zbliżenie na klucze do domu przekazywane do ręki drugiej osobie

Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – raport o budowie domów

Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – raport o budowie domów

2021 rok przyniósł zmiany w niektórych trendach dotyczących budowy domów. Jak wynika z raportu Oferteo.pl, Polacy wybierali mniejsze działki oraz budowali mniej domów o dużym metrażu. Był to też kolejny rok, który minął pod znakiem pandemii. Inwestorzy odczuli to między innymi w postaci problemów z dostępem do materiałów.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 3 stycznia 2023 03.01.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67783 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Raport o budowie domów w Polsce jest corocznie publikowany przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami. Celem raportu jest przedstawienie najważniejszych trendów dotyczących budowy domów w Polsce oraz podejścia Polaków do posiadania własnego domu.

W tegorocznym raporcie przedstawione zostały wyniki badania zrealizowanego przez Oferteo.pl w styczniu 2022 roku wśród osób, które w roku 2021 budowały dom.

Procesy inwestycyjne, które miały miejsce w 2021 roku, podobnie jak te z 2020 roku, były naznaczone trwającą pandemią. Spowodowało to wiele trudności, z którymi zmagali się budujący. Niepewność źródeł dochodu oraz wzrastające ceny skłoniły wielu Polaków do ponownego przekalkulowania kosztów planowanej inwestycji. Najbardziej negatywnie na cały proces wpłynęły jednak opóźnienia w dostawie materiałów oraz w dostępie do ekip budowlanych – wynika z badania.

Zainteresowanie mniejszymi działkami wzrasta

Wykres przedstawiający powierzchnię działki budowlanej

Raport Oferteo.pl pokazał, że zainteresowanie budową domów na mniejszych działkach wciąż się utrzymuje. W 2020 roku, tak jak i w 2019, zaledwie 32% Polaków wybierało działki o powierzchni wynoszącej od 5 do 10 arów. W tegorocznej edycji badania wynik ten był 6 punktów procentowych wyższy (38%). Z kolei popularność działek o wielkości od 10 do 20 arów w 2021 (31%) względem 2020 roku (40%) zmalała o aż 9 punktów procentowych.

Wybór inwestorów w większości przypadków padał na działki położone na terenach wiejskich (56%) lub w niewielkich miasteczkach do 20 tys. mieszkańców. Najmniej popularne okazały się miasta, w których żyje powyżej 250 tys. do 500 tys. osób.

Spadła popularność dużych domów

Wykres przedstawiający powierzchnię użytkową domu

Z badania Oferteo.pl wynika, że najczęściej wybieranym metrażem, podobnie jak w roku wcześniejszym, był ten mieszczący się w przedziale od 100 do 150 m2. Wskazało go 50% respondentów. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku budynków z powierzchnią mieszkalną większą od 150 do 200 m2 włącznie. W porównaniu z ubiegłorocznym raportem, zainteresowanie takimi domami zmalało o 7 punktów procentowych.

Najwięcej ankietowanych zdecydowało się na domy parterowe z poddaszem użytkowym (48%). Mniej popularne były budynki parterowe – wybrało je 32%. Zaledwie 1,4% wybudowało dom liczący powyżej dwóch pięter.

Domy murowane najczęściej wybierane

Jeśli chodzi o technologię, w jakiej budowane były domy, niezmiennie największą popularnością cieszyła się tradycyjna metoda murowana. Została ona wybrana przez 76% respondentów. Znacznie mniej, jedynie 10% inwestorów, zdecydowało się na budowę drewnianych domów w technologii szkieletowej (kanadyjskiej). W 2020 roku było ich o 2 punkty procentowe więcej.

Nie zmieniły się także preferencje budujących dotyczące pokrycia dachu. Większość z nich użyła blachy lub blachodachówki (42%) oraz dachówki ceramicznej (34%).

wykres: Wykres przedstawiający wybrany rodzaj ogrzewania w domu

Najczęściej wskazywanym sposobem ogrzewania w nowo budowanych domach było ogrzewanie gazowe. Zdecydowało się na nie 40% osób. Coraz więcej ludzi preferuje ekologiczne pompy ciepła, na co mogą mieć wpływ dostępne programy dofinansowań, takie jak „Moje ciepło” i „Czyste powietrze 2022”. W 2021 roku takie rozwiązanie wybrało 34% ankietowanych, czyli o niespełna 8 punktów procentowych więcej niż w 2020. Stosunkowo niskim zainteresowaniem – 17% – cieszyły się kotły na paliwo stałe, takie jak: węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe, biomasa czy słoma.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco