dwie konstrukcje domów kanadyjskich powstające obok siebie - w 2023

Domy Kanadyjskie – czym się wyróżniają i czy warto je budować?

Domy Kanadyjskie – czym się wyróżniają i czy warto je budować?

Domy kanadyjskie to obiektu wykonane w technologii szkieletowej. Są one szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stąd też i ich nazwa: domy szkieletowe kanadyjskie. W Polsce również cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co charakteryzuje domki w stylu kanadyjskim i jakie są etapy budowy tak zwanego kanadyjczyka?

author box img

Szymon Machniewski

Zaktualizowano: 17 listopada 2022 17.11.2022 Czas lektury: 8min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30061 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Domy w technologii szkieletowej buduje się szybko i stosunkowo tanio. Pogoda czy pora roku nie są tu przeszkodą w rozpoczynaniu i prowadzeniu inwestycji. Wśród domów szkieletowych wyróżniają się obiekty kanadyjskie. Sprawdźmy, jak są zbudowane i jakie są ich zalety oraz wady. Czy warto wybrać takie rozwiązanie na budowę domu jednorodzinnego dla siebie?

Czym są domy kanadyjskie?

Obiekty kanadyjskie powstają na bazie drewnianego szkieletu, dlatego są one rodzajem domów szkieletowych. Metoda ich wznoszenia przez firmy budujące domy to tzw. technologia szkieletowa lekka, ponieważ szkielet tworzy się z elementów o grubości 38 mm. W efekcie powstaje stabilna, ale lekka konstrukcja nośna, która nie wymaga grubego fundamentu do jej osadzenia na działce.

Szkielet domu kanadyjskiego cechuje się tym, że powstaje na placu budowy i można go postawić o dowolnej porze roku. Słupki tworzące konstrukcję stoją w odległości 30, 40 lub 60 cm względem siebie, zawsze w identycznym rozstawie. Przy przygotowywaniu otworów okiennych i drzwiowych stosuje się nadproża przenoszące ciężar ścian i stropów.

Domy kanadyjskie ograniczają tzw. prace mokre do jednego etapu: zrobienia fundamentów, a do ich budowy powinno być używane drewno wysokiej jakości, najlepiej drewno sosnowe klasy K27, które dzięki nowoczesnym technologiom suszenia i impregnacji jest niezwykle trwałe i wytrzymałe. Domy kanadyjskie zapewniają dobrą ochronę termiczną, a izolację cieplną tworzy się w ich przypadku najczęściej z wykorzystaniem wełny mineralnej. Poniżej przedstawiamy przekrój ściany i elementy, z których zbudowany jest dom kanadyjski.

infografika przedstawiająca przekrój ściany domu kanadyjskiego
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 061 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Domy kanadyjskie – zalety

Chcesz wybudować na swojej działce domek kanadyjski całoroczny, czyli tak zwaną kanadyjkę? Pod wieloma względami będzie to całkiem dobry pomysł. Sprawdź, jakie zalety przypisuje się takim obiektom:

 1. Koszt realizacji inwestycji – jeśli porównasz ze sobą wydatki związane z budową domu kanadyjskiego i murowanego w tradycyjnej technologii, na pewno zauważysz, że kanadyjkę postawisz mniejszym nakładem środków finansowych. Takie domy całoroczne potrafią być nawet o 30 proc. tańsze od obiektów murowanych.
 2. Czas realizacji budowy – wzniesienie domu w technologii szkieletowej, bez konieczności wykonywania prac mokrych i związanych z nimi przerw technologicznych zajmuje około 3 miesięcy, a obiekt murowany budowany jest nawet 2 lata.
 3. Dowolność wyboru momentu rozpoczęcia inwestycji – nie musisz czekać do wiosny, by wybudować dom kanadyjski. Prace mogą rozpocząć się w dowolnym terminie.
 4. Niski stopień skomplikowania budowy – z tego powodu inwestycja postępuje szybko. Pamiętaj o tym, by projekt domu przygotował fachowiec, podobnie jak samą konstrukcję budynku, by zadbać o jej stabilność.
 5. Energooszczędność – domy kanadyjskie nie mają mostków cieplnych, ponieważ ich ściany i dach są dobrze zaizolowane, więc chronią wnętrze obiektu przed wpływem warunków atmosferycznych i pozwalają na oszczędzanie energii.
 6. Mikroklimat we wnętrzach – głównym materiałem wykorzystywanym do budowy domu kanadyjskiego jest drewno, a do ociepleń stosowana jest wełna. Brak wielu tworzyw sztucznych powoduje, że w mieszkaniu jest korzystny mikroklimat.
 7. Trwałość konstrukcji – jeśli dom wybudowany w technologii szkieletowej zostanie wykonany przez specjalistów od budowy domów szkieletowych z Warszawy lub innego miasta, z materiałów wysokiej jakości, będzie przez lata służył tobie i kolejnym pokoleniom.

Domy kanadyjskie – wady

Obiekty kanadyjskie nie są całkowicie wolne od wad. Zobacz, jakie minusy wiążą się z takim wyborem:

 1. Brak możliwości podjęcia budowy domu kanadyjskiego metodą gospodarczą – konieczna jest wiedza i doświadczenie architektów i budowlańców, którzy zadbają o szczegóły podczas montażu.
 2. Niska dostępność fachowców – technologia budowy szkieletowych domów kanadyjskich nie jest jeszcze w Polsce bardzo rozpowszechniona, co może oznaczać trudności w znalezieniu specjalistów z tego zakresu.

Budowa domu kanadyjskiego krok po kroku

montaż instalacji elektrycznej to jeden z etapów budowy domu szkieletowego

Jak wznosi się domy kanadyjskie? Budowa może rozpocząć się dopiero po zakończeniu przygotowań. Oto etapy powstawania domku w systemie kanadyjskim:

 1. Wybór działki budowlanej i projektu domku kanadyjskiego.
 2. Zgromadzenie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenie budowy w urzędzie.
 3. Uzyskanie dziennika budowy domu metodą kanadyjską ze starostwa powiatowego.
 4. Rozpoczęcie budowy – doprowadzenie do stanu surowego, czyli wylanie fundamentów.
 5. Zrobienie konstrukcji szkieletu.
 6. Otwarty stan surowy, czyli poszycie ścian zewnętrznych, pokrycie ich wiatroizolacją oraz pokrycie konstrukcji dachowej folią dachową bądź płytą.
 7. Zamknięty stan surowy, czyli pokrycie dachu, montaż stolarki zewnętrznej oraz założenie rynien.
 8. Montaż instalacji, w tym instalacji kanalizacyjnej, wodnej, elektrycznej oraz grzewczej (np. pompa ciepła).
 9. Prace elewacyjne.
 10. Prace wykończeniowe, w tym położenie glazury, wewnętrznej stolarki drzwiowej, podłóg itp. Wnętrze domu kanadyjskiego urządzasz według własnych oczekiwań i potrzeb.
 11. Zgłoszenie zakończenia robót budowlanych w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego, co jest równoznaczne z pozwoleniem na użytkowanie budynku. Jeśli nie będzie sprzeciwu ze strony powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w ciągu kolejnych 21 dni, pozwolenie uprawomocni się.
Pamiętaj!
W zakresie dokumentacji domu kanadyjskiego projekty architektoniczne to nie wszystko, co musisz przygotować. Zgromadź również takie dokumenty jak:
 • wypis i wyrys z wydziału architektury w urzędzie gminy lub miasta,
 • warunki zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
 • wypis z rejestru gruntów ze Starostwa Powiatowego,
 • wykonaną przez geodetów mapę do celów projektowych,
 • zaświadczenie, że działka jest wyłączona z produkcji rolnej,
 • warunki zapewnienia dostawy wody i kanalizacji lub zapewnienie o braku możliwości podłączenia, wtedy wykonawca zajmuje się zaprojektowaniem szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.

Ile trwa budowa domu kanadyjskiego?

Standardowy czas budowy domu kanadyjskiego to około trzech – sześciu miesięcy. Jeżeli dom ma dużą powierzchnię, termin realizacji inwestycji może się nieco wydłużyć. Jedno jest pewne – do kanadyjczyka wprowadzisz się znacznie szybciej, niż do domu murowanego. Czas realizacji budowy zależy m.in. od dostępności ekip wykonawczych. Sprawdź oferty wykonawców domów szkieletowych z Poznania lub Twojego regionu.

Dom kanadyjski – cena

Jak wybrać projekt domu kanadyjskiego i ile to kosztuje? Co wpływa na cenę? Za sam projekt zapłacisz około 2 000-4 000 zł. Ile kosztuje jednak wybudowanie domu kanadyjskiego? Cena uzależniona jest od wielu zmiennych.

Wybierając projekt, przede wszystkim zwracaj uwagę na:

 • bryłę budynku,
 • powierzchnię domu,
 • liczbę kondygnacji,
 • rozkład pomieszczeń (upewnij się, że dom jest funkcjonalny!),
 • rodzaj dachu.

Na podstawie projektu wykonawca wycenia realizację prac budowlanych i przygotuje kosztorys ofertowy.

Ile kosztują domy kanadyjskie? Ceny są zróżnicowane. Trudno podać dokładną kwotę, ponieważ na ostateczny koszt wpływa wiele czynników, takich jak cena materiałów czy stopień skomplikowania budynku. Szacuje się, że średnia cena budowy 1 mkw powierzchni domu kanadyjskiego do 100 mkw to od 2500 do 4500 zł, a w przypadku większych obiektów – od 2000 do 3500 zł za mkw. Ceny domów kanadyjskich zależą więc również od ich metrażu.

Średnio koszt budowy może wynieść w przypadku domu kanadyjki ok. 150 000-250 000 zł. Do ceny gotowego obiektu w stanie deweloperskim należy dodatkowo doliczyć ok. 100 000-150 000 zł na jego wykończenie i wyposażenie.

Niektórzy wykonawcy domów szkieletowych pomagają również w kwestiach kredytowych. Wybierz profesjonalną firmę i zacznij spełniać marzenia o własnym domu.

Mity na temat domów kanadyjskich

Wiele osób zarzuca domom kanadyjskim to, że są nietrwałe i nie zapewniają mieszkańcom komfortu termicznego. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Domy szkieletowe powstają np. w Skandynawii, a tam klimat nie rozpieszcza mieszkańców. Grube, drewniane ściany z warstwą izolacji z wełny mineralnej ograniczają ryzyko powstawania mostków termicznych i zapewniają ciepłochłonność nawet wyższą w porównaniu z murowanymi.

Ponadto domy kanadyjskie są solidne i trwałe dzięki betonowym fundamentom i metalowym kotwom. Kanadyjczyk ma sztywną konstrukcję i wielowarstwowe ściany, dające mu pełną stabilność.

Czy warto budować domy kanadyjskie w Polsce?

Pomimo pewnych wad domów kanadyjskich (np. szybkie wychładzanie, ale z drugiej strony – też szybkie nagrzewanie), ten typ domu szkieletowego może pochwalić się wieloma zaletami. Najczęściej wymienianymi plusami są:

 • szybki czas budowy, dom może stanąć nawet w 3 miesiące, choć są tacy, którzy uważają, że można jeszcze krócej,
 • doskonała termoizolacja, ściany i dach są izolowane praktycznie na całej swej grubości,
 • lekki szkielet, a tym samym tańsze fundamenty,
 • technologia „sucha” bez betonowania i murowania, co daje możliwość budowania nawet zimą (oprócz fundamentów),
 • łatwość przebudowy i modernizacji,
 • cienkie ściany i tym samym więcej powierzchni użytkowej do dyspozycji (nawet około 10% dodatkowej powierzchni użytkowej w stosunku do domów murowanych),
 • możliwość wyboru dowolnego rodzaju ogrzewania, a także poprowadzenia instalacji ogrzewania podłogowego,
 • łatwość rozprowadzenia instalacji (bez kucia bruzd w ścianach).

Dla wielu rodzin technologie o szkielecie drewnianym to jedyny możliwy sposób na własny obiekt. Dom w stylu kanadyjskim to ciekawy pomysł na realizację za rozsądną cenę, pod warunkiem, że nie będziesz godzić się na obniżenie stawki kosztem jakości. Pamiętaj, że lepiej wydać więcej, ale postawić trwały dom kanadyjski. Opinie o tego rodzaju konstrukcjach wykonanych z wysokiej jakości drewna są niezmiennie pozytywne.

Dodano: 12 stycznia 2021 Zaktualizowano: 17 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco