jednopiętrowy dom jednorodzinny w technologii szkieletowej

Jak przygotować się do budowy domu szkieletowego?

Jak przygotować się do budowy domu szkieletowego?

Chcesz mieć własny dom i decyzja padła na budowę w technologii opartej na szkieletowej konstrukcji drewnianej? Pomożemy Ci przygotować się do tej inwestycji! We współpracy z ekspertami od domów szkieletowych i klientami, którzy zrealizowali takie inwestycje, przygotowaliśmy poradnik z najważniejszymi informacjami na temat przebiegu budowy domu szkieletowego. Przeczytaj wskazówki i skorzystaj z praktycznych ściąg. Do dzieła!

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 18 lutego 2022 18.02.2022 Czas lektury: 13min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30850 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Czy wiesz, jak przygotować się do budowy domu szkieletowego i od czego zacząć? Na początku zapoznaj się z krótką ściągą, a następnie ze wszystkimi wskazówkami, które dla ciebie przygotowaliśmy.

Infografika przedstawiająca jak przygotować się do zlecenia budowy domu szkieletowego
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 850 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Krok 1. 8 porad przed budową domu szkieletowego

1. Poznaj zalety domów szkieletowych

Dlaczego warto wybrać dom szkieletowy? Przede wszystkim konstrukcje tego typu powstają bardzo szybko – szkielet i najważniejsze elementy domu wykonywane są przez firmy budujące domy z drewna, całość powstaje w oparciu o wybrany projekt. Budowa domu szkieletowego może trwać tylko 2-3 miesiące, a jeśli zdecydujesz się na prefabrykaty, to bryła powstanie w kilkanaście dni!

Co ważne – domy szkieletowe mogą być budowane zimą, sama konstrukcja jest lekka i tania, a dodatkowo bardzo szybko się nagrzewa. Warto jednak pamiętać, że domy szkieletowe mają też wady, które musisz poznać przed zainwestowaniem w tego typu konstrukcję.

2. Dowiedz się, jakie są wady domów szkieletowych

Co prawda koszt budowy domu szkieletowego jest relatywnie niski, ale już na starcie musisz zgromadzić cały budżet. Dla osób, które planują budowę domu etapami może być to spora przeszkoda. Kolejną wadą jest szybkie wychładzanie się domu – dlatego na etapie planowania warto zainwestować w wydajny system ogrzewania (najlepiej w połączeniu z często polecaną w takim przypadku fotowoltaiką).

W domu szkieletowym mogą też pojawić się problemy z aranżacją. Konstrukcja jest bardzo lekka, dlatego na etapie projektowania należy wskazać, na których ścianach będą wisieć np. szafki kuchenne czy inne ciężkie meble. W wyznaczonych miejscach powstaną wówczas wzmocnienia – podobnie w przypadku gabarytów typu ciężka szafa czy pianino. W niektórych przypadkach specjaliści od domów szkieletowych z Warszawy rekomendują wykonanie podłogi na bazie gruntu z płytą betonową.

3. Sprawdź, jakie są cechy domów w systemie skandynawskim

Warto wiedzieć, że domy szkieletowe dzielą się ze względu na system – kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie systemy opierają się na konstrukcji z drewna, ale różnią się w szczegółach (m.in. wykonanie szkieletu, parametry, konstrukcja ściany szkieletowej).

W domach szkieletowych typu skandynawskiego nie stosuje się nadproży, konstrukcja jest dodatkowo usztywniana płytami gipsowo-kartonowymi i pilśniowymi płytami bitumizowanymi. Zazwyczaj wykończenie domów tego typu wykonywane jest z materiałów ekologicznych, a domy tego typu bardzo często stawia się z prefabrykatów.

4. Zapoznaj się z konstrukcją domów w systemie kanadyjskim

Jeśli szukasz bardzo lekkiej konstrukcji szkieletowej, to dom szkieletowy typu kanadyjskiego jest idealnym wyborem (słupy nośne i ściany zewnętrzne są jeszcze lżejsze i cieńsze niż w przypadku systemu skandynawskiego). W tym przypadku stosowane są nadproża nad otworami drzwiowymi i okiennymi (obniżają poziom izolacji), a materiałem elewacyjnym jest najczęściej siding winylowy, okładzina drewniana, tynk elewacyjny na styropianie lub okładzina ceglana.

Uwaga!
Domy kanadyjskie zazwyczaj budowane są bezpośrednio na placu budowy (najczęściej nie są wykonywane z prefabrykatów).

5. Rozważ opcję ciężkiego szkieletu niemieckiego

To „najcięższa” technologia (elementy konstrukcyjne mają grubość ok. 60mm – vs 45 mm w systemie skandynawskim i 38 mm w systemie kanadyjskim). Ważną zaletą jest dodatkowe wzmocnienie ścian wykonywane za pomocą drewnopochodnych płyt (dzięki temu na domu tego typu możesz układać nawet ciężką dachówkę cementową).

Domy tego typu zazwyczaj powstają z prefabrykatów zamówionych w fabryce domów – poszczególne fragmenty dostarczane są na teren budowy i składane ze sobą zgodnie z projektem.

6. Wybierz opcję: dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowy

Zastanów się dobrze i myśl przyszłościowo – późniejsza rozbudowa raczej nie będzie możliwa, dlatego warto na etapie wyboru projektu przemyśleć decyzję.

Użytkowy parter lub dodatkowe piętro dają opcję stworzenia gabinetu do pracy, pokoju dla dziecka lub domowej siłowni. Z drugiej strony – pamiętaj, że poza wzrostem kosztów w przypadku piętrowych konstrukcji budowa może przebiegać znacznie dłużej.

7. Znajdź dobry projekt na dom szkieletowy

Specjaliści od domów szkieletowych z Poznania są zgodni, że przemyślany projekt domu szkieletowego i wizja klienta to podstawa szybkiej realizacji inwestycji. Na szczęście w przypadku domów szkieletowych nie musisz spieszyć się z wyborem projektu – budowanie prefabrykatów możliwe jest zarówno w suchych, jak i ciepłych czy wilgotnych warunkach bez względu na pogodę.

Wykonanie domu szkieletowego jest najłatwiejsze, gdy firma buduje go w oparciu o projekt wybrany z katalogu, a nie projekt indywidualny. Domy z prefabrykatów wykonywane są z wykorzystaniem nowoczesnych technik – pomiarów dokonuje się komputerowo, dzięki czemu w fabryce powstają elementy z wymiarem idealnie dostosowanym do wymogów projektu.

Jeśli ważny jest czas, to najlepszą opcją będzie gotowy projekt parterowego domu w oparciu o prefabrykaty. Jeżeli czas nie ma znaczenia, to możesz stworzyć projekt indywidualny i wybrać system kanadyjski – bez prefabrykatów, budowany w większości bezpośrednio na placu budowy.

8. Pamiętaj o urzędowym zezwoleniu na budowę domu

Przed rozpoczęciem budowy domu szkieletowego niezbędne jest przygotowanie wszelkich formalności. W większości przypadków konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu drewnianego szkieletowego lub zgłoszenie budowy. Pamiętaj, że tego typu zgody nie załatwisz „od ręki” – trwa to od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. W celu uzyskania niezbędnych zgód należy udać się do właściwego urzędu do wydziału architektury lub urbanistyki. Przygotuj dokumenty:

  • decyzja o warunkach zabudowy,
  • projekt (przygotuj kopie – będzie potrzebny projekt w kilku egzemplarzach),
  • zaświadczenie potwierdzające, że projektant domu należy do właściwej izby samorządu zawodowego.

Czy można zbudować dom szkieletowy bez pozwolenia na budowę domu?

Zezwolenie nie jest wymagane w przypadku, gdy obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza teren inwestycji (czyli: budowa nie wpłynie na sąsiednie działki) lub budowa dotyczy wolnostojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni do 35 m kw.

O co może zapytać cię firma budująca domy szkieletowe?

  • Czy masz projekt i wizję domu szkieletowego?
  • Jaki jest stopień skomplikowania projektu?
  • Czy to projekt indywidualny czy adaptacja projektu?
  • Czy dom będzie parterowy czy piętrowy?
  • Jaki to typ konstrukcji domu (skandynawski, kanadyjski, niemiecki)?
  • Jaka ma być konstrukcja dachu (dwuspadowy, wielospadowy)?
  • Jaka będzie wielkość okien? Czy planowane są duże przeszklenia?
  • Jaki rodzaj drewna ma być wykorzystany przy budowie?
  • Jaki będzie metraż domu i jaka jest lokalizacja budowy?
  • Czy wykonane są fundamenty i przygotowane wszelkie przyłącza?
  • Jakie warstwy ocieplające mają być wykorzystane?
  • Jaka ma być grubość ścian?
  • Czy w planach są wzmocnienia ścian lub podłóg?
  • Czy dodatkowo będzie zamawiane rozprowadzenie instalacji (elektryczne, wodne, kanalizacyjne)?
  • Czy decydujesz się na dodatkowe usługi (np. montaż wentylacji, fotowoltaiki itp.)?

Krok 2: Fachowiec czy amator? Wybierz sprawdzoną firmę do budowy domu szkieletowego

specjalista stoi przed konstrukcją szkieletową i przegląda dokumentację techniczną domu

Doświadczony producent domów szkieletowych powinien:

  • chwalić się wieloma realizacjami domów szkieletowych,
  • mieć w portfolio zdjęcie rzeczywistych domów (nie tylko wizualizacje),
  • posiadać oceny, opinie i komentarze potwierdzające terminowość i solidność,
  • wyceniać prace na miejscu – po szczegółowej analizie projektu i warunków budowy,
  • budować domy zgodnie ze sztuką – z kierownikiem budowy, nadzorem budowlanym,
  • mieć w ofercie różne materiały i rodzaje konstrukcji do wyboru,
  • pytać o szczegóły aranżacji domu,
  • mieć ugruntowaną pozycję na rynku.
Uwaga!
Obecnie obserwujemy boom budowlany na rynku, powstaje dużo nowych firm, które zajmują się budowaniem domów szkieletowych – przy pierwszej zapaści na rynku prawdopodobnie znikną z rynku. Wybierając firmę, weź to pod uwagę – producenci i eksperci z wieloletnim doświadczeniem to znacznie mniejsze ryzyko problemów z gwarancją w przyszłości.

Lista zalecanych pytań do producenta domów szkieletowych:

  • Jak długo firma zajmuje się produkcją i budową domów szkieletowych?
  • Jaki jest czas oczekiwania na sama wycenę?
  • Jakie projekty wcześniej firma wykonała?
  • Ile projektów domów do tej pory zrealizowała firma?
  • Jakiego typu domy szkieletowe firma zazwyczaj buduje?
  • Z jakich materiałów korzysta firma?
  • Czy cena domu szkieletowego może wzrosnąć w trakcie prac?
  • Czy w czasie budowy domu przyjmowane będą zaliczki?
  • Czy w kontekście materiałów do wyboru są różne opcje?
  • Czy firma na miejscu budowy będzie miała nadzór nad realizacją i kierownika?
  • Co konkretnie mieści się w koszcie budowy domu szkieletowego?
  • Jakie dodatkowe prace budowlane można w tej firmie zrealizować?
Uwaga!
Niektóre firmy oferujące budowę domu szkieletowego w koszt budowy domu wliczają dodatkowe usługi, takie jak np. rozprowadzenie instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Dlatego porównując różne oferty – nie ograniczaj się tylko do pytania o koszt budowy domu szkieletowego. Zapytaj o szczegółową wycenę – niektóre oferty mogą być podejrzanie tanie, bo do kosztów nie są wliczone inne niezbędne prace.

Uważaj, kiedy firma zajmująca się domami szkieletowymi:

  • nie ma wpisu w rejestrach CEIDG i KRS,
  • nie ma strony w internecie lub profilu na Oferteo,
  • nie posiada portfolio i zdjęć poprzednich realizacji,
  • jest na rynku bardzo krótko (powstała w okresie boomu na nieruchomości),
  • pracuje na mocno ograniczonej ofercie domów szkieletowych,
  • nie ma opcji wyboru materiałów,
  • zmienia wycenę kilka razy w ciągu rozmów,
  • bardzo szybko chce zaliczkę,
  • jest bez zleceń w trakcie sezonu budowlanego,
  • ma podejrzanie krótkie czasy realizacji domu szkieletowego,
  • nie pyta o najważniejsze szczegóły (takie jak instalacje, przyłącza, fundament),
  • nie odbiera telefonów, zmienia termin wizyty,
  • ma zarzuty do projektanta i/lub chce „robić po swojemu”,
  • oferuje bardzo ogólną umowę, nie precyzuje szczegółów.
Uwaga!
Przy technologii szkieletowej ok. 80 proc. kosztów należy ponieść przed budową, dlatego zawsze sprawdzaj wiarygodność wykonawcy domu szkieletowego (np.: wpis KRS, profil i opinie w Oferteo).

Krok 3: Umowa z producentem i wykonawcą domu szkieletowego – kluczowe zapisy:

  • szczegółowe dane wykonawcy domu szkieletowego (nazwa firmy, NIP, REGON),
  • dane kierownika budowy,
  • dane klienta i adres realizacji usługi,
  • kopia projektu domu szkieletowego,
  • szczegółowy opis zakresu projektu,
  • termin i harmonogram prac (z podziałem na etapy),
  • lista wykorzystanych materiałów,
  • uzgodnione kary za niedotrzymanie umowy,
  • forma płatności,
  • transze po wykonaniu każdego etapu budowy,
  • zapisy gwarancyjne.

Krok 4: 5 porad w trakcie budowy domu szkieletowego

1. Pytania i wątpliwości kieruj do kierownika budowy

Zadaniem kierownika budowy jest m.in. dopilnowanie zgodności wykonania z projektem oraz zadbanie o jakość wykonania wszystkich elementów domu szkieletowego. Wszelkie wątpliwości warto kierować bezpośrednio do osoby prowadzącej nadzór budowy.

2. Zweryfikuj materiały budowlane

W umowie należy zadbać o zapis dotyczący wszelkich materiałów wykorzystywanych w trakcie prac. W czasie budowy warto sprawdzić, czy stosowane materiały (grubość, producent, rodzaj) są zgodne z zapisami w umowie.

3. Zwróć uwagę na wykonanie ocieplenia

W domach szkieletowych to jeden z ważniejszych elementów – konstrukcje szybko się nagrzewają, ale też szybko ochładzają, dlatego należy na etapie budowy sprawdzić jakość wykończenia ścian materiałami ociepleniowymi. Zwróć uwagę na wszelkie mostki cieplne – wełna termiczna nie powinna być w żadnymi miejscu zawinięta lub wyłożona za cienko. Profesjonalne ocieplanie budynku jest bardzo ważne!

4. Zadbaj o porządek na budowie i zabezpiecz materiały

Już na początku budowy zadbaj o porządek – materiały składuj w miejscu jak najlepiej zabezpieczonym przed warunkami atmosferycznymi. Niektóre z nich nie mogą zmoknąć. Dlatego przed rozpoczęciem prac i przywiezieniem materiałów omów ten temat z kierownikiem budowy i wspólnie wyznaczcie konkretne miejsca na składowanie narzędzi, materiałów oraz prefabrykatów.

5. Zwróć uwagę na detale

W domach szkieletowych bardzo ważna jest jakość połączeń ciesielskich – złącza i wszelkie elementy konstrukcyjne powinny być idealne do siebie dopasowane. Konstrukcja wykonana poprawnie – z dokładnie wymierzonych komponentów – nie będzie obniżać wytrzymałości drewna i nie przysporzy problemów w przyszłości.

Najczęstsze błędy w wykonaniu i budowie domów szkieletowych

Błąd
Skutek
Niezgodność wykonania z projektem
  • Problemy konstrukcyjne
Brak wzmocnienia ścian, na których będą wisieć meble
  • Problemy ze stabilnością
Dobór niewłaściwych materiałów
  • Ryzyko bardzo kosztownych remontów
Niedokładna izolacja
  • Mostki termiczne,
  • wzrost kosztów ocieplenia
Niewłaściwie wykonany fundament
  • Problemy z wytrzymałością konstrukcji
Prace ziemne wykonane bez projektu
  • Konieczność zmiany miejsca na fundament
Krzywe ściany, niedokładne łączenia
  • Mostki termiczne,
  • konieczność wyrównania ścian
Krokwie w więźbie dachowej nacięte w kilku miejscach
  • Osłabienie konstrukcji dachu
Nieszczelność między fundamentem a ścianą
  • Mostki termiczne,
  • ryzyko zawilgocenia
Brak wiatroizolacji
  • Konieczność docieplania budynku
Niedokładności dekarskie w domu szkieletowym
  • Przenikanie wody deszczowej do domu lub do konstrukcji
Nieszczelny montaż stolarki okiennej, brak piany poliuretanowej
  • Utrata ciepła z budynku przez szczeliny
Uwaga!
Częstym błędem jest rozpoczynanie prac na działce bez projektu domu. Zdarza się, że osoby zainteresowane domami szkieletowymi wykonują prace ziemne bez projektu, zwożą na budowę ziemię, która okazuje się później niepotrzebna, szukają tańszych materiałów i przeróbek projektu. W większości przypadków kończy się to stratą czasu i pieniędzy.

Krok 5: Dom szkieletowy zbudowany. Co dalej?

1. Odbiór prac – jak sprawdzić jakość wykonania domu szkieletowego?

Odbiór techniczny domu szkieletowego to ostatnia okazja do sprawdzenia jakości realizacji oraz poprawności wykonanych prac – dlatego przyłóż się dobrze do tego etapu. Absolutną podstawą jest weryfikacja takich kwestii, jak poziomy, piony, kąty proste oraz wykonane w ramach prac instalacje. Zwróć uwagę na każdy element – od jakości robót dachowych, przez elementy konstrukcyjne, aż po elewację oraz izolację termiczną. Zweryfikuj sprawność wentylacji, która powinna skutecznie odprowadzać wilgoć.

2. Gwarancja na dom szkieletowy – jakie są zasady?

Zasady gwarancji powinny być szczegółowo rozpisane w umowie na dom szkieletowy. W zależności od firmy może być to ok. 5-10 lat od momentu budowy domu. Najczęściej gwarancja wykonawcy domu nie obejmuje materiałów. Niektóre firmy dodatkowo mają w ofercie obsługę powykonawczą – realizując dodatkowo kolejne etapy remontu.

3. Instalacje w domu szkieletowym

Większość prac związanych z instalacjami zazwyczaj wykonywana jest w trakcie budowy domu szkieletowego. Poza instalacją elektryczną wykonuje się: instalację wodno-kanalizacyjną, gazową, telewizyjną i alarmową. Część z nich (np. instalacja alarmowa i telewizyjna – montaż anteny) – może być wykonana po zbudowaniu domu.

4. Prace wykończeniowe w domu szkieletowym

Po wybudowaniu domu przygotuj się do prac wykończeniowych. Na tym etapie montuje się drzwi i parapety, glazurę, podłogi, gniazdka, kontakty i lampy. Ostatnim etapem jest malowanie ścian.

5. Konserwacja drewnianych elementów elewacji

Jeśli w projekcie uwzględniono drewniane elementy elewacji, to warto regularnie je konserwować. Stopniowemu niszczeniu mogą ulec szczególnie ściany narażone na deszcz (na stan elewacji mają ogromny wpływ dobrze wykonane, szerokie okapy). Nie czekaj aż na ścianach zewnętrznych pojawią się glony i porosty, regularnie impregnuj drewno. Jeśli przegapisz ten moment, to oczyść drewno za pomocą szczotki ryżowej (myjka ciśnieniowa może doprowadzić do zawilgocenia drewna od spodu).

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco