zbliżenie na ekipę budowlaną w czasie prac remontowych

Dla 60% osób stawiających dom to cena decyduje o wyborze ekipy budowlanej – raport

Dla 60% osób stawiających dom to cena decyduje o wyborze ekipy budowlanej – raport

Znalezienie dobrych fachowców może być kluczem do sprawnej i bezproblemowej budowy domu. Połowa inwestorów szukających ekipy budowlanej zwracała uwagę na referencje poprzednich klientów. 6 na 10 osób kierowało się przede wszystkim ceną oferowanych usług. Najczęściej budowę realizowało kilku wyspecjalizowanych wykonawców – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 18 kwietnia 2023 18.04.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68117 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:

  • liczby wykonawców pracujących przy budowie domu;
  • czynników wpływających na wybór ekipy budowlanej;
  • czasu poświęconego na jej poszukiwanie;
  • okresu oczekiwania na podjęcie prac przez fachowców.

Blisko co 10 Polak buduje dom samodzielnie

W trakcie budowy domu pomoc wyspecjalizowanej ekipy wydaje się być konieczna. Jednak, jak wynika z Raportu o budowie domów Oferteo.pl , 9%  osób stawiających dom w 2022 roku, postanowiło całość prac wykonać samodzielnie, bez wynajmowania firmy budowlanej.

Jednocześnie dla zdecydowanej większości pomoc fachowców była niezbędna. Część osób decydowała się na skorzystanie z usług jednego generalnego wykonawcy. Odsetek inwestorów, którzy budowali dom w taki sposób, stanowił 20%. Częściej, bo w 71% przypadków, decydowano się na wynajęcie kilku różnych wyspecjalizowanych fachowców – wynika z danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Wykres pokazujący korzystanie z usług generalnego wykonawcy

O 17 p.p. więcej osób patrzyło na cenę przy wyborze fachowców

W 2022 roku najistotniejszym czynnikiem wpływającym na wybór fachowców były kwestie finansowe (60%). Opinie poprzednich klientów były ważne dla 50% inwestorów. Dla porównania, w 2021 roku odnotowano odwrotną kolejność. Najczęstszym kryterium wyboru ekipy budowlanej były  na pierwszym miejscu referencje poprzednich klientów, a na drugim – cena. Odpowiedzi takich udzieliło wtedy odpowiednio 49 oraz 43% ankietowanych.

Dla 44% osób budujących dom istotnym czynnikiem przy wyborze ekipy było również wrażenie, jakie wykonawca wzbudził w trakcie pierwszego kontaktu. Wiele osób zwracało również uwagę na dostępność fachowców w określonym terminie (41%) lub kierowało się poleceniami od znajomych lub rodziny (40%). Czynnikami, które w mniejszym stopniu wpływały na wybór danej ekipy budowlanej, były opinie w internecie (22%) oraz wcześniejsza znajomość danej firmy (7%).

Wykres wskazujący czynniki decydujące o wyborze ekipy budowlanej

Dane te są zbliżone do tych z zeszłego roku – wyjątkiem jest cena. W 2022 roku odsetek osób, dla których czynnik finansowy miał decydujący charakter wzrósł o 17 p.p.

W połowie przypadków poszukiwanie ekipy trwało poniżej 1 miesiąca

Poszukiwanie fachowców potrafi przysporzyć wiele problemów, co może skutkować odkładaniem realizacji projektu w czasie. Najczęściej, bo w 25% przypadków, proces znalezienia odpowiedniej ekipy zajmował między 2 a 4 tygodnie. Podobny odsetek osób (24%) poszukiwał ekipy krócej niż 14 dni.

Dla kolejnych respondentów okres poszukiwania trwał między 1 a 2 miesiące (23%). Rzadziej wybierano fachowców przez okres między 2 a 3 miesiące (13%). W niektórych przypadkach proces ten zajął od 3 do 6 miesięcy (9%) oraz powyżej pół roku (6%).

Wykres wskazujący ile czasu zajęło wybranie ekipy budowlanej

Najczęściej oczekiwanie na rozpoczęcie prac trwało poniżej 2 miesięcy

Samo znalezienie fachowców nie oznacza jeszcze, że budowa rozpocznie się od zaraz. Najczęściej okres oczekiwania na podjęcie prac przez ekipę trwał od 1 do 2 miesięcy. Takiej odpowiedzi udzieliło 25% osób budujących dom. Podobna liczba respondentów (24%) zdeklarowała, że realizacja projektu wystartowała po okresie od 2 do 4 tygodni od znalezienia wykonawców.

Mniejszy odsetek inwestorów musiał czekać na rozpoczęcie budowy do 2 tygodni (18%). Rzadziej okres ten wynosił między 2 a 3 miesiące (14%) oraz od 3 do 6 miesięcy (11%). W skrajnych przypadkach na fachowców trzeba było czekać powyżej pół roku (7%).

Wykres wskazujący czas oczekiwania na rozpoczęcie prac przez ekipę budowlaną

Metodologia badania

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.

Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco