kobieta trzyma w rękach pieniądze z kredytu 2 procent i model domu

Bezpieczny kredyt 2 procent – od kiedy i dla kogo? Kompletny przewodnik po warunkach, korzyściach i pułapkach

Bezpieczny kredyt 2 procent – od kiedy i dla kogo? Kompletny przewodnik po warunkach, korzyściach i pułapkach

W ramach Programu Pierwsze Mieszkanie realizowanego od 2023 roku przez polski rząd celem wspierania mieszkalnictwa banki od lipca udostępniają klientom spełniającym określone warunki Bezpieczny Kredyt 2 procent. Jakie są to warunki i wymagania banków dotyczące kredytobiorców, chcących zaciągnąć Kredyt 2 procent?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 28 lipca 2023 28.07.2023 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 9065 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych blisko Ciebie

Dla wielu zakup pierwszego własnego mieszkania to wyzwanie. Brak oszczędności i zbyt niska zdolność kredytowa powodują, że banki rzadko kiedy akceptują wnioski o kredyt hipoteczny takich klientów. Z pomocą kredytobiorcom przychodzi program rządowy – Pierwsze Mieszkanie, którego jednym z elementów jest Bezpieczny Kredyt 2 procent. To program dopłat do kredytu mieszkaniowego, które spowodują, że jego oprocentowanie ma być bardzo atrakcyjne. Jak będzie działać i na jakich warunkach można skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 procent? Sprawdź, jeśli planujesz zakup pierwszego lokalu mieszkalnego lub budowę domu jednorodzinnego.

Warto przeczytać: Koszt kredytu hipotecznego

Czym jest Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Bezpieczny Kredyt 2 procent jest jednym z dwóch elementów programu Pierwsze Mieszkanie. To program realizowany przez rząd w celu wspierania Polaków przy zakupie pierwszego mieszkania czy domu. Kredyt 2 procent ma zmniejszać obciążenie finansowe z tytułu spłacanego kredytu zaciągniętego na nabycie lokalu mieszkalnego. Głównym filarem tego zobowiązania jest obniżone oprocentowanie na poziomie 2 proc. plus marża bankowa. Dopłaty pozwalające na spełnienie takich założeń będą realizowane z budżetu państwa, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego przez pierwszych 10 lat kredytowania.

Drugim elementem programu jest Konto Mieszkaniowe, na którym można oszczędzać na zakup pierwszego lokum. Na Konto mieszkaniowe można wpłacać od 500 do 2000 zł miesięcznie, co oznacza, że roczny limit wpłat wynosi od 6000 do 24 000 zł. Istotne jest to, że każdemu oszczędzającemu będzie naliczona coroczna Premia Mieszkaniowa, równa:

  • rocznemu wskaźnikowi inflacji,
  • bądź wskaźnikowi zmiany wartości ceny za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.
Kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 065 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Bezpieczny Kredyt 2 procent – dla kogo?

Nie wszyscy kredytobiorcy bez wyjątku będą mogli skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Dla kogo jest on zatem przeznaczony? Skorzystają z niego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 roku o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, osoby, które:

  • mają nie więcej niż 45 lat,
  • nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu,
  • chcą kupić pierwsze mieszkanie lub dom albo wybudować dom systemem gospodarczym.

W przypadku gdy o Bezpieczny Kredyt 2 procent starać się będą małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku musi być spełniony przynajmniej przez jedno z nich.

Bezpieczny Kredyt 2 procent dla małżonków czy singli udostępniony będzie wyłącznie wówczas, gdy okażą się oni wiarygodnymi kredytobiorcami. Muszą zatem mieć pozytywną historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej, dobrą zdolność kredytową i odpowiednio wysoki wkład własny.

Ważne jest i to, że osoba składająca wniosek nie będzie mogła być na dzień złożenia go stroną umowy o kredyt hipoteczny, zawartej w okresie poprzednich 3 lat (36 miesięcy).

Planujesz zaciągnięcie bezpiecznego kredytu 2% na budowę domu jednorodzinnego? Sprawdź też: Najlepsze Firmy Budujące Domy, ranking

Bezpieczny Kredyt 2 procent – warunki i zasady

Warto wiedzieć, jak w praktyce wyglądają warunki zaciągania tego zobowiązania. Ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadziła w życie Bezpieczny Kredyt 2 proc., wskazuje, jakie są warunki jego zaciągania i spłaty. Zgodnie z art. 9b ust. 1 tej ustawy dopłaty do rat kredytowych obejmować będą 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem. Na ile lat będzie można zaciągnąć taki kredyt? Na co najmniej 15 lat, ale dofinansowanie do kredytu potrwa tylko 10 i będzie ono obniżać kwotę realnie płaconej przez klienta raty.

Korzystający z rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent warunki do spełnienia mają następujące:

  • wiek – maksymalnie 45 lat,
  • wysokość kredytu – singiel bez dziecka może wnioskować o 500 000 zł, a pozostali beneficjenci – do 600 000 zł,
  • odpowiednio wysoka zdolność kredytowa – kredytobiorcy muszą dowieść, że mają stabilne dochody i pochodzą one z akceptowalnych przez bank źródeł,
  • okres spłaty kredytu – minimum 15 lat, maksimum 35 lat.

Właściwie zasady przyznawania standardowych kredytów hipotecznych w ofertach banków są zbieżne z warunkami, na jakich udostępniane mają być oferty Bezpieczny Kredyt 2 procent. Ile trzeba mieć wkładu własnego, by móc liczyć na taki produkt? Co ciekawe, program Bezpieczny Kredyt 2 procent można połączyć z uczestnictwem w programie Mieszkanie bez wkładu własnego (Rodzinnym Kredytem Mieszkaniowym), dzięki czemu gromadzenie oszczędności tytułem wkładu własnego może nie być potrzebne. W przeciwnym wypadku uzyskanie Kredytu 2 procent bez wkładu własnego nie byłoby możliwe – standardowo wynosi 10-20 proc. wartości nieruchomości.

Kredyt 2 procent – kalkulator. Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak mają się do siebie Bezpieczny Kredyt 2 procent a zdolność kredytowa? Podobnie jak w przypadku standardowych ofert kredytów hipotecznych, także przy Kredycie 2 procent kalkulator zdolności kredytowej musi wskazać, że klienta stać na zaciągnięcie zobowiązania. Musisz więc mieć odpowiednio wysokie zarobki oraz akceptowalne dla banku źródła dochodów. Ile trzeba zarabiać, by zaciągnąć taki kredyt?

Otóż wymagania są niższe niż w przypadku zaciągania kredytu bez dopłat z budżetu państwa. Wszystko dzięki znowelizowanej 19 czerwca 2023 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S. Zdolność kredytowa klienta do Bezpiecznego Kredytu 2 procent liczona jest z uwzględnieniem wspominanych dopłat, dlatego w symulacji może się zwiększyć nawet o 30 proc. w porównaniu do maksymalnej dostępnej kwoty standardowego zobowiązania.

Kredyt 2 procent – od kiedy?

Kiedy będzie można skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. Kiedy rusza? Otóż zgodnie z zapowiedzią rządu został on uruchomiony z dniem 1 lipca 2023 roku. Dzień ten przypadał na sobotę, dlatego o kredyt hipoteczny 2% można się ubiegać się od 3 lipca 2023 roku. Maksymalny termin przyjmowania wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 procent minie 31 grudnia 2027 roku.

Kredyt 2 procent – jakie banki biorą udział?

Gdzie można ubiegać się o Kredyt 2 procent? Jakie banki mają go już w swojej ofercie? Obecnie (lipiec 2023) cztery zdecydowały się na udzielanie Bezpiecznego Kredytu 2%: PKO, Pekao, Alior Bank oraz VeloBank. Natomiast kolejne instytucje już deklarują, że wkrótce taki kredyt będzie dostępny także u nich.

Kredyt 2 procent – czy warto? Opinie, korzyści i haczyki

para prowadzi rozmowę z doradcą kredytowym o kredycie 2 procent

Trudno stwierdzić na podstawie samych założeń dotyczących programu, czy warto z niego skorzystać. Nie ma jeszcze żadnych opinii dotyczących bezpiecznego kredytu 2 procent. Forum dyskusyjne dla kredytobiorców z pewnością z czasem wypełni się subiektywnymi ocenami funkcjonowania programu, udzielonymi przez osoby, które miały okazję z niego skorzystać.

Na razie wiadomo jedynie, że nie można mieć lokalu mieszkalnego – teraz i w przeszłości, by móc skorzystać z programu. Haczyk tkwi również w tym, że wbrew powszechnemu przekonaniu nie mamy do czynienia z kredytem oprocentowanym na 2 procent w skali roku, co w istocie byłoby znakomitą propozycją dla kredytobiorców. To produkt oprocentowany na 2 proc. plus marża bankowa. Uwzględnienie składnika marży jest tutaj bardzo istotne. Czas pokaże, jak program ten będzie funkcjonować.

Kredyt 2 procent na dom – jakie są możliwości?

Istnieje możliwość, by otrzymać Bezpieczny Kredyt 2 procent na dom. Można go kupić, ale i wybudować. Jak wygląda w praktyce kwestia zaciągnięcia na preferencyjnych warunkach Bezpiecznego Kredytu 2 procent na budowę domu?

Zgodnie z przepisami środki pochodzące z preferencyjnego kredytu można przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego. Co ciekawe, istnieje również możliwość wzięcia Bezpiecznego Kredytu 2 procent na wykończenie budynku i na dokończenie budowy. Trzeba mieć jednak na uwadze pewne ważne kwestie. Preferencyjny kredyt może opiewać maksymalnie na kwotę 500 lub 600 tys. zł. Obowiązują też limity dotyczące wkładu własnego. Wkładem tym może być nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym. W takim przypadku łączna wysokość wkładu (wartości działki) i kredytu nie może przekroczyć 1 mln zł. Tym samym ustawodawca zakłada, że działki mogą być warte więcej niż 200 tys. zł.

Czy można wziąć Bezpieczny Kredyt 2 procent na budowę domu, jeśli została już rozpoczęta przed 1 lipca 2023 roku? To możliwe, co potwierdza Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jeśli łączna wartość działki i rozpoczętej budowy nie przekracza 200 tys. zł, to kredytobiorca może starać się o kredyt w wysokości 500 lub 600 tys. zł.

Gdyby łączna wartość działki i niedokończonej budowy przekraczała limit 200 tys. zł, to małżeństwa i pary wychowujące wspólnie co najmniej jedno dziecko będą mogli ubiegać się o 150 tys. zł kredytu, a single tylko o 100 tys. zł.

W przypadku rozpoczęcia budowy domu już po 1 lipca 2023 roku, tj. po wejściu w życie ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2 procent, możliwe będzie jego zaciągnięcie, jeśli wartość działki z rozpoczętą już budową nie przekroczy kwoty 200 tys. zł.

Kredyt 2 procent na mieszkanie – jakie są możliwości?

Kredyt hipoteczny 2 procent można spożytkować na sfinansowanie zakupu pierwszej nieruchomości danej osoby. Może być to więc produkt na pierwsze mieszkanie, ale i przeznaczony na zakup domu jednorodzinnego. Ważne jest, by taki kredyt zaciągany był na własne potrzeby mieszkaniowe.

Jak mają się do siebie Kredyt 2 procent a sprzedaż mieszkania czy jego najem? Jeśli w okresie przysługiwania dopłat, czyli 10 pierwszych lat spłaty, sprzedasz nieruchomość lub wynajmiesz ją, to stracisz prawo do dopłat. Prawo to wygasa z końcem miesiąca, w którym dokonasz jednej z takich transakcji.

Kredyt 2 procent – ile trzeba zarabiać?

Czy najniższa krajowa wystarczy na zaciągnięcie kredytu w wysokości 500 tys. zł przez singla? Najprawdopodobniej nie, ponieważ będzie mieć za małą zdolność kredytową. Zarobki muszą być na poziomie, który pozwoli na utrzymanie siebie i ewentualnie rodziny oraz na spłatę hipotetycznej raty kredytowej.

Zawiłości procesu kredytowego przytłaczają Cię? Skorzystaj z usług doradcy kredytowego z Oferteo, który pomoże Ci obliczyć Twoje możliwości finansowe i zrozumieć Twoją zdolność kredytową. Złóż zapytanie ofertowe lub skontaktuj się z doradcą kredytowym z Torunia, doradcą kredytowym z Białegostoku lub Twojego miasta. Z nami kredyt na 2% jest w zasięgu Twojej ręki!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpiecznego kredytu 2 procent

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco