Kluczowe są opinie i cena nad jednym domem pracuje kilku wykonawców – raport o ekipach budowlanych
Co trzeci Polak budujący dom w 2020 roku zapłacił wykonawcom więcej, niż zakładał. Cały proces poszukiwania ekipy budowlanej wspominany jest jako jeden z najbardziej problematycznych podczas całej budowy – wynika z raportu Oferteo.pl. Znalezienie odpowiednich specjalistów zajmowało inwestorom zwykle do miesiąca, drugie tyle musieli poświęcić na oczekiwanie, aż prace się rozpoczną.
Z poradnika dowiesz się
Dobre opinie i rozsądna cena

Pandemia znacząco wpłynęła na zwiększenie zapotrzebowania na grunty budowlane w Polsce. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2020 roku przygotowano prawie 62 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych. W serwisie Otodom.pl działek na sprzedaż poszukiwano natomiast aż o 71% częściej niż rok wcześniej¹. Te dane jednoznacznie dowodzą, że boom na rynku nieruchomości w Polsce trwa w najlepsze. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na wybudowanie własnego domu, przez co zapotrzebowanie na specjalistów budowlanych stale rośnie. Naturalnie zwiększa się też liczba firm świadczących usługi w tej branży, a co za tym idzie – konkurencja. Co ma największe znaczenie dla potencjalnych klientów?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług budowlanych z ich dostawcami, to właśnie wrażenia i opinie poprzednich zleceniodawców mają kluczowe znaczenie dla Polaków poszukujących ekipy budowlanej. Znaczna część, bo aż 40% inwestorów, kieruje się również ceną usług. Nie bez znaczenia pozostają polecenia znajomych, dobre wrażenie po pierwszym spotkaniu i dostępność w oczekiwanym terminie.

Pozytywne opinie zostawione przez poprzednich klientów oraz konkurencyjne ceny to czynniki, które najbardziej zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z usług danego wykonawcy. Aby jednak być pewnym swojego wyboru, warto nawiązać kontakt z możliwie jak największą liczbą interesujących nas specjalistów, aby sprawdzić, na ile wpisują się oni w nasze oczekiwania.
Praca rozdzielona między kilku wykonawców
Aż 71% uczestników badania przyznało, że przy procesie budowy korzystało z usług kilku wyspecjalizowanych wykonawców. Pozostali zdecydowali się na zlecenie całości prac jednemu, generalnemu wykonawcy. Jednocześnie aż 81% ankietowanych samodzielnie zajęło się pracami wykończeniowymi, w celu ograniczenia kosztów budowy.
Kilka tygodni poszukiwań

W 2020 roku cały proces poszukiwania odpowiedniego specjalisty zajmował Polakom najczęściej do 1 miesiąca. 30% respondentów poświęciło na to od 1 do 2 miesięcy, a 15% – nawet między 2 a 3 miesiące.
Po wyborze idealnego zleceniobiorcy zwykle przychodzi czas na ustawienie się w kolejce i oczekiwanie na wolny termin w jego kalendarzu. Według danych zgromadzonych przez Oferteo, w ubiegłym roku 25% inwestorów czekało na rozpoczęcie prac od 2 do 6 miesięcy, a u 24% badanych trwało to od 1 do 2 miesięcy. W przypadku 39% oczekiwanie ograniczyło się do maksymalnie 4 tygodni.
Wybór ekipy budowlanej to wyzwanie

Wybór odpowiedniego wykonawcy znalazł się w czołówce największych wyzwań, przed jakimi stają inwestorzy. Wskazało go 29% badanych. Więcej problemów przysporzyły tylko kwestie formalne i urzędowe.
Ubiegły rok był również wyjątkowy ze względu na trwającą pandemię. 22% badanych przyznało, że przysporzyła im ona dodatkowych trudności podczas poszukiwań firmy budowlanej. 10% inwestorów stwierdziło, że sama współpraca z wykonawcami również była z tego powodu trudniejsza.
Ciężko oszacować koszty
Większość osób, które realizowały budowę swojego domu w ubiegłym roku, wydała na ten cel więcej, niż początkowo zakładała. Najczęściej wyższe okazywały się właśnie koszty robocizny. W aż 58% przypadków to ona pochłonęła dodatkowy budżet. Okazuje się, że do wykonania dopłaciło aż 34% spośród wszystkich budujących dom w 2020 roku.
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.
¹ Pandemicznych obniżek wciąż nie widać. W 2021 średnio milion za dom
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o budowie domów
Wśród Polaków, którzy budowali dom w 2020 roku, widać trend zwiększania przestrzeni mieszkalnej. Nieruchomości, które powstały w ubiegłym roku, były wyraźnie większe niż te z 2019 – wynika z raportu Oferteo.pl. O 14 punktów procentowych wzrosła popularność domów z drewna.
22.12.2022Termin „domy szkieletowe” dotyczy domów, których konstrukcja nośna została wykonana z drewna. Znacząco różnią się od tradycyjnych domów murowanych. Wyróżnia się kilka technologii budowy drewnianego domu szkieletowego. Trzy najpopularniejsze to technologia kanadyjska, skandynawska i niemiecka. Czym się charakteryzują i gdzie znaleźć specjalistów od budowy domów szkieletowych? Odpowiadamy w artykule!
01.09.2022W Polsce buduje się głównie domy murowane, ale rosnącą popularnością cieszą się domy szkieletowe. Wśród ich głównych zalet wymienia się niższy koszt budowy w porównaniu do technologii tradycyjnej oraz dużo krótszy czas potrzebny na realizację inwestycji. Jaki jest koszt budowy domu szkieletowego w 2023? Cena domów szkieletowych zależy od wielu czynników. Sprawdź, które z nich są najważniejsze – i poznaj orientacyjną cenę budowy domu szkieletowego w 2023!
30.01.2023Każda nowa inwestycja budowlana wymaga prowadzenia dziennika budowy. Dziennik budowy zawiera szczegółowe informacje dotyczące robót budowlanych, w tym wytyczenia fundamentów, przebiegu prac, danych osób odpowiedzialnych za budowę i ewentualnych zmian w projekcie. Za brak dziennika budowy na inwestora i kierownika budowy może zostać nałożona wysoka grzywna. Sprawdź, gdzie kupić i jak wypełnić dziennik budowy, aby zaoszczędzić sobie problemów!
18.01.2023Przy niewielkim budżecie dobrą opcją inwestycyjną są domy szkieletowe. Projekty do 100m2 łączą funkcjonalność i energooszczędność z relatywnie niską ceną wykonania. Czy są dobrą opcją w 2022 r.? Jak wyglądają projekty domów szkieletowych do 100m2?
12.09.2022Samodzielną budową domu szkieletowego interesuje się coraz więcej osób. Domy tej konstrukcji są lekkie, tanie i wyjątkowo szybkie do postawienia. Wbrew pozorom, solidnie wykonana konstrukcja z drewna może służyć przez wiele lat. Jak zbudować drewniany dom szkieletowy własnymi rękami i czy uda się na tym oszczędzić?
12.01.2021