Zdolność kredytowa – co to jest i jak ją obliczyć? Od czego zależy?
Zdolność kredytowa jest obok dobrej historii kredytowania w BIK warunkiem koniecznym do uzyskania zobowiązania w banku. Rozumiana jest jako zdolność do spłaty kredytu. Każdy bank może stosować inne zasady jej wyliczania. Zobacz, co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa.
Z poradnika dowiesz się
Co to jest zdolność kredytowa?
Dla określenia, czym jest zdolność kredytowa i jakie ma znaczenie dla banku udzielającego zobowiązania, warto sięgnąć do przepisów Prawa bankowego. Co to jest zdolność kredytowa? Definicja tego pojęcia znalazła się w art. 70 ust. 1:
„Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności”.
Zdolność określa, czy stać Cię na zaciągnięcie kredytu, np. kredytu hipotecznego w pożądanej wysokości. To zależy od wielu parametrów.
Poniżej przedstawiamy ranking 9 202 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Od czego zależy zdolność kredytowa i co na nią wpływa?
Wydawać by się mogło, że jedynie wysokość Twoich dochodów i comiesięczne koszty decydują o zdolności kredytowej. Jednak nie do końca tak jest. Od czego zależy zdolność kredytowa? Co na nią wpływa? Na ogół przy jej szacowaniu banki biorą pod uwagę:
- wysokość miesięcznych dochodów;
- źródło zarobkowania – czy jest to umowa o pracę: czasowa lub zawarta na czas nieokreślony, umowa cywilnoprawna jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło, emerytura lub renta czy dochody pochodzące z najmu prywatnego bądź prowadzonej działalności gospodarczej;
- obciążenie wydatkami – liczą się koszty stałe, np. czynsz czy opłaty za media, raty wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek, karty kredytowe, debet w koncie;
- wykonywany zawód – profesje zaufania publicznego mogą liczyć na łatwiejsze uzyskanie kredytu i na oszacowanie nieco wyższej zdolności;
- obecność współkredytobiorców we wniosku – zwłaszcza tych, którzy sami cechują się wysoką zdolnością;
- okres kredytowania – im dłuższy, tym potencjalna zdolność może być wyższa;
- typ rat – raty malejące wymagają od kredytobiorcy przedstawienia wyższej zdolności niż stałe w okresie kredytowania,
- historia kredytowa – weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej.
Jak jest obliczana zdolność kredytowa przez banki?
Banki nie ujawniają dokładnie tego, jak obliczają zdolność kredytową. Wiadomo jednak, że wykorzystują 2 metody:
- Analizę jakościową
- Analizę ilościową
W przypadku analizy jakościowej, bank przygląda się danym, które mają istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. W tym procesie kluczową rolę pełni doradca od kredytów hipotecznych z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie, który pomaga ocenić zdolność kredytową klienta oraz jego skłonność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Na wynik analizy wpływ mają:
- wiek kredytobiorcy,
- stan cywilny,
- liczba osób w jednym gospodarstwie domowym, pozostających na jego utrzymaniu,
- status mieszkaniowy,
- status majątkowy,
- wykształcenie,
- wyuczony i wykonywany zawód,
- staż pracy,
- zajmowane stanowisko pracy.
Przy analizie jakościowej brana jest pod uwagę także historia kredytowania w BIK.
Analiza ilościowa z kolei opiera się na ocenie sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. W tym wymiarze zdolność zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów, od których odejmowane są:
- miesięczne koszty utrzymania,
- obecne zadłużenie klienta.
Bank porównuje przychody i wydatki klienta w skali miesiąca i sprawdza, czy po odjęciu ich od siebie pozostają jakieś nadwyżki, które mogłyby posłużyć do spłaty nowego kredytu.
Jak sprawdzić, jaka jest moja zdolność kredytowa w 2022 roku?

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt hipoteczny? Z pewnością należy mieć odpowiednio wysoką zdolność. Jak sprawdzić zdolność kredytową i tym samym swoje szanse na uzyskanie zobowiązania? Możesz wyliczyć ją w kalkulatorze online. Pamiętaj, że oszacowana zdolność ma charakter wyłącznie orientacyjny i nie gwarantuje, że właśnie taki kredyt otrzymasz w konkretnym banku.
Możesz też sprawdzić zdolność kredytową w BIK, a właściwie to, jaka jest Twoja historia kredytowania, która również wpływa na decyzję podejmowaną przez bank.
Zdolność kredytowa – kalkulator
W sieci znaleźć można różne kalkulatory kredytu hipotecznego czy innych zobowiązań, pozwalające na obliczanie zdolności na własną rękę. Kalkulacja zwykle wymaga, byś podał:
- planowany okres spłaty zobowiązania,
- oprocentowanie kredytu,
- typ raty,
- limity na kartach kredytowych,
- raty innych kredytów,
- inne stałe zobowiązania,
- miesięczny dochód gospodarstwa domowego,
- liczba osób w gospodarstwie domowym.
18 sposobów, jak zwiększyć zdolność kredytową
Istnieje wiele sposobów, by zwiększyć swoją zdolność. Wśród nich:
- Postaranie się o podwyżkę lub lepiej płatne zajęcie.
- Zadbanie o dobrą historię w BIK.
- Zatrudnienie na stałej umowie o pracę.
- Likwidacja limitów debetowych w koncie lub kart kredytowych.
- Spłata (w miarę możliwości) wcześniejszych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych.
- Dodanie współkredytobiorcy o dobrej zdolności kredytowej.
- Wydłużenie okresu kredytowania.
- Zdecydowanie się na raty równe zamiast malejących.
- Przedstawienie wysokiego wkładu własnego.
- Dodatkowe zabezpieczenia spłaty kredytu.
- Skorzystanie z konsolidacji.
- Zawarcie związku małżeńskiego – jeśli o kredyt starają się partnerzy, będą mieli potencjalnie niższą zdolność od małżonków.
- Ograniczenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.
- Podpisanie intercyzy – jeśli współmałżonek ma złą historię kredytowania.
- Skorzystanie z dodatkowych produktów banku.
- Wykorzystanie przywilejów przysługujących pracownikom sektora zaufania publicznego.
- Zwiększenie dochodów.
- Negocjacje z bankiem.
Co obniża zdolność kredytową?
Co powoduje, że bank orzeka względem klienta brak zdolności kredytowej? Dlaczego tak się dzieje? Być może spowodowane jest to takimi czynnikami, jak:
- utrata pracy i głównego źródła zarobkowania,
- wysokie wydatki stałe,
- wysokie, niespłacone jeszcze zobowiązania,
- limit na karcie kredytowej,
- zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej,
- limit debetowy w koncie,
- zobowiązania zaciągnięte w walucie obcej,
- wysokie zobowiązania pozakredytowe,
- wynagrodzenie pozyskiwane w walucie obcej,
- wynagrodzenie składające się z kilku nieregularnie uzyskiwanych składników.
Jeśli Twoje dochody są niskie, a zobowiązania finansowe się piętrzą, możesz nie mieć zdolności do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Skontaktuj się z doradcą od kredytu hipotecznego z Krakowa, lub innym specjalistą z Twojego miasta, aby przeanalizować Twoją zdolność kredytową.
Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?
Pamiętaj, że karta kredytowa obniża Twoją zdolność. To dodatkowe zobowiązanie w oczach pracownika banku, przygotowującego analizę twojej wiarygodności.
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Zdolność kredytowa przy zobowiązaniu hipotecznym zwykle jest wyższa w porównaniu do branej pod uwagę przy kredycie gotówkowym. Kredyt ten rozkładany jest na dłuższy okres spłaty, a najczęściej wymaga wniesienia wkładu własnego. Wyjątkiem są kredyty bez wkładu własnego z gwarancją BGK.
Zdolność kredytowa klienta hipotecznego jest wyższa, bo i sama hipoteka jest solidnym zabezpieczeniem spłaty tego rodzaju zobowiązania.
Zdolność kredytowa a kredyt gotówkowy
Przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy musisz wykazać na ogół niższą zdolność niż przy kredycie hipotecznym przeznaczonym na zakup mieszkania lub domu. Jednak brak zabezpieczenia sprawia, że potrzebujesz stabilnych dochodów i dobrej historii w BIK, by go otrzymać.
Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa – czy mają wpływ?
W okresie COVID-19 i w trakcie cyklicznego podwyższania przez RPP wysokości głównych stóp procentowych rząd zaoferował polskim kredytobiorcom możliwość czasowego zawieszenia spłaty zobowiązań, czyli inaczej wakacje kredytowe. Pozwalały one nawet na 8 miesięcy bez rat. Czy jednak mają wpływ na zdolność kredytową i czy skorzystanie z nich nie położy się cieniem na wiarygodność klienta w przyszłości? Zasadniczo rząd informował, że nie powinno tak być. A jak jest naprawdę?
Banki informują BIK o skorzystaniu przez klienta z ustawowych wakacji kredytowych. Jednak jak mówi np. rzecznik Pekao SA, Paweł Jurek: „Oceny zdolności kredytowej dokonujemy przede wszystkim w oparciu o wysokość dochodów wnioskodawców oraz ich miesięcznych obciążeń”. W związku z tym wakacje kredytowe, jako pomoc dla kredytobiorców od rządu, nie mają na to decydującego wpływu.
Brak zdolności kredytowej – co zrobić?
Jeśli bank uzna, że nie masz zdolności kredytowej, pozostaje Ci ją poprawić. Możesz też zwrócić się do innej instytucji i niewykluczone, że ona jednak przychyli się do Twojej prośby o udzielenie kredytu i uzna, że masz wystarczająco wysoką zdolność.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o kredytach hipotecznych
Planujesz rozwód, a kredyt hipoteczny to jedna z nierozstrzygniętych kwestii? Niestety obowiązek spłaty wspólnego kredytu nie znika nawet po rozwodzie, a bank ma prawo żądać spłaty aż do uiszczenia pełnej kwoty. Czy istnieje zatem sposób, aby wziąć rozwód, a kredyt hipoteczny podzielić między obojga kredytobiorców? Sprawdź, zanim stracisz pieniądze.
09.08.2022Średni koszt budowy w 2020 roku wyniósł w Polsce 485 tys. zł. Większość domów powstaje za pieniądze pochodzące z kredytów – wynika z „Raportu o Budowie Domów" Oferteo.pl. Polacy, jak tylko mogą, starają się ograniczyć koszty inwestycji. Aż 81% decyduje się samodzielnie wykonać część prac wykończeniowych. Najczęściej jest to wniesienie mebli oraz malowanie ścian.
20.12.2022Spłaciłeś kredyt hipoteczny przed terminem? Możesz odzyskać nawet kilka tysięcy złotych prowizji bankowej. W 2025 roku średni zwrot to od 2 000 do 8 000 zł – zależnie od kwoty prowizji i tego, ile lat wcześniej spłaciłeś kredyt. Zobacz, komu przysługuje zwrot, jak policzyć dokładną kwotę oraz jak szybko złożyć skuteczny wniosek krok po kroku. W artykule znajdziesz też darmowy wzór pisma oraz aktualne zasady zwrotu prowizji w największych bankach.
15.06.2025Program Mieszkanie bez wkładu własnego umożliwia wzięcie kredytu hipotecznego bez konieczności posiadania i wpłaty wkładu własnego. Program dostępny jest od 2022 roku w nowej odsłonie, a już od 1 marca 2023 zmieni nazwę na „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. Jak w praktyce działa program Mieszkanie bez wkładu własnego? Od kiedy można korzystać z programu, kto może skorzystać i jakie są najnowsze limity cen mieszkań? Dowiedz się, jak przystąpić do programu Mieszkanie bez wkładu własnego.
20.12.2022Jedną z najważniejszych kategorii kosztów związanych z kredytem zabezpieczonym hipotecznie są odsetki naliczane od pożyczonego kapitału. Ich szacowanie odbywa się z wykorzystaniem oprocentowania kredytu hipotecznego. Może być ono stałe lub zmienne. Sprawdź, co składa się na oprocentowanie kredytu hipotecznego. Jak je zamrozić na dłuższy czas i czy będzie to dobrą decyzją?
02.12.2022Wśród kilku głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego wymieniana jest również stopa referencyjna, inaczej główna stopa banku centralnego. Ma wpływ na wysokość stawki referencyjnej WIBOR, a ta z kolei na oprocentowanie kredytów i pożyczek. Zobacz, ile wynosi stopa referencyjna i od czego zależy jej wysokość.
23.12.2022