Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista od domów szkieletowych konstroluje poziom ściany domu skandynawskiego

Domy skandynawskie – czym się wyróżniają, jakie mają zalety i wady?

Domy skandynawskie – czym się wyróżniają, jakie mają zalety i wady?

Domy skandynawskie w Polsce coraz częściej są alternatywą dla naszego tradycyjnego stylu budownictwa. Czym wyróżniają się domy stawiane w systemie skandynawskim? Są to domy drewniane budowane w technologii szkieletowej, a sam styl można skrócić do trzech słów: prostota, natura, minimalizm. Jakie wady i zalety mają domy skandynawskie? Jak powstają i jakie są opinie o domach skandynawskich w Polsce?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 18 sierpnia 2022 18.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30421 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Czym charakteryzują się domy skandynawskie?

Domy skandynawskie w swojej konstrukcji charakteryzują się przede wszystkim minimalizmem, a prostota ich wykonania przez firmy budujące domy zachęca do coraz częstszego wyboru tej technologii. Z uwagi na ich dużą popularność również w Kanadzie i USA często określane są też jako domy kanadyjskie.

Najważniejsze cechy domów skandynawskich:

  • budynki stawiane są w technologii szkieletowej inaczej domy szkieletowe,
  • fundamenty to jedyne prace wykonywane na mokro,
  • w wykończeniu elewacji często korzysta się z desek,
  • dom skandynawski może powstawać z gotowych modułów,
  • cały proces budowy może trwać zaledwie 3 miesiące,
  • gotowe projekty umożliwiają przebudowę i rozbudowę,
  • domy skandynawskie zapewniają wysoki stopień energooszczędności,
  • im mniej dodatków – tym lepiej, ważna jest prostota,
  • domy skandynawskie najczęściej są białe (i łączone z drewnem),
  • często łączone są z technologiami typu fotowoltaika.
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 421 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wyglądają projekty domów skandynawskich?

Projekty domów szkieletowych w stylu skandynawskim nawiązują do tradycji architektonicznych Skandynawii, ale jednocześnie łączą ten prosty styl z nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami.

5 ważnych zasad projektowania domu skandynawskiego:

  1. Dom skandynawski to najczęściej dom eko – w projekcie uwzględnia się inteligentne rozwiązania.
  2. Projekty domów skandynawskich często uwzględniają obecność pompy ciepła, baterii słonecznych, fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii.
  3. Materiał rekomendowany w gotowych projektach domów skandynawskich to nierzadko materiał ekologiczny - podstawą jest drewno – wykonuje się z niego nie tylko szkielet budynku, ale też w dużej mierze elewację.
  4. Projekty domów zapewniają niskie współczynniki przenikalności cieplnej, wysoką dźwiękoszczelność i ekonomiczne podejście do ogrzewania.
  5. Styl skandynawski jest przeciwieństwem chaosu i przepychu – w projektach często uwzględniane są duże przeszklenia, a polscy inwestorzy często decydują się na takie rozwiązania na działkach z lasami, oczkami wodnymi i jeziorami.

Budowa domu skandynawskiego krok po kroku

specjalista dopasowuje drewniane elementy domu skandynawskiego

Budowa domów skandynawskich (niezależnie od projektu) zazwyczaj przebiega w podobnym schemacie:

Krok 1. Przygotowanie posadowienia

Najczęściej posadowienie wykonane jest z płyty betonowej. Dużym uproszczeniem jest wówczas brak podpiwniczenia – co znacząco przyspiesza prace na budowie. W przypadku podpiwniczenia konieczne jest zastosowanie ścian fundamentowych. Dzięki temu można uniknąć naciągania wilgoci z fundamentów.

Pamiętaj!
Fundament domu skandynawskiego należy wykonać przed wystąpieniem przymrozków. Poza tym domy skandynawskie można stawiać nawet w czasie mroźnej zimy!

Krok 2. Stworzenie szkieletu domu skandynawskiego

Pierwszą fazą budowy po fundamencie jest stworzenie szkieletu parteru. W przypadku domu modułowego polega to najczęściej na łączeniu ze sobą gotowych, prefabrykowanych elementów konstrukcji. Nawet bez prefabrykatów ten etap będzie znacznie łatwiejszy od tradycyjnego murowania.

Krok 3. Postawienie ścian szkieletowych

Ściany szkieletowe łączy się w całość za pomocą systemowych łączników. Na etapie ich tworzenia należy uwzględnić wszelkie otwory drzwiowe i okienne. Środek ścian wypełniany jest rekomendowanym w projekcie poszyciem.

Pamiętaj!
Dobór materiału izolacyjnego (najczęściej to wełna mineralna) w dużej mierze wpływa na współczynnik przenikalności ciepła i późniejszą wydajność ogrzewania. Ten etap należy wykonać bardzo dokładnie – każdy mostek cieplny może w przyszłości skutkować obniżeniem wydajności cieplnej domu, a domy skandynawskie to przede wszystkim energooszczędność.

Krok 4. Wykończenie wewnątrz i wykończenie elewacji

Elewacje w domach skandynawskich najczęściej wykonywane są z drewna. Poszycie zewnętrzne do najczęściej deski, płyty OSB lub siding. Jedną z często stosowanych opcji jest też tynk imitujący drewno. Nierzadko biel łączy się tu też z naturalnym kolorem drewna i kamienia.

Krok 5. Konstrukcja dachu w domu skandynawskim

Najczęściej projekty domów skandynawskich uwzględniają dachy dwuspadowe. Zaletą tego rozwiązania jest swobodne spływanie deszczu i śniegu – dzięki czemu zapobiega się nadmiernemu obciążaniu budynku. Warto przy budowie skorzystać z fachowców od domów szkieletowych z Warszawy lub innego miasta.

Krok 5. Oświetlenie domu, dekoracje i dodatki

W przypadku oświetlenia domu skandynawskiego projektanci odradzają intensywne i zimne światło. Rekomendacją jest zastosowanie ciepłego, delikatnego światła – z wieloma źródłami i doświetleniem najważniejszych elementów elewacji.

Styl skandynawski domu to zawsze dobrze dobrane dodatki. Wnętrze domu w stylu skandynawskim (i jego bliskie otoczenie) to przede wszystkim meble drewniane lub rattanowe, naturalne tkaniny, kosze, wiklinowe fotele bujane, pledy, koce, narzuty, dużo zieleni i kwiatów.

Czy warto zbudować mały dom w stylu skandynawskim?

W dobie rosnących cen i trudno dostępnych kredytów dużą pokusą inwestycyjną jest mały dom w stylu skandynawskim – w otoczeniu natury i zieleni. Czy warto budować niewielki dom skandynawski 35 m2? Taka inwestycja może być bardzo atrakcyjna:

  • przede wszystkim warto wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem dom o powierzchni zabudowy do 35m2 nie wymaga warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę,
  • wybrane firmy oferujące małe domy skandynawskie bez pozwolenia na budowę w ramach oferty za darmo oferują gotowy projekt domu (do wyboru z portfolio kilku brył i rozwiązań),
  • działka pod dom skandynawski musi dopuszczać budowę budynków letniskowych lub rekreacji indywidualnej,
  • teoretycznie mały dom w stylu skandynawskim bez pozwolenia – o powierzchni do 35 m2 może wydawać się niewielki, ale w praktyce projekty w jak największym stopniu wykorzystują każdy metr projektu.

Podsumowując: najczęściej małe domy skandynawskie budowane bez pozwolenia przeznaczone to domy funkcjonalne przeznaczone dla miłośników minimalizmu. Zdecydowanie warto zainteresować się taką opcją konstrukcji.

Domy w stylu skandynawskim – ceny

W przybliżeniu cena za metr domu w stylu skandynawskim (cena budowy) mieści się w przedziale 1500-2300 zł. Cena projektu domu skandynawskiego to zazwyczaj kilka tysięcy złotych (warto szukać ofert z gotowym projektem gratis).

Uwaga!
Koszt wzniesienia budynku w konstrukcji szkieletowej zazwyczaj zależy od technologii i stopnia wykończenia. Gotowe domy skandynawskie pod klucz to zazwyczaj wydatek ok. 4-5 tys. zł za metr.

Wady i zalety domów w stylu skandynawskim

Czy drewniany dom w stylu skandynawskim to rozwiązanie idealne? Niestety, tak jak każda opcja budowy domu – ten rodzaj domów szkieletowych ma swoje wady i zalety:

Domy skandynawskie
Zalety Wady
  • Tanie w budowie
  • Szybka konstrukcja, nawet zimą
  • Gotowe projekty w ofertach domów skandynawskich
  • Energooszczędność
  • Ekologiczne rozwiązania
  • Idealne dla miłośników minimalizmu
  • Przytulne i przemyślane wnętrza
Wady
  • Mimo wszystko: mniej solidne konstrukcje od domów murowanych
  • Mogą wystąpić problemy z akustyką i izolacją cieplną
  • Wymagają dobrej wentylacji (zimą mocno się wychładzają, latem – nagrzewają)
  • Wilgotne warunki mogą szybko zmniejszyć parametry wełny mineralnej
  • Na etapie projektu często trzeba zdecydować, gdzie znajdą się ciężkie meble wewnątrz

Dom skandynawski – opinie użytkowników w Polsce

Jak oceniany jest dom w systemie skandynawskim? Opinie są podzielone. Przeciwnicy domów skandynawskich wskazują na niższą trwałość budynków stawianych szkieletowo i brak odpowiednich gatunków drewna w kraju. Wśród negatywnych opinii pojawia się również wątek szybkiego wychładzania i nagrzewania domów skandynawskich. Warto zwrócić uwagę, że często wymieniane wady dotyczą błędów konstrukcyjnych lub błędów na etapie robocizny (pękające tynki, problemy z wełną mineralną itp.).

Zwolennicy domów skandynawskich wskazują na bardzo dobry stosunek ceny do jakości, szybki proces budowy, nowoczesne projekty i technologie, a także na tanie utrzymanie. Doceniany jest też sam styl – minimalistyczny, świetnie wpisujący się w malownicze działki z otoczeniem przyrody.

Podsumowując: jeśli dom w stylu skandynawskim będzie wykonany przez fachowców, takich jak np. firmy budujące domy szkieletowe z Poznania lub innego miasta, zgodnie z projektem i bez oszczędzania na rekomendowanych w projekcie materiałach, to inwestycja może być bardzo opłacalna.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco