• »
  • Raporty
  • »
  • Sprawdzamy, jakie domy powstały w polsce w 2012 roku

Sprawdzamy, jakie domy powstały w Polsce w 2012 roku

Rozpoczęcie budowy własnego domu, wybór odpowiedniego projektu czy technologii budowania to decyzje, które zaliczają się do najpoważniejszych w życiu. Polacy w tym względzie wciąż stawiają na tradycję. Jak pokazuje analiza zapytań ofertowych składanych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących usług i produktów z ich dostawcami, w 2012 roku najwięcej powstało domów murowanych z cegły ceramicznej, pokrytych dachówką ceramiczną, choć bez piwnicy.

Najpopularniejsze polskie domy wybudowane w 2012 roku
Zaczynasz budowę domu?
Znajdziemy firmę budowlaną, która spełni wszystkie Twoje wymagania.

Projekt to podstawa

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy domu jest decyzja o tym, jak budynek ma wyglądać, czyli wybór projektu. Polacy raczej rzadko decydują się na eksperymenty w tej kwestii. Tylko 31% domów będzie budowanych według indywidualnego i dedykowanego projektu – wynika z analizy zapytań składanych w Oferteo.pl. Pozostali użytkownicy wybierają kupno gotowego projektu, wśród których największą popularnością cieszą się projekty biura projektowego Archon „Dom w rododendronach” czy „Dom w idaredach”.

Projekt domu

Jak dom – to murowany

Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1%). W tej kategorii materiałów budowlanych najpopularniejszy jest Porotherm. Blisko co trzeci użytkownik (32%) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczku komórkowego, przede wszystkim z Ytongu.

Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5% zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1% zapytań).

Technologia budowy

Dachówką kryty

Blisko połowa (44,8%) użytkowników Oferteo.pl preferuje pokrycie swojego dachu dachówką ceramiczną, między innymi karpiówką. Co trzeci użytkownik (35%) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy.

Oprócz dachówki cementowej, którą chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5%), w zapytaniach wskazywano także m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym.

Materiał na dach
Szukasz materiałów budowlanych?
Znajdziemy takie, które spełnią wszystkie Twoje wymagania..

Co pod parterem

Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to jednak odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12%) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.

Podpiwniczenie

Stan surowy czy „pod klucz”?

Co trzeci poszukujący ekipy budowlanej w Oferteo.pl zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami.

Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie

Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Użytkownicy Oferteo.pl proszą również o oferty kompleksowej budowy i wykończenia „pod klucz” (tak brzmi co siódme zapytanie).

Stan budowy
Szukasz materiałów budowlanych?
Znajdziemy takie, które spełnią wszystkie Twoje wymagania..

Ile kosztuje budowa

Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia Klientów Oferteo.pl przykładowego domu murowanego o powierzchni użytkowej 102 m2 z Porothermu, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, wzorowanego na projekcie „Dom w rododendronach” biura projektowego Archon orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz” to inwestycja rzędu 200-300 tys. złotych.

Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia

Więcej czasu – lepsza decyzja

Wydaje się, że budowa domu to przedsięwzięcie, które powinno być zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Analiza zapytań ofertowych pokazuje jednak, że jedynie co ósma osoba zainteresowana budową domu (12%) poszukuje ekipy budowlanej sporo wcześniej, np. z wyprzedzeniem ponad półrocznym. Blisko połowa pytających (48% Klientów) chciałaby rozpocząć budowę najszybciej jak to możliwe, najlepiej w przeciągu 3 miesięcy.

Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl radzi, by wyboru ekipy budowlanej nie zostawiać na ostatnią chwilę: „Wcześniejsze poszukiwania ekipy umożliwią solidne porównanie ofert i wybór tej, która w pełni spełni nasze założenia i wykona zlecenie zgodnie z oczekiwaniami.”

Poszukiwane przy okazji

Serwis Oferteo.pl oferuje użytkownikom kompleksową obsługę i możliwość złożenia zapytań o inne usługi związane z budową domu czy o kupno potrzebnych produktów. Użytkownicy korzystający z tej możliwości najczęściej wyrażali chęć kupna materiałów budowlanych (46%), zlecenia usług koparko-budowlanych (18%), zaciągnięcia kredytu hipotecznego (17%) czy zlecenia usług geodezyjnych (11%).

„Dzięki szerokiemu wyborowi formularzy i kategorii zapytań w Oferteo.pl, osoby planujące budowę domu mogą w jednym miejscu złożyć zapytanie nie tylko o budowę domu, ale inne związane z nią kwestie, na przykład zaopatrzenie w materiały budowlane, kredyt hipoteczny a nawet wyposażenie wnętrz.” – podkreśla Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Jakie materiały budowlane są Tobie potrzebne?
Opisz swoje zlecenie w formularzu i otrzymaj dopasowane oferty.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 2 506 zapytań ofertowych zamieszczanych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zamierzające zlecić budowę domu.