agent nieruchomości pokazuje na kalkulatorze ratę kredytu hipotecznego - w 2021

Wakacje kredytowe 2022 – jakie są zasady? Kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe 2022 – jakie są zasady? Kto może skorzystać?

Rządowe wakacje kredytowe to rozwiązanie, które ma pomóc Polakom w spłacie zobowiązań hipotecznych. Przy spełnieniu kilku, mało wygórowanych warunków, można zawiesić spłatę nawet ośmiu rat – czterech w 2022 roku i czterech w 2023 roku, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych wydatków. Rząd zachęca, żeby zaoszczędzone środki przeznaczyć na nadpłatę kredytu, by zminimalizować koszty zobowiązania. Zobacz, czy masz szansę otrzymać wakacje kredytowe w 2022 roku.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 8 września 2022 08.09.2022 Czas lektury: 7min

Banki od lat dodają do swoich ofert kredytowych bonus w postaci możliwości odroczenia spłaty jednej czy kilku rat kapitałowo-odsetkowych lub tylko jednej części odpowiadającej spłacie odsetek lub kapitału. To bankowe wakacje kredytowe, które zależą od oferty danej instytucji. Są jednak i ustawowe wakacje kredytowe. Były one stosowane w okresie pandemii koronawirusa, a od 29 lipca 2022 roku uruchomiono zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego na nowych zasadach. Na czym polegają wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku?

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to przerwa w spłacie zobowiązania, z jakiej skorzystać może kredytobiorca po spełnieniu określonych warunków. Można spotkać się i z innymi określeniami wakacji kredytowych. Kredyt hipoteczny może zostać zawieszony albo jego raty odroczone.

Co istotne, wakacje kredytowe zaoferowane przez polski rząd są udzielane na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Podobnie jak w przypadku znanych z okresu covidowych lockdownów wakacji kredytowych z tarczy 4.0, także i teraz można z nich skorzystać niezależnie od tego, w którym banku masz zaciągnięty kredyt hipoteczny. Obecnie nie funkcjonuje już tarcza 4.0. Wakacje kredytowe udzielane są więc na zupełnie nowych zasadach.

Nie zmieniło się jednak to, że dotyczą one kredytu hipotecznego i jeden klient banku może tylko w odniesieniu do jednego zobowiązania ubiegać się o wakacje kredytowe. Odsetki i część kapitałowa raty ulegają zawieszeniu na okres maksymalnie 8 miesięcy, ale nie z rzędu.

Obecnie ustawowe wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty rat kredytowych:

 • za sierpień i wrzesień 2022 roku,
 • za dwa wybrane miesiące ostatniego kwartału 2022 roku,
 • za jeden, wybrany miesiąc w każdym kwartale 2023 roku.

Łącznie więc ustawowe wakacje kredytowe dają przerwę w spłacie kredytu na 8 miesięcy.

Dla kogo są wakacje kredytowe? Podstawowe warunki

Wiesz już mniej więcej, na czym polegają ustawowe wakacje kredytowe. Dla kogo w 2022 roku są one przeznaczone? By skorzystać z nich, trzeba spełnić określone kryteria. Należą do nich:

 • podpisanie umowy o kredyt hipoteczny przed 1 lipca 2022 roku,
 • trwający przez co najmniej 6 miesięcy, liczony od 1 lipca 2022 roku, okres kredytowania,
 • zaciągnięcie kredytu hipotecznego na własne cele mieszkaniowe,
 • spłata kredytu hipotecznego w polskich złotych.

Tylko przy łącznym spełnieniu takich warunków możesz skutecznie wnioskować do banku o wakacje kredytowe. Zasady te nie podlegają żadnym negocjacjom i zostały zapisane w przepisach ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy Polakom. Wyszczególniono w nich, kto może skorzystać z wakacji kredytowych.

Uwaga!
W twoim banku mogą obowiązywać nie tylko rządowe wakacje kredytowe, ale i bankowe zawieszenie spłaty, które może opierać się na innych regułach.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku?

monety z modelem domu i kalkulatorem na dokumencie

Po podpisaniu ustawy dotyczącej wakacji kredytowych, od 29 lipca 2022 roku polskie banki zobowiązane są do przyjmowania wniosków o skorzystanie z nich. Jak otrzymać wakacje kredytowe? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jak realizowane są one w twoim banku i wypełnić pobrany ze strony instytucji wniosek. Zdecydowana większość banków pozwala na jego złożenie w trybie online.

Sprawdź, jak przedłożyć wniosek o skorzystanie z wakacji kredytowych krok po kroku:

 1. Wybierz dogodny sposób złożenia wniosku – pisemnie i osobiście w placówce bankowej lub przez bankowość elektroniczną, jeśli kredytodawca taką funkcję oferuje.
 2. Wypełnij wniosek o wakacje kredytowe i złóż go/wyślij do swojego banku.
 3. Poczekaj na potwierdzenie z banku, że wniosek został przyjęty oraz na informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

Wakacje kredytowe zaczynają się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Klient banku nie może odmówić ich udzielenia, o ile spełnione zostały wymagane warunki.

Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać:

 • imię i nazwisko kredytobiorcy,
 • oznaczenie kredytodawcy, czyli banku udzielającego kredytu hipotecznego,
 • wskazanie okresu czy okresów, w których dojdzie do zawieszenia spłaty kredytu,
 • oznaczenie/numer umowy kredytowej,
 • oświadczenie kredytobiorcy, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe? Wymagania banków

Jak proces wnioskowania o zawieszenie spłaty kredytu wygląda w poszczególnych bankach? Informacje na ten temat zebraliśmy w poniższej tabeli:

Bank
Tryb składania wniosku
Wakacje kredytowe w Millennium
Osobiście, w placówce albo przez internet, w bankowości elektronicznej Millenet.
Wakacje kredytowe w Alior Bank
Osobiście, w placówce lub przy użyciu bankowości internetowej Alior Online.
Wakacje kredytowe w Santander
Osobiście, w placówce lub przy pomocy strony Santander Internet.
Wakacje kredytowe w PKO BP
Osobiście, w placówce, w aplikacji lub w serwisie iPKO.
Wakacje kredytowe w Getin Bank
Osobiście, w placówce, za pośrednictwem bankowości internetowej.
Wakacje kredytowe w BNP Paribas
Osobiście, w placówce, w serwisie bankowości internetowej GOonline.
Wakacje kredytowe w Pekao SA
Osobiście, w placówce, online na stronie pekao24.pl lub przez aplikację mobilną PeoPay.
Wakacje kredytowe w ING Bank Śląski
Osobiście, w placówce, w aplikacji lub poprzez serwis Moje ING.
Kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 8 683 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Od kiedy można korzystać z wakacji kredytowych 2022?

Kiedy wakacje kredytowe ustanowione przez rząd stały się dostępne dla polskich kredytobiorców hipotecznych? Banki informują, że od 29 lipca 2022 roku przyjmują już wnioski o skorzystanie z takiego wsparcia dla klientów.

Czy wakacje kredytowe wpłyną na BIK?

Banki zobowiązane są na mocy istniejących rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) do skrupulatnego badania wiarygodności swoich potencjalnych klientów. Sprawdzają ich między innymi w bazach Biura Informacji Kredytowej. Negatywne wpisy w BIK niweczą plany zaciągnięcia kredytu, ponieważ wskazują na poważne opóźnienia w uiszczaniu rat kapitałowo-odsetkowych dotychczas uzyskanych zobowiązań.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych spowoduje jakiekolwiek, potencjalnie negatywne wpisy w BIK? Jak mają się do siebie wakacje kredytowe a BIK? Banki będą przekazywały do BIK informacje o nich, a zobowiązanie będzie udzielane po kontroli danych w BIK przez bank. Czy oznacza to trudności w kredytowaniu w przyszłości? Bank, weryfikując bazy BIK, znajdzie wówczas wpis: ustawowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Jeśli wakacje się skończą, to w BIK zaktualizowana zostanie ta adnotacja i przyjmie ona formę: zakończone ustawowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego.

Instytucje deklarują, że rządowe wakacje kredytowe nie spowodują trudności w dalszym kredytowaniu.

Uwaga!
Miej świadomość, że bank zobowiązany jest w ciągu 7 dni od chwili udzielenia ci wakacji kredytowych do tego, by przekazać do BIK taką informację.

Czy warto nadpłacać kredyt w trakcie wakacji kredytowych?

Rząd zachęca kredytobiorców, którzy skorzystają z ustawowych wakacji kredytowych do gromadzenia oszczędności wynikających z niezapłaconych, a zawieszonych rat. Wszystko po to, by nadpłacić swoje zobowiązanie. Dlaczego wakacje kredytowe i nadpłata kredytu są ze sobą powiązane? Otóż dzięki nim można wiele zaoszczędzić na odsetkach – skrócić okres kredytowania lub zmniejszyć wysokość spłacanych rat. Łączne oszczędności wynieść mogą nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wakacje kredytowe – czy to się opłaca?

Klienci zadają sobie ważne pytanie: czy ustawowe wakacje kredytowe to korzystne rozwiązanie? Z pewnością, jeśli połączy się je z nadpłatą zobowiązania. W przeciwnym wypadku co prawda nie poniesiesz kosztów za zawieszenie spłaty, ale raty te nie zostaną umorzone, tylko dopisane do twojego rachunku w banku. W efekcie zostaną one rozłożone na kolejne raty albo wydłuży się okres na zwrot. Natomiast kwota do oddania zmaleje lub okres kredytowania znacznie się skróci, jeśli z zaoszczędzonych w ramach wakacji kredytowych pieniędzy nadpłacisz zobowiązanie, czyli dokonasz wcześniejszej, częściowej spłaty kredytu hipotecznego.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco