murarz trzyma cegłę w rękach -  w 2022

Koszty budowy stropu. Dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Koszty budowy stropu. Dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Przy wyborze stropu mamy ograniczone możliwości. Największy wpływ na wybór stropu będzie miał konstruktor, który określi, jakie rozwiązanie będzie bezpieczne i korzystne dla naszego domu. Od tej decyzji zależeć będzie, czy na strop wydamy 70zł/m² czy 400zł/m². Wyjaśniamy, na jakie koszty musisz być przygotowany, przystępując do tego etapu budowy.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 64682 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Do wyboru mamy kilka rodzajów stropów. Każdy z nich to inny wydatek. To, który strop najlepiej wybrać, zależy od obciążenia. Zaliczają się do niego między innymi ścianki działowe i obudowy kominów. Oczywiście nie zawsze w domu jest tylko jeden strop – wszystko zależy od tego, ile pełnych pięter znajduje się w budynku. Źle dobrany może skutkować utratą stabilności domu. Zróbmy przegląd dostępnych rozwiązań:

Stropy gęstożebrowe – to najczęściej wybierane stropy dla domów jednorodzinnych. Ich montaż nie sprawia większych trudności. Taki strop powstaje z prefabrykowanych żeber zbrojeniowych, pustaków i mieszanki betonowej. Jego cena zależy od rozpiętości. Większa rozpiętość oznacza również większą grubość stropu, a co za tym idzie – dodatkowy materiał.

Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane – powstają z belek prefabrykowanych i pustaków. Belki mają długość od 2,4m do 7,8m. Tu cena również zależy od grubości stropu. Im grubszy strop jest potrzebny, tym więcej belek musimy zakupić. Ceny zależą także od producenta. Przykładowo Teriva oferuje inwestorom belki w cenie od 45zł/szt. do 300zł/szt., a pustaki w cenie od 4 do 11zł/szt. W przypadku materiałów firmy Ceram iPorotherm ceny są wyższe – belki kosztują od 90 do 350zł/szt., pustaki natomiast od 5zł/szt. do 10zł/szt. Konieczna jest także warstwa nadbetonu. Za wykonanie 1m² takiego stropu musimy zapłacić od 165zł do 200zł.

Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane są najczęściej stosowane w Polsce. Materiały są lekkie, dlatego podczas prac nie są potrzebne dodatkowe maszyny – wystarczą 2 do 3 osób, by powstał taki strop.

Do stropów gęstożebrowych zaliczają się takżestropy Ackermana . Do ich wykonania potrzeba zbrojenia, pustaków ceramicznych i wylewki z betonu. Prace nad tym stropem trwają dłużej, ponieważ wymaga on deskowania na całej powierzchni. W tym przypadku nie kupujemy już belek prefabrykowanych, ale potrzebujemy pustaków ceramicznych. Za samo deskowanie, ażurowe lub pełne, zapłacimy od 10zł/m² do 15zł/m². Pustaki kupimy za ok. 3zł/szt. Na 1m² dachu zużywa się ok. 16 pustaków. Łatwo więc obliczyć, że za materiał na 1m² zapłacimy od 58zł/m² do 63zł/m². Strop zostaje jeszcze pokryty warstwą nadbetonu o grubości 3 lub 4 cm. Za 1 m³ płyty betonowej zapłacimy ok. 230zł/m³. Pamiętajmy okosztach wykonania – wynoszą one od 40zł/m² do 50zł/m². Stropy Ackermana wykonuje się w całości na miejscu budowy.

Stropy monolityczne mają grubość od 10cm do 12cm i rozpiętość do 16m. By powstał taki strop, potrzebujemy prętów zbrojeniowych i zbrojenia rozdzielczego, pełnego deskowania oraz mieszanki betonowej C20/25. Stropy monolityczne są bardziej pracochłonne niż gęstożebrowe. Już samo deskowanie jest kosztowne, chyba że firma wykonawcza ma swoje własne szalunki wielokrotnego użytku. Możemy również wypożyczyć szalunki za niecałą złotówkę na dobę. Pamiętajmy jednak, że będą nam one potrzebne przez 2 do 3 tygodni. Łączna cena robocizny to 85zł/m². Jeśli chodzi o materiały, zbrojenie kosztuje ok. 3zł/kg, przy czym na 1m² dachu potrzebujemy ok. 30kg stali. Zakup betonu to koszt 230zł/m³.

Podliczmy wszystkie wydatki: żeby kupić materiały i zbudować 1m² stropu, musimy zapłacić 185zł, do tego jeszcze koszt betonu – 230zł/m³. Jak widać, strop monolityczny jest droższy niż gęstożebrowy.

Stropy prefabrykowane – ich największą zaletą jest krótki czas powstawania. Mniej godzin poświęconych na wykonanie oznacza mniej pracy, a mniej pracy to dla nas mniej wydanych pieniędzy. Montaż trwa zaledwie od 2 do 3 godzin. Nie musimy martwić się odeskowanie, za to przydałoby się pomyśleć o dźwigu. Zacznijmy od zakupu płyt żelbetowych kanałowych, strunobetonowych albo ze zbrojonego betonu komórkowego. Zapłacimy za nie kolejno od 120zł/m² do 150zł/m², od 150zł/m² do 170zł/m² i od 195zł/m² do 400zł/m². Dźwig wynajmiemy w cenie od 190zł/godz. do 250zł/godz.

Strop filigran – to rozwiązanie łączące strop żelbetowy monolityczny z prefabrykowanym. Wykonuje się go z płyt betonowych z zatopionym zbrojeniem. Gotowe płyty można kupić za 80 do 100zł/m². Strop nie wymaga deskowania, wystarczą jedynie podpory montażowe. Dotego standardowo konieczne będzie ułożenie dodatkowego zbrojenia i wylanie warstwy betonu. Za zbrojenie zapłacimy od 3zł/kg do 4zł/kg, z kolei za beton dokładnie tyle, ile wprzypadku innych rodzajów stropu, 230zł/m³. Płyty są ciężkie, dlatego w tym przypadku ekipa musi mieć wsparcie w postaci dźwigu. To dla nas kolejne wydatki – od 1000zł do 2000zł.

Podsumowując, za 1m² stropu zapłacimy od 150zł do 200zł za materiały, dodatkowo od 40zł do 50zł za robociznę. Łącznie daje to od 190zł/m² do 250zł/m². Ten rodzaj stropu bardzo dobrze tłumi dźwięki i nadaje się do dowolnego kształtowania. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, upewnijmy się jednak, że nasza ekipa budowlana wykonywała już kiedyś podobne zadanie. Stropy filigranowe nie są często stosowane w Polsce, dlatego też zpewnością liczba fachowców znających się na rzeczy jest ograniczona.

Stropy drewniane – to z pewnością dobry wybór dla osób, które uwielbiają drewno we wnętrzach. Belkowanie, oprócz funkcji konstrukcyjnych, pełnić będzie element wystroju – belki utworzą „nagi strop”, który będzie widoczny w domu. Rzadko używa się go w domach murowanych. Jest zawodny w kwestii izolacji dźwięków. Za materiały potrzebne na taki strop, w zależności od rodzaju konstrukcji, zapłacimy od 50zł/m² do 100zł/m². Robocizna to średnio wydatek rzędu od 20zł/m² do 40zł/m². Za 1m² wykonania dachu zapłacimy minimum 70zł, w wersji najdroższej z kolei 140zł.

Porównanie kosztów

Sprawdźmy, ile kosztuje 1m² każdego rodzaju stropów. Cennik uzupełniliśmy o informacje przydatne w przygotowaniu do budowy:

Rodzaj stropu Maksymalna rozpiętość dachu Ilość deskowania Ilość podpór Konieczność użycia dźwigu Średni koszt za 1 m², robocizna zmateriałem
Fert (gęstożebrowy) 6,00 m mała mała nie 165 – 200 zł
Porotherm (gęstożebrowy) 8,25 m mała mała nie
Teriva (gęstożebrowy) 7,80 m mała mała nie
Ackerman (gęstożebrowy) 6,50 m średnia mała nie 108-128 zł
Monolityczny dowolna bardzo duża duża tak 185-300 zł
Filigran 12,00 m średnia mała tak 190-250 zł
Prefabrykowany 12,00 m mała średnia tak 140-20 zł
Drewniany 6,00 m bardzo duża średnia nie 70-140 zł

Na podstawie: zbudujmydom.pl, Oferteo.pl

Jak widać, zdecydowanie najtańszy jest strop drewniany. Jego budowa również nie powinna sprawić ekipie większych trudności. Jednak w domach murowanych to rozwiązanie stosowane jest dość rzadko. Dość proste w wykonaniu są stropy gęstożebrowe. Do wyboru mamy materiały trzech producentów, a proponowane przez nich ceny są do siebie zbliżone. Mogą się one różnić rozpiętością I wypełnieniem. Nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na dobrej izolacji dźwiękowej. Tańsze od nich są stropy Ackermana, które na rynku budowlanym pojawiły się wcześniej. Za strop monolityczny i prefabrykowany zapłacimy podobną cenę. Na wykonanie pierwszego z nich potrzeba znacznie więcej czasu.

W przypadku stropu, niełatwo o cięcie kosztów. To element domu, który trudno zmodyfikować. Jego rodzaj zależy od tego, jaka jest konstrukcja domu. Dowolne wprowadzanie zmian może spowodować, że dom straci stabilność. Dlatego każdy pomysł ingerencji w budowę stropu skonsultujmy z konstruktorem. On określi, czy nasze propozycje są możliwe do zrealizowania. Jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków, wybierzmy łatwiejsze w konstrukcji rozwiązania. Nasz strop nie będzie musiał być tak masywny, a przez to też kosztowny. Porównujmy ceny materiałów u różnych dostawców. To szansa, że zaoszczędzimy nawet 10% wydatków na ten cel.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco