Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny – porady, ranking 2021, najlepsi doradcy kredytowi

Zakup działki, budowa domu, kupno mieszkania czy generalny remont – kredyt hipoteczny sprawdzi się w realizacji każdego celu związanego z nabyciem lub poprawą stanu wybranej nieruchomości. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym przed złożeniem wniosku w banku i znajdź doradcę kredytowego z Twojej okolicy w naszym rankingu ekspertów kredytowych.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe zabezpieczone hipoteką i przeznaczone na ściśle określony cel. Zgodnie z ustawą o kredytach hipotecznych z 2017 roku, kredytów hipotecznych udzielają wyłącznie banki.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

 • zakup domu, mieszkania, garażu, budynku komercyjnego,
 • zakup działki budowlanej, rolnej, inwestycyjnej,
 • budowę domu,
 • remont i modernizację domu, mieszkania, lokalu,
 • refinansowanie innego kredytu hipotecznego lub konsolidację kredytów.

Kredyt hipoteczny wyróżnia się stosunkowo niskim oprocentowaniem, możliwością uzyskania wysokich kwot finansowania oraz długim okresem kredytowania – nawet do 35 lat.

Dowiedz się więcej: Warunki kredytu hipotecznego

Ranking Doradców kredytowych w Twoim mieście

W Oferteo od 2009 roku łączymy osoby zainteresowane kredytem hipotecznym z doradcami kredytowymi. Już 8 379 firm świadczących usługi doradztwa kredytowego ze wszystkich 380 powiatów w Polsce podjęło z nami współpracę. Eksperci kredytowi zarejestrowani w naszej bazie do tej pory złożyli 25 767 ofert i otrzymali 6 911 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór doradcy kredytowego, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2021.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych firm doradczych w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Ekspertów kredytowych

W rankingu Najlepsi w 2021 premiujemy doradców kredytowych za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • przede wszystkim liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena firmy świadczącej usługi doradztwa kredytowego,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć z przykładowymi realizacjami,
 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

8 379 Doradców kredytowych w Oferteo

Kredyt hipoteczny

Tani Kredyt Na Mieszkanie 

 • Bielsko-Biała
 • Efektkredyt SC & Atrium Nieruchomości
Fensterteq Wiktor Lazar

Polecam, szybko i sprawnie. Chodzenie od banku do banku niema sensu, szkoda czasu. Tu na kilku spotkaniach wszystko się załatwiło i to z najlepszą ofertą.

Centrum Finansów Jarosław Janczyszyn - Kredyt Na Mieszkanie Wrocław

Centrum Finansów Jarosław Janczyszyn

 • Wrocław

Każdy, kto szuka kredytu na mieszkanie powinien zgłosić się do Centrum Finansów Jarosław Janczyszyn i zobaczyć na własne oczy atrakcyjne oferty oraz doskonały proces dobierania rozwiązań. Wybierz ich numer i dowiedz się więcej - nie będziesz żałować.

Murator FINANSE - Oferta Kredytów Hipotecznych Warszawa

Murator FINANSE

 • Warszawa
Dawid J.

Kontakt konsultanta w wyznaczonych przeze mnie godzinach - nie narzucał się ani nie zwlekał. Dokładny wywiad dzięki czemu przedstawiona oferta była wiarygodna, szczegółowa i zawierała kilka wariantów. Propozycja pomocy z innymi działaniami administracyjnymi towarzyszącymi budowie domu. Szczerze polecam, skorzystam z oferty.

Daniel Trzpil - Ekspert Finansowy - Oferta Kredytów Hipotecznych Warszawa

Daniel Trzpil - Ekspert Finansowy

 • Warszawa

Solidna oferta kredytów hipotecznych to specjalność ekipy z firmy Daniel Trzpil - Ekspert Finansowy - są zawodowcami w branży. Zapytaj o ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i przekonaj się co firma może Ci zaproponować.

Ekspert Finansowy - ADAM PIEŃKOS - Kredyt Na Mieszkanie Ostrołęka

Kredyt Na Mieszkanie

 • Ostrołęka
 • Ekspert Finansowy - ADAM PIEŃKOS

Kredyt na mieszkanie i niuanse z tego wynikające skończą być dla Ciebie skomplikowaną kwestią, jeśli wybierzesz ofertę Ekspert Finansowy - ADAM PIEŃKOS. Wykwalifikowani eksperci z branży kredytu na mieszkanie pomogą Ci stworzyć najlepsze rozwiązanie. Dłużej nie trać czasu i poproś o ofertę - gwarantujemy, że będziesz zadowolony!

Kredyty hipoteczne, nieruchomości Wrocław HipotekaToTu - Kredyt Na Mieszkanie Wrocław

Świetny Kredyt Na Mieszkanie

 • Wrocław
 • Kredyty hipoteczne, nieruchomości Wrocław HipotekaToTu
Roland B.

Dzięki pomocy Pani Ewy udało mi się uzyskać kredyt hipoteczny spełniający moje potrzeby, oczekiwania i możliwości, została mi przedstawiona jasna i czytelna kalkulacja najkorzystniejszych ofert bankowych, Pani Ewa udzieliła mi klarownych odpowiedzi na wszystkie moje pytania, w każdym momencie procesu kredytowego wiedziałem jaki jest jego status, dalsze kroki, i jakie jeszcze dokumenty i do kiedy muszę dostarczyć, że wszystkich procesów kredytowych jakie dotychczas przechodziłem ten był zdecydowanie najmniej dla mnie obciążający jako kredytobiorcy, ograniczając mój udział w zasadzie do niezbędnego minimum, bardzo dużo tematów udało się załatwić zdalnie, bez konieczności osobistych wizyt u doradcy i w banku, a to wszystko w czasach mocno

ProFinance Konsulting Kredytowy i Inwestycjny Jarosław Domański - Oferta Kredytów Hipotecznych Koszalin

Oferta Kredytów Hipotecznych 

 • Koszalin
 • ProFinance Konsulting Kredytowy i Inwestycjny Jarosław

Ten specjalista działa w rejonie powiatu Koszalin i świadczy liczne usługi z zakresu perfekcyjnej oferty kredytów hipotecznych. Ledwie krok dzieli Cię od dostania świetnej propozycji - skontaktuj się!

Martyna Dulęba - Oferta Kredytów Hipotecznych Kraków

Perfekcyjna Oferta Kredytów Hipotecznych

 • Kraków
 • Martyna Dulęba

Właśnie wybierasz wartego uwagi profesjonalistę, dzięki któremu wprowadzisz w życie swoje plany? Martyna Dulęba jest na to skuteczną metodą. Zadzwoń, a otrzymasz wycenę, która z całą pewnością będzie godna Twojej uwagi.

Paweł Maryjowski ALUPAM Finanse - Oferta Kredytów Hipotecznych Bielany Wrocławskie

Paweł Maryjowski ALUPAM Finanse

 • Bielany Wrocławskie

Oferta kredytów hipotecznych na najwyższym poziomie to temat, w którym są najlepsi, dlatego są zawsze chętni do współpracy. Zdecyduj się od razu - zadzwoń i otrzymaj wstępną wycenę, która na pewno Ci się spodoba.

FUN Broker - Finanse | Ubezpieczenia | Nieruchomości - Kredyt Na Mieszkanie Lublin

Najwyższej Klasy Kredyt Na Mieszkanie

 • Lublin
 • FUN Broker - Finanse | Ubezpieczenia | Nieruchomości

Jeszcze nie znalazłeś kredytu na mieszkanie, choć próbujesz znaleźć od dawna? FUN Broker - Finanse Ubezpieczenia Nieruchomości może być Twoim wybawieniem. Żeby poznać wycenę skontaktuj się dziś - możesz tylko zyskać.

Dołącz do naszych Specjalistów od Kredytów Hipotecznych

Działasz na rynku jako Specjalista od Kredytów Hipotecznych i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne zlecenia typu Szukam Kredytu Hipotecznego

Potrzebuję kredytu na zakup domu lub mieszkania, 2330000zł

Rzeszów, Podkarpackie
icon Dodano 7 godzin temu

Przeznaczenie kredytu: zakup domu lub mieszkania Powierzchnia nieruchomości: 160m² Kwota kredytu: 2330000zł Okres kredytowania w latach: 25 lat Status w BIK: pozytywny Wynagrodzenie pobierane z tytułu: umowy o pracę Zatrudni...Pokaż więcej

Potrzebuję kredytu na zakup domu lub mieszkania, 300000zł

Opole, Opolskie
icon Dodano 7 godzin temu

Przeznaczenie kredytu: zakup domu lub mieszkania Powierzchnia nieruchomości: 60m² Kwota kredytu: 300000zł Okres kredytowania w latach: 20 lat Status w BIK: Klient nie wie Wynagrodzenie pobierane z tytułu: umowy zlecenia Zatr...Pokaż więcej

Potrzebuję kredytu na zakup domu lub mieszkania, 300000zł

Łowicz, Łódzkie
icon Dodano 9 godzin temu

Przeznaczenie kredytu: zakup domu lub mieszkania Powierzchnia nieruchomości: nie dotyczy Kwota kredytu: 300000zł Okres kredytowania w latach: 25 lat Status w BIK: Klient nie wie Wynagrodzenie pobierane z tytułu: umowy o pracę...Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Specjalistów od Kredytów Hipotecznych

Szukam kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy

Z perspektywy klienta “kredyt hipoteczny" i “kredyt mieszkaniowy" to dokładnie to samo, jednak oba produkty mają inną definicję.

 1. Kredyt hipoteczny – to kredyt zabezpieczony hipoteką, którego środki można przeznaczyć na zakup i remont domu/mieszkania, budowę domu, a także refinansowanie innego kredytu hipotecznego. W razie niewypłacalności kredytobiorcy bank przejmuje nieruchomość.
 2. Kredyt mieszkaniowy – jest zawsze kredytem hipotecznym, ale może być przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, tj.:
  • zakup domu / mieszkania / garażu,
  • zakup działki budowlanej,
  • budowę domu.

Kredyt hipoteczny – o czym pamiętać?

 1. Istotne jest, czy potrzebujemy kredytu na budowę domu, czy na zakup mieszkania. Jeżeli klient chce szybko wybudować dom trzeba zwrócić uwagę, czy bank jest w stanie wypłacić np. w dwóch transzach. Zwykle banki rozkładają wypłatę na cztery bądź pięć transz: każdą transzę trzeba rozliczyć przed wypłatą kolejnej.
 2. Bardzo ważne są dochody klienta. W przypadku działalności gospodarczej: są banki, w których wystarczy, że prowadzimy działalność przez 12 miesięcy, inne wymagają 24-miesięcznego okresu. W przypadku umowy o pracę banki różnie patrzą na składowe wynagrodzenia. O ile podstawowa pensja będzie brana w całości, premie i prowizje – niekoniecznie. Bank może wziąć np. tylko 80% premii. Niektóre banki wyliczają średnią z trzech ostatnich miesięcy.
 3. Kolejna rzecz – wkład własny. Jedne banki wymagają 10% wkładu własnego, inne banki 20% wkładu własnego. Jednak wkład własny na poziomie 10% wymaga dodatkowego ubezpieczenia.
 4. Kolejno – polisa na życie. Niektóre banki wymagają polisy tylko na 5 lat, inne banki wymagają na cały okres kredytowania.

Ważnych kwestii jest bardzo dużo. Doradca kredytowy w rzetelny sposób wyjaśni wszystkie zawiłości – komentuje Arkadiusz Dzięcielewski, Ekspert z Murator FINANSE.

Doradca kredytowy czy ekspert kredytowy?

Ustawa o kredycie hipotecznym z marca 2017 r. uregulowała kwestie tytularne specjalistów zajmujących się kredytami hipotecznymi. Zgodnie z jej zapisami, poprawnym terminem określającym osobę zatrudnioną w firmie pośrednictwa kredytowego, posiadającą umowy z bankami, jest ekspert kredytowy. Ekspert kredytowy otrzymuje prowizję od banku, co za tym idzie, jego pomoc jest dla potencjalnego kredytobiorcy bezpłatna.

W naszych poradnikach, z racji powszechnego używania nazwy “doradca kredytowy”, również stosujemy to pojęcie.

Kredyt hipoteczny a rola eksperta kredytowego

Rolą Eksperta Kredytowego (Doradcy również) jest skuteczne przeprowadzenie Klienta przez zawiłości bankowe i pomoc w realizacji celów i marzeń Klienta:

 1. Zaczynając od sprecyzowania oczekiwań Klienta, jego możliwości oraz preferencji co do finalnego kredytu, tak, aby był to produkt idealnie dopasowany – skrojony na miarę.
 2. Idzie za tym również badanie zdolności, aby potwierdzić Klientowi, że jego plan jest wykonalny, zanim niejednokrotnie zaangażuje własne środki w inwestycję.
 3. Ważne: Zdarzają się sytuacje, że klient prowadzi działalność gospodarczą poniżej roku, a w niektórych bankach poniżej dwóch lat. W takim przypadku rolą eksperta jest ustalenie, czy proceduralnie Klient kwalifikuje się do ubiegania o kredyt np. w przypadku samozatrudnienia. W innym wypadku rozpoczynanie procesu jest bezzasadne, gdyż taka aplikacja skazana jest na odmowę. Warto wówczas wskazać okres (w zależności od tego, ile jeszcze brakuje) ile należy odczekać, aby dopiero wtedy złożyć wniosek kredytowy z realnymi szansami na powodzenie całego przedsięwzięcia.
 4. Kolejnym krokiem jest precyzyjna analiza rynku i dostępnych rozwiązań, oraz przedstawienie ich Klientowi w sposób transparentny i zrozumiały z zaznaczeniem zalet i wad każdego rozwiązania, bo każda oferta banku ma swoje mocne i słabe strony.
 5. Istotne jest wskazanie różnic między ofertami, oraz jakie możliwości i obowiązki są powiązane z każdą z ofert (np. produkty dodatkowe – konto, ubezpieczenia, karta kredytowa itd.). Klienci zwracają uwagę głównie na koszty całkowite oraz miesięczne (wysokość raty) – prezentacja musi być przejrzysta do tego stopnia aby klient mógł dostrzec różnice.
 6. Ekspert powinien również wskazać podejście banku do typu inwestycji jaką planuje klient (np. budowa lub zakup nieruchomości nietypowej).
 7. Ostatecznego wyboru banku/banków dokonuje Klient, po czym rolą Eksperta jest wskazanie listy dokumentów jaką wybrany bank/banki wymaga(ją). W zależności od celu kredytowania Ekspert weryfikuje zgromadzoną dokumentację, potwierdza jej autentyczność, przygotowuje formularze bankowe oraz w komplecie przekazuje całość do banku (jakiekolwiek braki lub błędy w dokumentacji wpływają na wydłużenie procesu i konieczność uzupełnień, a Klienci tego nie lubią).

Klient oszczędza, czas, nakłady pracy i niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dzieje się wokół Jego sprawy; jak intensywną wymianę informacji oraz argumentów w Jego imieniu z bankiem prowadzi Ekspert. Kompetentny specjalista swoją rolę kończy dopiero po potwierdzeniu od Klienta, że cel określony na pierwszym spotkaniu został zrealizowany – wyjaśnia Ekspert Kredytowy z Murator FINANSE.

Jak wybrać dobrego eksperta kredytowego?

Doświadczony doradca kredytowy oszczędza czas, nerwy i pieniądze. Dodatkowo będzie cennym źródłem informacji finansowych i wyjaśni wszystkie zawiłości związane z otrzymaniem i późniejszą spłatą kredytu hipotecznego. Jak wybrać eksperta kredytowego?

 1. Wybierz sprawdzonego doradcę kredytowego:
  • niezależny doradca kredytowy nie jest związany z żadnym bankiem. Obiektywnie wytłumaczy wady i zalety wszystkich ofert kredytów na rynku, bez faworyzowania jakiejkolwiek z nich.
  • doradca kredytowy wybranego banku będzie polecał oferty wyłącznie danej instytucji.
 2. Na pierwszym miejscu stawiaj wiedzę i doświadczenie doradcy, ponieważ kredyty hipoteczne są dość skomplikowanym produktem bankowym.
 3. Zapytaj, czy masz szansę na kredyt – już na pierwszym spotkaniu doradca powinien nakreślić, czy i na jaki kredyt możesz liczyć. Jeśli nisko ocenia Twoją zdolność kredytową, nie powinien wysyłać zapytań do banków (w ten sposób obniży Twój scoring BI)K. Zamiast tego doradca powinien doradzić, co możesz zrobić, by podnieść swoje szanse na finansowanie np. zdecydować się na tańszy kredyt hipoteczny dla młodych.

Korzystaj z usług sprawdzonych doradców, którzy służą pomocą na każdym etapie przyznawania kredytu hipotecznego.

Jaka jest prowizja dla doradcy kredytowego?

W przypadku Eksperta Kredytowego prowizja to inaczej wynagrodzenie Eksperta, za jego pracę i wkład nad przygotowaniem dokumentacji kredytowej oraz doprowadzeniem Klienta do szczęśliwego finału procesu kredytowego w banku. Wynagrodzenie należne i wypłacane jest TYLKO wtedy, gdy kredyt zostanie skutecznie uruchomiony. Jeżeli do uruchomienia nie dojdzie – np. w wyniku decyzji negatywnej, lub rezygnacji klienta na każdym etapie procesu (nawet po podpisaniu umowy), wówczas wynagrodzenie Ekspertowi nie przysługuje. Wysokość wynagrodzenia ustala bank, w którym kredyt został uruchomiony i to bank pokrywa honorarium Eksperta – wyjaśnia Ekspert Kredytowy z Murator FINANSE.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Na co chcesz przeznaczyć kredyt?

Co składa się na całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Wybierając kredyt hipoteczny, większość klientów zwraca uwagę jedynie na podaną w reklamie oferty wysokość oprocentowania. Oprocentowanie kredytu hipotecznego (zmienna stawka WIBOR + stała marża banku) jest jednym z najważniejszych kosztów kredytowych, ale nie jedynym.

Na ostateczną cenę kredytu hipotecznego wpływają także:

 • opłaty związane z wyceną nieruchomości,
 • koszty związane z notariuszem i ustanowieniem hipoteki,
 • ubezpieczenie kredytu hipotecznego,
 • prowizja banku za udzielenie kredytu,
 • opłata za kontrolę kredytowanej nieruchomości,
 • okres spłaty,
 • sposób spłaty rat i wybór rodzaju oprocentowania,
 • dodatkowe produkty bankowe.
Czytaj więcej: Koszt kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny to kapitał klienta, który jest niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S powinien wynosić minimum 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki udzielają kredytu hipoteczny z 10% wkładem własnym.

Wkład własny do kredytu mogą stanowić:

 • gotówka,
 • inna posiadana nieruchomość,
 • programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego,
 • koszty związane z zakupem materiałów i robotami budowlanymi,
 • oszczędności w IKE i IKZE,
 • dodatkowe ubezpieczenie kredytu.

Co do zasady – im wyższy wkład własny tym lepsze warunki kredytu. Zgromadzony wkład własny potwierdza wiarygodność klienta i umożliwia otrzymanie kredytu nawet przy nieco niższej niż optymalna zdolności kredytowej.

Spłata kredytu hipotecznego

doradca kredytowy trzyma w rękach umowę kredytu hipotecznego z kluczem do mieszkania

Spłata kredytu hipotecznego odbywa się w miesięcznych ratach zgodnie z harmonogramem spłaty. Na wysokość rat kredytu wpływa szereg parametrów, w tym kwota kredytu, okres kredytowania oraz stawka oprocentowania. Bardzo ważny jest również rodzaj raty: najbardziej popularne są raty równe. Po całkowitej spłacie i wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości kredyt hipoteczny wygasa.

Ważne!
Przez pierwszy okres spłaty klient może skorzystać z karencji kredytowej, która umożliwia spłatę jedynie rat odsetkowych bez rat kapitałowych. Po tym czasie spłata kredytu odbywa się w miesięcznych ratach – stałych lub malejących.

Jeśli spłata kredytu hipotecznego staje się zbyt dużym obciążeniem, można również zdecydować się na:

 • zmianę harmonogramu spłat,
 • przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku,
 • sprzedaż nieruchomości z kredytem.

Czy można spłacić kredyt hipoteczny wcześniej?

Tak! Przy sprzyjającej sytuacji finansowej można zdecydować się na nadpłatę kredytu hipotecznego, zmniejszając pozostały do uregulowania kapitał. To doskonały sposób, aby skrócić okres spłaty zobowiązania i zmniejszyć koszty odsetkowe, naliczane od aktualnego salda kredytowego.

Drugą możliwością jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, czyli całkowite uregulowanie pozostałej do spłaty kwoty.

Ważne!
Za nadpłatę lub wcześniejszą spłatę kredytu bank ma prawo pobrać prowizję, jednak tylko w ciągu 3 pierwszych lat kredytowania. Prowizja ta nie może być wyższa nić 3% nadpłacanej lub spłacanej kwoty.

Co to jest kalkulator kredytu hipotecznego?

Kalkulator kredytu hipotecznego to darmowe narzędzie, które pozwala oszacować ratę kredytu hipotecznego. Warto z niego skorzystać, aby zorientować się, na jakie miesięczne koszty należy się przygotować. W najprostszych kalkulatorach rat kredytu wystarczy podać kwotę zobowiązania i okres spłaty, aby otrzymać szacunkowe wyliczenia. Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz wysokość raty kredytu mieszkaniowego!

Kredyt hipoteczny w Polsce

Według badania, które przeprowadziliśmy wśród osób składających zapytania ofertowe w Oferteo.pl na kredyty hipoteczne, najwięcej osób chce przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania (70% ankietowanych). 25% badanych planuje wybudować dom na kredyt, natomiast jedynie 3% chce sfinansować kredytem hipotecznym działkę. 2% planuje spożytkować kredyt zabezpieczony hipoteką na spłatę kredytu hipotecznego w innym banku.

W naszym badaniu pytaliśmy również o kwotę kredytu hipotecznego:

 • 47% ankietowanych poszukuje kredytu w wysokości od 101 000 do 300 000 zł,
 • 37% badanych jest zainteresowanych kredytem w kwocie od 301 000 do 500 000 zł,
 • 13% chce wziąć kredyt powyżej 501 000 zł,
 • 3% planuje kredyt hipoteczny na kwotę poniżej 100 000 zł.

Co istotne, 54% osób chce spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny przez 30 lat, natomiast 33% potencjalnych kredytobiorców planuje zdecydować się na 20-letni okres kredytowania. Tylko 13% chce wziąć kredyt mieszkaniowy na okres 10 lat.

FAQ

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny może wziąć w zasadzie każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, która:

 • w ocenie banku posiada zdolność kredytową
 • i zamierza kupić nieruchomość (lub wybudować), którą bank przyjmie i zaakceptuje jako formę zabezpieczenia.

W chwili obecnej kredyty hipoteczne udzielane są osobom w stanie wolnym, w związkach, małżeństwom, a także wielu osobom, które nie są z sobą spokrewnione (np. kolega z kolegą, przyjaciółka z przyjaciółką). Dla banku, który udziela kredytu hipotecznego, liczy się zdolność kredytowa (zatem relacja między uzyskiwanymi dochodami, kosztami życia – w tym osobami na utrzymaniu oraz zobowiązaniami kredytowymi) oraz atrakcyjność przedmiotu zabezpieczenia, czyli nieruchomości – mówi Krzysztof Kiljański z firmy KAMILA GÓRSKA EKSPERT KREDYTOWY.

Czy dzisiaj łatwo, czy trudno jest otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz jasną sytuację w BIK. Jeśli klient spełnia te oba warunki (zdolność kredytowa i pozytywny BIK), to powinien taki kredyt uzyskać – mówi Pani Grażyna Gajdek, Ekspert ds. kredytów hipotecznych z Grupadfqs Dom Finansowy.

Kto może mieć dziś problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego?

Nie powinno być problemu, tylko niektóre banki mają taką listę zawodów wyeliminowanych z udzielania kredytów hipotecznych i jest to m.in. branża beauty. Jednak nie oznacza to, że Klient takiego kredytu nie uzyska. Może dostać go w innych bankach, które nie eliminują takich zawodów – mówi Kamil Dyrtkowski z firmy DYRTKOWSKI KAMIL FINANSE.

Czy kredyt hipoteczny jest bezpieczny?

Oczywiście – kredyt hipoteczny jest kredytem zabezpieczonym. Oznacza to że kredyt ten zabezpiecza nabywana nieruchomość (działka, dom, mieszkanie, lokal).

Obecnie od dłuższego czasu obowiązuje w Polsce ustawa o kredycie hipotecznym, która w sposób szczegółowy definiuje cały proces udzielania kredytów hipotecznych – nałożyła ona szereg obowiązków po stronie banków, a także całą listę uprawnień po stronie kredytobiorców. Obecnie zatem wzięcie kredytu hipotecznego jest dużo bardziej bezpieczne. Jednak jak przy każdej transakcji należy zachować ostrożność i korzystać z pomocy profesjonalistów – ekspertów kredytowych, sprawdzonych i renomowanych deweloperów, rzetelnych pośredników nieruchomości, a przy transakcjach na rynku wtórnym warto skonsultować temat z ekspertem kredytowym lub dodatkowo z współpracującym z nim prawnikiem. Tak, by mieć pewność, że nabywana nieruchomość jest wolna od wad prawnych (weryfikacja stanu prawnego, przygotowanie odpowiedniego wzoru umowy) – mówi Krzysztof Kiljański z firmy KAMILA GÓRSKA EKSPERT KREDYTOWY.

Więcej poradników o kredytach hipotecznych

Podobne zlecenia: Szukam kredytu hipotecznego

Kredyt Hipoteczny w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty