Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
tania ścieżka w ogrodzie ze żwiru

Tania ścieżka w ogrodzie – 10 inspiracji dla Ciebie. Jak ją zrobić za małe pieniądze?

Tania ścieżka w ogrodzie – 10 inspiracji dla Ciebie. Jak ją zrobić za małe pieniądze?

Tania ścieżka w ogrodzie może być wykonana z materiałów naturalnych, recyklingowych albo nowych – z kostki brukowej, płyt betonowych czy cegły. Decyzja należy do ciebie. Wybierz odpowiedni materiał, który będzie pasować do charakteru aranżacji zieleni. Zobacz, jak wykonać tanią ścieżkę w ogrodzie.

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 13 marca 2023 13.03.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 14950 Specjalistów od Projektowania Ogrodów blisko Ciebie

Ogród powinien wyglądać znakomicie, ale i być miejscem, w którym wypoczniesz i możesz korzystać z różnych aktywności na świeżym powietrzu. Projektowanie ogrodów to sztuka, która pozwala na stworzenie przestrzeni spełniającej wszystkie te wymagania. Jeśli zaplanowałeś na swojej posesji klomby kwiatowe, altanę czy domek narzędziowy, dobrze byłoby również wytyczyć ścieżki. Pozwolą wygodnie dotrzeć do kolejnych stref, a przy tym zwiększą estetykę podwórka. Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Sprawdź to z nami!

Tania ścieżka w ogrodzie – pomysły

Jeśli planujesz w swoim ogrodzie ścieżki, pierwszym krokiem jest zaplanowanie, gdzie i jak mają przebiegać. Ogrodnik, dzięki swojemu doświadczeniu, pomoże Ci optymalnie rozmieścić ścieżki i uczynić je funkcjonalnymi. Musisz pierw przygotować podłoże i zdecydować, czym wyłożyć ścieżkę, aby prezentowała się w oczekiwany sposób, a przy tym była trwała. Tanie ścieżki w ogrodzie nie narażą cię na wysokie koszty. Możesz je zrobić z:

  • naturalnych materiałów, takich jak żwir, kora czy kamienie i plastry drewna,
  • kostki brukowej,
  • płyt betonowych,
  • cegły,
  • materiałów recyklingowych, np. z odpadów budowlanych.

Każdy z wymienionych materiałów ma inną specyfikę i pozwala uzyskać różny efekt. Zobacz więc, jak tanio zrobić ścieżki ogrodowe z poszczególnych rozwiązań. Jeśli zależy ci, by ścieżka charakteryzowała się wysoką trwałością, wybierz kostkę brukową czy płyty betonowe. Równie estetyczny efekt uzyskasz, jeśli wykorzystasz żwir. Kora będzie tańsza, podobnie jak kamienie wysypywane luzem na przygotowane wcześniej podłoże, ale uzyskasz mniej trwały efekt.

Projektowanie ogrodów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 14 950 Specjalistów od Projektowania Ogrodów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Tania ścieżka w ogrodzie – korzystaj z naturalnych materiałów

Naturalne materiały znakomicie wpisują się w przestrzeń ogrodu i pozwalają na stworzenie spójnej kompozycji. Tania ścieżka może powstać ze żwiru czy tłucznia, ale i z kory drzew, plastrów drewna czy z kamieni. Budowa ścieżki z naturalnych materiałów nie będzie wiązać się z wysokimi kosztami. Warto skorzystać z pomocy specjalisty od projektowania ogrodów z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Poznaj więcej szczegółów i dowiedz się, jak tanio zrobić ścieżkę.

Tania ścieżka ogrodowa ze żwiru

Możesz wykonać ścieżkę ogrodową z wykorzystaniem żwiru i podobnych materiałów, np. tłucznia. Tej rodzaj ścieżki jest prosty w wykonaniu, a przy tym pasuje do każdej przestrzeni – zarówno eleganckiego ogrodu otaczającego okazałą willę, jak i do ogródków działkowych z altaną.

Dobrze wykonana ścieżka ze żwiru:

  1. Wymaga utwardzenia podłoża. W przeciwnym razie żwir łatwo będzie się przesuwać i zapadać w ziemię, a dróżka co jakiś czas będzie wymagać naprawy.
  2. Na wykonanie podbudowy wykorzystuje się grubszy żwir lub tłuczeń. Warstwa podbudowy powinna mieć około 10-15 cm grubości. Należy ją wyrównać, dobrze ubić, a następnie przykryć geowłókniną.
  3. Dróżka ze żwiru powinna mieć pospółkę, czyli naturalną warstwę mieszaniny piasku i żwiru o grubości kilku centymetrów.
  4. Finalnie na wierzch ścieżki wysypuje się żwir lub drobny tłuczeń.
Uwaga!
Aby zachować formę ścieżki i przeciwdziałać rozsypywaniu się żwiru po powierzchni ogrodu, wykonaj krawężniki po bokach.

Tania ścieżka ogrodowa z kory drzew

Tanim i powszechnie dostępnym materiałem, z którego możesz zrobić ścieżki ogrodowe, jest kora drzewna. Jej drobne paski wytyczą ścieżki na twojej posesji, ale mają też wiele innych zalet. Koszt będzie stosunkowo niski, a ponadto kora dostarcza składników odżywczych roślinom w ogrodzie. Jednocześnie chroni ona podłoże przed przemarzaniem w okresie zimowym. Przygotowanie ścieżki ogrodowej z kory drzew obejmuje kilka kroków:

  1. Wykonanie wykopu.
  2. Wypełnienie dna warstwą piasku o grubości 10-15 cm.
  3. Ułożenie 10-centrymetrowej warstwy kory.
Ważne:
Wadą tanich ścieżek ogrodowych z kory drzew jest to, że ulegają naturalnemu rozkładowi wraz z upływem czasu. Dlatego powinieneś uzupełniać je co najmniej raz w sezonie.

Tania ścieżka ogrodowa z kamieni

Ogrodowe ścieżki w wiejskiej rezydencji czy w obrębie działki rekreacyjnej, ale i w sąsiedztwie nowoczesnego domu, możesz zrobić z otoczaków. To kamienie, które są trwałe i nie wymagają pielęgnacji, a przy tym dostępne są w wielu różnych rozmiarach i kolorach. Tania ścieżka ogrodowa budowana z kamieni powinna być warstwowa. Najpierw wykonaj głęboki na około 20 cm wykop, a następnie umieszczaj w nim kolejne warstwy:

  1. Warstwa grubego, ubitego piasku – około 10 cm.
  2. Podsypka – mieszanina cementu i piasku o grubości co najmniej 4 cm.
  3. Kamienie – wbijane drewnianym lub gumowym młotkiem, układane płaską stroną ku górze.

Zamiast otoczaków na tanią ścieżkę ogrodową, która sprawdzi się w każdym ogrodzie, możesz wykorzystać również grys kamienny w różnych kolorach.

Tania ścieżka ogrodowa z plastrów drewna

W eleganckich ogrodach warto zastanowić się nad ścieżką z plastrów drewna o dużym przekroju. Zanim zrealizujesz taką dróżkę, pamiętaj, że plastry drewna wymagają impregnacji, która zabezpieczy je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Najtaniej pozyskasz drewno ze starego, powalonego drzewa. Potniesz je piłą na plastry o grubości około 10 cm, a następnie wykonasz własnoręcznie ścieżkę.

Tania ścieżka z plastrów drewna wymaga podsypki z piasku o grubości 3-5 cm. Pod nią musi być też podbudowa z grubego piasku lub żwiru, którymi wypełnisz przestrzenie występujące pomiędzy kolejnymi plastrami.

Tania ścieżka w ogrodzie z kostki brukowej

młot leżący na taniej ścieżce w ogrodzie z kostki brukowej

Największą trwałością odznaczają się ścieżki w ogrodzie z kostki brukowej. Docenisz ich funkcjonalność i stabilność, pod warunkiem wykonania przed sprawdzonych fachowców od układania kostki brukowej. Mogą oni od razu wykonać dla ciebie taras z kostki brukowej – ogród będzie gotowy na spotkania z przyjaciółmi.

Aby zrobić ścieżkę w ogrodzie z kostki brukowej, potrzeba kilku warstw podłoża. Należy wykonać:

  • warstwę nośną – ze żwiru lub tłucznia,
  • podsypkę pod kostkę brukową z piasku – około 5 cm grubości,
  • warstwę wierzchnią o grubości około 6 cm, w zależności od wybranej do tego celu kostki.

Stabilne wykonanie ścieżki w ogrodzie wymaga też jej ubicia z wykorzystaniem zagęszczarki.

Szukasz ekspertów do pomocy przy stworzeniu ogrodu? Znajdziesz ich na Oferteo. Porozmawiaj ze specjalistą od projektowania ogrodu z Poznania lub innego miasta.

Tania i nowoczesna ścieżka w ogrodzie z płyt betonowych

Popularnym rozwiązaniem na tanie, ale trwałe ścieżki ogrodowe, są płyty betonowe. Betonowe ścieżki ogrodowe idealnie wpasowują się w zamysł minimalistycznych ogrodów. Beton znakomicie opiera się wszelkim negatywnym warunkom atmosferycznym.

Uwaga!
Zamiast wykorzystywać płyty betonowe na ścieżkę w ogrodzie, możesz w podobny sposób ułożyć nieoszlifowane kamienne płyty, np. z kawałków piaskowca o grubości co najmniej 5-7 cm.

Pomysł na ścieżkę w ogrodzie z cegły

Ciekawym rozwiązaniem są ścieżki ogrodowe wykonane z cegły. To tradycyjny materiał murowy, który jednak z powodzeniem zastępuje kostkę brukową. Daje swobodę układania różnych wzorów, np. w jodełkę.

Cegła ma wiele zalet, które decydują o trwałości ścieżki wykonanej z jej użyciem. Jest odporna na wodę, mróz i duże obciążenia, a wszystko dlatego, że jest ona wypalana w piecach w wysokiej temperaturze.

Ścieżki ogrodowe z cegły mają dwie warstwy:

  1. Warstwa pierwsza – podbudowa wykonana ze żwiru, tłucznia lub grubego piasku i podsypki z niego czy z drobnego żwiru,
  2. Warstwa druga – cegły układane na wyrównanej, ale nieubitej podsypce.

Szczeliny powstałe pomiędzy kolejnymi cegłami na ścieżce w ogrodzie wypełnia się piaskiem (dla uzyskania równej powierzchni drogi).

Uwaga!
Przy układaniu cegieł należy je mocno docisnąć do podłoża. Nie wystarczy ich wbić młotkiem. Najlepiej do tego celu nadaje się zagęszczarka, czyli specjalna maszyna do ubijania.

Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem? Materiały z odzysku

Materiały pochodzące z recyklingu, które były już wykorzystywane w inny sposób, mogą być ponownie użyte na przykład do stworzenia dróg i dróżek w ogrodzie. Jak tanio zrobić ścieżkę ogrodową? Wykorzystaj odpady budowlane, materiały znalezione na strychu czy w innych miejscach posesji.

Tania ścieżka ogrodowa ze starej cegły

Wspominaliśmy już, że możesz wykonać ścieżkę z cegieł, ale nie muszą to być nowe materiały. Możesz użyć starych, pochodzących z rozbiórki budynków. Samą ścieżkę wykonasz na takiej samej zasadzie jak z nowych cegieł.

Tania ścieżka ogrodowa ze starych desek i płyt drewnianych

Stare deski i płyty drewniane mogą posłużyć do wyłożenia ścieżek ogrodowych. Deski przydadzą się nawet do zrobienia niewielkich podestów. Pamiętaj, że drewno trzeba zaimpregnować, by nie zostało szybko zaatakowane przez szkodniki czy nie uległo spleśnieniu.

Tania ścieżka ogrodowa z podkładów kolejowych

Być może pokusą dla ciebie byłoby wykonanie ścieżek ogrodowych z podkładów kolejowych. Choć byłby to wyraz myśli recyklingowej, to jednak takie podkłady nasączone są szkodliwymi substancjami chemicznymi, dlatego absolutnie nie można tego zrobić.

Jak wytyczyć tanią ścieżkę ogrodową?

Gdzie powinny znaleźć się ścieżki ogrodowe? Dobrze przemyśl, w jakich miejscach ich potrzebujesz, by wygodnie poruszać się po całej powierzchni. Już na etapie projektowaniu ogrodu warto wiedzieć, jak chcesz przeprowadzić ścieżki. Możesz je zaplanować tak, by przebiegały w liniach prostych albo nadać im bardziej obłe kształty, np. łuków.

Uwaga!
Nie planuj ścieżek tuż przy drzewach, ponieważ ich korzenie mogą po kilku latach rozsadzić ścieżkę.

Współpracując z doświadczonymi fachowcami, których znajdziesz w Oferteo, masz pewność należytego wykonania prac.

Dodano: 10 marca 2023 Zaktualizowano: 13 marca 2023

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco