taras wyłożony kostką brukową o różnych rozmiarach

Taras z kostki brukowej. Jak wykorzystać kostkę na tarasy?

Taras z kostki brukowej. Jak wykorzystać kostkę na tarasy?

Taras z kostki brukowej to popularne i praktyczne rozwiązanie. Zalety tej opcji to m.in. trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu taras z kostki brukowej jest rozwiązaniem stosowanym równie często, co jego drewniany odpowiednik. Jak wygląda budowa tarasu z kostki? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę tarasu? Sprawdziliśmy też aktualną cenę kostki na taras i zweryfikowaliśmy, od czego zależy całkowity koszt wykonania tarasu brukowego. Zapraszamy do lektury!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 8 sierpnia 2022 08.08.2022 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47601 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Taras z kostki brukowej – podstawowe informacje

 1. Taras z kostki brukowej to rozwiązanie na lata – sam materiał jest bardzo odporny i dość prosty w montażu. Odnawianie nie jest wymagane – pod warunkiem, że raz na jakiś czas przeprowadzisz impregnację kostki brukowej za pomocą powszechnie dostępnych preparatów utrwalających kolor i zabezpieczających powierzchnię.
 2. Mnogość rozwiązań rynkowych pozwala bez problemu stworzyć tradycyjny, ekologiczny lub nowoczesny taras z kostki brukowej.
 3. Bardzo ważny w procesie montażu jest projekt. Nie rozpoczynaj i nie zlecaj układania kostki brukowej bez opracowania konkretnego planu i sprawdzenia, po jakie wzory na taras z kostki brukowej najchętniej sięgają klienci.
 4. Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub większego remontu, to pamiętaj, że tarasu z kostki nie musisz budować od razu. Nie jest to element konstrukcji domu, dlatego prace związane z kostką można odłożyć na późniejsze etapy prac.
 5. Jeśli dobrze zaplanujesz prace i wybierzesz sprawdzonych specjalistów od układania kostki brukowej, to koszt wykonania tarasu z kostki będzie niższy w porównaniu z tarasem z drewna (szczególnie egzotycznego).
Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 601 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Budowa tarasu z kostki – o tym pamiętaj!

Zanim podejmiesz się działań związanych z budową tarasu z kostki, musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach:

 1. Przede wszystkim taras z kostki brukowej czy kostki granitowej nie może powstać w dowolnym miejscu. Do kostki nie może docierać woda. Pod wpływem wody taras z kostki może ulec deformacji.
 2. Co więcej, jeśli grunt na działce jest nieprzepuszczalny, należy zdjąć jego górną warstwę, następnie wykonać drenaż podłoża. Całość trzeba zasypać ziemią o większej przepuszczalności.
 3. Jeśli podłoże stanowi np. gleba próchnicza (o niewielkiej nośności), należy wybrać ją aż do poziomu stabilnego gruntu (brukarz określi zakres koniecznych prac po zrobieniu kilku odkrywek).
 4. Podłoże powinno być utwardzone i podbudowane odpowiednim kruszywem.
 5. Należy też pamiętać o zachowaniu spadku terenu (ok. 2 proc.). Pozwoli to na spływ zalegającej na kostce wody po deszczu lub czyszczeniu tarasu z kostki.
 6. W projekcie tarasu z kostki trzeba koniecznie uwzględnić poziom progu drzwi tarasowych. Próg powinien znajdować się równo z ułożoną kostką.
 7. Kostkę na tarasach należy zaimpregnować, aby nawierzchnia przetrwała długie lata.
 8. Warto pamiętać, że bardzo praktycznym i często stosowanym rozwiązaniem jest taras z kostki ze schodami.
Sprawdź, jak wygląda krok po kroku: Impregnacja kostki brukowej

Taras z kostki brukowej – usytuowanie względem stron świata

Duże znaczenie ma również wybór odpowiedniej strony świata. Często ogranicza go np. usytuowanie domu sąsiadów czy wjazd na posesję. Co więcej, wszystkie strony świata mają swoje wady i zalety:

 • południowe usytuowanie tarasu z kostki brukowej zagwarantuje dostęp do światła. Latem może to być jednak uciążliwe, ponieważ bruk będzie się nagrzewał;
 • kostka na tarasie północnym nie będzie się grzała, dlatego spędzanie czasu na świeżym powietrzu docenią miłośnicy umiarkowanych temperatur;
 • taras z kostki po stronie zachodniej sprawdzi się u osób, które chcą spędzać na nim czas późnym popołudniem. Będzie on dobrze doświetlony;
 • taras z kostki po wschodniej stronie docenią osoby, które wolą poranny wypoczynek. Minus? Wieczorem na tarasie nie będzie dużo światła.

Wykonaniem tarasu z kostki brukowej powinni zająć się fachowcy od układania kostki brukowej z Warszawy lub innego miasta. Mają wiedzę, doświadczenie oraz niezbędne do budowy tarasu narzędzia brukarskie.

Taras z kostki brukowej – pozwolenie

Do niedawna budowa tarasu z kostki brukowej wymagała uzyskania pozwolenia. 19 września 2020 roku nastąpiła jednak budowlana rewolucja. Zgodnie z nowymi przepisami właściciele posesji już nie muszą ubiegać się o pozwolenie na wykorzystanie kostki na tarasy. Również o pozwolenie na zadaszenie tarasu kostki.

Jest w tym oczywiście pewien haczyk. Budowa tarasu z kostki bez pozwolenia dotyczy sytuacji, kiedy:

 • taras z bruku nie przekracza powierzchni 35 m²,
 • stawiasz tylko dwa tarasy o tej wielkości na obszarze 500 m².
Pamiętaj!
Minimalna odległość, jaką należy zachować od sąsiedniej parceli, to 1,5 m. Mniejsza odległość wiąże się z koniecznością uzyskania zgody. Musi ją wyrazić urząd i właściciele sąsiedniej posesji.

Jak zrobić taras z kostki brukowej?

jak ułożyć kostkę brukową na tarasie

Wyznaczenie terenu pod układanie kostki brukowej to kluczowy element całej budowy. Najlepiej zrobić to, korzystając z narzędzi brukarskich: poziomicy i liniału brukarskiego (to specjalny sznurek, którym wyznaczysz obrys tarasu). Teren powinien być co najmniej o 0,5 m większy od planowanej powierzchni tarasu. Nigdy nie wiesz, jak rzeczywiście ułoży się bruk i ile przestrzeni będziesz potrzebował na obrzeża do kostki.

Co dalej? Jak zrobić taras z kostki brukowej krok po kroku? Kolejne prace przedstawiliśmy na schemacie poniżej:

Infografika przedstawiająca schemat tarasu z kostki brukowej
 1. Oczyść teren z chwastów i korzeni, i wybierz ziemię na głębokość ok. 40 cm. Następnie utwardź grunt rodzimy (1). W tym celu wysyp na ziemię piasek (warstwa ok. 10 cm) i pozbądź się powietrza spomiędzy kruszywa za pomocą zagęszczarki brukarskiej. Już na tym etapie kontroluj zachowanie spadku terenu, które pozwoli na swobodny odpływ wody opadowej.
 2. Połóż warstwę geowłókniny (2).
 3. Zrób podbudowę (3).
 4. Rozłóż warstwę podsypki pod kostkę (4). W tym celu wysyp na utwardzony grunt kruszywo łamane lub naturalne. Przy problematycznym podłożu, czyli podmokłym, glinianym lub przerośniętym, wybierz kruszywo o właściwościach odsączających. Pamiętaj, że warstwa kruszywa skurczy się po ubiciu o 20 proc., dlatego należy wysypać go znacznie więcej (ok. 30 cm kruszywa + 5 cm piasku). Całość ubij zagęszczarką. Jeśli podbudowa jest gruba, ponieważ tego wymaga przeznaczenie terenu, możesz ubić grunt kilkakrotnie. Uwaga! Nieco inaczej będzie przebiegać wyznaczenie terenu i tworzenie podbudowy, jeśli decydujesz się na tzw. wysoki taras z kostki brukowej. Taras z kostki na podwyższeniu wymaga dodatkowo wyznaczenia terenu „stopniowania” kostki, czyli kolejnych etapów podwyższenia powierzchni.
 5. Zainstaluj obrzeża do kostki brukowej (5). Możesz je zrobić z gotowych elementów betonowych, kostki brukowej czy palisad. Układanie krawężników dotyczy zwykle przestrzeni przydrożnej. Wnętrze stworzonego pola wypełnij podsypką piaskowo-cementową (poziom tarasu musi być minimum 2 cm wyżej od obramowania, pozwoli to na swobodny odpływ wody).
 6. Połóż kostkę na tarasie (6), zaczynając od brzegów. Zbyt długie kostki przytnij za pomocą specjalnej gilotyny lub piły do kostki brukowej. Pamiętaj o tym, że kostka z poszczególnych palet może różnić się delikatnie odcieniem. Zaleca się więc układanie bruku naprzemiennie z różnych palet.

Na koniec przejdź do fugowania kostki brukowej na tarasie, czyli zasypania przestrzeni między kostką piaskiem. Fugowanie kostki jest konieczne, aby złączyć i utwardzić bruk. Położoną kostkę należy również polać wodą (jest to proces szlamowania).

Możesz zrobić również schody z kostki, które będą prowadziły z tarasu do ogrodu. Bruk na stopniach układa się podobnie jak na płaskim terenie.

Kompendium wiedzy: Jak ułożyć kostkę brukową?

Ile kosztuje wykonanie tarasu z kostki w 2022 roku?

Kostka na tarasach jest o wiele tańszym rozwiązaniem niż betonowa wylewka czy układanie płytek na podwyższeniu betonowym. Co wpływa na całkowity koszt wykonania tarasu?

Taras z kostki brukowej – cena za metr:

 • bruku: ok. 30-45 zł za m² kostki betonowej,
 • materiałów dodatkowych: cement od 30 zł za 25 kg, piasek od 30 zł za tonę, tłuczeń od 50 zł za tonę,
 • sprzętu brukarskiego, jeśli kładziesz kostkę samodzielnie, np. poziomica – od 15 zł, liniał brukarski – 50 zł za 50 m, zagęszczarka do bruku – od 1 700 zł,
 • obrzeży, krawężników lub palisad: obrzeża ok. 30 zł za sztukę, zależnie od rozmiaru,
 • usług brukarskich: koszt ułożenia kostki brukowej bez materiałów ok. 30-100 zł/m², cena za m² kompleksowej usługi wraz z materiałem to ok. 100-280 zł,
 • projektu: od kilkuset do nawet 1500 zł.

Taras z kostki brukowej – jak dobrać miejsce tarasu?

 1. Podstawowa zasada: nigdy nie planuj tarasu z kostki brukowej we wgłębieniu, gdzie będzie gromadzić się woda.
 2. Przeszkodą w poprawnym montażu (i późniejszej eksploatacji) może być również wilgotny, podmokły grunt (np. podmokły ogród w okolicy rzeki). Kostka układana w nieckach lub na podmokłej powierzchni może się zniekształcać – późniejsze naprawy mogą być kosztowne, a w skrajnych wypadkach konieczny będzie demontaż kostki i osuszenie podmokłego gruntu.
 3. Problemem może być również zbyt suchy grunt – w takim przypadku fachowcy wykonują tzw. warstwę urodzajną (na głębokości do ok. 40 cm usuwa się dodatkowo korzenie i chwasty).
 4. Pamiętaj, aby miejsce na taras z kostki dobierać również pod kątem praktycznym – teoretycznie powinno być to miejsce, gdzie np. będziesz spędzał miło czas w gronie bliskich i znajomych; poza warunkami podłoża pamiętaj więc o wyznaczeniu miejsca na posesji, gdzie zbudujesz odpowiedni klimat do spotkań.

Zalety kostki brukowej na tarasie

Taras z kostki brukowej to wciąż jedna z częściej wybieranych opcji wykończenia tarasu. Co ważne, aranżacja tarasu z kostki brukowej możliwa jest zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach. Nie jest to jedyna zaleta bruku.

Dlaczego jeszcze warto ułożyć kostkę brukową na tarasie?

 • kostka brukowa jest tańsza niż gotowe płyty czy kamienie przeznaczone na tarasy,
 • występuje w różnych kolorach i kształtach (o co zadbali producenci bruku), dzięki czemu możesz ułożyć z niej dowolny wzór,
 • pasuje do różnych stylów elewacji budynku,
 • jest mrozoodporna,
 • łatwo się ją czyści i impregnuje,
 • nie nagrzewa się latem tak mocno, jak płyty tarasowe,
 • masz duży wybór materiałów – nowoczesna kostka brukowa dostępna jest w wielu kolorach o opcjach do wyboru,
 • dodatkowy materiał do jej montażu jest tani,
 • możesz z niej ułożyć również schody wejściowe czy zejście do ogrodu, zachowując jednakowy styl na posesji.

Wady kostki brukowej na tarasie

Minusem tarasu z kostki brukowej jest fakt, że jeśli nie zostanie właściwie wyprofilowana, na nawierzchni będzie gromadzić się woda. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zleć pracę specjalistom od układania kostki z Wrocławia lub innego miasta. Jakie jeszcze wady ma kostka brukowa?

 • po pewnym czasie taras z kostki może się odbarwiać,
 • wymiana „ubytków” będzie wyraźnie widoczna na tarasie z kostki (reszta tarasu będzie miała po kilku latach nieco bardziej wyblakły kolor),
 • taras może się nadmiernie nagrzewać w słoneczne dni,
 • czyszczenie tarasu może być problematyczne – jeśli kostka jest niewłaściwie ułożona. Dlatego zawsze korzystaj z pomocy fachowców!
 • upadek na kostkę na tarasie może być bolesny (łatwiej o kontuzję przy upadku niż na tarasie z drewna).

Taras z kostki granitowej – gwarancja trwałości na lata

Taras można też ułożyć z kostki granitowej. Jej cena jest wyższa niż cena kostki betonowej (waha się od 270-900 zł za tonę). Rzadko spotykane barwy, które wydobywa się w różnych częściach świata (np. czarny granit), są najdroższe.

Jednak kostka brukowa granitowa ma wiele niezaprzeczalnych zalet:

 • kostka granitowa to kostka kamienna. Jest bardziej wytrzymała niż kostka betonowa,
 • jest odporna na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur, a także deszczu czy mrozu,
 • jest odporna na ścieranie, korozję chemiczną i nacisk, dlatego może być użyta w miejscu dużego ruchu,
 • kostka granitowa nie nasiąka wodą,
 • występuje w różnych rozmiarach (zwykle 4x6 cm, 7x9 cm, 8x11 cm, 15x17 cm) i kolorach,
 • taras z kostki granitowej wygląda bardziej elegancko niż z taras z kostki z betonowej.

Tarasy z kostki brukowej – wzory

Poniżej prezentujemy przykładowe realizacje tarasu z kostki brukowej, które mogą posłużyć ci za inspirację!

jasna kostka brukowa dobrym wyborem na taras
klasyczny taras z kwadratowej kostki
Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 8 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco