• »
  • Raporty
  • »
  • Najpopularniejsze ładunki i kierunki przewozów w transporcie samochodowym w 2012 roku

Najpopularniejsze ładunki i kierunki
przewozów w transporcie samochodowym w 2012 roku

Na terenie naszego kraju transport odbywa się najczęściej w obrębie jednego województwa, a najpopularniejszym kierunkiem transportu zagranicznego są Niemcy i Wielka Brytania, wśród przewożonych ładunków przeważają te powyżej 20 ton - wynika z analizy 2000 zapytań ofertowych złożonych w serwisie www.oferteo.pl.

Prezentowane dane mogą być szczególnie istotne dla osób chcących rozpocząć swoją działalność na rynku usług transportowych.

Transport krajowy a zagraniczny

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, na polskim rynku istnieje podobne zapotrzebowanie na transport krajowy (51% zapytań), jak i zagraniczny (49% zapytań).

Rodzaj transportu

Transport krajowy odbywa się najczęściej w obrębie jednego województwa, a najaktywniejsze regiony to dolnośląskie, śląskie i mazowieckie. Transport pomiędzy województwami najczęściej odbywa się między: śląskim a dolnośląskim (3%), śląskim i mazowieckim (2%), wielkopolskim i mazowieckim (2%) oraz małopolskim i mazowieckim (2%).

Towary najczęściej importujemy i eksportujemy do krajów Unii Europejskiej, wśród których wymieniane są przede wszystkim: Niemcy (20% wszystkich zapytań dotyczących transportu międzynarodowego), Wielka Brytania (17%), Francja (12%) oraz Włochy (8%).

Szukasz usług transportowych?
Znajdziemy firmę, która idealnie spełni Twoje wymagania.

Przewożone ładunki

Wśród towarów transportowanych na terenie naszego kraju, najczęściej wymieniane są: materiały budowlane (19%), meble (9%), maszyny budowlane i rolnicze (8%) oraz samochody i motocykle (6%).

Według danych z serwisu Oferteo.pl, do krajów Europy Zachodniej eksportujemy głównie materiały budowlane, drewno, meble, makulaturę oraz - w mniejszym stopniu - samochody. Importujemy natomiast przede wszystkim auta - transportu samochodów do Polski dotyczyło aż 22% wszystkich zapytań.

Transport lekki czy ciężki?

Analizowane zapytania z serwisu Oferteo.pl wskazują, że transportu ładunków poniżej 3,5t poszukiwało
27% użytkowników, od 3,5 do 10 ton 15%, od 10 do 20ton – 10%, natomiast powyżej 20 ton 48%. Zarówno w transporcie krajowym, jak i zagranicznym.

Rodzaj transportu-2