brukarz układa kolorową kostkę brukową na podsypce z piasku

Układanie kostki brukowej na betonie – czy jest możliwe?

Układanie kostki brukowej na betonie – czy jest możliwe?

Podłoże pod układanie kostki ma bardzo duże znaczenie, dlatego zasadne jest pytanie, czy możliwe jest układanie kostki brukowej na betonie. Podbudowa pod kostkę brukową zwykle stanowi bowiem warstwę mieszanki różnego rodzaju kruszywa. Z dobrymi fachowcami możliwe będzie jednak układanie kostki brukowej na betonie. Pytanie tylko, czy w takiej sytuacji należy zrobić podsypkę pod bruk? I czy kostkę brukową można ułożyć na starej wylewce? Zapytaliśmy o to ekspertów. Sprawdź!

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 15 listopada 2022 15.11.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 48185 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Układanie kostki brukowej na betonie – tak czy nie?

Aby układanie kostki brukowej miało sens, musi być ona zainstalowana na utwardzonym podłożu. Dzięki temu zachowa swoją pozycję i nie będzie się zapadała. W takim razie czy kostkę brukową można położyć na betonie? Okazuje się, że nie tylko można, ale w niektórych przypadkach trzeba układać kostkę na betonie (co ciekawe, beton pod kostkę według brukarzy może być nawet zaletą, a nie utrudnieniem!).

Kiedy układanie kostki brukowej na betonie jest konieczne? Jeżeli:

 • grunt pod kostkę jest niepodatny, miękki, zapada się (w takiej sytuacji wskazane jest układanie kostki brukowej na betonie i odpowiednie przygotowanie podłoża),
 • zamiast ziemi występuje warstwa gliny (nie wchłania ona wody, przez co będzie się ona gromadziła pod kostką i wypłukiwała piasek),
 • kostka będzie narażona na duży nacisk np. samochodów ciężarowych lub na częsty ruch pojazdów,
 • potrzebujesz podnieść poziom podłoża, np. garażu.
Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 48 185 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

O tym pamiętaj, kiedy układasz kostkę na betonie!

Układając kostkę na betonie, powinieneś:

 1. Zrobić odpowiednią podbudowę wraz z podsypką pod kostkę brukową. Grubość warstw zależy od przeznaczenia kostki. Jeśli będzie ona narażona na duży nacisk, podbudowa musi być gruba, ok. 30 cm. W przypadku mało uczęszczanego podłoża wystarczy 15 cm. Warstwa piasku powinna wynosić 5 cm.
 2. Położyć kostkę pod lekkim kątem. Czemu ma służyć spadek? Swobodnemu spływowi wody opadowej. Spadek powinien wynosić 2-5 proc. w kierunku odpływów liniowych lub nieutwardzonego gruntu.
Ważne:
Jeśli nie zrobisz spadku, woda będzie przenikać przez warstwę podbudowy aż do betonu. Gdy znajdzie się w jego szczelinach i zamarznie, beton pęknie. Następnie kostka brukowa się zapadnie. Co więcej, woda zalegająca np. na tarasie z kostki brukowej może doprowadzić do zawilgocenia ścian budynku i wykwitu pleśni.

To samo dotyczy schodów z kostki brukowej. Aby uniknąć ryzyka pęknięcia betonu pod wpływem zalegającej wody, możesz na końcu płyt betonowych zamocować odwodnienie, a dodatkowo wykonać izolację płyty.

O wszystkie te kwestie zadbają specjaliści od układania kostki brukowej z Warszawy lub innego miasta. Wybierz wykonawcę i ciesz się dobrze wykonaną pracą!

Jaki beton pod kostkę użyć?

układanie kostki brukowej wymaga doświadczenia i precyzji

Podjazd, parking czy podwórko to miejsce ciągłego ruchu. Kostka ułożona w takim miejscu jest nieustannie narażona na różnego poziomu nacisk. Podbudowa pod nią musi więc być gruba i mocna. Jaki beton pod kostkę brukową nada się najlepiej?

Do budowy podjazdu sprawdzi się mieszanka betonu B-10 lub B-15 (nowe oznaczenie C-12/15). Ten rodzaj betonu wykonasz samodzielnie, mieszkając w betoniarce następujące materiały:

 • wodę,
 • cement,
 • piasek,
 • żwir.

Jeśli nie masz narzędzi brukarskich, możesz ręcznie wymieszać zaprawę, używając wiaderka. Pamiętaj jednak, aby użyć jednakowej ilości materiałów przy produkcji kolejnych porcji betonu, celem zachowania tej samej konsystencji.

Beton można nakładać na grunt łopatą lub kielnią (razem z pacą będzie przydatna szczególnie przy robieniu krawędzi wylewki). Zaprawę łatwo rozprowadzić za pomocą łaty tynkarskiej. Niektórzy robią to przy pomocy poziomicy, sprawdzając od razu, czy wylewka jest równa. Niestety w ten sposób łatwo uszkodzić narzędzia.

Jak ułożyć kostkę brukową na starym betonie?

Układanie kostki brukowej na starym betonie również jest możliwe. Musisz ocenić stan betonu. Jeśli jest pęknięty lub mocno się kruszy, w przyszłości może ulec całkowitej degradacji. Nie będzie więc stabilnym podłożem pod kostkę brukową.

Jeśli podłoże betonowe było dobrze zrobione, miało odpływ wody i było zaimpregnowane, nie musisz wylewać nowej podbudowy pod kostkę.

W jaki sposób ułożyć kostkę brukową na starym betonie?

 1. Oceń stan betonu.
 2. Oczyść beton, zamiatając go.
 3. Na beton wyłóż warstwę piasku (ok. 5 cm).
 4. Ułóż kostkę brukową.
 5. Do jej wbicia przyda się gumowy młotek. W przeciwieństwie do zwykłego młotka nie uszkodzi i nie porysuje on bruku.
 6. W powstałe pomiędzy kostkami fugi wsyp piasek. Z łatwością wetrzesz go miotłą. Czynność powtórz kilkukrotnie, polewając w międzyczasie kostkę wodą. Wszystko po to, aby piasek dokładnie wypełnił szczeliny.
 7. Nie zapomnij o impregnacji kostki brukowej zgodnie z wytycznymi producenta.

Etapy układania kostki brukowej na starym betonie przedstawiliśmy na poniższej infografice:

Infografika przedstawiająca etapy układania kostki brukowej na starym betonie

Jak ułożyć kostkę brukową na suchym betonie?

Układanie kostki brukowej na suchym betonie, czyli brukowanie na suchej zaprawie, dzieli się na kilka etapów:

Krok 1. Wyznaczenie powierzchni na układanie kostki

Wyznaczenie powierzchni pod układanie kostki brukowej. W tym celu należy użyć drewnianych palików, poziomicy i sznurka, którym połączysz paliki, wyznaczając teren pod kostkę. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy linie trzymają idealny poziom.

Krok 2. Rozpoczęcie prac i wyznaczenie obrzeży

Na tym etapie rozpoczynają się właściwe prace związane z układaniem kostki. Najpierw należy wykopać ziemię na głębokość ok. 15 cm i ustalić linię obrzeży. Odmierz ok. 5 cm wzdłuż wyznaczonej wcześniej krawędzi przestrzeni, na której będzie układana kostka. Na tej linii głębiej wykop ziemię (wskazana jest głębokość ok. 25 cm).

Krok 3. Ustalenie spadków i osadzenie obrzeży

Na tym etapie wyznacz spadki, dzięki czemu woda będzie spływać w odpowiednim kierunku (np. w przeciwnym do posesji). Następnie osadź obrzeża – wykorzystaj warstwę półsuchego betonu (jedna część cementu, cztery części piasku). Wbijając gumowym młotkiem obrzeża, kontroluj poziomicą wysokość i utrzymywanie poziomu.

Ważne:
W czasie układania kostki na suchym betonie obrzeża mogą rozepchać się na etapie ubijania samej kostki, dlatego warto na tym etapie zalać je wodą i zostawić na jeden dzień, aż obrzeża zwiążą się z zaprawą.

Krok 4. Obsypanie obrzeży ziemią i wyrównanie powierzchni

Kolejny etap to obsypanie obrzeży ziemią. Powierzchnię między nimi trzeba obsypać płukanym i ubitym piaskiem. Następnie przygotuj w proporcji 6:1 mieszankę piachu z cementem i wyrównaj powierzchnię. Dopiero po wykonaniu tych czynności możesz zacząć układanie samej kostki brukowej.

Krok 5. Układanie kostki na suchym betonie i finalizacja prac

Zacznij układanie kostki od obrzeży – kieruj się do środka, dokładnie i delikatnie dobijaj każdą kostkę gumowym młotkiem (tak aby utrzymać poziom na całej powierzchni). Na koniec zaleca się zraszanie kostki wodą i posypanie piaskiem. Dzięki temu stworzysz naturalną "fugę" w szczelinach między kostkami.

Kostka brukowa na betonie czy piasku?

Klasyczne układanie kostki brukowej zazwyczaj odbywa się na gruncie piaszczystym – na podkładzie z warstwy starannie ubitego tłucznia. W niektórych przypadkach wskazane jest jednak wykonanie podbudowy betonowej. Przykładowo: jeśli planujesz ułożenie kostki brukowej na gruncie gliniastym, to warto wykonać najpierw podbudowę betonową. Taras czy podjazd dzięki zastosowaniu kostki brukowej na betonie będzie znacznie trwalszy.

Wyjaśnienie jest proste: na gliniastych gruntach (szczególnie jesienią i zimą, gdy zwiększa się częstotliwość opadów) woda dostaje przez kostkę do gruntu. Po zawilgoceniu gruntu i jego zamarznięciu może dojść do zwiększenia powierzchni znajdującej się pod kostką brukową.

Nawet podjazd czy taras z kostki z solidną podbudową wykonaną tylko z tłucznia może w takiej sytuacji podnieść swoją powierzchnię. Co za tym idzie – woda może spływać w nieodpowiednim kierunku. Jeśli z kostki wykonany jest podjazd, to miejscowo również może w takiej sytuacji ulegać uszkodzeniom (w miejscach silnych obciążeń). Aby tego uniknąć warto zastosować beton jako podkład pod kostkę – wskazane jest wykorzystanie tzw. betonu szczelnego, którego koszt jest niewiele wyższy niż zwykłej wersji.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące układania kostki brukowej na betonie

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 15 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco