niewielki dom szkieletowy z drewnianym zadaszeniem nad tarasem w trakcie budowy

Dom za 150 tys. zł – jak to możliwe? Czy znajdziesz projekt z garażem?

Dom za 150 tys. zł – jak to możliwe? Czy znajdziesz projekt z garażem?

Czy wybudowanie domu za 150 tysięcy złotych jest możliwe? Tak, możesz postawić dom, nie przekraczając tego budżetu. Dobrą propozycją domu za 150 tys. zł jest dom szkieletowy, ale nie tylko. Dowiedz się, jak zbudować dom za 150 000 zł i z czego można zrezygnować, aby koszty nie wzrosły.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 24 sierpnia 2022 24.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67001 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Budowa domu do 150 tys. zł – czy to możliwe?

Czy budowa domu do 150 tys. zł jest możliwe – biorąc pod uwagę rosnące ceny robocizny i materiałów? Tak! Pamiętaj jednak, że tani dom to mały dom. Pierwszy element, na którym możesz zaoszczędzić, decydując się na budowę własnych czterech kątów, to właśnie powierzchnia. Zdaniem firm budowlanych, powierzchnia użytkowa domu powinna mieścić się w przedziale od 50 do 75 m2 (dom do 200 tys. zł daje opcję metrażu nawet ok. 85-90 m2).

Cenę wykonawstwa podnoszą również: skomplikowana bryła, wykusze, balkony i lukarny. Z kolei budowę domu z budżetem do 150 tys. zł można obniżyć, decydując się na relatywnie mały metraż (do 35 m2), dzięki czemu możliwa jest budowa domu bez pozwolenia. Niższe koszty formalności, obniżenie metrażu i technologia szkieletowa – wszystko to umożliwi budowę domu do 150 tys. zł.

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 67 001 Firm Budujących Domy najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dom z drewna za 150 tys. zł – dla kogo?

dom szkieletowy za 150 tysięcy to dobra propozycja dla osób młodych

Jeśli chcesz wybudować dom do 150 tys., najlepszym wyborem jest dom szkieletowy. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że może powstać w 2-3 miesiące. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą czekać latami na nowy lokal mieszkalny (tak jak ma to miejsce w przypadku domu murowanego).

Ponadto, domy szkieletowe są dobrym pomysłem dla osób ceniących kompleksowe rozwiązania. Możesz zlecić budowę domu w Warszawie z drewna do 150 tys zł pod klucz i odebrać gotowy do zamieszkania, całoroczny budynek.

Dla kogo dom z drewna do 150 tys. zł będzie idealnym rozwiązaniem? Dla:

 • osób młodych, które wchodzą w dorosłe życie (nie potrzebują dużej przestrzeni na start),
 • seniorów, dla których sprzątanie dużej przestrzeni może być kłopotliwe,
 • miłośników natury (domy kanadyjskie czy domy skandynawskie często budowane są na wsiach lub obrzeżach miast, w pobliżu lasów, jezior i parków),
 • osób, które chcą mieć domek wczasowy (zarówno na sezon zimowy, jak i letni),
 • niedużej rodziny,
 • rodziców, których dzieci niebawem wyprowadzą się z domu.

Przy budowie domu lepiej zdać się na pomoc fachowców. Specjaliści nie tylko wytłumaczą niezrozumiałe zagadnienia, ale również podpowiedzą najlepsze rozwiązania odpowiadające wymaganiom przyszłych mieszkańców budynku.

Budowa domu za 150 tys. zł – kosztorys

Przeglądając kosztorys domu za 150 tys., zwróć uwagę na to, że ceny mogą być określone dla stanu surowego otwartego, zamkniętego lub stanu deweloperskiego. Co obejmuje każdy z nich?

 1. Stan surowy otwarty:
  • wylanie ław fundamentowych,
  • wybudowanie ścian nośnych i działowych,
  • wykonanie stropów, schodów i dachu.
 2. Stan surowy zamknięty: SSO+:
  • wstawienie okien,
  • wstawienie drzwi zewnętrznych,
  • wstawienie bramy garażowej.
 3. Stan deweloperski (tzw. dom pod klucz) SSZ+:
  • wykonanie instalacji zewnętrznych,
  • wykonanie ocieplenia z elewacjami,
  • wykonanie posadzek, tynków i sufitów.

Cena domu szkieletowego i murowanego zależy więc m.in. od stanu, w którym chcesz przejąć budynek. Jeśli dotyczy postawienia domu za 150 tys. w stanie surowym otwartym, to musisz mieć świadomość, że przed tobą jeszcze duża część inwestycji.

Co innego, jeśli z oferty wynika, że możliwa jest budowa domu w Krakowie pod klucz do 150 tys. Nadal musisz pamiętać, że to nie koniec kosztów. Konieczne będą jeszcze prace wykończeniowe, ale tutaj rozbieżność cenowa w zależności od standardu jest tak duża, że tanie wykończenia wnętrz to zupełnie odrębne zagadnienie.

Pamiętaj, że możesz sporo zaoszczędzić:

 • wybierając tańsze materiały budowlane,
 • wykonując niektóre prace samodzielnie,
 • rezygnując z niektórych elementów budynku, które nie są ci niezbędne (np. z balkonu).

Dom za 150 tysięcy – potrzebne dokumenty

Od czego zacząć budowę domu do 150 tys. zł? Niezależnie od tego czy budujesz dom za 150 tys., czy dom za mniej niż 150 tys. zł, musisz uzyskać odpowiednie dokumenty przed rozpoczęciem budowy. To m.in.:

 • wyrys i wypis z planu miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy,
 • mapa zasadnicza,
 • mapa do celów projektowych,
 • opinia geotechniczna,
 • projekt budowlany,
 • zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę domu za 150 tys. zł.

Dopiero, kiedy masz komplet potrzebnych dokumentów, możesz rozpocząć prace na budową domu.

Dom do 150 tys. zł – jaki projekt można zrealizować przy tym budżecie?

W budżecie do 150 tys. zł można wybudować nowoczesny dom parterowy z garażem. Możliwa jest albo budowa domu o prostej konstrukcji, z balkonem (o łącznej powierzchni do ok. 75 m2), albo budowa domu parterowego o nieco mniejszej powierzchni (np. 50-60 m2), ale dodatkowo uwzględniając w projekcie budowę garażu i podjazdu.

Jeśli planujesz postawić dom parterowy z garażem dwustanowiskowym do 150 tys. zł, wybierz taki projekt, który zakłada, że budowa domu nie przekroczy budżetu ok. 120 tys. zł.

Dodatkowo niektóre koszty możesz odłożyć na później (np. montaż fotowoltaiki itp.). Warto pamiętać, że bezpieczniejszą opcją będzie dom do 200 tys. zł (wówczas w budżecie 150 tys. zł można zamknąć postawienie samego domu, a resztę przeznaczyć na budowę garażu).

O cenie realizacji całego projektu dowiesz się z kosztorysu. Dobrze, jeśli jest sporządzony przez fachowca. Wtedy będziesz miał pewność, że podczas wyceny budowy domu za 150 tys. zł pod klucz wzięto pod uwagę każdy szczegół.

Dom do 150 tys. zł – czy w 2022 roku możliwe jest wybudowanie domu w tej cenie?

Jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt domu szkieletowego, a dodatkowo będzie to prosta konstrukcja (dom parterowy) i opcja prefabrykowana, to wybudowanie nowoczesnego domu w 2022 r. do 150 tys. zł będzie możliwe. Jeśli chcesz podnieść standard i wykończyć dom pod klucz z wykorzystaniem lepszych materiałów, to najlepszą opcją w 2022 r. będzie dom do 200 tys. zł.

Dużo zależy od kosztów robocizny (dlatego prefabrykowana opcja jest pomysłem na oszczędność – na miejscu składane są gotowe elementy, oszczędzasz na kosztach budowy w porównaniu np. do opcji murowania) i wykorzystanych w projekcie materiałów. Powodzenie inwestycji zależy przede wszystkim od dobrego zaplanowania budżetu i uwzględnienia ok. 10-15% na wszelkie nieoczekiwane wydatki w trakcie budowy.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 24 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco