Jak konstruować ściany szkieletowe? Prawidłowy przekrój ściany szkieletowej
Odpowiednio skonstruowane ściany szkieletowe dają poczucie bezpieczeństwa, zapewniają odpowiednią temperaturę i izolację domów szkieletowych. Na ich prawidłowy przekrój składa się kilka warstw, a od doboru poszycia wewnętrznego i zewnętrznego zależą końcowe parametry ścian szkieletowych. Jak zbudować ściany szkieletowe? Jaka powinna być grubość takich ścian? Ile kosztuje metr ściany szkieletowej?
Z poradnika dowiesz się
Podział i charakterystyka ścian szkieletowych
Co to są ściany szkieletowe i jak są zbudowane? Elementy konstrukcyjne tego typu ścian oddzielone są od wypełnienia, które wykonane jest zazwyczaj z mniej wytrzymałego materiału od samego szkieletu ściany. Nowoczesne ściany szkieletowe powstały w oparciu o szachulce, czyli stosowany w dawnym budownictwie typ ściany z glinianym wypełnieniem.
Rodzaje ścian szkieletowych (podział ze względu na konstrukcję):
- Ściany szkieletowe o konstrukcji balonowej – słupki ścian tego typu rozciągnięte są na całkowitą wysokość ścian domu; belki stropowe opierają się w takiej konstrukcji na desce wciętej w słupki; zaletą (w porównaniu do platformowych konstrukcji) jest przekazanie części siły poziomej na fundament i strop.
- Ściany szkieletowe o konstrukcji platformowej – w tym przypadku ściany szkieletowe nie są usztywnione innymi ścianami i elementami poprzecznymi; ten rodzaj ścian szkieletowych jest łatwiejszy w prefabrykacji i transporcie.
Ściany działowe w domach szkieletowych – podział ze względu na funkcję:
- Ściany działowe zewnętrzne – tworzą konstrukcję szkieletową na zewnątrz budynku.
- Ściany działowe wewnętrzne – konstrukcyjne (do tej grupy zaliczane są ściany szkieletowe usztywniające – przenoszą obciążenia poziome i nośne – przenoszą usztywnienia pionowe) i niekonstrukcyjne (ściany działowe – wydzielają przestrzeń w budynku).
Te informacje mogą być przydatne dla osób zainteresowanych budową domów, szczególnie tych, które rozważają użycie ścian szkieletowych w swoim projekcie.
Ściany szkieletowe – możliwe stopnie prefabrykacji
Im wyższy stopień prefabrykacji ściany szkieletowej, tym szybszy montaż, realizacja całego projektu i precyzja wykonania (spasowania) wszystkich elementów. Każda z firm wznoszących domy szkieletowe może nieco inaczej definiować stopień prefabrykacji, ale najczęściej wyróżnia się 4 stopnie.
Ściany nośne – 4 stopnie prefabrykacji:
- Prefabrykacja modułowa – już na etapie konstrukcji w zakładzie tworzone są gotowe pomieszczenia, następnie całe moduły dostarczane są na budowę i łączone z innymi modułami.
- Prefabrykacja zamknięta – ściany szkieletowe w konstrukcji zamkniętej są zazwyczaj dostarczane na budowę z gotową izolacją, instalacjami, stolarką i wszelkimi dodatkowymi warstwami wykończenia.
- Prefabrykacja otwarta – w tym modelu ściany nośne dostarczane są w postaci szkieletów konstrukcyjnych, a dopiero na miejscu wykonywane są prace wykończeniowe.
- Brak prefabrykacji – wszelkie materiały ścian szkieletowych dostarczane są na budowę – i dopiero na miejscu są składane zgodnie z założeniami projektu.
Poniżej przedstawiamy ranking 30 911 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Przekrój ściany szkieletowej
Przekrój ściany domu szkieletowego powinien wykonać z indywidualnych wyliczeń – zalecenia odnośnie przekroju zazwyczaj bardzo się od siebie różnią w zależności od lokalizacji i klimatu.
Ściana szkieletowa – warstwy:
- Płyta gipsowo-kartonowa – zaczynamy od środka budynku, pierwszą warstwą ściany szkieletowej jest często płyta gipsowo-włóknowa lub opcja z podwójnym płytowaniem.
- Ruszt instalacyjny – to listwa wypełniona izolacją termiczną (zazwyczaj wewnątrz prowadzone są wszelkie instalacje)
- Folia paroizolacyjna – w roli opóźniacza pary stosowana jest często folia polietylenowa o grubości do 0,15 mm.
- Izolacja cieplna ścian i szkielet konstrukcji – przekrój ściany szkieletowej musi uwzględniać odpowiednio dobrana izolacja cieplna; jako izolację ścian można zastosować wełnę mineralną, którą układa się między słupkami konstrukcji domu (na konstrukcję składają się słupki, których zadaniem jest połączenie podwaliny z dolnym oczepem ścian).
- Poszycie zewnętrzne – usztywnia cały budynek, oddziela kolejne warstwy od izolacji termicznej; materiałem do wykończenia poszycia mogą być m.in. płyty wiórowe wodoodporne.
- Warstwa wiatroizolacji – zazwyczaj stosuje się folię wiatroizolacyjną na zewnętrznej stronie przegrody (folia chroni nie tylko przed wiatrem, ale też przed wilgocią, która zagraża izolacji cieplnej budynku).
- Elewacja – opcji wykończenia elewacji ścian szkieletowych jest bardzo dużo – od drewnianej okładziny elewacyjnej, przez różnego typu tynki, po licówkę z cegły klinkierowej.
Podstawowe zasady konstrukcji ściany szkieletowej drewnianej
Zasady konstrukcji ściany szkieletowej zależą m.in. od projektu i rodzaju wypełnienia. Podstawowe elementy konstrukcji ścian szkieletowych (m.in. słupki, podwaliny, oczepy i przewiązki) łączy się ze sobą w odpowiedniej kolejności i zgodnie z instrukcją od producenta.
Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej:
- słupki standardowe – podstawowy element konstrukcji ściany szkieletowej; zazwyczaj stosowane są słupki 45-80 mm; szczególnym rodzajem słupków są słupki zwielokrotnione (dodatkowe rodzaje słupków stanowiące podparcie w miejscach o dużym nacisku;
- słupki drzwiowe i okienne – podpierają naproże, otwory drzwiowe, tworzą konstrukcję nośną otworów;
- oczepy – poziome części konstrukcji umieszczone na górnych krawędziach ścian, łączą krawędzie ścian i przenoszą obciążenie na słupki;
- podwaliny montażowe – poziomują powierzchnię pod ściany szkieletowe, wyznaczają pozycje ścian;<
- przewiązki – poziome elementy konstrukcyjne umieszczane między słupkami; zazwyczaj stosowane są w celu dodatkowego podparcia krawędzi płyty poszycia.
Jak budować ściany szkieletowe krok po kroku?
- Krok 1. Wykonanie fundamentów – podstawą jest precyzja w tworzeniu fundamentów pod ściany szkieletowe i trzymanie się zasad konstrukcyjnych określonych w projekcie.
- Krok 2. Wzmocnienie i izolacja – nawet solidna budowa ścian szkieletowych nie utrzyma deklarowanych parametrów bez zastosowania środków chroniących fundament; przed postawieniem ścian szkieletowych stosowany jest środek chroniącym przed przenikaniem wilgoci (od wewnątrz) i styropian z folią kubełkową (od zewnątrz); na tym etapie przygotowuje się stop pod słupy ścian szkieletowych i komin.
- Krok 3. Kotwienie ścian szkieletowych z fundamentem – za pomocą dźwigu gotowe ściany szkieletowe ustawia się w odpowiednich miejscach konstrukcyjnych.
- Krok 4. Łączenie ścian szkieletowych – w ostatnim kroku ściany szkieletowe łączy się w moduły, a następnie w całą konstrukcję.
- Krok 5. Montaż instalacji i izolacji – na tym etapie często stosowana jest wełna mineralna do ścian szkieletowych; w listwach konstrukcyjnych prowadzone są instalacje (warto wiedzieć, że budowa ścian szkieletowych pozwala na montaż instalacji i izolacji na różnych etapach projektu – w zależności od konstrukcji).
- Krok 6. Wykończenie ścian – ostatnim etapem jest wykończenie ścian zewnętrznych – można zastosować poszycie w postaci płyty OSB z dodatkową warstwą wiatroizolacji.
Sposoby łączenia ścian szkieletowych
W konstrukcji ścian szkieletowych wyróżnia się zazwyczaj dwa sposoby łączenia:
- ściany szkieletowe z połączeniem typu "L" – połączenia stosowane w narożach,
- ściany szkieletowe z połączeniem typu "T" – połączenia tego typu stosowane są na skrzyżowaniu ścian (wewnętrznej i zewnętrznej).
Jaka powinna być grubość ściany szkieletowej?
Grubość ściany szkieletowej wynika zazwyczaj ze szczegółowych wyliczeń przedstawionych w projekcie domu szkieletowego. Przykładowo: grubość ścian domu szkieletowego w konstrukcji z wykorzystaniem belek dwuteowych słupy ścienne będą miały grubość od 16 do 24 cm.
Ile kosztuje metr ściany szkieletowej?
Zakładając, że dom szkieletowy można postawić w cenie od ok. 150-170 tys. zł (ale w wielu przypadkach ten sam projekt może kosztować nawet 400 tys. zł) – podobnie kształtują się ceny za metr ściany szkieletowej. Cena za metr będzie zależeć od projektu, materiałów wykończeniowych, stopnia skomplikowania prac, liczby zmian w gotowym projekcie i rodzaju elewacji.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki w przypadku stanu surowego zamkniętego koszt za metr kwadratowy domu w konstrukcji szkieletowej to ok. 1500 do 2300 zł.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o domach szkieletowych
Alternatywą dla domów wykonanych w technologii murowanej jest budowa domu szkieletowego. Domy o konstrukcji lekkiej cieszą się coraz większą popularnością. Budowa domu szkieletowego jest szybka, a cena za 1m2 może być nawet o kilkaset złotych niższa od ceny domów budowanych tradycyjnie. Technologia szkieletowa nie wybacza jednak błędów, dlatego każdy etap budowy wymaga dokładnego przygotowania.
26.07.2022Budowa domu kojarzy się zwykle z uzyskaniem pozwolenia oraz czasochłonnym doglądaniem prac w miejscu stawiania obiektu. Coraz popularniejsze są jednak domy bez pozwolenia, na które zezwala projekt nowelizacji Prawa budowlanego. Jakie warunki należy spełnić, aby postawić dom bez pozwolenia na budowę? Jakie wymiary może mieć budynek na zgłoszenie?
23.01.2023Co trzeci Polak, który w 2020 roku wybudował dom, wdrożył w nim technologię smart home. Większość z nich nie żałuje swojej decyzji. Aż 90% inwestorów jest zadowolona ze swojej instalacji, a 71% planuje jej poszerzenie – wynika z raportu Oferteo.pl. Najpopularniejszym centralnym systemem sterowania smart home w ubiegłym roku okazał się Google Home, spadła natomiast popularność Apple HomeKit.
08.12.2022Osoby budujące dom w 2022 roku najchętniej decydowały się na działki o powierzchni od 1001 do 2000 m² – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. Koszt parceli wyniósł przeciętnie mniej niż 25 tys. zł za ar (100 m²). 1 na 5 wszystkich nabytych parceli pochodziło z darowizny lub spadku.
06.06.2023W ciągu ostatnich 10 lat koszt budowy domu znacznie wzrósł. Wynika to z faktu, że podrożały materiały budowlane. Jednak wciąż istnieje możliwość wybudowania domu za 200 000 zł. Jakiego rodzaju dom musisz wybudować, aby zmieścić się w tym budżecie? Dlaczego budowanie w technologii szkieletowej to podstawa niskiej ceny domu, niezależnie od tego, czy dążysz do stanu surowego czy do deweloperskiego?
12.01.2021Ceny działek budowlanych są coraz wyższe, ale istnieje dla nich tańsza alternatywa w postaci gruntów rolnych. Jest jedna istotna różnica. Działka rolna uniemożliwia postawienie domu jednorodzinnego osobom, które nie są rolnikami. Jeśli chcesz wybudować dom na działce rolnej, pierwszym krokiem jest odrolnienie działki. Sprawdź, jak pod względem formalnym wygląda przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Czy jest to kosztowne?
24.05.2023