cyrkiel i makieta domu leżące na projekcie domu szkieletowego

Projekt domu szkieletowego – jaki wybrać?

Projekt domu szkieletowego – jaki wybrać?

Jeśli decydujesz się na projekt domu szkieletowego, sprawnie i stosunkowo niskim kosztem możesz wybudować wymarzony dom jednorodzinny. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, myśląc o inwestycji w taki obiekt.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Zaktualizowano: 28 lipca 2022 28.07.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 32139 Specjalistów od Projektów Domów blisko Ciebie

Technologia szkieletowa jest jedną z możliwych metod wznoszenia budynków mieszkalnych. Charakteryzuje się ona tym, że jest szybka i tania w realizacji. Jednak po wyborze technologii przychodzi czas na projekt domu. Czym wyróżniają się nowoczesne propozycje domów szkieletowych? Jakie elementy charakterystyczne mają projekty domów szkieletowych parterowych, z poddaszem i kondygnacyjnych? Który z nich jest najlepszym wyborem?

Projekt domu szkieletowego – na co zwrócić uwagę?

Domy szkieletowe to bardzo charakterystyczna technologia budowy. Jednak jak w każdym przypadku, tak i projekty domów szkieletowych można optymalizować, aby osiągnąć jak najlepszy efekt przy małym nakładzie środków finansowych i pracy. Odpowiednio przygotowany projekt domu szkieletowego przez architekta znacznie obniży koszty budowy. Czasem wystarczy kilka zmian w projekcie, aby ostateczny wydatek zmniejszył się o kilka – kilkanaście tysięcy złotych.

Dobry projekt domu szkieletowego:

 • zawiera dokładny plan architektoniczny i konstrukcyjny,
 • obejmuje plan instalacji sanitarnej i elektrycznej,
 • jest tani w realizacji – technologia szkieletowa pozwala zbudować nawet dom za 100 000 zł,
 • pozwala na stosowanie zamienników – upewnijmy się, że nie wpłynie to na bezpieczeństwo, energooszczędność i trwałość budynku,
 • odpowiada potrzebom przyszłych mieszkańców domu – ma dobrze zaplanowaną liczbę i rozkład pomieszczeń, zakłada odpowiednie wyciszenie budynku oraz brak mostów termicznych (maksymalnie ogranicza ich występowanie),
 • pozwala na szybkie zrealizowanie inwestycji – to oznacza, że jest prosty wykonaniu (np. ma prostą elewację).

Co ważne, domy szkieletowe można wybudować jako obiekty:

 • parterowe, z poddaszem nieużytkowym,
 • parterowe z poddaszem użytkowym,
 • piętrowe.
Projekty domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 32 139 Specjalistów od Projektów Domów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wybrać właściwy projekt domu szkieletowego?

Projekty domów szkieletowych mogą mieć inną powierzchnię zabudowy czy mieszkalną, rozkład pomieszczeń, ale i liczbę kondygnacji, stąd też znajdziesz domy parterowe, piętrowe czy z poddaszem użytkowym. Różnice wynikają również z tego, czy wybierzesz projekt domu drewnianego szkieletowego czy z konstrukcją opierającą się na stelażu stalowym.

Domy stelażowe budowane są w takich systemach jak:

 • System skandynawski (szwedzki) – wykorzystywane są tu dosyć grube słupy nośne o średnicy nawet 45 mm. Najczęściej konstrukcja jest w postaci prefabrykowanej, zamiast montowania na placu budowy.
 • System niemiecki – uwzględnia wykonanie ciężkiej konstrukcji domu z zastosowaniem komponentów o grubości około 60 mm, a w przypadku ścian zewnętrznych mogą one sięgać nawet 160 mm.
 • System kanadyjski (amerykański) – domy kanadyjskie cechują się lekkimi, drewnianymi komponentami konstrukcyjnymi o grubości nieprzekraczającej 38 mm lub w przypadku ścian zewnętrznych – 140 mm.

Ponadto można podzielić projekty domów szkieletowych na trzy inne grupy:

 • projekt domu szkieletowego parterowego,
 • projekt domu szkieletowego z poddaszem użytkowym,
 • projekt domu szkieletowego piętrowego.

Zastanów się, ile powierzchni potrzebujesz i zdecyduj, czy wybrać mały czy duży obiekt szkieletowy?

Projekt domu szkieletowego – mały czy duży?

To, czy wybierzesz projekt domu parterowego z poddaszem czy piętrowego jest kwestią twoich osobistych preferencji i potrzeb. Uniwersalną zasadą jest to, że im większą powierzchnię użytkową masz, tym wyższe będą koszty ogrzewania budynku. Możesz je jednak skutecznie zmniejszyć, inwestując na etapie wznoszenia domu w pompę ciepła oraz fotowoltaikę. Wtedy nie będziesz mieć problemów z ogrzaniem nawet dużego obiektu.

Pamiętaj, że dobry projekt domu szkieletowego pozwoli Ci nie tylko na tanią budowę, ale też na niedrogie utrzymanie. Dlatego już na etapie projektowania należy zniwelować wszystkie mostki termiczne i wprowadzać rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić zużycie energii. Zadba o to dobry specjalista od projektów domów z Warszawy, projektów domów z Krakowa lub innego miasta blisko Ciebie.

To, czy wybierzesz mały czy duży dom szkieletowy powinno zależeć od Twoich potrzeb mieszkaniowych i możliwości finansowych. Wznosząc domek rekreacyjny na działce pod miastem, możesz wybierać spośród bardzo małych projektów obiektów o powierzchni 35 m², które wybudujesz na zgłoszenie. Dzięki zmianie w przepisach prawa budowlanego podobnie będzie w przypadku większych realizacji. Możesz obecnie wdrożyć projekt domu szkieletowego 70 m² bez pozwolenia na budowę, tylko na podstawie zgłoszenia w urzędzie.

Budując dom całoroczny, dostosuj jego powierzchnię mieszkalną do potrzeb przyszłych mieszkańców. Jeśli jesteś świeżo po ślubie, załóż, że Twoja rodzina wkrótce może się powiększyć, dlatego będziesz potrzebował więcej przestrzeni. Wówczas wybieraj spośród projektów domów szkieletowych 100-120 m². Im mniejsza powierzchnia, tym stosunkowo mniej będzie kosztowała Cię budowa i mniejsze będą późniejsze koszty eksploatacji budynku.

Ile kosztuje projekt domu szkieletowego?

dom jednorodzinny z czarną dachówką

Rozpiętość cenowa projektów domów szkieletowych jest bardzo duża, a ostateczna kwota, jaką przyjdzie ci zapłacić, uzależniona jest od stopnia skomplikowania konstrukcji czy od ewentualnych poprawek, jakie będzie trzeba dokonać w pomyśle, by dostosować go do Twoich wymagań. Średnia cena projektu domu szkieletowego wynosi około 3000-3500 zł, ale prosty projekt domu szkieletowego 35 m² kupisz już poniżej 1000 zł. Najbardziej skomplikowane propozycje obiektów o metrażu 120 m² i więcej kosztować mogą ponad 6000 zł.

Zakup projektu domu szkieletowego – i co dalej?

Po zakupie projektu domu szkieletowego spełniającego twoje oczekiwania możesz przystąpić do załatwiania wszystkich formalności związanych z inwestycją, a więc m.in. do zgłoszenia budowy lub wnioskowania o wydanie pozwolenia. Kolejnym krokiem będzie zatrudnienie ekipy do wykonania inwestycji lub rozpoczęcie realnej budowy systemem gospodarczym.

Kiedy warto wybrać projekt domu szkieletowego?

Budowa domu szkieletowego jest realizowana szybko, a w porównaniu z domami murowanymi, zapłacisz za nią mniej. Obiekt w standardzie deweloperskim może powstać w 3-4 miesiące i można w nim zamieszkać właściwie od razu po przeprowadzeniu zaplanowanych prac wykończeniowych. To skraca czas potrzebny na zrealizowanie od A do Z całej inwestycji.

Dom szkieletowy w takiej technologii budowlanej można stawiać przez cały rok, bez względu na pogodę. Obiekty nie muszą być sezonowane czy osuszane ani nie ma w ich przypadku prac mokrych. Na placu budowy wykonuje się jedynie montaż uprzednio przygotowanych w fabryce elementów. Krótszy czas realizacji generuje oszczędności.

Budowa domu szkieletowego jest polecana także w przypadku kłopotliwych działek, tj. przy dużym spadku terenu, słabej nośności gruntu i tym podobnych. Dom szkieletowy bez wątpienia może zapewnić Ci wiele korzyści. Wybierz odpowiedni projekt domu szkieletowego i zrealizuj swoje marzenia.

Przydatny poradnik: Domy szkieletowe – opinie
Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 28 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco