obrzeża do kostki brukowej z palisady wzdłuż linii rabat

Obrzeża do kostki – cena i montaż obrzeży

Obrzeża do kostki – cena i montaż obrzeży

Kostka brukowa pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Jest tania, dobrze wygląda i odpowiednio zainstalowana, służy latami. Aby tak rzeczywiście było, warto pamiętać o montażu obrzeży do kostki. Takie obramowanie zapewnia stabilność i wytrzymałość kostki. Obrzeża do kostki to wszelkie elementy stanowiące obramowanie nawierzchni brukowanej (czyli np. obrzeża trawnikowe, krawężniki, palisady). Jak zamontować obrzeża brukowe? Opisujemy przebieg prac krok po kroku!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 16 maja 2022 16.05.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 46725 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Obrzeża do kostki brukowej – zastosowanie

Układając kostkę brukową, powinieneś zadbać o każdy element tego procesu. Dlaczego? Ponieważ samo położenie kostki jest tylko etapem wykończeniowym. Układanie kostki brukowej należy zacząć od zrobienia podsypki pod kostkę, a następnie zainstalować obrzeża kostki brukowej. Czym one są? Najprościej mówiąc – to obramowanie położonej kostki. Obrzeża do kostki pełnią funkcję estetyczną i praktyczną.

Zastosowanie obrzeży do kostki brukowej:

 • obrzeża zabezpieczają kostkę przed zmianą miejsca,
 • … a przy okazji wzmacniają nawierzchnię,
 • obrzeża z kostki brukowej porządkują przestrzeń, wydzielając ciągi komunikacyjne i rozgraniczając poszczególne fragmenty powierzchni użytkowej,
 • zapobiegają mieszaniu się materiałów dekoracyjnych,
 • podnoszą estetykę całego terenu.

Obrzeża do kostki brukowej należy stosować, zarówno układając kostkę brukową, jak i granitową. Aby kostka była stabilna, należy również:

 • zadbać o przygotowanie podłoża,
 • dokładnie wypełnić piaskiem szczeliny między brukiem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów kostki brukowej, sprawdź:

Jakie obrzeża do kostki brukowej wybrać?

Obrzeża brukowe występują w różnych rozmiarach, wzorach, a nawet kolorach. Dodatkowo istnieje też opcja zakupu specjalnej formy, za pomocą której można wytworzyć obrzeże o wybranym kształcie (na zasadzie formy do kostki brukowej). Forma do obrzeży umożliwia też tworzenie kostki do krawężnika.

Opcji jest więc wiele, dlatego rodzi się pytanie: z czego zrobić obrzeża? Wybór obramowania do kostki powinien być podyktowany jej przeznaczeniem:

 • drewniane obrzeża ogrodowe świetnie sprawdzą się we wszelkich rustykalnych aranżacjach ogrodu; warto jednak pamiętać, że naturalne drewno nie jest materiałem trwałym;
 • obrzeża do kostki betonowe – sprawdzą się zarówno jako wykończenie kostki brukowej, jak i element stanowiący obrzeże trawnika czy krawężnika przy podjeździe; bardzo trwałe;
 • kamienne obrzeża – często stosowanym materiałem tego typu obrzeży jest granit; tańsze odpowiedniki to kostka na obrzeża wykonana z imitacji kamienia – gwarantuje podobny efekt końcowy (przy nieco niższej wytrzymałości materiału);
 • obrzeża do kostki brukowej plastikowe – ekonomiczna opcja, a do tego bez konieczności wykonywania wykopów; zaletą tego rozwiązania jest fakt, że obrzeża plastikowe często wykonane są z surowców wtórnych; świetnie sprawdzają się w roli tymczasowego rozwiązania.

Jeśli chcesz oddzielić elementy ozdobne w ogrodzie, wybierz cienkie i estetyczne obrzeża. Z kolei schody z kostki czy często eksploatowany podjazd powinny być wykończone grubymi i zapewniającymi maksymalną stabilność obrzeżami do bruku. Specjalista od kostki brukowej, np. brukarz z Warszawy, czy innego miasta, doradzi najlepsze rozwiązanie.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 46 725 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Obrzeża do kostki brukowej – cena

Co składa się na finalny koszt ułożenia obrzeża?

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje obrzeże z kostki brukowej i ile kosztuje położenie obrzeża. Do kosztów materiałów należy doliczyć wydatki poniesione na montaż obrzeży. Cena zależy od kilku czynników, m.in.:

 • wielkości obrzeża,
 • koloru i wzoru obrzeża,
 • producenta,
 • ilości zakupionych elementów,
 • materiału, z którego zrobione jest obrzeże,
 • usług dodatkowych (np. montaż), na które się zdecydujesz, kupując obrzeże.

Ile kosztuje obrzeże do kostki brukowej? Przykładowe wyliczenia

Obrzeże betonowe o wymiarach 8 cm x 25 cm x 100 cm kosztuje ok. 18 zł. Niższe obramowanie do kostki kupisz nawet za 14 zł. Najtańszym rozwiązaniem jest zrobienie obrzeży z kostki brukowej. Koszt to ok. 20 zł za m2, co pozwala na zrobienie ok. 8 m bieżących obrzeża.

Do kosztów dolicz również:

 • piasek (ok. 15-20 zł/t),
 • cement (10-20 zł/20 kg),
 • tłuczeń (50 zł/t).

Układanie obrzeży do kostki krok po kroku

obrzeża z kostki brukowej można układać po łuku
 1. Pierwszym krokiem układania obrzeży powinno być stworzenie projektu zagospodarowania terenu. Dobry brukarz w projekcie uwzględnia: spadek terenu, miejsce instalacji obrzeży, miejsce położenia kostki brukowej, powierzchnię przeznaczoną na rabaty kwiatowe czy trawnik.
 2. Następnym etapem jest kształtowanie terenu. Polega ono na wybraniu nadmiaru ziemi w miejscu instalacji elementów z bruku. Dobrze jest wyznaczyć poziom, do którego należy wybrać ziemię. Służy do tego liniał budowlany lub zwykły sznurek.
 3. W dalszej kolejności należy wyznaczyć kontury przyszłych obrzeży do kostki (np. za pomocą piasku). Kontury posłużą wykopaniu rowków o odpowiedniej głębokości i kącie nachylenia. Wykop powinien mieć głębokość elementu, który ma się w nim znaleźć + 10 cm z każdej strony. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest układanie kostki bez obrzeży (ale tylko w miejscach, w których przewidywany jest wyłącznie ruch pieszy).
 4. Przyszedł czas na montaż obrzeży brukowych. Obrzeża do kostki należy wbić specjalnym młotkiem. Jest on wykonany z gumy, dlatego nie uszkodzi elementów całej konstrukcji.
 5. Gdy obrzeża zostaną zainstalowane, czas zrobić podbudowę pod samą kostkę. Grubość dolnej warstwy zależy od przeznaczenia powierzchni. Teren o dużym nacisku powinien być dodatkowo wzmocniony. Z kolei ścieżka spacerowa czy taras z kostki mogą mieć cienką warstwę podbudowy i podsypki.
 6. Po wykonaniu podbudowy można zamontować kostkę.
 7. Całość należy zasypać piaskiem. Wzmocni to konstrukcję, jednocześnie połączy obrzeża z kostką. Należy pamiętać również o impregnacji kostki oraz jej obramowania. Jeśli zlecisz prace brukarskie specjalistom, na pewno będziesz zadowolony z końcowego efektu.

Układanie obrzeży po łuku – czy jest możliwe?

Obrzeża z kostki brukowej ograniczone liniami prostymi układa się stosunkowo łatwo. Co z aranżacją ogrodu, w której występują łuki? Układanie obrzeży po łuku jak nabardziej jest możliwe.

Powinieneś jednak liczyć się z tym, że nie każdy materiał nadaje się do budowy obrzeża w tym kształcie. Ponadto w tym przypadku kluczowe jest poprawne geometryczne wytyczenie nawierzchni np. ścieżki. Ważnymi punktami są styki poszczególnych odcinków prostych oraz idących po łuku.

Aby zainstalować obrzeże po łuku, warto na początek ułożyć kilka kostek brukowych na próbę. Prawdopodobnie konieczne będzie przycięcie obrzeża do pożądanego kształtu. Zrobisz to szlifierką kątową lub specjalnym przecinakiem do elementów betonowych.

Pamiętaj!
Obrzeża do kostki brukowej to nie to samo co krawężniki. Te stosuje się zwykle w budowie infrastruktury drogowej. Czy układanie krawężników po łuku również jest możliwe? Tak. Podobnie jak w przypadku obrzeży, produkowane są one w różnych kształtach. Nadmiar materiału również można przyciąć gilotyną brukarską.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu obrzeży?

Do montażu obrzeży pod kostkę brukową konieczne są podstawowe narzędzia brukarskie. Zaliczają się do nich m.in.:

 • betoniarka (do zrobienia zaprawy),
 • gumowy młotek (do wbijania obrzeży i kostki),
 • chwytak (pomoże podnieść obrzeże),
 • poziomica (pozwala określić równość terenu),
 • wózek brukarski (pomaga w transporcie obrzeży),
 • przecinak brukarski (pozwoli dopasować kształt obrzeży do naszych potrzeb),
 • łopata (do wykopania dołu pod obrzeża),
 • liniał budowlany (służy do wyznaczenia linii oraz wysokości instalacji elementów),
 • forma do kostki brukowej lub obrzeży (jeśli chcesz zrobić je samodzielnie).

Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu brukarskiego, zleć pracę specjalistom, np. brukarzom z Bydgoszczy lub innych miast. Po pierwsze będziesz miał pewność, że obrzeża do bruku są właściwie ułożone. Po drugie – unikniesz wypadku, na który jesteś narażony, używając nieznanych narzędzi.

Kompendium wiedzy: Jak ułożyć kostkę brukową?
Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 16 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco