• »
  • Raporty
  • »
  • Czym ogrzewają swoje domy polacy

Czym ogrzewają swoje domy Polacy?

Prawo ochrony środowiska daje sejmikom wojewódzkim możliwość podejmowania uchwał antysmogowych, które wskażą, jakimi paliwami będzie można ogrzewać dom w danym regionie. Jednak jak wynika z raportu Oferteo.pl, zdecydowana większość Polaków obecnie zaopatrujących się w opał nie planuje zmiany sposobu ogrzewania w ciągu najbliższych 5 lat. Natomiast pozytywną informacją dla troszczących się o środowisko jest rosnące zainteresowanie ekogroszkiem.

Nie planujemy zmiany źródła ogrzewania

Polacy nie planują zmiany metody ogrzewania

Z badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl wśród osób zaopatrujących się w opał wynika, iż mniej niż 1 na 5 ankietowanych (17%) jest zainteresowany zmianą sposobu ogrzewania na gazowe /elektryczne lub podłączeniem do sieci miejskiej w ciągu najbliższych 5 lat. Aż 83% badanych planuje w dalszym ciągu korzystać z materiałów opałowych.

Ekogroszek najpopularniejszy

Preferowany rodzaj opału

Z analizy serwisu wynika, że najpopularniejszym rodzajem opału jest węgiel ekogroszek. Do ogrzania domu używa go aż 54% ankietowanych. Często wykorzystywany bywa również pellet (17%), olej opałowy (10%) oraz węgiel kamienny (9%).

"Podobnie jak w zeszłym roku, ekogroszek zajął najwyższą pozycję wśród rodzajów opału najczęściej używanych przez Polaków, a jego pozycja wzrosła o 15% względem drugiego w rankingu pelletu. Spadła natomiast częstotliwość używania klasycznej formy węgla kamiennego, miału czy koksu" - mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. "Ekogroszek cechuje się dużą wydajnością i jest bardziej ekologiczny niż klasyczny węgiel, stąd jego popularność" - dodaje Grygiel.

Tanio i z dobrego źródła

Czynniki wpływające na wybór dostawcy

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy opału jest cena – wskazało na nią 68% ankietowanych przez Oferteo.pl. Dla niemal połowy respondentów ważnym czynnikiem jest pochodzenie opału (48%) oraz możliwość dostawy (48%). 1 na 5 badanych szuka opału w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a co 10. kieruje się rekomendacją – np. ze strony znajomych. Przeciętna kwota, jaką ankietowani płacą za tonę opału, wynosi blisko 740 zł, co przekłada się na roczne wydatki w granicach 3700 zł. Należy uwzględnić, że ceny odnoszą się do różnych powierzchni mieszkalnych i mogą wahać się w zależności od najchętniej utrzymywanej temperatury (średnio 21°C).

Jeśli szukasz opału, skorzystaj z naszego formularza i porównaj oferty dostawców - bezpłatnie i bez zobowiązań.

Wsparcie dla polskiej gospodarki

Preferowany jest opał z polskich kopalń

Aż 3/4 ankietowanych zaopatrujących się w opał przy pomocy serwisu Oferteo.pl zwraca uwagę na pochodzenie materiału opałowego. "Polski węgiel wybierany jest jako surowiec wysokiej jakości, gwarantujący dobrą wydajność energetyczną. Wartość opałowa na poziomie 24-30 MJ/kg to norma dla rodzimej produkcji" – zauważa Grygiel. Wśród wskazywanych przez respondentów preferowanych dostawców węgla znalazły się zresztą jedynie polskie kopalnie. Najczęściej wymieniano Wesołą, Piast i Mysłowice.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 490 ankiet przeprowadzonych wśród osób zaopatrujących się w opał w serwisie Oferteo.pl.

Jak działa Oferteo.pl

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Dostawcy produktów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Dołącz do Dostawców Opału

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu, bezpłatnie, złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Otrzymaj Oferty Dostawców Opału

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.:  (+48) 71 722 33 24
fax:  (+48) 71 716 47 48
e-mail:  biuro@oferteo.pl

Nasi konsultanci odpowiadają na Państwa pytania w dni robocze od 9:00 do 17:00

Kontakt prasowy

Katarzyna Sarota
public relations specialist

SAROTA PR – agencja public relations
tel.:  +48 12 684 12 68
fax:  +48 606 895 326
e-mail:  kasia@sarota.pl
www.sarota.pl

O Oferteo

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest pomoc w dokonywaniu transakcji handlowych, a w szczególności ułatwienie kontaktu między potencjalnymi nabywcami a najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku, z serwisu korzysta obecnie ponad 400 000 kupujących oraz 160 000 sprzedających towary i usługi.