Konstrukcje szkieletowe drewniane – co je odróżnia od murowanych?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak B and K Bartłomiej Garus nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

B and K Bartłomiej Garus

4

Konstrukcje szkieletowe drewniane – co je odróżnia od murowanych?

Autor: Bartłomiej Garus, "B and K Construction", publikacja: 2020-04-04

Na wstępie należy zaznaczyć, że drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka w celu wznoszenia wszelakich budowli. Oczywiście na przestrzeni wieków procesy obróbki drewna oraz przygotowania do użycia w celach konstrukcyjnych zmieniły się i uległy automatyzacji. Samo drewno natomiast jest materiałem stosunkowo łatwym w obróbce, wytrzymałym i bardzo mocnym. Ponadto jest naturalnym izolatorem termicznym, a – co najważniejsze – jest ekologiczne i zdrowe, co stawia je w czołówce materiałów stosowanych współcześnie w budownictwie domów jednorodzinnych.

Konstrukcje szkieletowe drewniane

Domy szkieletowe – szybka budowa, ale wymagająca precyzji

Przekrój belek konstrukcyjnych w ścianach budynków szkieletowych zależy od projektu. Jest to najczęściej przedział od 45 mm x 120 mm do 60 mm x 280 mm, czasami nawet więcej.

Zasady, w jakich wykonywane są konstrukcje szkieletowe, są ściśle określone i wyliczone. Elementy stropu drewnianego, takie jak płyty i belki stropowe, powinny być łączone z użyciem wkrętów oraz taśm akustycznych, co zapobiegnie w przyszłości efektowi „klawiszowania”. Pomiędzy płytami tworzącymi podłogę posadowioną na stropie musi być dylatacja.

W tej technologii nie ma miejsca na prowizoryczne rozwiązania i każda belka, pociąg, wkręt czy kotwa mają swoje z góry określone miejsce.

Czytaj też: Projekty domów szkieletowych: parterowych, z poddaszem i piętrowych

Dom murowany czy szkieletowy?

Bardzo dobra izolacja termiczna domu zbudowanego w technologii szkieletowej sprawia, że jest on wysoce energooszczędny, a co za tym idzie, znacząco maleją koszty jego ogrzewania. W przypadku domów w technologii murowanej jest to bardzo trudne do osiągnięcia.

Domy w technologii szkieletowej budowane są praktycznie przez cały rok, ze względu na brak prac mokrych.

Konstrukcja jest stosunkowo lekka, co nie wymaga specjalnych fundamentów pod dom szkieletowy i pozwala na budowę na różnego rodzaju podłożach i w zróżnicowanym terenie. To wszystko znacznie powiększa możliwości budowy domu.

Bardzo ważny jest czas realizacji całej budowy, który w technologii szkieletowej zazwyczaj zamyka się w okresie od dwóch do trzech miesięcy nawet w stanie „pod klucz”, czyli w takim, gdzie trzeba jeszcze tylko wnieść meble.

Kompendium wiedzy: Dom szkieletowy czy murowany? Wady i zalety rozwiązań

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 580 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o domach szkieletowych