sprzedawca Paneli Fotowoltaicznych i szukasz nowych Klientów?
Załóż konto i realizuj potrzeby zainteresowanych Klientów z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto
Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?
Poniżej przedstawiamy ranking 20 040 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Efektywne wykorzystanie energii słonecznej do wytworzenia prądu elektrycznego w panelach fotowoltaicznych wymaga zapewnienia możliwie długotrwałego i niezakłóconego dopływu promieniowania świetlnego.

 • W przypadku farm fotowoltaicznych najczęściej mamy do czynienia instalacją na otwartym terenie – tego typu farmy powstają albo bezpośrednio na ziemi, albo na specjalnych wysięgnikach.
 • W przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych możliwości jest więcej. Jedną z nich (zaliczaną do optymalnych rozwiązań) jest umieszczenie instalacji na otwartej przestrzeni, z kątem nachylenia 30-45 stopni i ukierunkowaniem na południe. Warto wiedzieć, że zmniejszenie kąta nachylenia nie skutkuje tak dużej utraty wytwarzanej mocy jak jego znaczne odchylenie do pionu (w takim przypadku spadki sięgają nawet 30 proc.).
 • Instalacja fotowoltaiczna w innych miejscach również może być opłacalna. Dzięki zastosowaniu wysięgników instalacja fotowoltaiczna może zostać zainstalowana na dachu płaskim, ogrodzeniu, strukturach niemieszkalnych lub bezpośrednio na ziemi.

Czytaj też:

Aktualne zlecenia typu Kupię Panele Fotowoltaiczne

Potrzebuję pompy ciepła i paneli, bud. do 150m²

Sierpc, Mazowieckie
dodano 1 godzinę temu

Kierunek, w jakim zwrócony jest dach domu: południowy Czy dach jest lub może być zacieniony: nie Powierzchnia dachu: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Liczba osób: 7 Klient szuka ofert na: zakup i montaż Rod...Pokaż więcej

Zlecenie na pompę powietrzną i panele, bud. 301-500m²

Kłodzko, Dolnośląskie
dodano 2 godziny temu

Kierunek, w jakim zwrócony jest dach domu: nie wiem Czy dach jest lub może być zacieniony: tak Powierzchnia dachu: 301-500m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Liczba osób: 3-4 Klient szuka ofert na: zakup i montaż Ro...Pokaż więcej

Zapytanie o pompę gruntową i panele, bud. 151-200m²

Bełchatów, Łódzkie
dodano 2 godziny temu

Kierunek, w jakim zwrócony jest dach domu: południowy Czy dach jest lub może być zacieniony: nie Powierzchnia dachu: 151-200m² Stan obiektu: budynek do 2 lat Liczba osób: 5-6 Klient szuka ofert na: zakup i montaż Rodzaj pomp...Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych

Kupię panele fotowoltaiczne

Czemu warto inwestować w fotowoltaikę?

Korzystanie z odnawialnej energii ma mnóstwo korzyści. Oto najważniejsze z nich w przypadku fotowoltaiki:

 • Panele fotowoltaiczne zapewniają ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. W związku z tym opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie. Ceny energii wzrastają, więc rentowność inwestycji będzie rosła z czasem.
 • Z fotowoltaiką miesięczne rachunki za prąd wyniosą maksymalnie 10-30 złotych (opłaty stałe + podatki). Okres zwrotu to jakieś 7-9 lat, a potem przez kolejne 16-20 lat mamy prąd za darmo.
 • Ważną zaletą paneli słonecznych jest to, że ich eksploatacja nie generuje kosztów. Energia słoneczna nic nie kosztuje, a po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej nie trzeba już martwić się o zmienne koszty prądu.
 • Dostępne są liczne programy dofinansowujące inwestycję związane z realizacją instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym, co obniża koszty, jakie muszą ponieść konsumenci.
 • Panele fotowoltaiczne to również ukłon w stronę ekologii. Dzięki instalacji fotowoltaicznej dbamy o środowisko, gdyż panele nie produkują dymu i nie zanieczyszczają otoczenia.
 • Fotowoltaika to system zeroemisyjny. W praktyce oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna nie generuje zarówno gazów cieplarnianych, jak i szkodliwych związków. Rozwiązanie jest zatem korzystne pod względem finansowym i w ujęciu ekologicznym.

Czytaj więcej: Fotowoltaika - ceny

Fotowoltaika 2020 – czy nadal się opłaca?

Z roku na rok instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością – zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i dużych obiektów. Świadczyć może o tym choćby wzrastająca liczba specjalistów w tej dziedzinie.

Zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania tematem fotowoltaiki, szczególnie jest to wyraźne na licznych forach internetowych.

W 2020 roku fotowoltaika z pewnością zyskuje kolejnych klientów. Jedną z przyczyn może być choćby to, że od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odpisać od podatku. Popularne są również liczne dofinansowania fotowoltaiki i dotacje na instalacje.

Czytaj też: Czy fotowoltaika się opłaca?

Według szacunków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej nastąpił bardzo duży wzrost zainstalowanych i oddanych do użytku mikroinstalacji. Przyrost mocy w stosunku do roku 2018 wyniósł ponad 300 proc., natomiast liczba nowych mikroinstalacji PV to już ponad 104 tysiące! Dla porównania, u schyłku roku 2017 było ich niewiele ponad 27 tysięcy.

Z pewnością wyniki te napawają optymizmem każdego zwolennika produkcji czystej energii, a także mogą wpłynąć pozytywnie na każdego potencjalnego konsumenta, który zastanawia się nad własną instalacją.

Dowiedz się: Jak obliczyć moc instalacji fotowoltacznej?

Fotowoltaika 2020 w Polsce

Rok 2020 w Polsce to czas paneli fotowoltaicznych. To przede wszystkim doskonały sposób na realne obniżenie rachunków za prąd oraz niezależność od podwyżek cen energii, które jak wiemy, są nieuniknione.

Fotowoltaika to także ekologiczne rozwiązanie dla domów z myślą o czystym środowisku na pokolenia. Posiadanie paneli słonecznych poszerza świadomość ekologiczną użytkownika systemu, a także otaczającego go społeczeństwa.

Warto podkreślić, że opłacalność fotowoltaiki zależy od kilku istotnych czynników. Na szybki zwrot naszej inwestycji mają wpływ ogniwa fotowoltaiczne i moc, jaką zastosujemy.

Ważne jest, aby instalacja pokryła nasze zapotrzebowanie energetyczne. Kluczową kwestię pełni również odpowiednie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. Przy właściwym usytuowaniu pozwolą one na maksymalne wykorzystanie kąta padania promieni.

Specjaliści od fotowoltaiki – na co zwracać uwagę?

Jeśli rozważamy założenie instalacji fotowoltaicznej to najlepiej zgłosić się do specjalistów w swojej okolicy. Profesjonaliści od fotowoltaiki w rzetelny sposób pomogą określić zapotrzebowanie, a także dobiorą optymalne rozwiązanie. Dzięki temu inwestycja będzie opłacalna i szybciej się zwróci. A co najważniejsze, instalacja fotowoltaiczna będzie działała sprawnie, bezawaryjnie i przede wszystkim efektywnie.

To właśnie specjaliści działający blisko ciebie zadbają o odpowiedni montaż instalacji, dostosowany do specyfiki nieruchomości i uruchomią system wraz z przeprowadzeniem pomiarów kontrolnych. Wybór odpowiedniej firmy jest o tyle ważny, że w razie usterki szybko będą mogli służyć pomocą.

Dodatkowo, w przypadku chęci rozbudowy lub modernizacji istniejących systemów fotowoltaicznych dostosują je do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Czytaj też: Fotowoltaika - wybór firmy

Ważną kwestią są również komponenty, z których korzysta dana firma. Najlepiej, jeśli będzie stawiała przede wszystkim na sprzęt od sprawdzonych producentów o solidnej międzynarodowej marce.

W przypadku kluczowych w instalacji fotowoltaicznej paneli fotowoltaicznych, inwertera i zabezpieczeń – ich zbyt niska cena z reguły przekłada się na przyszłe kłopoty. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas porównanie ofert od kilku specjalistów fotowoltaiki w swojej okolicy i wybór najlepszej dla nas opcji!

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jakiego działania oczekujesz?
Wysłanie zapytania jest bezpłatne i niezobowiązujące.

Raty na fotowoltaikę

Niezwykle istotnym elementem w wyborze firmy sprzedającej instalacje fotowoltaiczne jest kompleksowość ich oferty w kontekście taniego finansowania. Zdarza się, że specjaliści od fotowoltaiki mają umowy z bankami, dzięki którym jest możliwość otrzymania finansowania na poziomie niższym niż 5 proc. RRSO na 10 lat.

To doskonała opcja dla klientów, którzy nie mają wystarczającej gotówki, a chcieliby założyć instalację. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna sama się spłaca, a właściciel gospodarstwa domowego, zamiast płacić rachunki za prąd, spłaca ratę kredytu.

Koniecznie sprawdź ofertę specjalistów od fotowoltaiki blisko ciebie i porównaj oferty firm w swojej okolicy! Liczba zadowolonych klientów, a przede wszystkim ich wiarygodność jest wizytówką każdej firmy, również w branży fotowoltaicznej. Warto zapoznać się zatem z opiniami klientów, którzy zdecydowali się już na zestaw fotowoltaiczny.

Czytaj więcej: Kredyt na fotowoltaikę

Dlaczego fotowoltaika wymaga dobrego instalatora?

Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy szczegółowo przeanalizować rynek instalatorów. Wybór solidnej i godnej zaufania firmy może okazać się kluczową kwestią. Jest to szczególnie ważne w momencie wystąpienia usterki w naszej instalacji.

Warto wiedzieć: Uprawnienia do montażu fotowoltaiki

Uczciwy i sprawdzony fachowiec, który profesjonalnie zainstaluje fotowoltaikę, może ustrzec nie tylko przed nerwami, ale też przed ryzykiem wypadku przy pracy i dodatkowymi kosztami. Warto podkreślić, że to niewłaściwa instalacja stanowi najczęstszą przyczynę usterek (według raportu wydanego przez TÜV Rheinland i SolarBankability).

Ponadto w sytuacji źle zamontowanej instalacji, producent może nie uznać gwarancji. Znalezienie rzetelnego instalatora fotowoltaiki to priorytetowa sprawa przed montażem instalacji.

Czytaj też:

Więcej poradników o fotowoltaice

Fotowoltaika w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty