przydomowy ogród z kolorowymi rabatami kwiatów w rozkwicie

Projekt ogrodu – ile kosztuje w 2024 roku i jakie są najważniejsze zasady projektowania ogrodu?

Projekt ogrodu – ile kosztuje w 2024 roku i jakie są najważniejsze zasady projektowania ogrodu?

O projekcie ogrodu należy myśleć już na etapie budowy domu. Aranżacja terenu zielonego powinna współgrać z wybudowaną nieruchomością i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Projekt ogrodu, tak jak projekt domu, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Ile kosztuje taka aranżacja? I od czego ją zacząć?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 7 lutego 2023 07.02.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 14944 Specjalistów od Projektowania Ogrodów blisko Ciebie

Projekt ogrodu – od czego zacząć aranżację ogrodu?

Nie warto improwizować podczas tworzenia ogrodu. Sadzenie roślin i umiejscowienie ścieżek w losowych miejscach może dać efekt chaosu i nieporządku. Dodatkowo wybranie roślin, które wymagają dużego nakładu pracy, gdy nie masz na to czasu, nie ma żadnego sensu. Dlatego projektowanie ogrodu należy zacząć od przemyślenia swojego stylu życia. Jeśli lubisz ogrodnictwo, możesz postawić na wymagające rośliny. Jeśli potrzebujesz dużo wolnego czasu, lepiej sprawdzą się krzewy, które nie wymagają wiele uwagi (których nie trzeba regularnie nawozić i przesadzać).

Należy się też zastanowić, po co chcesz mieć ogród. Czy ma to być przestrzeń do zabawy dla dzieci? Czy miejsce wypoczynku dla dorosłych? A może zależy ci na uprawianiu własnych warzyw i owoców w przydomowym ogródku? To wszystko ma ogromne znaczenie.

Trzeba wziąć pod uwagę także:

 • wielkość ogrodu,
 • sąsiedztwo,
 • nasłonecznienie działki,
 • rodzaj gleby,
 • wilgotność podłoża.

Następnym krokiem jest znalezienie dobrego projektanta, który zgodnie z określonymi już potrzebami i przekazaną mu wiedzą wykona profesjonalny projekt aranżacji ogrodu.

Projekt ogrodu – dlaczego warto zlecić go projektantowi?

projektantka ogrodów pokazuje zaprojektowany ogród

Aranżacja ogrodu nie jest prostym zadaniem. Nie można umieścić wybranych elementów, takich jak rośliny, ścieżki czy altanka w przypadkowych miejscach. Ich lokalizacja musi być dostosowana m.in. do rodzaju gleby i nasłonecznienia wybranych miejsc (dla odpowiedniego wzrostu roślin), potrzeb mieszkańców, potencjału działki. Do dobrego umiejscowienia elementów na projekcie potrzebne są wiedza i doświadczenie, zdobyte podczas odpowiednich szkoleń, studiów i kursów. Kursy, o których mowa, to m.in. kurs projektowania ogrodu, kosztorysowania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją terenów zielonych, sketchup (związany z tworzeniem trójwymiarowych modeli). 

Profesjonalny projektant ogrodu posiada wiedzę na temat:

 • zakładania i pielęgnowania ogrodu,
 • uprawy gleby,
 • planowania rabat, 
 • nasadzeń roślin i ich dalszej pielęgnacji,
 • zasad zwalczania chorób i szkodników,
 • kompozycji i pielęgnacji rabat,
 • prac pozwalających zachować wartości estetyczne ogrodu,
 • tworzenia projektów ogrodów 2D i trójwymiarowych modeli.
Pamiętaj!
Realizacja wszystkich założeń z projektu nie zawsze będzie możliwa. Nawet jeśli określone wymagania względem gleby czy nasłonecznienia konkretnych roślin zostaną spełnione, nie gwarantuje to sukcesu. Podczas procesu wzrostu może wydarzyć się wiele wypadków, które sprawią, że dane rośliny nie będą się rozwijać. Dlatego warto porozmawiać z doświadczonym projektantem ogrodu, który zaproponuje alternatywne rośliny na takie sytuacje.

Projekt ogrodu – cena w 2023 roku

Cena projektowania ogrodu zależy od jego wielkości, lokalizacji działki oraz poziomu skomplikowania. Projektanci zazwyczaj nie rozliczają swoich prac stawką godzinową, wolą stosować stawkę całościową za wykonany projekt. 

Trzeba się liczyć z tym, że koszt projektu ogrodu wynosi od 1 000 zł do 2 500 zł w przypadku terenu o powierzchni 500-2 000 m². Można znaleźć także droższe oferty, jeśli w projekcie zostaną zawarte niestandardowe rozwiązania, wymagające od fachowca dużego nakładu pracy i czasu.

Jak projektant przygotowuje kosztorys ogrodu?

Fantastyczne Ogrody

Adam Kwasniewski

Fantastyczne Ogrody

 1. Żeby zrobić kosztorys trzeba najpierw spotkać się z klientem. Bez poznania oczekiwań klienta nie ma szans, żeby klientowi coś doradzić.
 2. Potem, na podstawie tego co klient oczekuje, przedstawia się jedną, dwie lub trzy wersje. Jeśli pomysły klienta są nie do zrealizowania, trzeba zaproponować inne, korzystniejsze dla niego. Takim przykładem niezbyt dobrego rozwiązania są płoty gabionowe. Trzeba uświadomić klientowi, że jest to jeden z najdroższych elementów architektury ogrodowej i że są też tańsze rozwiązania.

Proponowane pomysły zależą od rodzaju ogrodu, podobnie jak koszty zakładania ogrodu: cena zależy od tego, jak ten teren jest przygotowany, czy jest czysty, czy to tylko piach pobudowlany. W przypadku, kiedy teren jest zabrudzony, trzeba zapłacić za koszty czyszczenia tego terenu. Jeśli jest już trawnik, ale jest on bardzo zły jakościowo i praktycznie nie ma możliwości jego naprawienia, doradzamy, że taniej jest go zerwać i posiać lub położyć nowy trawnik. Duże znaczenie ma też jakość ziemi: często trzeba ją albo uzdatnić albo nasypać nowej ziemi. Wbrew pozorom to jest bardzo szeroki i skomplikowany temat.

Już myślisz o ogrodzie, ale tak naprawdę dopiero planujesz budowę domu? Sprawdź: Najlepsze firmy budujące domy

Ile kosztuje wykonanie ogrodu?

Koszt wykonania ogrodu zależy od zawartych w projekcie elementów. Zazwyczaj pojawiają się prace ziemne, które obejmują zmianę ukształtowania powierzchni, wyrównanie podłoża czy kopanie fundamentów. Wiąże się to z kosztem kupna i przywozu ziemi lub pozbycia się jej nadmiaru. Nieprzesiany humus kosztuje ok. 20-50 zł za tonę. Natomiast wymiana ziemi (jeśli jest konieczna) kosztuje od 400 do 800 zł za metr sześcienny. Praca glebogryzarki zakopującej kamienie i grudki ziemi to ok. 2-5 zł/m².

Koszty przygotowania terenu pod trawnik lub rabaty to 12-35 zł/m² (usunięcie starej darni, oczyszczenie i wyrównanie terenu). Do tego dochodzi indywidualny koszt nasadzenia roślin. Zapłacić trzeba także za:

 • wykonanie tarasów i nawierzchni utwardzonych (od kilkudziesięciu zł/m² przy prostej ścieżki żwirowej do kilkuset zł/m² przy kostce brukowej i trudnej nawierzchni. Sprawdź pomysł na taras: Taras z kostki brukowej),
 • montaż instalacji oświetleniowej (średni koszt wkopania kabla do oświetlenia wynosi ok. 50zł/mb, ułożenie fundamentów pod lampy ok. 80 zł/szt, montaż lamp ok. 200 zł/szt.),
 • montaż altanek i innych obiektów małej architektury (ok. kilka tysięcy złotych),
 • inne prace, charakterystyczne dla danych punktów projektu.

Łącznie za wykonanie ogrodu można zapłacić średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej cenie zazwyczaj nie uda się zawrzeć wykonania altany czy tarasu. Inwestycja w profesjonalne projektowanie ogrodów jest inwestycją w przyszłość i z pewnością się zwróci. Przejrzyj oferty projektantów ogrodów z Lubina, specjalistów od ogrodów z Częstochowy lub innych miast, którzy zaprojektują ogród twoich marzeń.

Projektowanie ogrodów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 14 944 Specjalistów od Projektowania Ogrodów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak zrobić projekt ogrodu? Projektowanie ogrodu krok po kroku

Jak wykonać projekt ogrodu? Oto projektowanie ogrodu krok po kroku:

 1. Ustalenie potrzeb.
 2. Podzielenie przestrzeni ogrodowej na strefy (wypoczynkową, aktywności, użytkowej, reprezentacyjnej, gospodarczej). Wystarczy zawrzeć tylko te, które są potrzebne i interesujące.
 3. Wybór roślin (na podstawie warunków glebowych, nasłonecznienia, potrzeby nawodnienia, kolorystyki i estetyki).
 4. Projektowanie ścieżek.
 5. Projektowanie małej architektury (altan, oczek wodnych, basenów, ozdobnych kamieni, rzeźb, ławek, stołów).
 6. Projektowanie oświetlenia.

Gotowy projekt pozwala na przystąpienie do prac wykonawczych.

Projekt koncepcyjny ogrodu – co zawiera i jak wygląda?

Projekt ogrodu zawiera w sobie:

 • rzut 2D w kolorze,
 • wykaz gatunków roślin,
 • wizualizacje (mogą być 3D),
 • opis koncepcji ogrodu i stylistyki.

Należy pamiętać, że projekt koncepcyjny nie jest projektem technicznym. Służy do pokazania wizji inwestorów, na podstawie której zostanie przygotowany szczegółowy projekt techniczny. Projekt koncepcyjny może być wykonana lub w programie komputerowym. Musi zostać zaakceptowany, żeby móc iść dalej z pracami i stworzyć projekt wykonawczy.

Dobry projekt zieleni – czym powinien się charakteryzować?

Dobry projekt ogrodu powinien uwzględniać potrzeby mieszkańców domu, warunki glebowe oraz inne elementy wpływające na stan zieleni. Dokumentacja projektowa powinna dzielić proces przygotowania ogrodu na etapy (prace przygotowawcze, inwentaryzację terenu, inwentaryzację szaty roślinnej, prace projektowe).

W kompleksowym opracowaniu musi znaleźć się:

 • projekt zagospodarowania działki lub terenu (może również zawierać projekt kostki brukowej),
 • projekt szaty roślinnej,
 • projekty elementów małej architektury,
 • projekt ukształtowania terenu,
 • projekty instalacji (nawadniającej, odwadniającej, oświetleniowej).

Dobry projekt zieleni powinien być jasny i zrozumiały dla osób, które będą z niego korzystać. Musi zawierać szczegółowe opisy, które pozwolą na przeniesienie koncepcji do rzeczywistości.

Projekty ogrodów przed domem – najciekawsze aranżacje i propozycje projektantów ogrodów

Oglądanie projektów ogrodów przed domem to świetna inspiracja. Dzięki temu można wymyślić ciekawe rozwiązania do własnej aranżacji ogrodu. Modne w 2023 roku projekty ogrodów zawierają w sobie często naturalne, kamienne bądź żwirowe ścieżki. Jednak główne przejście często wyłożone jest kostką brukową. Jako element dekoracyjny pojawiają się duże głazy, kamienie i drewno. Do tego dochodzą równo przycięte krzewy i oszczędnie posadzone rośliny.

Projekt i wykonanie ogrodu – jak zaoszczędzić? Sprawdzone triki

Na profesjonalnym projekcie ogrodu nie warto oszczędzać. Projekt przygotowany przez fachowca, tak samo jak wykonanie prac przez specjalistę, gwarantuje uniknięcie trudnych do naprawy błędów. W ramach oszczędności można zastanowić się nad materiałami wykorzystywanymi do wykończenia ogrodu. Warto poszukać tańszego odpowiednika kostki brukowej czy żwiru lub kamieni ozdobnych do wykonania ścieżek.

Można też posadzić rośliny, które nie wymagają dużego nawadniania ani kosztownych prac. Dużą oszczędnością jest rezygnacja z altany. Cień latem może zamiast niej dać rozkładany namiot. Ogromnym kosztem jest też wykonanie oczka wodnego i basenu. Możesz wykonać je w późniejszym etapie, zgodnie z projektem przygotowanym przez eksperta.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco