schody z kostki brukowej w jasnym kolorze i ciemnej palisady

Jak zrobić schody z kostki brukowej i jaka jest ich cena?

Jak zrobić schody z kostki brukowej i jaka jest ich cena?

Schody z kostki brukowej to popularne, ale przede wszystkim trwałe i stabilne rozwiązanie. Szczególnie wskazane jest w przypadku spadzistych powierzchni i wyższych podestów przed domem – schody z kostki w łatwy sposób umożliwią wykonanie stopni, a sam materiał gwarantuje trwałość na lata. Jak ułożyć schody z kostki brukowej? Jaka jest ich cena i czy schody z kostki brukowej to opłacalne rozwiązanie? Przeczytaj nasz poradnik i znajdź inspiracje na schody brukowane z kostki betonowej lub kamiennej.

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 9 maja 2022 09.05.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 47603 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Schody z kostki brukowej krok po kroku

Jak zrobić schody z kostki brukowej? Wykonanie schodów zewnętrznych z kostki brukowej odbywa się w następujących etapach:

 1. Stworzenie projektu i wyznaczenie terenu pod budowę schodów z kostki.
 2. Przygotowanie terenu, czyli usunięcie ziemi i wykonanie odpowiedniej podbudowy.
 3. Osadzenie brzegów schodów (obrzeży i palisad).
 4. Układanie schodów z kostki brukowej (np. kostki Polbruk).
 5. Wypełnienie szczelin między kostkami brukowymi.

Poniżej znajdziesz dokładny opis, jak wykonać schody z bruku.

Krok 1: Projekt i wyznaczenie terenu

Przed rozpoczęciem właściwych prac konieczne jest stworzenie dobrego planu (zdecydowanie łatwiej będzie wówczas układać schody z kostki), a następnie wyznaczenie terenu pod budowę schodów zgodnie z założeniami projektu. Dla ułatwienia: należy wbić paliki, aby dokładnie określić miejsce, gdzie powstaną schody z kostki.

Na tym etapie warto również zgromadzić wszystkie niezbędne akcesoria dla brukarzy.

Krok 2: Przygotowanie terenu pod schody z kostki

Kolejnym krokiem jest usunięcie ziemi. Korytka pod kostkę powinny mieć ok. 25 cm głębokości. Układanie kostki brukowej zawsze wymaga korytowania do głębokości równej grubości warstw podbudowy.

Przygotowane wnęki pod schody z kostki brukowej należy wypełnić mieszanką piaskowo-cementową. Jeśli układasz schody na słabym gruncie, warto zrobić podbudowę betonową wraz z podsypką pod kostkę. Wzmocni to i zagęści grunt.

Krok 3: Osadzenie brzegów schodów zewnętrznych z kostki

Następnym etapem budowania schodów wejściowych z kostki jest osadzenie elementów brzegowych: palisad lub obrzeży do bruku. To one zapewniają stabilność schodów z kostki. Możesz w tym celu wykorzystać:

 • gotowe obrzeża do kostki,
 • kostkę brukową, z której powstaną schody,
 • kostkę brukową, którą wyłożony jest taras lub inne fragmenty podwórka,
 • kostkę granitową.

Obrzeża i palisady montuje się na zaprawie murarskiej lub wylewce. Są to elementy nośne, nie powinno się ich układać bezpośrednio na ziemi.

Krok 4: Układanie schodów z kostki brukowej

Krawędzie stopni wypełnij kostką. Do jej wbicia użyj gumowego młotka. Jeśli go nie masz, wykorzystaj zwykły młotek. Kostkę wbijaj jednak przez deskę, aby nie uszkodzić bruku lub go nie ubrudzić.

Krok 5: Fugowanie szczelin między kostkami brukowymi

Schody z kostki brukowej będą trwałe, jeśli wypełnisz piaskiem powstałe między brukiem szczeliny. Do fugowania kostki brukowej najlepiej jest wykorzystać piasek kwarcowy. Jest on czysty, pozbawiony nasion i zarodników. Dzięki temu w fugach nie wyrosną niepożądane rośliny.

Ważne:
Na małej przestrzeni nie używa się zagęszczarki do bruku, dlatego fugowanie (zasypanie szczelin piaskiem) oraz szlamowanie (polewanie kostki wodą) należy wykonać kilka razy. Pozwala to dokładnie wypełnić spoiny i zapobiec w przyszłości przemieszczaniu się kostki.

Zdając się na pomoc specjalistów od układania kostki z Warszawy czy innego miasta, uzyskasz najlepsze rezultaty.

Układanie kostki brukowej - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 47 603 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

7 zasad, jak zrobić schody z kostki

Co zrobić, aby schody z kostki były estetyczne i funkcjonalne? Poznaj najważniejsze zasady:

 1. Schody płaskie powinny mieć ok. 10 cm wysokości, a wysokie schody zewnętrzne z kostki brukowej nawet do 15-17 cm. Dobrze jest dopasować wysokość stopni do wielokrotności rozmiaru wypełniających je kostek, dzięki temu nie będzie trzeba docinać materiału.
 2. Maksymalna liczba stopni w jednym biegu to 17 sztuk, ale jeśli zależy ci na wygodnych schodach, zrób nie więcej niż 10-12 stopni.
 3. Zalecana jest nieparzysta liczba stopni, ponieważ naturalny rytm chodu człowieka jest nieparzysty.
 4. Głębokość schodów z kostki powinna zapewniać wygodę stawiania stóp. Rekomendowana głębokość stopni to 40-50 cm.
 5. Szerokość schodów z kostki nie powinna być mniejsza niż 70 cm. Optymalna szerokość stopni to 1 metr. Takie schodki z kostki pozwalają na swobodne minięcie się dwóch osób.
 6. Materiał, z którego będą wykonane schody, powinien być odporny na ścieranie i mróz. Ważne jest również, aby nie był śliski.
 7. Schody z kostki powinny mieć niewielki spadek (ok. 0,5 - 1 proc.), aby woda swobodnie z nich spływała.

Po wykonaniu schodów z kostki, nie zapomnij o ich impregnacji.

Sprawdź praktyczny poradnik: Impregnacja kostki brukowej

Schody z kostki brukowej – cena

rodzaj kostki wpływa na cenę brukowanych schodów

Ile kosztują schody z kostki brukowej?

Najtańsza jest kostka betonowa. Za kostkę betonową zapłacisz od ok. 35-40 zł za m2. Jednak w aranżacji ogrodów lepiej sprawdzi się szlachetna kostka brukowa, której cena waha się od 60 do 100 zł za m2.

Dlaczego warto wybrać kostkę szlachetną?

 • ogród aranżuje się raz na kilka lat, dlatego nie będzie szybko okazji do zmiany wyglądu przestrzeni,
 • kostka szlachetna jest przede wszystkim ozdobą: jest drobniejsza, ma niecodzienny kształt,
 • bruk szlachetny charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi. Jeśli go dobrze zaimpregnujesz, posłuży przez długie lata.

Atrakcyjnym rozwiązaniem są też schody z kostki granitowej. Będą odporne na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne i zabrudzenia.

Schody z kostki brukowej – cena robocizny

Ile kosztuje wykonanie schodów z kostki brukowej? Cena przygotowania podłoża i ułożenia kostki brukowej w Łodzi waha się średnio od 120 do 140 zł za m2. Warto pamiętać, że cena zależy m.in. od:

 • wielkości schodów,
 • rodzaju kostki (np. jeśli planujesz schody z palisady – cennik może być inny ze względu na wykorzystanie innych materiałów),
 • ceny materiałów dodatkowych,
 • obrzeży oraz podbudowy.

Wady i zalety schodów wejściowych z kostki brukowej

Kostka brukowa jest często wybieranym materiałem do aranżacji przestrzeni publicznych czy domowych. Za jej wyborem przemawia dostępność bruku. Producenci kostki brukowej zadbali o to, abyś mógł ją kupić zarówno stacjonarnie, jak i online.

Jakie jeszcze zalety mają schody do domu z kostki?

 • estetyczny wygląd,
 • długowieczność i trwałość,
 • niska cena,
 • łatwość impregnacji,
 • łatwość czyszczenia,
 • różnorodność wzorów i kolorów,
 • dostępność fachowców,
 • szybki montaż.

Jakie są wady tego rozwiązania?

Stopnie z kostki brukowej, schody do domu i schody tarasowe z kostki o nierównej powierzchni trudno jest wyczyścić. W zagłębienia dostaje się brud, dlatego po ułożeniu bruku, należy go odpowiednio wcześnie zaimpregnować. Warto również zaznaczyć, że piasek ze spoin z czasem zostanie wypłukany. Jest to jednak normalne, wystarczy więc go uzupełnić.

Schody z kostki granitowej – czy warto?

Często wybieraną opcją do wykonania schodów – poza zwykłą kostką brukową wykonaną z betonu – jest granit. Schody z kostki granitowej to coraz częściej stosowane rozwiązanie – nie dość, że wygląda elegancko i schludnie, to można uznać, że granitowe schody mają ponadczasowy charakter.

Schody z kostki granitowej również można układać na różne sposoby – granit do zastosowania na schodach dostępny jest w wielu kształtach i rozmiarach do wyboru. Kostka brukowa z granitu może również posłużyć jako uzupełnienie aranżacji schodów z kostki – materiał można stosować naprzemiennie z kostką brukową betonową i w ten sposób jeszcze bardziej wyeksponować granit na schodach.

Schody z kostki granitowej – cena

Najdroższą opcją jest ułożenie schodów z kostki granitowej:

 • Cena granitu waha się od 80 do 300 zł za m2. Warto jednak zaznaczyć, że granit prezentuje się w ogrodzie o wiele lepiej niż kostka betonowa.
 • Co więcej, możesz wybrać kostkę granitową w kolorze, np. czerwonym, czarnym czy rudym. Jest to wydatek rzędu 100-300 zł za m2.
 • Pamiętaj też, że cena kostki granitowej będzie niższa przy większym zamówieniu, a dodatkowo cena zależy też od rozmiaru kostki granitowej.
 • Najniższe koszty poniesiesz, robiąc kostkę brukową samodzielnie. Będziesz do tego potrzebował formy do kostki brukowej (dostępne są w różnych wielkościach i wzorach oraz na indywidualne zamówienie).

Jak widać, ceny kostki granitowej mogą się bardzo różnić – w zależności od producenta, wybranego koloru, rozmiaru kostki i ilości zamówionego materiału. Warto wiedzieć, że schody z kostki granitowej wcale nie muszą być solidniejsze, jeśli zainwestujesz znacznie więcej w materiał. Jakość kostki granitowej nie zależy od ceny – tak jak w przypadku innych materiałów budowlanych, to fachowiec powinien najlepiej ocenić, jaką jakość ma dany materiał.

Schody z kostki brukowej – wzory i zdjęcia

Schody z bruku nie muszą prowadzić wyłącznie z tarasu do ogrodu. Jeśli budynek usytuowany jest na wzniesieniu, warto zrobić schody z kostki prowadzące do domu. Poniżej znajdują się przykładowe aranżacje stopni z kostki.

Pomysł na schody zewnętrzne z jasnej i ciemnej kostki

kontrastowe połączenie kolorystyczne kostki brukowej zapewnia ciekawy efekt

Nasza pierwsza propozycja na schody z kostki brukowej to połączenie ciemnej i jasnej kostki. Wykończenie stanowią wysokie prostokątne palisady z betonu. Całość wygląda niezwykle elegancko (alternatywą mogą być schody z kostki prostokątne i schody półokrągłe z kostki brukowej). W takich przypadkach również można grać kolorami na podobnej zasadzie, jak prezentują to poniższe zdjęcia.

Schody z kolorowej kostki brukowej

schody z kostki brukowej w różnych kolorach stanowią oryginalną propozycję

Ciekawym rozwiązaniem są schody z kostki brukowej w różnych kolorach. Doświadczony brukarz stworzy niezwykłą kompozycję, przez co nawierzchnia nabierze oryginalnego wyglądu.

Schody wejściowe z małej kostki

schody z małej kostki brukowej w dwóch kolorach są estetyczne i eleganckie

Zdjęcie przedstawia schody wejściowe wykonane z małej kostki brukowej. Zastosowanie bruku w dwóch kolorach pozwoliło stworzyć na powierzchni estetyczny wzór. Ciemniejsza kostka brukowa stanowi idealne wykończenie stopni schodów.

Korzystaj z ciekawych inspiracji i wzorów na schody z kostki, i wykonaj eleganckie oraz trwałe schody z kostki brukowej!

Dodano: 20 listopada 2020 Zaktualizowano: 9 maja 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco