brukarz wykłada na stół gotowe formy do kostki brukowej

Forma do kostki brukowej – jak zrobić kostkę samodzielnie?

Forma do kostki brukowej – jak zrobić kostkę samodzielnie?

Forma do kostki brukowej to sposób na samodzielne wykonanie kostki i tanie zagospodarowanie terenu. Pozwala tworzyć różnokształtną kostkę brukową, a następnie wykonać oryginalną ścieżkę czy chodnik. Forma do kostki brukowej nie wymaga konserwacji, jest wytrzymała i można jej używać wielokrotnie. Jak samodzielnie przeprowadzić proces produkcji kostki? Czym wypełnić szablon do bruku i jakie narzędzia będą potrzebne do pracy? Podpowiadamy!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 11 maja 2022 11.05.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 48204 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Forma do kostki brukowej – najważniejsze informacje

Kostka brukowa to najczęściej spotykany element aranżacji miejsc publicznych czy prywatnych przestrzeni. Jest tania i łatwo utrzymać ją w dobrym stanie. Występuje w różnych wzorach i kolorach. Nie każdy jednak wie, że można podjąć się samodzielnej produkcji kostki. Jak to możliwe? Do produkcji kostki służy specjalna forma do kostki brukowej.

Szablon do kostki brukowej wykonany jest z plastiku lub stali nierdzewnej (to tzw. forma plastikowa do kostki brukowej). Niektóre formy do kostki brukowej zrobione są z obu rodzajów materiału. Formy nadają się do wielokrotnego użytku. Kupisz je w internecie, u brukarzy, w sklepach budowlanych lub w firmach, które zajmują się sprzedażą wyłącznie form do produkcji kostki. W ich ofercie znajdziesz również niestandardowe wzory form.

Wykorzystanie formy na kostkę brukową pozwala na samodzielne układanie kostki brukowej, a następnie na zaaranżowanie:

 • podwórka,
 • podjazdu,
 • placu zabaw,
 • parkingu,
 • alejek,
 • ścieżek,
 • chodnika,
 • przestrzeni wokół terenów zielonych.

i wiele innych miejsc, również schodów z kostki.

Zanim formy do kostki chodnikowej, tarasowej czy podwórkowej trafią do sprzedaży, są hartowane, spawane, obrabiane, a następnie poddawane kontrolom jakości.

Ważne:
Na rynku są dostępne różne kształty form do produkcji kostki. M.in. romb, rozeta, fala okrągła, łuska, prostokąt, ośmiokąt, rogal, koniczyna gładka i orient, młotek, kość oraz antyk. Dostępne są też różnego rodzaju formy ozdobne. Z form możesz odlać również obrzeża do kostki, które zabezpieczają bruk przed zmianą położenia.

Jeśli jednak wolisz zdać się na fachowców, wybierz sprawdzonego specjalistę od układania kostki brukowej z Warszawy czy innego miasta. Doświadczony brukarz zadba o wysoką jakość materiałów i precyzyjne ułożenie kostki brukowej na Twoim podwórku.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 204 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Forma do kostki brukowej – jak zrobić własną kostkę?

Układanie kostki brukowej wymaga posiadania odpowiednich narzędzi brukarskich. Co powinieneś przygotować, chcąc samemu wykonać i ułożyć kostkę w ogrodzie?

Do produkcji kostki i układania kostki z formy niezbędne są:

 • wybrana forma do robienia kostki brukowej (np. forma do kostki brukowej – kocie łby),
 • pędzel (do posmarowania formy olejem),
 • kielnia do wypełniania masą formy,
 • paca do wyrównania masy w formie,
 • chwytak do przenoszenia uformowanej kostki (nie zawsze wylewamy masę do formy w miejscu, w którym kostka ma być ułożona),
 • poziomica do określenia równości terenu,
 • gumowy młotek do ubicia kostki.
Pamiętaj!
Możesz ułożyć kostkę brukową bezpośrednio na betonie lub ziemi. To, jak gruba będzie podbudowa pod kostkę, zależy od jej przeznaczenia. Jeśli wyłożysz kostką podjazd, zadbaj o grubą podbudowę wraz z podsypką pod kostkę (gwarantuje ona amortyzację kostki). Jeśli kostka ma być tylko ścieżką ozdobną w ogrodzie, możesz ułożyć ją na gruncie, a jej prawidłowy poziom wyznaczyć poziomicą.

Formy do robienia kostki brukowej musisz wypełnić betonem (najlepiej wysokiej klasy np. C16/20). Zaprawę zrobisz, mieszając:

 • pospółkę (sypki materiał niesortowany),
 • kruszywo (sypki materiał pochodzenia organicznego lub mineralnego),
 • cement,
 • wodę.

Proporcje musisz dopasować do wielkości terenu, na którym chcesz ułożyć kostkę brukową oraz tego, jaką klasę wytrzymałości betonu chcesz uzyskać. Im mniejszy stosunek wody do cementu, tym wyższa wytrzymałość.

120 l mieszanki otrzymasz z:

 • 25 kg cementu (1 worek),
 • ok. 10 l wody (zależy od wilgotności piasku),
 • 4 wiader piasku (po 10 l każde),
 • 8 wiader żwiru 2-16 mm (po 10 l każde),
 • substancji uplastyczniającej użytej według zaleceń producenta.

Tak przygotowany beton po miesiącu od wylania uzyska wytrzymałość na nacisk co najmniej 20 MPa.

Ważne:
Możesz nadać kostce nie tylko dowolny kształt, ale też kolor. Zrobisz to, dodając do masy barwnik budowlany. Z kolei za pomocą plastyfikatora zmienisz plastyczność masy.

Forma do kostki brukowej – cena

Ile kosztuje forma do kostki brukowej? Cena zależy od kilku czynników, m.in. od rozmiarów formy, wybranego producenta i jakości wykonania. Na koszt formy do robienia kostki brukowej wpływa również:

 • jej kształt (im bardziej zawiłe wzory, tym szablon jest droższy),
 • materiał, z którego jest wykonana (formy plastikowe są tańsze niż stalowe),
 • producent (w parze z jakością produktów często idzie ich cena).

Najtańsza na rynku prostokątna forma szalunkowa do bruku kosztuje ok. 4 zł. Prosta matryca do tworzenia ozdobnej kostki brukowej w betonie kosztuje ok. 25-30 zł, droższe i solidne formy wielokrotnego użytku o bardziej skomplikowanych kształtach (np. kocie łby) i z lepszej jakości plastiku to wydatek ok. 100 zł.

Samodzielnie tworzenie i układanie kostki brukowej jest tańsze niż zakup gotowego produktu (ceny producentów kostki brukowej zaczynają się od ok. 35 zł za m2). To jednak czasochłonny proces. Co więcej, wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Zakup narzędzi i formy do wylewania kostki brukowej (cena od ok. 4 zł wzwyż za sztukę) na jednorazową aplikację bruku jest nieopłacalny. Warto więc zastanowić się nad zatrudnieniem fachowców, np. specjalistów od układania kostki brukowej z Poznania, którzy na co dzień zajmują się układaniem kostki i mają odpowiedni sprzęt do pracy.

Jak układać kostkę z formy do robienia kostki brukowej?

do układania kostki brukowej potrzebujesz narzędzi brukarskich

Chcesz zrobić kostkę za pomocą formy do kostki brukowej? Jaki beton użyć to pierwsze pytanie, jakie powinieneś zadać. Na rynku dostępne są gotowe masy do wypełniania foremek do bruku. Jeśli boisz się, że źle dobierzesz proporcje podczas tworzenia zaprawy, warto kupić gotową mieszankę.

Co dalej? Jak ułożyć kostkę brukową zrobioną w formie do kostki?

 1. Przygotuj grunt. Powinien być on utwardzony, wyścielony podbudową oraz podsypką. Możesz oczywiście położyć kostkę bezpośrednio na ziemi, ale kostka może się zapaść i rozejść w różne strony.
 2. W kolejnym etapie ułóż formę do kostki brukowej w odpowiednim miejscu i wypełnij ją przygotowaną masą. Użyj do tego kielni. Zaprawę w formie wyrównaj pacą i poczekaj do jej zastygnięcia (w letnie dni beton zastyga w około 15 minut, chłodną porą należy odczekać nawet dwa razy dłużej). Jeśli masz kilka form do robienia polbruku, możesz od razu zalać betonem kilka szablonów. Przyspieszy to proces produkcji kostki.
 3. Gdy zaprawa wyschnie, podnieś formę.

Szczeliny powstałe pomiędzy brukiem należy zasypać piaskiem. Dzięki temu kostka pozostanie we właściwym miejscu. Z czasem oczywiście piasek zostanie wypłukany przez wodę lub wyniesiony przez mrówki. W takiej sytuacji warto uzupełnić jego braki.

Nie zapomnij o impregnacji kostki brukowej. Właściwe preparaty pozwalają zachować maksymalną wytrzymałość bruku.

Czym smarować formy do kostki brukowej?

Przed zalaniem formy zaprawą nie zapomnij posmarować jej ścianki czymś tłustym, np. zużytym olejem napędowym, jadalnym lub olejem ceramicznym. Sprawi to, że masa nie przylgnie do szablonu.

Forma do kostki brukowej – opinie o samodzielnym robieniu kostki

Opinie o formach do kostki brukowej są bardzo pozytywne – na rynku dostępne są różne wzory do wyboru (np. imitujące klinkier, kocie łby, kości, sześciany), a dodatkowo istnieje możliwość zastosowania wielu barwników. Opinie o formach do kostek skupiają się na jakości wykonania samych produktów (często poruszaną kwestią jest grubość tworzywa, z jakich wykonane są formy i "masywność" konstrukcji kostki, która zapewnia bezproblemowe i wielokrotne użycie – warto zwrócić uwagę na te cechy produktu, wybierając formę).

Oczywiście samodzielny montaż jest pracochłonny przy dużych powierzchniach – i zdecydowanie warto w takiej sytuacji postawić na fachowców, ale przy niewielkich i prostych powierzchniach forma do kostki sprawdza się bardzo dobrze.

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 11 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco