Oferteo

Fundament pod dom szkieletowy – jaki fundament pod dom drewniany wybrać?

Jak wykonać fundament pod dom szkieletowy? Wszystko zależy od rodzaju fundamentu. Domy szkieletowe z powodzeniem można stawać na ławach fundamentowych, płytach albo słupach. O ile ławy fundamentowe sprawdzają się nie tylko w technologii szkieletowej, o tyle płyty czy słupy fundamentowe najczęściej są dedykowane lekkim domom z drewna. Jaki fundament pod dom szkieletowy sprawdzi się w konkretnych przypadkach?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 4min

Rodzaje fundamentów pod dom szkieletowy

Domy szkieletowe charakteryzują się lekką konstrukcją, jednak jak każdy budynek wymagają posadowienia na fundamentach. Te z kolei muszą zostać odpowiednio dobrane do ciężaru budynku, ponieważ inaczej nie będą mogły spełniać swojego podstawowego zadania - przenoszenia na grunt wszystkich obciążeń.

Domy drewniane szkieletowe posadowione są zazwyczaj na:

 1. Ławach fundamentowych (węższych i niższych niż te stosowane w technologii murowanej).
 2. Płytach fundamentowych.
 3. Fundamentach słupowych.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj podłoża. Dlatego podczas analizy działki warto skonsultować się nie tylko z architektem, ale także z geodetą. Rozsądne jest sprawdzenie zagospodarowania wody na działce przed rozpoczęciem prac i projektowaniem domu. Do sprawdzenia stanu wody można:

 • użyć piezometru,
 • a w bardzo poglądowej wersji wystarczy sprawdzić, gdzie magazynuje się woda na działce, gdzie znajdują się spadki terenu itp.
Ważne!
W przypadku słabego gruntu można wykonać fundamentowanie pośrednie, które wykonywane jest na nośnej warstwie gruntu. Używa się do tego fundamentów podpartych. W rzadkich sytuacjach można zawiesić fundamenty na słabym gruncie, jeśli będą one się utrzymywały za pomocą tarcia ziemi o fundamentowe ścianki boczne.

Przygotowanie fundamentów jest jednym z pierwszych etapów podczas budowy domu. Jednak zanim do tego dojdzie, konieczna jest niwelacja terenu. Dopiero później:

 • następuje wykop pod fundamenty,
 • a następnie zbrojenie fundamentów.

Konkretna technika prac zależy od rodzaju wybranego fundamentu pod dom szkieletowy. Ten z kolei zależny jest od projektu oraz warunków gruntowych.

Praktyczny poradnik: Projekty domów szkieletowych
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 759 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jaki fundament pod dom szkieletowy? Ława fundamentowa

ława fundamentowa i pod dom szkieletowy i pod dom murowany

Najpopularniejsze są ławy fundamentowe, dlatego są często stosowane podczas budowy domów jednorodzinnych. Także w technologii murowanej. Warunkiem jest podłoże z odpowiednią nośnością. Ław fundamentowych nie można stosować na słabym gruncie.

Ponadto trzeba je chronić przed zniszczeniem za pomocą hydroizolacji. Do wylania ław fundamentowych musisz zastosować beton najlepszej jakości. Dzięki temu masz pewność, że nawet w trudnych warunkach będą dobrze utrzymywać ciężar domu.

Ława fundamentowa to:

 • fundament, który sprawdzi się na nośnym gruncie,
 • materiał, który poradzi sobie z ciężkimi konstrukcjami,
 • oraz fundament, który nieco wydłuża czas budowy, ale jest solidny.

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy

Na słabym gruncie sprawdzi się płyta fundamentowa. Co ją wyróżnia?

 • krótszy czas budowy (szybko wysycha),
 • brak konieczności zastosowania fundamentów pośrednich,
 • możliwość otrzymania podłogi w pierwszej kondygnacji domu od razu po wylaniu płyty oraz możliwość szybkiego zastosowania ogrzewania - już podczas pierwszych prac budowalnych!

Płyta fundamentowa wykonywana jest na gruncie, z którego została zdjęta warstwa humusu oraz który został zagęszczony warstwą podkładowo-drenażową (żwirem, grubym piaskiem).

Fundament pod dom szkieletowy: fundamenty słupowe

Są bardzo lekkie, więc sprawdzają się pod lekkimi domami szkieletowymi, w tym domami kanadyjskimi. Warto rozważyć ich zastosowanie, jeśli:

 • warunki gruntowe nie są dobre (nośność, zagospodarowanie wody na działce),
 • planujesz wykonać mały dom szkieletowy o niewielkim ciężarze.

Fundamenty słupowe polegają na ułożeniu belek podwalinowych, na których opiera się dom. Belki układa się na zagłębionych w gruncie gęsto rozstawionych słupach bez stóp. Ich dolna część betonowana jest już bezpośrednio w ziemi.

Zobacz ciekawe pomysły i inspiracje: Projekty domów szkieletowych do 100m2

Ile kosztuje fundament pod domek drewniany?

Koszt budowy fundamentów zależy od:

 • ich rodzaju,
 • projektu domu.

Koszt wykonania fundamentów (tzw. robocizna) to ok. 2 000-2 500 zł. Z kolei orientacyjny koszt samych fundamentów jest trudny do oszacowania. Rozbieżności cenowe w zależności od rodzaju fundamentu sięgają kilkunastu tysięcy złotych. Dobra wiadomość jest taka, że fundament pod dom szkieletowy zawsze jest nieco tańszy od fundamentu pod dom murowany.

Pamiętaj, aby nigdy nie oszczędzać na fundamentach. Jeśli tutaj coś zostanie wykonane źle, będzie ciężko naprawić ten błąd w późniejszym etapie prac. Bryła budynku zawsze powinna stanąć na odpowiednich fundamentach – niezależnie od tego, czy budujesz dom całoroczny, czy potrzebny jest ci fundament pod domek letniskowy.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco