Budowa domów - Najlepsi w 2021

Budowa domów – porady, ranking 2022, najlepsze firmy budujące domy

W jakim rejonie chcesz porównać oferty?

Budowa domu może trwać od trzech miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od wybranej technologii. Najszybciej buduje się domy szkieletowe, najdłużej murowane. Jakim systemem budować dom i jak wyglądają poszczególne etapy? Czy warto budować dom samodzielnie czy lepiej znaleźć generalnego wykonawcę? Sprawdź praktyczne porady i zarezerwuj najlepszą ekipę budowlaną w Twojej okolicy. Na najlepszych fachowców czeka się nawet 3 miesiące – nie zwlekaj!

Jak budować dom? System gospodarczy a system zlecony

Własny dom jest marzeniem wielu Polaków. Coraz częściej decydujemy się na jego realizację. Inwestycja wymaga sporych nakładów finansowych, ale też podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór systemu budowy domu. Można budować dom:

 1. Systemem gospodarczym:
  • samodzielnie planujesz poszczególne etapy budowy domu, a następnie pozyskujesz niezbędne materiały i zatrudniasz ekipy budowlane do wykonania kolejnych prac,
  • jest to związane z poświęceniem swojego czasu na poszukiwanie ekip i dopełnienie wszelkich formalności związanych z budową,
  • dodatkowo konieczność znalezienia kolejnych ekip budowlanych może wydłużać czas trwania budowy,
  • z drugiej strony część prostych robót możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny i znajomych, obniżając koszt budowy.
 2. Systemem zleconym:
  • zatrudniasz generalnego wykonawcę, który jest odpowiedzialny za całą budowę od początku do końca,
  • koszt jest wyższy, ale Twoim zadaniem jest jedynie nadzorowanie prac, wszystkim zajmie się wykonawca,
  • dodatkowo możesz zatrudnić inspektora nadzoru, który będzie kontrolować prace budowlane i sprawdzać ich zgodność z przyjętym kosztorysem.

System gospodarczy wymaga dużego zaangażowania inwestora, dlatego większość ludzi decyduje się na budowę systemem zleconym. Choć droższy, jest bardzo wygodny. Wybierając sprawdzoną firmę budowlaną, zagwarantujesz sobie spokój i pewność usług na najwyższym poziomie.

Przydatny poradnik: Budowa domu krok po kroku

Ranking Specjalistów od budowy domów

Już od 2010 roku w Oferteo łączymy osoby zainteresowane budową domu ze specjalistami od budowy domów. Obecnie współpracujemy z 62 789 firmami budującymi domy w każdym z 380 powiatów w Polsce. Firmy budujące domy zarejestrowane w naszej bazie złożyły już 514 206 ofert i otrzymały 25 639 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór specjalisty od budowy domów, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych firm budujących domy w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Firm budujących domy

W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od budowy domów za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena wykonawcy,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

62 789 Specjalistów od budowy domów w Oferteo

Oferteo w liczbach

900+ dostępnych usług
540 340 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut średni czas oczekiwania na pierwsze zgłoszenie
biały dom jednopiętrowy z dachem przykrym grafitową dachówką ceramiczną

ASTECHBUD Sp. z o.o.

Poznań
Gwiazdki opinii 4.88 z 33 opinie
Paweł P.

Około trzech lat temu zleciłem firmie AStech Pana Artura Szczepaniaka budowę obiektu handlowego. Jestem zadowolony z wykonanej pracy, tym bardziej, iż termin był dość napięty, a budynek nie należał do najmniejszych, gdyż miał ok. 600m2. Współpraca z firmą przebiegła bezproblemowo. Dostarczono materiały i ruszono z pracami. Pracownicy zawsze reagowali na sugestie i odpowiadali na ewentualne wątpliwości, służyli także radą. Po prostu kompetentna ekipa. Warunki wcześniej sporządzonej umowy zostały w pełni dotrzymane, praca została wykonana profesjonalnie i w terminie. Liczyłem na rzetelną oraz konkretną usługę i właśnie to dostałem. Polecam współpracę z firmą AStech - sam z chęcią skorzystałbym z ich usług ponownie.

Biuro Obsługi Inwestycji de Janauis BP - Firma Budująca Domy Kościerzyna

Fenomenalna Firma Budująca Domy 

Kościerzyna Biuro Obsługi Inwestycji de Janauis BP
Gwiazdki opinii 5.0 z 109 opinii
company badge
Sabina L.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Biurem Obsługi Inwestycji de Janauis BP. Zleciliśmy wykonanie SSO. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z umową i ustaleniami. Firma zatrudnia naprawdę dobrych fachowców, znających się na rzeczy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, ze Właściciel dba o to, by Zleceniodawca był zadowolony ze współpracy i poziomu świadczonych usług. Bierze pod uwagę wszelkie uwagi, choć w naszym przypadku naprawdę było ich bardzo niewiele. Pozostaje w stałym kontakcie i profesjonalnie podchodzi do zadań, a przede wszystkim poważnie traktuje Zleceniodawcę. Zadowoleni z wykonania SSO, zleciliśmy firmie Pana Ryszarda wykonanie stanu deweloperskiego. Prace są w trakcie i nadal, bez zastrzeżeń.

Konwestur II Jarosław Koniecek - Firma Budująca Domy Gąsocin

Konwestur II Jarosław Koniecek

Gąsocin
Gwiazdki opinii 5.0 z 26 opinii
Łukasz P.

Profesjonalne podejście, profesjonalny sprzęt, profesjonalni pracownicy. Wszystko zgodnie z ustaleniami, terminowo, plac budowy zawsze schludny, po zakończonych pracach teren wyrównany, a po firmie nie został na budowie nawet skrawek folii czy innego odpadu. Jak budować to tylko z Konwesturem.

DrewHouse - budujemy energooszczędne domy - Firma Budująca Domy Żywiec

Dobra Firma Budująca Domy

Żywiec DrewHouse - budujemy energooszczędne domy
Gwiazdki opinii 5.0 z 66 opinii
company badge
Iwona K.

Absolutnie z całego serca polecam firmę DrewHome do budowy domu. Powodów mogę wymieniać dziesiątki. Przede wszystkim znają się na swojej pracy, potrafią dokładnie wytłumaczyć laikowi a nawet kobiecie laikowi co jak i dlaczego. Są to ludzie słowni i trzymający się ustalonych terminów. Kontakt z Panem Wojtkiem i Panem Robertem jest wyśmienity zawsze służą pomocą to samo Dotyczy Pani Kasi. Ekipy pracują z wielkim zaangażowaniem bardzo starannie wykonują pracę dbając o najdrobniejsze szczegóły. Każdego dnia jechałam na budowę z uśmiechem na ustach i nie po to żeby pilnować pracowników, bo to kompletnie nie było potrzebne, ale żeby podziwiać to jak szybko i pięknie rośnie mój wymarzony dom a kontakt z pracownikami był czystą przyjemnością.

NEXBUD Sylwester Kęska - Firma Budująca Domy Gózd

Dobra Firma Budująca Domy

Gózd NEXBUD Sylwester Kęska
Gwiazdki opinii 5.0 z 97 opinii
company badge
Robert W.

Współpracę z Panem Sylwestrem podjęliśmy od samego początku budowy naszego domku. Jak to przy budowie domu, zwłaszcza pierwszego, byliśmy pełni obaw co do ekipy i jej "fachowości". Na szczęście wszelkie obawy odeszły wraz z postępami budowy. Prace toczyły się bardzo sprawnie, z należytą dokładnością, bez przestojów. Gdy rozmawialiśmy z sąsiadami to zawsze byli pod wrażeniem skuteczności firmy. Na każdym etapie budowy można liczyć na fachową poradę, sugestie co do rozwiązań i oceny jej sensowności. Elastyczność co do terminów, Pan Sylester stara się w pełni zadowolić klienta/inwestora. Prace mogą być realizowane z wykorzystaniem własnych materiałów. Ważne jest także to, że Pan Sylwester jak i jego pracownicy to sympatyczni i kulturalni

TALOJA - Domy szkieletowe - Firma Budująca Domy Bystra

Wiarygodna Firma Budująca Domy

Bystra TALOJA - Domy szkieletowe
Gwiazdki opinii 5.0 z 9 opinii
company badge
GRAND-BUD

Polecam wszystkim firmę, Construction, ludzie z dużą wiedzą budowlaną i kulturą osobistą praca przebiega sprawnie i bez komplikacji "POLECAM "

WESKAD-BUD - Domy Bliźniaki Mińsk Mazowiecki

WESKAD-BUD

Mińsk Mazowiecki
Gwiazdki opinii 5.0 z 63 opinie
company badge
PPHU Tesbud

Firma WESKAD-BUD została mi polecona do prywatnej budowy domu. Bez większego nadzoru z naszej strony pan Kamil prowadził tę budowę – nie miałem żadnych zastrzeżeń, wszystko odbywało się na wysokim poziomie. Nasza współpraca od tego momentu się zaczęła i trwa już od kilku lat. Oprócz budowy domu pan Kamil wykonuje dla mnie wiele innych poważnych prac w Warszawie (są to budowy, przebudowy, rozbudowy domów, biur, hal itd.). Materiały, które zapewnia, też pochodzą z wiarygodnych i dobrych źródeł. To jest bardzo odpowiedzialna firma. Jeżeli zlecane są im prace, to nie trzeba o nic się martwić. Prezentują bardzo dobrą jakość - nigdy nie miałem żadnego problemu z odbiorem obiektów, do tej pory nie było żadnych skarg. Pracownicy ze wszystkich

WIMAR - Domy Bliźniaki Aleksandrów Łódzki

WIMAR

Aleksandrów Łódzki
Gwiazdki opinii 5.0 z 58 opinii
company badge

Firma budująca domy WIMAR to prawdziwi wyjadacze w dziedzinie budownictwa. Swoje usługi oferują w okolicy powiatu zgierskiego. Jeśli chcesz otrzymać szczegółową wycenę skontaktuj się już teraz - naprawdę warto.

TR BUILDING Rafał Trych - Domy Bliźniaki Częstochowa

Doskonałej Jakości Domy Bliźniaki 

Częstochowa TR BUILDING Rafał Trych
Gwiazdki opinii 5.0 z 9 opinii
company badge

Jeszcze poszukujesz profesjonalistów od domów bliźniaków? Skorzystaj z wieloletniego doświadczenia TR BUILDING Rafał Trych. Skontaktuj się z nimi już teraz i poznaj ofertę.

DOMIKON Sp. z o.o. - Firma Budująca Domy Czerniewice

DOMIKON Sp. z o.o.

Czerniewice
Gwiazdki opinii 5.0 z 41 opinii
company badge
Zarządzanie Personelem

Pracuję z klientami i wiem, jak powinna wyglądać obsługa na każdym etapie transakcji. Zdecydowaliśmy się podpisać umowę na budowę domu z firmą Domikon, ponieważ oprócz bardzo dobrej jakości domów jakie budują (Oglądaliśmy ich domy w różnych stadiach i te, które mają po 10 lat i te, które dopiero są wykańczane) są to przede wszystkim ludzie, którzy lubią to co robią i znają się na tym. Firm budowlanych, które proponują budowę domów z drewna jest na rynku polskim mnóstwo, ale ile jest tych, które się na tym znają pozostawię bez komentarza. Jako ludzie niemający kompletnie pojęcia o budowie domów, a pragnący mieć swój własny domek, otrzymaliśmy od firmy Domikon pełne wsparcie w zakresie wyboru działki, architekta i wielu rozwiązań które

join us image
Dołącz do naszych Firm Budujących Domy

Działasz na rynku jako Firma Budująca Domy i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne zlecenia typu Zlecę Budowę Domu

icon Dodano 12 minut temu

Budowa domu z keramzytu, SSZ, 151-200m²

Lipno, Kujawsko-pomorskie

Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 151-200m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwniczony: nie Projekt: indywidualny Rodzaj dachu: dw......Pokaż więcej

icon Dodano 22 minuty temu

Zlecę wykonanie kiosku, pow. zabudowy 24m2

Chorzów, Śląskie

Zakres zlecenia: wykonanie kiosku handlowego zgodnie z projektem Informacje o zleceniu: - kiosk wykonany będzie w postaci samonośnego kontenera stalowego osłoniętego panelami warstwowymi z przeszklonymi witrynami, - prosta ......Pokaż więcej

icon Dodano 1 godzinę temu

Szukam firmy do budowy bliźniaka murowanego, SSZ, 36-100m²

Kraków, Małopolskie

Technologia: tradycyjna murowana z ceramika Budowany obiekt: dom w zabudowie bliźniaczej Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 36-100m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpi......Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Firmy Budujące Domy
Zobacz zlecenia

Przebieg budowy domu

Wbicie łopaty wcale nie jest jej pierwszym etapem budowy domu. Budowa domu przebiega następująco:

 1. Poszukiwanie działki.
 2. Analiza działki, w tym nośności gruntu, poziomu nasłonecznienia, szacowanego kosztu doprowadzenia przyłączy, odległości od drogi czy uwarunkowań prawnych.
 3. Kupno działki.
 4. Wybór projektu domu i technologii budowy.
 5. Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy.
 6. Poszukiwanie ekipy budowlanej.
 7. Rozpoczęcie prac właściwych: przygotowanie terenu, ogrodzenie, ustawienie tablicy budowlanej.
 8. Położenie fundamentu i zbrojenie fundamentu.
 9. Wykonanie stanu surowego otwartego.
 10. Wykonanie stanu surowego zamkniętego.
 11. Wykończenie domu z zewnątrz, w tym wykonanie elewacji i ocieplenia budynku.
 12. Wykończenie domu “pod klucz” – od wewnątrz.
 13. Formalne zgłoszenie zakończenia budowy.

Przed wyborem projektu i technologii budowy domu warto wykonać wstępny kosztorys. Liczy się nie tylko cena za wybudowanie 1m2, ale też orientacyjny koszt pracy ekipy budowlanej oraz nieoczywiste koszty, takie jak doprowadzenie przyłączy.

Pamiętaj! Jeśli zapomnisz o zgłoszeniu budowy bądź złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę, budowa może zostać uznana za samowolę budowlaną, czyli budowę domu bez pozwolenia. Wiąże się to z karami finansowymi, a w najgorszym przypadku z nakazem rozbiórki.

Czytaj też: Od czego zacząć budowę domu?

Ile kosztuje budowa domu?

Koszt budowy domu nigdy nie jest stały dla wszystkich inwestycji. Z czego to wynika? Na ostateczny koszt budowy wpływają:

 • projekt i technologia budowy(np. mało skomplikowana bryła domu sprawia, że jego budowa jest szybsza i łatwiejsza, patrz: Projekt domu stodoła),
 • ilość potrzebnych materiałów (zależna od metrażu domu),
 • jakość materiałów,
 • jakość gruntu (wpływająca np. na konieczność mocnej niwelacji terenu),
 • stawka ekipy budowlanej (niektórzy w ramach zmniejszania kosztów decydują się na samodzielne wykonanie prac budowlanych).

Za najtańsze domy uznawane są domy szkieletowe. Z zastosowaniem tej technologii można wybudować dom za 100 tys. zł!

Według naszych specjalistów koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m2 w stanie deweloperskim może wynieść od 300 000 do 350 000 zł. To oznacza, że wytworzenie jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej kosztuje od 3 000 do 3 500 zł. Tańszy jest dom piętrowy: ceny zaczynają się od około 2 600 zł/m2.

Ważne! Weź pod uwagę fakt, że z roku na rok widać wzrost cen w branży budowlanej. Zwiększa się koszt materiałów budowlanych oraz koszt pracy ekipy. W 2020 roku ceny budowy domów wzrosły o ok. 8-9%. w stosunku do cen z 2019 roku. W 2021 jest jeszcze drożej, m.in. z racji znowelizowanych przepisów dotyczących energooszczędności budynków.

Koszt domu energooszczędnego

Koszt wybudowania domu energooszczędnego jest wyższy niż koszt domu, który nie posiada rozwiązań gwarantujących mniejsze zużycie energii. Jest to wzrost o ok. 5-10% wartości inwestycji. Jednak na przestrzeni lat inwestycja w dom energooszczędny zwraca się w postaci znacznie niższych rachunków.

Domy energooszczędne wyróżniają się:

 • bryłą bez mostków termicznych,
 • oraz dobrą izolacją termiczną.

Popularnym przekonaniem jest opinia, że dom szkieletowy nie może być energooszczędny. To nieprawda! Jeśli w drewnianym domu zastosuje się odpowiednie materiały termoizolacyjne oraz projekt, który zakłada minimalizację strat ciepła, to także będzie to dom energooszczędny. Dlatego dom energooszczędny można budować zarówno z bloczków betonowych, pustaków ceramicznych, jak też z drewna.

Czytaj więcej: Z czego budować dom?

Mieszkanie czy budowa domu – co jest tańsze?

Nowe mieszkania cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w dużych miastach. Mimo tego od kilku lat wyraźnie widać trend wyprowadzania się z centrów miast. Czy to kwestia powrotu do natury czy… ceny?

Obecnie średnia cena za jeden metr kwadratowy nowego mieszkania w dużym mieście (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Łódź) wynosi od 9 do 12 tys. zł. Nieco taniej jest w małych stolicach województw, takich jak Olsztyn – średnia cena wynosi od 6500 do 9 tys. zł. Dokładne ceny zawsze zależą od standardu lokali oraz dzielnicy, w której się znajdują. Tymczasem koszt budowy domu oscylujący w najniższej granicy cenowej to średnio 2600 zł za metr kwadratowy. Łatwo policzyć, czy bardziej się opłaca kupno dużego mieszkania (70-80 metrów 2) czy też budowa domu o takiej samej bądź nawet większej powierzchni.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że budowa domu wiążę się także z dodatkowym kosztem zakupu działki oraz (zazwyczaj) z długimi dojazdami do pracy.

Przydatny poradnik: Ulga budowlana 2021

Wybór firmy budującej domy – jak wybrać firmę do budowy domu?

uścisk dłoni między klientem a przedstawicielem firmy wykonawczej

Najważniejsze są polecenia. Nikt nie poleca firmy, z której nie jest zadowolony. Dlatego jeśli ktoś z twojego otoczenia zbudował dom z pomocą ekipy budowlanej, zapytaj go o namiary do konkretnych fachowców. Według badania, które przeprowadziliśmy wśród osób składających zapytania ofertowe w Oferteo.pl na budowę domów, na najlepszych wykonawców potrafimy czekać nawet ponad 3 miesiące! Poza rekomendacjami bardzo pomocne są też rankingi firm budujących domy w Twojej okolicy.

Dobra firma do budowy domu:

 • doradza i wyjaśnia kwestie związane z budownictwem,
 • sprawnie kontaktuje się z klientem,
 • używa wysokiej jakości materiałów,
 • dba o jakość wykonania,
 • posiada doświadczenie budowlane w technologii, w której stawiasz dom.

Każdy inwestor budujący dom musi też ustanowić kierownika budowy. To osoba, która nadzoruje prace na budowie. To właśnie z kierownikiem budowy kontaktujesz się najczęściej. Pamiętaj jednak, że kierownik z reguły ma pod opieką więcej niż jedną budowę domu. Dlatego rozważ zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. To osoba, która sprawdza prace na budowie pod względem poprawności ich wykonania i sprawdza kosztorysy. Weryfikuje więc także uczciwość ekip.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

W jakiej technologii chcesz budować?

Czy budowa domu jest trudna?

Budowa domu samemu z pewnością jest trudna – wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Budowa domu jest też czasochłonna i wymaga mnóstwo uwagi, niezależnie od tego, jaką technologię budowy wybierasz. Dlatego lepiej:

 • znajdź sprawdzoną ekipę budowlaną. Rankingi firm budujących domy w Twojej okolicy pomagają dokonać wyboru!
 • a także: dokładnie przemyśl projekt domu i jego metraż,
 • zbadaj grunt przed zakupem działki pod budowę, aby upewnić się, że pod jej powierzchnią nie kryją się żadne niechciane niespodzianki.

Szczególnie istotne jest zbadanie poziomu wody w gruncie (za pomocą piezometru) oraz jego nośności. Na tej podstawie dobiera się fundamenty – ich rodzaj będzie inny nie tylko w zależności od technologii budowy. Na grunt ze słabą nośnością polega się słupy fundamentowe. Nośny grunt pod budowę domów murowanych wymaga ław fundamentowych.

Przydatny poradnik: Fundamenty

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące budowy domów.

Kiedy zacząć budowę domu?

„Każdy inwestor musi zadać sobie pytanie, co chce osiągnąć w danym roku. Jeżeli jego celem jest zakończenie budowy i wykończenia domu jak najszybciej to początek roku kalendarzowego będzie najlepszym momentem. W innym przypadku jeżeli nie występuje "ciśnienie" na termin zakończenia, pora roku na start budowy jest bez znaczenia.”

Piotr Plakwicz, specjalista z firmy PERFECT Dom Piotr Plakwicz

Ile trwa budowa domu?

Średni czas budowy domu w Polsce to dwa lata. Niektórzy inwestorzy rozkładają budowę na kilka lat – zwłaszcza kiedy nie chcą brać kredytu hipotecznego na budowę. Inni z kolei stawiają dom w ciągu roku. Lepiej jednak aż tak nie spieszyć się z budową i poczekać na prawidłowe odparowanie wody z zapraw i tynku.

Pamiętaj, przed wprowadzeniem się musisz jeszcze dokonać odbioru domu.

Czytaj więcej: Odbiór domu

Jaki system budowy domu jest najtańszy?

Budowa domu systemem gospodarczym jest tańsza niż budowa z generalnym wykonawcą. Minusem systemu gospodarczego jest konieczność znacznie większego zaangażowania w budowę. Osoba zlecająca musi samodzielnie szukać ekip wykonawczych, kupować materiały i sprawdzać pracę fachowców. Generalny wykonawca sam zatrudnia odpowiednie ekipy do poszczególnych etapów oraz kupuje materiały, dlatego jest droższy.

Jaka technologia do budowy domu jest najlepsza?

Wszystko zależy od potrzeb. Za najtańszą i najszybszą uznawana jest technologia szkieletowa. Jednak domy szkieletowe często wymagają dodatkowych rozwiązań, które wyciszają akustykę (dźwięki rur, a także życia codziennego mocno się niosą po, który nie jest wyciszony). Trzeba też zastosować dodatkowe rozwiązania zwiększające izolację cieplną. Domy szkieletowe z drewna wbrew mitom są trwałe i całoroczne.

Technologia murowana jest trwała, dobra pod względem nieprzepuszczalności dźwięków, wytrzymała, ale jednocześnie droższa i dłuższa w budowie. Podobnie jak technologia szkieletowa wymaga ocieplenia, ale na starcie ma już mniej mostków termicznych. Gazobeton (bloczki z betonu komórkowego – czyli jeden z rodzajów technologii murowanej) ma świetne właściwości izolacyjne przy małej grubości ściany nośnej, ale jednocześnie posiada wysoką higroskopijność, więc ściany schną długo.

Czytaj więcej:

Z czego najtaniej budować dom?

Za najtańszą technologię budowy domu obecnie uznawana jest technologia szkieletowa (budowa z drewna, a ściślej mówiąc: z gotowych, drewnianych prefabrykatów). Wynika to nie tyle z cen materiałów, ale z szybkości prac. W technologii szkieletowej trwają one znacznie krócej niż podczas używania technologii murowanej. Należy jednak pamiętać, że technologia to nie jedyny czynniki wpływający na cenę. Najtańsza budowa to przemyślany projekt, który da się szybko wykonać.

Z czego najlepiej budować dom: Ytong czy Porotherm?

”Należy postawić na ceramikę, czyli Porotherm. Wystarczy wziąć pod uwagę, czym się różni pustak ceramiczny od betonu komórkowego. Przede wszystkim chodzi tu o współczynnik ciepła, czyli tzw. lambdę. Materiały te mają różną chłonność i odporność na wodę. Ceramika nie wchłania tak wody jak gazobeton (Ytong). Potem mamy parametry gęstości, czyli twardość materiału i odporność na ściskanie. Ceramika wypada lepiej pod tymi względami.”

Krzysztof Fenske, BRFB-INVEST Sp. z.o.o

Z czego budować dom pasywny?

Dom pasywny można zbudować w każdej technologii: szkieletowej i murowanej. Należy jednak wybrać materiały z odpowiednią certyfikacją bądź ocieplić ściany w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć współczynnik uciekania ciepła. W domach pasywnych nie powinien przekraczać 0,2 W/(m²·K). Polecane są różne odmiany betonu komórkowego i pustaki ceramiczne. Nie oznacza to, że nie da się wykonać domu pasywnego z drewna. Będzie on jednak wymagać grubszych warstw ociepleniowych.

4 najczęstsze pytania, jakie może zadać klientowi firma budująca domy

“Najważniejsze pytania, które zadajemy klientowi to

 • Czy już ma wybrany projekt?
 • Czy już ten projekt kupił?
 • Czy już ma określony budżet, w jakim chce się zmieścić? (to dla nas najważniejsza informacja).
 • Dla ilu osób ma być dom?

W trakcie dalszych rozmów z klientem poznajemy jego pozostałe oczekiwania i potrzeby”.

Jakub Dębowski, specjalista z firmy Abakon Centrala – Kompleksowa budowa domów

Czy budowę domu można odliczyć od podatku?

Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot części VAT-u, który jest zawarty w większości używanych materiałów budowlanych. Taka opcja jest dostępna od 2014 roku. Opatrzona jest jednak pewnymi warunkami. Dom musi być budowany systemem gospodarczym, a poniesione wydatki muszą być m.in. związane z budową domu mieszkalnego albo remontem budynku mieszkalnego. Mogą być też związana z nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne. Jeśli część domu przeznaczona jest na lokal usługowy, to zwrot VAT-u za materiały budowalne można uzyskać tylko za te użyte w części mieszkalnej.

Szukaj Firm Budujących Domy blisko Ciebie

 • {{item.city}}

Firmy Budujące Domy w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco