Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
zbliżenie na młotek sędziowski i hełm leżące na zapisach prawa budowlanego

Prawo budowlane 2024 – jakie są najważniejsze zmiany?

Prawo budowlane 2024 – jakie są najważniejsze zmiany?

Prawo budowlane 2023 to w wielu aspektach prawdziwa rewolucja. Planowane zmiany w Prawie budowlanym w 2023 roku obejmują m.in. ułatwienia budowy budynków mieszkalnych, zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę (pod pewnymi warunkami), wprowadzenie nowych systemów elektronicznych i zwiększenie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Na długiej liście znowelizowanych przepisów znalazły się takie, które uproszczą proces budowlany, ale w niektórych przypadkach konsekwencje braku odpowiednich formalności będą surowe. Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę: Prawo budowlane 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć o najważniejszych zmianach.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 22 września 2023 22.09.2023 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68234 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Prawo budowlane 2023

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego na rok 2023 (tzw. Prawo budowlane 2023) ma na celu m.in.:

  • uprościć formalności związane z budową domów,
  • wprowadzić nowe systemy elektroniczne – usprawniające obieg dokumentacji,
  • zwiększyć odpowiedzialność zawodową w budownictwie,
  • zwolnić z obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Projekt Prawo budowlane 2023 reguluje następujące obszary:

  • Budownictwo mieszkaniowe,
  • Budownictwo gospodarcze,
  • Nadzór budowlany,
  • Odpowiedzialność zawodową w budownictwie.
Uwaga!
Projekt nowelizacji – Prawo budowlane 2023 – został skierowany do konsultacji społecznych. Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii znajdują się szczegółowe informacje o planowanych zmianach w Prawie budowlanym, które mogą mieć wpływ na działanie firmy budowlanej.
Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 234 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Prawo budowlane 2023 – zmiany

W teorii Prawo budowlane 2023 r. polega na wprowadzeniu zmian mających na celu przyspieszenie i cyfryzację inwestycyjno-budowlanego procesu. W praktyce najważniejsze zmiany w Prawie budowlanym rozpisane w nowej ustawie to:

  1. Prawo budowlane 2023 – zmiany w budownictwie mieszkaniowym:
    • Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 70 m² powierzchni użytkowej.
    • Jeden z ważniejszych zapisów dodatkowo upraszcza procedury budowlane dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 150 m² powierzchni użytkowej.
    • Dodatkowo projekt zakłada zwiększenie liczby budynków mieszkalnych, które mogą być realizowane bez projektanta.
  2. Prawo budowlane 2023 – odpowiedzialność zawodowa w budownictwie:
    • Prawo budowlane 2023 zakłada zwiększenie wysokości kar za nielegalną budowę.
    • Nowością w programie jest też wprowadzenie systemu odpowiedzialności zawodowej – obejmuje architektów, inżynierów i ekspertów pełniących funkcje techniczne.
  3. Prawo budowlane 2023 – zmiany obejmujące nadzór budowlany:
    • Wprowadzenie elektronicznego systemu składania wniosków o pozwolenie na budowę i weryfikacji projektów budowlanych.
    • Nowością jest też wprowadzenie cyfrowego systemu nadzoru budowlanego.
  4. Prawo budowlane 2023 – zmiany obejmujące budownictwo gospodarcze:
    • Przepisy zakładają zwolnienie z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla obiektów przydomowych (takich jak garaże, wiaty).

Prawo budowlane 2023 – koniec z pozwoleniem na budowę

Prawo budowlane 2023 w bardzo dużym stopniu ułatwia budowę domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę. Nowelizacja Prawa budowlanego zakłada:

  1. Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni do 70 m² (pod warunkiem, że planowana inwestycja nie jest usytuowana na terenie podmokłym lub górskim).
  2. Wprowadzenie uproszczonych procedur budowlanych dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni do 150 m² (Uwaga! zmiany dotyczą budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które nie przekraczają 2 kondygnacji nadziemnych i nie posiadają podpiwniczenia).
  3. Zwiększenie liczby budynków mieszkalnych, które mogą być realizowane bez projektu budowlanego.

W praktyce oznacza to, że dom o powierzchni poniżej 70 m² można budować zarówno bez pozwolenia na budowę, jak i bez kierownika budowy. Kierownik budowy jest nadal obligatoryjny dla domów powyżej 70 m². Jeśli stoisz przed budową domu, w wyborze kierownika budowy pomoże Ci Oferteo. Przeglądaj rankingi kierowników budowy z Warszawy, kierowników budowy z Krakowa lub innych miast.

Prawo budowlane 2023 – budowa na zgłoszenie

Prawo budowlane 2023 precyzuje, co można budować na zgłoszenie w 2023 r.:

  • Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej do 70 m²,
  • Budynek gospodarczy jednokondygnacyjny do 300 m², który nie jest związany z działalnością gospodarczą,
  • Garaż z pomieszczeniem gospodarczym do 300 m²,
  • Ogród zimowy i altana – do 35 m²,
  • Zbiornik wodny (na wody opadowe lub roztopowe) – o pojemności od 3 m³ do 10 m³ (poniżej 3 m³ – bez zgłoszenia),
  • Rowy melioracyjne,
  • Przydomowe instalacje wodociągowe,
  • Ogrodzenie i mury oporowe (o wysokości do 2,2 m).

Prawo budowlane 2023 – Baza Projektów Budowlanych 2023

dom w stylu nowoczesnej stodoły

W ramach nowelizacji ustawy ma powstać Baza Projektów Budowlanych (BPB). Podstawowym celem powstania bazy jest ułatwienia dostępu do projektów budowlanych. W ramach bazy mają być dostępne projekty obiektów, takich jak: domy (jednorodzinne i wielorodzinne), garaże i budynki gospodarcze.

Założeniem Bazy Projektów Budowlanych jest też usprawnienie obiegu dokumentów i działania urzędów – z danych dostępnych w bazie będą mogli korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i urzędnicy. Projekty dostępne w bazie będą spełniać wszelkie normy budowlane i wymagania techniczne.

Prawo budowlane 2023 – kary za nieterminowe wydawanie decyzji

Do tej pory przepisy w niezbyt jasny sposób definiowały temat kar za nieterminowe wydawanie decyzji. Prawo budowlane 2023 wprowadza w tym zakresie zmiany. Przykładowo: wnioski o pozwolenie na rozbiórkę trafią po zmianach do rejestrów wniosków o pozwolenie na budowę.

Co to oznacza w praktyce? Na podstawie tych rejestrów wcześniej weryfikowano nie tylko poprawność, ale też terminowość wydawania decyzji. Nowe przepisy uwzględniają więc opcję nałożenia kary za nieterminowe wydanie decyzji na rozbiórkę, a podstawą do nałożenia kary będą zapisy w rejestrze.

Prawo budowlane 2023 – brak obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie

Likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie – to kolejna spora zmiana, którą wprowadza Prawo budowlane 2023. W tym przypadku celem jest rozszerzenie opcji oddawania do użytku obiektów budowlanych w ramach informacji o zakończeniu budowy.

W zmianach uwzględniono zapis, że pozwolenie na użytkowanie będzie wymagane w sytuacji, gdy zamieszkanie w domu nastąpi przed zakończeniem robót budowlanych. W pozostałych przypadkach wystarczy zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Prawo budowlane 2023 – Elektroniczny Dziennik Budowy

W nowym Prawie budowlanym 2023 rozszerzeniu ulega Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB). Co prawda wersja papierowa Dziennika Budowy będzie dostępna dla inwestorów aż do 2030 roku, ale po tym terminie nastąpi całkowite i obowiązkowe przejście na cyfrową wersję.

Jakie są zalety Elektronicznego Dziennika Budowy? Przede wszystkim: dostępny jest w internecie, z każdego miejsca można uzyskać dostęp do danych zapisanych w dzienniku. Poza tym:

  • znacząco usprawnia komunikację w zespole pracującym nad inwestycją;
  • usprawnia proces nadzoru budowlanego w trakcie budowy;
  • zwiększa szybkość przekazywania informacji i zmniejsza ryzyko błędów;
  • znacząco zwiększa transparentność budowy domu.

Prawo budowlane 2023 – Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego

Czym jest system Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego (EKOB) i jakie informacje są w niej zawarte? Prawo budowlane 2023 zakłada, że EKOB jako system informatyczny posłuży w roli cyfrowej książki obiektu budowlanego. W praktyce oznacza to, że EKOB posłuży jako internetowy rejestr wszystkich zdarzeń na terenie budowy.

Jakie informacje znajdą się w Elektronicznej Książce Obiektu Budowlanego? Przede wszystkim:

  • lista osób nadzorujących i realizujących budowę;
  • rozpoczęcie i zakończeniu użytkowania domu;
  • wszelkie zmiany w projekcie;
  • wykonane roboty budowlane;
  • spis wykorzystanych materiałów;
  • wszelkie wady i nieprawidłowości w trakcie prac;
  • lista przeglądów technicznych.

Zalety EKOB – podobnie jak w przypadku EDB – to dostępność w każdej chwili i z każdego miejsca. Informacje dostępne są dla inwestorów i osób zaangażowanych w budowę domu, dzięki czemu w łatwy sposób można monitorować przebieg prac. Prawo budowlane 2023 zakłada, że do 2027 będzie można wciąż prowadzić tego typu dokumentację w formie papierowej, ale po 2027 – dostępna będzie już tylko opcja cyfrowej EKOB.

Prawo budowlane 2023 – System e-CRUB

Czym jest e-CRUB? To Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i zarazem rejestr osób ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Dotychczas funkcjonował CRUB, w którym dane wprowadzane były z opóźnieniem. Prawo budowlane 2023 zakłada, że dane zasilają system e-CRUB automatycznie i w czasie rzeczywistym (np. po przyznaniu ekspertowi uprawnień budowlanych – informacja od razu pojawi się w systemie).

Zaletą systemu jest szybka dostępność – już w trakcie negocjowania z firmą lub ekspertem można sprawdzić kwalifikacje i uprawnienia, a przede wszystkim dowiedzieć się, czy uprawnienia są aktualne. System e-CRUB dostępny jest na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Prawo budowlane 2023 – Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to kolejny system opisywany w Prawie budowlanym 2023. W tym przypadku chodzi o gromadzenie i przetwarzanie informacji o emisyjności budynków. CEEB obejmuje takie informacje, jak:

  • powierzchnia budynku;
  • rodzaj budynku i rok budowy;
  • źródła ciepła;
  • emisja CO2.

Uzupełnienie danych w CEEB było w 2023 r. było konieczne, aby otrzymać dodatek węglowy, a złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania domu od tego roku było obowiązkowe. CEEB jako spis źródeł ciepła powstał głównie w celu usprawnienia procesu wymiany kotłów. To kolejny z systemów, który usprawnia pracę administracji i zapewnia szybszy dostęp do aktualnych informacji o budynkach.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco