kobieta kobieta oblicza wysokość dofinansowania do kredytu hipotecznego

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2023 – na jakie dopłaty do kredytów możesz liczyć?

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2023 – na jakie dopłaty do kredytów możesz liczyć?

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego w roku 2022 obejmuje między innymi dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W niektórych przypadkach klientom banków przysługiwać może nie tylko dofinansowanie, ale nawet umorzenie zobowiązania. Sprawdź, na jakich zasadach.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 23 sierpnia 2022 23.08.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 9066 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych blisko Ciebie

Kredyt hipoteczny jest zwykle wieloletnim, wysokim zobowiązaniem finansowym, które spłacać należy regularnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Obecnie, w związku z podwyższaniem wysokości głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, rosną diametralnie koszty kredytowania. Rada Polityki Pieniężnej sięga po takie narzędzia, by skutecznie walczyć z galopującą inflacją. Cierpią na tym kredytobiorcy. Zobacz, na jakie dofinansowania kredytowe możesz w związku z tym liczyć w 2022 roku.

Sposoby dofinansowania do kredytu hipotecznego w 2022 roku

Rosnące koszty kredytowania w związku ze wzrostem stawki referencyjnej WIBOR(R) spowodowały, że część polskich kredytobiorców stanęło na progu bankructwa. Wiele osób zmuszonych jest szukać sposobu na zdobycie środków na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych, by nie powstały w tym zakresie żadne zaległości. Warto wiedzieć, że istnieją dopłaty dla kredytobiorców od państwa. Jak realizowane jest dofinansowanie do kredytu hipotecznego w 2022 roku?

Pomoc rządu dla kredytobiorców można uzyskać w postaci bezzwrotnych dotacji oraz nieoprocentowanych pożyczek. Niektórzy klienci nie tylko otrzymają takie wsparcie, lecz także mogą uzyskać umorzenie części spłacanego zobowiązania.

Warto zwrócić uwagę na dofinansowanie kredytu hipotecznego w 2022 roku z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz na nowe rozwiązania w ramach Polskiego Ładu.

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Możesz uzyskać pomoc państwa przy spłacie kredytu hipotecznego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Obowiązują przy tym dopłaty w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie przez okres nawet 3 lat.

Uwaga!
Dofinansowanie kredytu hipotecznego w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ma charakter zwrotnej pożyczki, ale częściowo może ona być umorzona.

Tego rodzaju pomoc jest zarezerwowana dla osób, które mają już zaciągnięty kredyt hipoteczny, ale nie radzą sobie z jego spłatą z uwagi na rosnące koszty kredytowania lub indywidualne problemy finansowe. Wystarczy złożyć wniosek do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, by uzyskać dopłaty kredytowe, które ułatwią wywiązywanie się z płatności kolejnych rat kapitałowo-odsetkowych.

Łącznie takie wsparcie wynosi 72 tys. zł, z czego umorzone mogą zostać nawet 22 tys. zł.

Warunkiem umorzenia części udzielonej pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest rozpoczęcie jej terminowej spłaty – stanie się to dopiero po 2 latach od wypłacenia ostatniej transzy wsparcia, a po terminowym uregulowaniu przynajmniej 100 rat można ubiegać się o umorzenie pozostałych 44 rat.

Dofinansowanie do kredytu hipotecznego w ramach programu Polski Ład

W ramach programu Polski Ład rodziny mogą liczyć na pomoc państwa przy spłacie kredytu hipotecznego. Chodzi tu o dwa elementy pomocowe:

  1. Możliwość zaciągnięcia kredytu w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.
  2. Uzyskanie tak zwanej spłaty rodzinnej, jeśli w okresie kredytowania kredytobiorcy zdecydują się na powiększenie rodziny o drugie lub kolejne dziecko.

Rząd dostrzega, że dla wielu Polaków problemem jest zgromadzenie przy okazji ubiegania się o kredyt hipoteczny odpowiednio wysokich oszczędności. Banki zobowiązane są na mocy istniejących Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego do tego, by żądać od potencjalnych kredytobiorców 20-procentowego wkładu własnego na kredyt hipoteczny. Połowa może być zastąpiona stosownym ubezpieczeniem.

Czy wiesz, że…?
W 2022 roku możliwe są jednak dopłaty do wkładu własnego, a raczej uruchomienie kredytu hipotecznego w banku bez wymaganego wkładu. Jest on zastępowany przez gwarancję udzielaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zasadach wskazanych w Ustawie z dnia 1 października 2021 roku o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Klient w ramach kredytu udzielanego w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” może zaciągnąć zobowiązanie na zakup mieszkania czy kredyt na budowę domu bez konieczności przedstawiania przy tym oszczędności, które mógłby przeznaczyć na ten wkład. Takie dofinansowanie do kupna mieszkania w 2022 roku dostępne jest od 26 maja i można z niego skorzystać w bankach, które podpisały stosowne umowy z BGK.

Uwaga!
W ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” możliwe jest zagwarantowanie dopłaty do kredytu hipotecznego w wysokości nieprzekraczającej 100 tys. zł. Może być to nie więcej niż 20 proc. wartości kupowanego mieszkania.

Dodatkowo w ramach korzystania z oferty kredytu bez wkładu własnego można otrzymać szansę na dopłatę do kredytu hipotecznego w Polskim Ładzie, noszącą nazwę „spłaty rodzinnej”. To nic innego, jak mechanizm pozwalający na częściowe umorzenie kredytu. Nowy Ład spowodował, że rodzinom, które zaciągnęły zobowiązanie na „Mieszkanie bez wkładu własnego”, Bank Gospodarstwa Krajowego może spłacić część kapitału. Taka dopłata kredytu hipotecznego będzie przysługiwała po powiększeniu się rodziny w trakcie trwania umowy kredytowej i wyniesie:

  • 20000 zł po pojawieniu się drugiego dziecka w rodzinie,
  • 60000 zł po pojawieniu się trzeciego i kolejnego dziecka w rodzinie.

Spłata rodzinna będzie obowiązywała nie tylko za urodzenie się dziecka, lecz także za jego przysposobienie. Takie częściowe umorzenie kredytu przyznawane jest na podstawie uproszczonych zasad.

Rząd zapowiada, że spłatę rodzinną będą mogły uzyskać w ramach dopłaty do kredytów hipotecznych także osoby, które zaciągnęły zobowiązanie tego rodzaju na swoje pierwsze mieszkanie, mając przy tym oszczędności na pokrycie wkładu własnego.

Od kiedy można korzystać z dofinansowania do kredytu hipotecznego?

Dopiero od niedawna obowiązuje w Polsce dopłata do kredytu Nowy Ład. Od kiedy? Zasady korzystania ze spłaty rodzinnej, a także ze wsparcia kredytobiorców w 2022 roku w zakresie zaciągania zobowiązań bez wkładu własnego zostały ujęte w Ustawie z dnia 1 października 2021 roku o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Od kiedy natomiast obowiązuje dofinansowanie do kredytu hipotecznego? W 2022 roku podstawą prawną funkcjonowania dopłat do kredytów hipotecznych z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest Ustawa z dnia 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jest nią także Ustawa z dnia 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 066 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Kto może się starać o dofinansowanie do kredytu hipotecznego?

W zależności od tego, o jakim programie mówimy – czy o spłacie rodzinnej w Polskim Ładzie, czy też o dopłatach do kredytów w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – grono beneficjentów określone jest inaczej.

Obecnie z umorzenia części kredytu hipotecznego skorzystają osoby, które zaciągnęły kredyt na „Mieszkanie bez wkładu własnego”, a w trakcie spłaty zobowiązania ich rodzina powiększyła się o drugie lub kolejne dziecko.

Natomiast jeśli chodzi o dofinansowanie kredytu hipotecznego w formie pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, to z takiej opcji skorzystają osoby spełniające choć jeden z warunków:

  • jeden z kredytobiorców ma status osoby bezrobotnej,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów miesięcznych,
  • miesięczny dochód w 2022 roku po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza: 1552 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Czy warto ubiegać się o dopłaty do kredytów?

W zależności od twojej indywidualnej sytuacji finansowej możesz skorzystać z różnych dopłat do kredytu hipotecznego. Rok 2022 przebiega pod znakiem wysokiej inflacji, ale kredytobiorcy mają wiele możliwości uzyskania pomocy w spłacie swoich zobowiązań finansowych. Dopłaty do kredytów hipotecznych są tego najlepszym przykładem. Skorzystanie z nich jest bardzo dobrym pomysłem dla wielu klientów banków. Mogą uzyskać umorzenie spłaty nawet 60000 zł kredytu w przypadku programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” oraz 22 tys. zł przy korzystaniu z pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wcześniejsze formy pomocy dla kredytobiorców hipotecznych

Obecne formy pomocy dla kredytobiorców hipotecznych nie są jedynymi, na jakie spłacający zobowiązania hipoteczne mogli liczyć. W przeszłości istniały również inne formy pomocy. Dla kredytów hipotecznych i zwiększenia ich dostępności realizowano takie programy, jak „Rodzina na swoim” z 8-letnimi dopłatami do odsetek, „Mieszkanie dla młodych” z dopłatami do wkładu własnego i dodatkiem do kredytu hipotecznego czy też „Mieszkanie plus”, czyli program zakładający dopłaty do czynszów osobom, które wynajmowały mieszkanie, bo nie stać ich było na zakup własnej nieruchomości na kredyt.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco