8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku – raport
Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26-50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.
Z poradnika dowiesz się
W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:
- wysokości planowanych kosztów budowy domu w 2022 roku,
- odsetka osób, które przekroczyły planowany budżet,
- elementów inwestycji, które wymagały dodatkowej dopłaty w trakcie trwania budowy,
- źródła środków na budowę – kredyt / gotówka.
Najczęściej planowano wydać na budowę od 401 do 600 tys. zł
Mimo rosnących kosztów, np. materiałów budowlanych, Polacy w 2022 roku nie rezygnowali ze stawiania domów o dużym metrażu. Powierzchnia użytkowa blisko połowy z nich liczyła od 101 do 150 m².
W badaniu zapytano również o średnie szacunkowe koszty budowy. Najczęściej, bo w 32% przypadków, inwestorzy na doprowadzenie domu do stanu końcowego planowali wydać między 401 a 600 tysięcy złotych. Następne były przedziały od 201 do 400 tysięcy złotych (22%) oraz od 601 do 800 tysięcy złotych (19%) – wynika z danych Oferteo, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.
Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie. W przypadku tych pierwszych, domy wycenione poniżej 200 tysięcy złotych stanowiły jedynie 8% wszystkich budowanych w 2022 roku. Częściej budowano domy droższe, gdzie przedsięwzięcie zostało wycenione na powyżej 801 tysięcy złotych (19%).
Powyższe dane dotyczą jedynie planowanych budżetów, które mogły się różnić od realnych kosztów budowy. W 2022 roku sytuacja taka miała miejsce bardzo często, gdyż blisko 8 na 10 inwestorów zadeklarowało, że ostateczne koszty były wyższe niż planowali i tym samym przekroczyli oni swój zakładany budżet.
W 17% przypadków ostateczne koszty pokrywały się z tymi planowanymi. Niewielka grupa osób (5%) budujących dom uniknęła podwyżek i zadeklarowała, że finalnie zapłaciła mniej niż wstępnie przewidywano. Dane te pokrywają się z tymi odnotowanymi w 2021 roku przy okazji poprzedniej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.
Najczęściej budżet nadwyrężały koszty materiałów
Inwestorom może być trudno ocenić, które elementy budżetu będą wymagały dodatkowego finansowania w przyszłości. Najczęściej wyższe niż przewidywane okazywały się koszty materiałów. Taką sytuację zadeklarowało 90% osób, które w 2022 przekroczyły budżet w trakcie budowy domu. Często niedoszacowane okazywały się również kwestie związane z opłaceniem tzw. robocizny (71%).
Czasami w trakcie budowy okazuje się, że w wyniku pomyłki czy zdarzeń losowych trzeba opłacić nieprzewidziane wcześniej dodatkowe prace czy poprawki. Koszty tego typu były wyższe niż przewidywane dla 39% inwestorów, którzy przekroczyli budżet. Odnotowano również, że budżet nadwyrężały opłaty związane z transportem (20%), formalnościami (10%) oraz wykonaniem projektu (7%).
Najczęściej ostateczne koszty całego projektu były wyższe o 26-50%. Takiej odpowiedzi udzieliło 41% badanych. Następne były przedziały między 11 a 25% (39%) oraz od 1 do 10% (11%). Zdecydowanie rzadziej przekraczano budżet o powyżej 50%, sytuacja taka dotyczyła 9% respondentów.
Większość domów budowano na kredyt
Blisko 53% respondentów przyznało, że fundusze na budowę domu pochodziły z kredytu. Dla 38% ten sposób finansowania pokrył jedynie część wydatków. 15% inwestorów w całości doprowadziło projekt do stanu końcowego, korzystając z pieniędzy z kredytu. W całości gotówką operowało za to 47% osób stawiających dom w 2022 roku w Polsce.
Metodologia badania
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.
Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o budowie domów
Budowa domu składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest tzw. stan surowy zamknięty. Obejmuje on postawienie ścian działowych, ocieplenie posadzki, wygłuszenie pomieszczeń, a także montaż okien i drzwi. Kiedy najlepiej zakończyć ten etap budowy? Ile kosztuje stan surowy zamknięty domu? Odpowiadamy!
16.02.2021Dla blisko 59% budujących dom w 2022 roku najistotniejszą motywacją była chęć zrealizowania marzenia – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. Wybierając działkę zazwyczaj, bo w 65% przypadków, kierujemy się walorami okolicy.
30.05.2023Jednym z kluczowych elementów planowania inwestycji jest określenie budżetu. Obecnie zadanie to jest dodatkowo utrudnione przez niestabilną sytuację na rynku materiałów budowlanych. Według danych z ostatniego Raportu o budowie domów Oferteo.pl, zbilansowanie budżetu sprawiło trudność co piątemu inwestorowi.
19.01.2023Domy szkieletowe to szybki i tani sposób na budowę domu. W 2024 roku koszt budowy domu szkieletowego wynosi od 1600 zł/m² w stanie surowym zamkniętym do 4600 zł/m² w standardzie pod klucz. Cena zależy m.in. od powierzchni, rodzaju wykończenia i materiałów, takich jak drewno konstrukcyjne. Sprawdź, ile kosztuje budowa domu szkieletowego, oraz poznaj dokładną wycenę dzięki naszemu kalkulatorowi kosztów budowy.
26.11.2024Chcesz mieć własny dom i decyzja padła na budowę w technologii opartej na szkieletowej konstrukcji drewnianej? Pomożemy Ci przygotować się do tej inwestycji! We współpracy z ekspertami od domów szkieletowych i klientami, którzy zrealizowali takie inwestycje, przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi informacjami na temat przebiegu budowy domu szkieletowego. Przeczytaj wskazówki i skorzystaj z praktycznych ściąg. Do dzieła!
18.02.2022Alternatywą dla domów wykonanych w technologii murowanej jest budowa domu szkieletowego. Domy o konstrukcji lekkiej cieszą się coraz większą popularnością. Budowa domu szkieletowego jest szybka, a cena za 1m2 może być nawet o kilkaset złotych niższa od ceny domów budowanych tradycyjnie. Technologia szkieletowa nie wybacza jednak błędów, dlatego każdy etap budowy wymaga dokładnego przygotowania.
26.07.2022