Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? – część 1. Raport
Typowy nowopowstający dom w Polsce w 2022 roku miał metraż między 101 m² a 150 m² i został zbudowany techniką murowania. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. Nowe obiekty powstawały najczęściej na bazie gotowego projektu zakupiony u architekta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, w ramach najnowszej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.
Z poradnika dowiesz się
W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:
- powierzchni nowo wybudowanych domów;
- powodów wyboru danego metrażu;
- źródła projektu architektoniczno-budowlanego;
- technologii, w jakiej wykonany został dom i materiału pokrycia dachu.
Raport o budowie domów w Polsce jest corocznie publikowany przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami. Jego celem jest przedstawienie najważniejszych trendów w budownictwie jednorodzinnym oraz opinii Polaków na temat posiadania własnego domu.
W tegorocznym raporcie przedstawione zostały wyniki badania zrealizowanego przez Oferteo w styczniu 2023 roku wśród 465 osób, które w roku 2022 budowały dom.
Najczęściej budowano domy o powierzchni między 101 a 200 m2
Jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na cały proces inwestycyjny, jest planowany metraż obiektu. Podobnie jak w zeszłym roku, największa liczba respondentów (42%) zadeklarowała, że powierzchnia użytkowa ich domu mieści się w przedziale między 101 a 150 m². Część osób zdecydowała się na większy metraż, w przedziale między 151 a 200 m² (23%). Jeszcze większe domy, o powierzchni od 201 m² w górę, stanowiły 11% nowo powstałych budynków.
Inwestorzy niezwykle rzadko decydowali się na budowę niewielkich domów, o powierzchni przypominającej mieszkanie w bloku. Zaledwie 1% z nich postawiło dom mniejszy niż 50 m², a budynki o powierzchni z przedziału 51-75 m² stanowiły jedynie 6% wszystkich inwestycji.

Respondenci jako główny powód wyboru konkretnego metrażu najczęściej wymieniali wygodę użytkowania (38%) oraz osobiste preferencje (25%). Dla części z nich motywacją było dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15%). Część decydowała się na mniejszy metraż z powodu ograniczonego budżetu, a niektórzy dostosowali swoje oczekiwania wobec powierzchni użytkowej do tego, co było określone w wybranym przez nich projekcie domu.
Od 2022 roku istnieje możliwość wybudowania bez zezwolenia małego domu o powierzchni zabudowy do 70 m². Jednak inwestorzy nie byli taką opcją szczególnie zainteresowani. Zaledwie 2% z nich zdeklarowało, że dostosowywali wielkość domu do wymogów dotyczących budowy w uproszczonym trybie.
Co 10. osoba samodzielnie przygotowała projekt domu
Projekt, na bazie którego budowany jest dom, może pochodzić z różnych źródeł. Największą popularnością w 2022 cieszyły się gotowe projekty, zakupione od architekta. Na taki krok decydowało się 37% respondentów.
Nieco więcej niż co czwarty ankietowany (27%) decydował się na opracowanie projektu indywidualnego we współpracy ze specjalistą, a 23% modyfikowało zakupiony gotowy projekt tak, aby był zgodny z ich potrzebami.
Rzadziej, bo w 11% przypadków, inwestorzy deklarowali samodzielne przygotowanie całości projektu. Takie przedsięwzięcie wiąże się z potrzebą posiadania odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności obsługi programów graficznych, jak np. AutoCAD.

Nadal najpopularniejsze są domy murowane
Od lat najwięcej domów w Polsce powstaje w tradycyjnej technice murowanej. W 2022 roku aż 82% inwestorów wybrało właśnie tę opcję i jest to o 6 p.p. więcej niż w roku poprzednim. Równocześnie spadło zainteresowanie wykonaniem domu z drewna w technologii tzw. kanadyjskiej, inaczej zwanej szkieletową. Odsetek respondentów w tym przypadku wyniósł 9%, podczas gdy w poprzedniej edycji badania było to 11%.
Pozostali inwestorzy decydowali się na wykorzystanie prefabrykatów, keramzytów lub bali (po 2%). Oznacza to, że o 4 p.p. rzadziej niż w poprzednim roku budowano domy drewniane, czyli te wykonane w technologii szkieletowej lub właśnie z bali.

Kolejnym wyborem, jakiego musieli dokonać inwestorzy, był materiał pokrycia dachu. Najpopularniejsze okazały się dachówki ceramiczne (41% – wzrost o 7 p.p. względem poprzedniego roku). Rzadziej decydowano się na blachodachówki (38%), które w poprzednim roku były najczęściej wybieranym sposobem pokrycia (42%) oraz dachówki cementowe (po 14% w 2021 i 2022 roku).
Metodologia badania
Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku.
Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o budowie domów
Cennik usług budowlanych obejmuje prace konstrukcyjne, wykończeniowe, instalacje elektryczne i hydrauliczne, prace zewnętrzne. Ceny robót budowlanych są cały czas wysokie w porównaniu z poprzednimi latami. Czynniki wpływające na ceny to m.in. utrzymująca się wysoka inflacja oraz rosnące ceny materiałów budowlanych. Z poradnika dowiesz się, jak skutecznie zaplanować budżet na budowę lub remont w 2023 roku, jak wygląda aktualny cennik prac budowlanych 2023, jakie są prognozy cenowe na najbliższy czas i jakie są ceny poszczególnych prac budowlanych. Sprawdź przed rozpoczęciem remontu lub budowy i znajdź polecanych fachowców.
20.09.2023Wśród Polaków, którzy budowali dom w 2020 roku, widać trend zwiększania przestrzeni mieszkalnej. Nieruchomości, które powstały w ubiegłym roku, były wyraźnie większe niż te z 2019 – wynika z raportu Oferteo.pl. O 14 punktów procentowych wzrosła popularność domów z drewna.
22.12.2022Elementy smart home są obecne w co trzecim nowo powstającym domu – wynika z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl. Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Decyzja o wdrożeniu takich rozwiązań najczęściej spowodowana była potrzebą zwiększania komfortu mieszkania. Większość użytkowników zadeklarowała, że jest zadowolona z wybranych rozwiązań i planuje rozbudowę swojego systemu.
30.01.2023Ulga budowlana to ulga podatkowa, która obowiązywała do końca 2001 roku. Mimo że jest nieaktualna, mogą się o nią ubiegać osoby, które przed laty złożyły w Urzędzie Skarbowym odpowiednie dokumenty dotyczące budowy domu. Sprawdź, jak rozliczyć ulgę budowlaną na zasadzie praw nabytych i kiedy możesz stracić do niej prawo.
26.09.2022Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26-50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.
24.03.2023Zastanawiasz się, ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cena zależy m.in. od rodzaju i jakości wybranych prefabrykatów, rodzaju domu, powierzchni, wyposażenia i wykończenia. Dodatkowo do ceny domów z prefabrykatów należy doliczyć koszt transportu i montażu. Wszystko to sprawia, że budowa domu z prefabrykatów o powierzchni 100 m² w zależności od wybranych opcji może się znacząco różnić – dlatego przed inwestycją warto dowiedzieć się też, jak krok po kroku powstaje dom z prefabrykatów. W poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania, a dodatkowo: cennik domów z prefabrykatów w 2023 roku.
11.07.2023