• »
  • Raporty
  • »
  • Jakie wózki widłowe były poszukiwane przez polskie firmy w ostatnim roku?

Jakie wózki widłowe były poszukiwane przez polskie firmy w ostatnim roku?

Wózki widłowe są ważnym elementem wyposażenia wielu firm, ułatwiającym prace związane z rozładunkiem, przewożeniem i przechowywaniem ładunków o dużej masie i wymiarach. Firmy częściej zaopatrują się w pojazdy używane niż nowe, a najpopularniejszym typem są wózki widłowe czołowe – pokazuje druga edycja raportu serwisu Oferteo.pl, łączącego poszukujących produktów i usług wraz z ich dostawcami – w badaniu przeanalizowano 2 022 zapytania ofertowe. Wózki służą najczęściej do transportu towarów o wadze 2-3 ton oraz do podnoszenia ładunków na wysokość 1,5-3 metrów.

Typy poszukiwanych wózków widłowych

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Oferteo.pl, zdecydowana większość firm potrzebuje wózków widłowych czołowych (78,3% zapytań) do pracy w magazynie lub na utwardzonym placu. Co jedenasty użytkownik serwisu (8,7%) chciałby zaopatrzyć się w paletowy wózek prowadzony. Wśród pozostałych typów wózków wymieniane są wózki widłowe boczne, wysokiego składowania czy terenowe.

Preferowany udźwig wózka widłowego

Blisko połowa firm (48,8%) potrzebuje wózka widłowego do przenoszenia ładunków o wadze od 2 do 3 ton. Jedna czwarta przedsiębiorców poszukuje urządzenia o udźwigu do 2 ton (24,6%), natomiast 14,8% – o udźwigu 3-4 ton. Pozostałe zapytania dotyczą wózków przeznaczonych do transportu ładunków przekraczających 4 tony.

Preferowana wysokość podnoszenia wózka widłowego

W większości firm wózki widłowe będą służyły do podnoszenia ładunków na wysokość od 1,5 do 3 metrów (37,1%). Jedna czwarta poszukiwanych wózków (24,6%) ma podnosić na wysokość 3-4 metrów. Zapotrzebowanie na wózki unoszące na małą wysokość (do 1,5 metra) oraz wysokiego składowania (powyżej 5 metrów) jest stosunkowo małe (odpowiednio 6,5% oraz 6,1% odpowiedzi). Niektóre firmy składające zapytanie potrzebują porady sprzedawcy, żeby właściwie ocenić parametry potrzebnego im urządzenia.

Jeśli szukasz wózka widłowego do swojej firmy, skorzystaj z naszego formularza i porównaj oferty dostawców - bezpłatnie i bez zobowiązań.

Preferowany rodzaj napędu wózka widłowego

Preferencje dotyczące zasilania wózków widłowych rozkładają się dość równomiernie. Najpopularniejsze są wózki spalinowe na gaz (33% zapytań) wykorzystywane w pracach wykonywanych na zewnętrz lub w pomieszczeniach (pod warunkiem instalacji odpowiedniego filtra ograniczającego emisję spalin). W drugiej kolejności poszukiwane są wózki z zasilaniem elektrycznym (29,9%) rekomendowane do prac w halach zamkniętych, zwłaszcza przy transporcie żywności. Niewiele mniej firm (28,7%) zamierza zaopatrzyć się w wózek spalinowy na olej napędowy, a zaledwie 3,4% ogółu przedsiębiorców wybiera napęd ręczny.

Ile wózków poszukiwanych jest w poszczególnych województwach

Wózków widłowych w Oferteo.pl poszukują przede wszystkim firmy zlokalizowane na terenie województwa mazowieckiego (16,2%), wielkopolskiego (12%) oraz dolnośląskiego (8,8%). Wózki widłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach i sektorach gospodarczych od przemysłu produkcyjnego, magazynowania po dystrybucję, a także w rolnictwie czy budownictwie.

Ile wózków chce kupić firma

Zdecydowana większość firm zamierza zaopatrzyć się w jeden wózek widłowy (91,3%). 6,1% zapytań złożonych w Oferteo.pl dotyczyło zaopatrzenia w 2 urządzenia, a pozostałe były związane z nabyciem co najmniej 3 wózków.

Stan poszukiwanych wózków

Firmy zdecydowanie chętniej decydują się na nabycie wózka używanego niż nowego modelu. Wózki widłowe z drugiej ręki wybiera 62,2% firm, natomiast blisko o połowę mniej (33,4%) poszukuje nowego wózka. Część firm nie podjęła jeszcze decyzji co do stanu nabywanego urządzenia, lecz chcą dowiedzieć się więcej na temat kosztów oraz korzyści każdego z rozwiązań. Jednym z najważniejszych czynników decydujących są koszty – używany wózek widłowy może być nawet o połowę tańszy niż nowy model.

Zainteresowanie używanymi wózkami widłowymi rośnie z roku na rok. Jak pokazała ubiegłoroczna pierwsza edycja raportu o wózkach widłowych, w latach 2012/2013 pojazdy używane zamierzało nabyć 60% firm.

W ciągu ostatniego roku firmy planujące zakupić nowy model najczęściej poszukiwały wózków zasilanych elektrycznie (36,5%) bądź na gaz (33,2%), natomiast wśród modeli używanych podobną popularnością cieszą się wózki spalinowe na gaz (35,8%) bądź olej napędowy (34,3%).

Preferowany sposób finansowania wózków widłowych

Już po raz drugi analiza Oferteo.pl pokazuje, że firmy poszukujące wózków widłowych preferują zakup urządzenia – własnymi środkami finansowymi dysponuje 63,2% użytkowników Oferteo.pl. Nieco mniejszą popularnością cieszy się leasing, na który decyduje się 18% firm (21% w latach 2013/2014). Inną formą skorzystania z wózka widłowego jest wynajem krótko- lub długoterminowy, który wybiera 6% firm.

„Wynajem jest bardzo elastycznym rozwiązaniem – zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują wózki na okres kilku dni lub tygodni, w czasie wzmożonego ruchu w sklepach czy rozładunku dużego transportu” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

Nowe wózki kupowane są zazwyczaj za gotówkę (68,3%), ale blisko jedna czwarta firm (23,5%) leasinguje te pojazdy. Procent firm płacących gotówką za używany wózek widłowy jest większy niż w przypadku nowych (69,5%), ale zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się leasing pojazdów używanych (16,9%).

W jakim okresie firma planuje nabyć wózek widłowy

Firmy zamierzają zrealizować zakup lub wynajem wózków widłowych jak najszybciej, najlepiej w ciągu miesiąca (łącznie 61,5% zapytań). Stosunkowo dużo firm składa zapytanie ofertowe z dość dużym wyprzedzeniem - co najmniej 3 miesiące wcześniej (15,7% zapytań).

Karol Grygiel zachęca do poszukiwania wózka widłowego z wyprzedzeniem, kiedy wiemy już, jakiego modelu potrzebujemy i radzi, aby nie odkładać poszukiwań na ostatnią chwilę. „Zakup lub leasing nowego wózka widłowego może wiązać się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na jego sprowadzenie. Im wcześniej pozyskamy oferty, tym więcej czasu będziemy mieli na wybór najlepszego pojazdów oraz ewentualne negocjacje atrakcyjnych warunków umowy”.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 2 022 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 30 marca 2015 r. przez firmy chcące zaopatrzyć się w wózek widłowy.

Jak działa Oferteo.pl

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Dostawcy towarów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Dołącz do dostawców Wózków Widłowych

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub towaru mogą w jednym miejscu, bezpłatnie, złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Otrzymaj oferty na Wózek Widłowy

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

tel.:  (+48) 71 722 33 24
fax:  (+48) 71 716 47 48
e-mail:  biuro@oferteo.pl

Nasi konsultanci odpowiadają na Państwa pytania w dni robocze od 9:00 do 17:00

Kontakt prasowy

Piotr Sarota
konsultant public relations

SAROTA PR – agencja public relations
tel.:  +48 12 684 12 68
fax:  +48 606 895 326
e-mail:  piotr@sarota.pl
www.sarota.pl

O Oferteo

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest pomoc w dokonywaniu transakcji handlowych, a w szczególności ułatwienie kontaktu między potencjalnymi nabywcami a najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku, z serwisu korzysta obecnie ponad 400 000 kupujących oraz 160 000 sprzedających towary i usługi.