dźwig podnoszący stalowe pręty na tle zachodzącego słońca

Kluczowe są opinie i cena nad jednym domem pracuje kilku wykonawców – raport o ekipach budowlanych

Kluczowe są opinie i cena nad jednym domem pracuje kilku wykonawców – raport o ekipach budowlanych

Co trzeci Polak budujący dom w 2020 roku zapłacił wykonawcom więcej, niż zakładał. Cały proces poszukiwania ekipy budowlanej wspominany jest jako jeden z najbardziej problematycznych podczas całej budowy – wynika z raportu Oferteo.pl. Znalezienie odpowiednich specjalistów zajmowało inwestorom zwykle do miesiąca, drugie tyle musieli poświęcić na oczekiwanie, aż prace się rozpoczną.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 14 grudnia 2022 14.12.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67796 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Dobre opinie i rozsądna cena

Wykres przedstawiający czynniki decydujące o wyborze ekipy budowlanej

Pandemia znacząco wpłynęła na zwiększenie zapotrzebowania na grunty budowlane w Polsce. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2020 roku przygotowano prawie 62 tys. aktów notarialnych sprzedaży działek budowlanych. W serwisie Otodom.pl działek na sprzedaż poszukiwano natomiast aż o 71% częściej niż rok wcześniej¹. Te dane jednoznacznie dowodzą, że boom na rynku nieruchomości w Polsce trwa w najlepsze. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na wybudowanie własnego domu, przez co zapotrzebowanie na specjalistów budowlanych stale rośnie. Naturalnie zwiększa się też liczba firm świadczących usługi w tej branży, a co za tym idzie – konkurencja. Co ma największe znaczenie dla potencjalnych klientów?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług budowlanych z ich dostawcami, to właśnie wrażenia i opinie poprzednich zleceniodawców mają kluczowe znaczenie dla Polaków poszukujących ekipy budowlanej. Znaczna część, bo aż 40% inwestorów, kieruje się również ceną usług. Nie bez znaczenia pozostają polecenia znajomych, dobre wrażenie po pierwszym spotkaniu i dostępność w oczekiwanym terminie.

Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Pozytywne opinie zostawione przez poprzednich klientów oraz konkurencyjne ceny to czynniki, które najbardziej zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z usług danego wykonawcy. Aby jednak być pewnym swojego wyboru, warto nawiązać kontakt z możliwie jak największą liczbą interesujących nas specjalistów, aby sprawdzić, na ile wpisują się oni w nasze oczekiwania.

Praca rozdzielona między kilku wykonawców

Aż 71% uczestników badania przyznało, że przy procesie budowy korzystało z usług kilku wyspecjalizowanych wykonawców. Pozostali zdecydowali się na zlecenie całości prac jednemu, generalnemu wykonawcy. Jednocześnie aż 81% ankietowanych samodzielnie zajęło się pracami wykończeniowymi, w celu ograniczenia kosztów budowy.

Kilka tygodni poszukiwań

Wykres wskazujący ile czasu zajmuje wybór ekipy budowlanej

W 2020 roku cały proces poszukiwania odpowiedniego specjalisty zajmował Polakom najczęściej do 1 miesiąca. 30% respondentów poświęciło na to od 1 do 2 miesięcy, a 15% – nawet między 2 a 3 miesiące.

Po wyborze idealnego zleceniobiorcy zwykle przychodzi czas na ustawienie się w kolejce i oczekiwanie na wolny termin w jego kalendarzu. Według danych zgromadzonych przez Oferteo, w ubiegłym roku 25% inwestorów czekało na rozpoczęcie prac od 2 do 6 miesięcy, a u 24% badanych trwało to od 1 do 2 miesięcy. W przypadku 39% oczekiwanie ograniczyło się do maksymalnie 4 tygodni.

Wybór ekipy budowlanej to wyzwanie

Wykres wskazujący największe trudności w czasie budowy domu

Wybór odpowiedniego wykonawcy znalazł się w czołówce największych wyzwań, przed jakimi stają inwestorzy. Wskazało go 29% badanych. Więcej problemów przysporzyły tylko kwestie formalne i urzędowe.

Ubiegły rok był również wyjątkowy ze względu na trwającą pandemię. 22% badanych przyznało, że przysporzyła im ona dodatkowych trudności podczas poszukiwań firmy budowlanej. 10% inwestorów stwierdziło, że sama współpraca z wykonawcami również była z tego powodu trudniejsza.

Ciężko oszacować koszty

Większość osób, które realizowały budowę swojego domu w ubiegłym roku, wydała na ten cel więcej, niż początkowo zakładała. Najczęściej wyższe okazywały się właśnie koszty robocizny. W aż 58% przypadków to ona pochłonęła dodatkowy budżet. Okazuje się, że do wykonania dopłaciło aż 34% spośród wszystkich budujących dom w 2020 roku.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.

¹ Pandemicznych obniżek wciąż nie widać. W 2021 średnio milion za dom

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco