monety i kalkulator leżące obok makiety domu

Ulga budowlana – czy istnieje i komu przysługuje?

Ulga budowlana – czy istnieje i komu przysługuje?

Ulga budowlana to ulga podatkowa, która obowiązywała do końca 2001 roku. Mimo że jest nieaktualna, mogą się o nią ubiegać osoby, które przed laty złożyły w Urzędzie Skarbowym odpowiednie dokumenty dotyczące budowy domu. Sprawdź, jak rozliczyć ulgę budowlaną na zasadzie praw nabytych i kiedy możesz stracić do niej prawo.

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 26 września 2022 26.09.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71355 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Co to jest ulga budowlana?

Ulga budowlana to pewnego rodzaju zniżka podatkowa, która obowiązywała od 1992 roku do końca 2001 roku. W ramach ulgi budowlanej mogłeś ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie niektórych materiałów budowlanych wykorzystanych przez firmy od budowy domów podczas budowy lub jego remontu. Ulga budowlana nazywana była dużą i małą ulgą mieszkaniową. Dziś możesz ją uzyskać wyłącznie na zasadzie praw nabytych.

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 355 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ulga budowlana 2022 – komu przysługuje?

Nie możesz obecnie wnioskować o ulgę na budowę domu. Możesz jednak z niej skorzystać, jeżeli w latach 1992-1996 nabyłeś prawo do odliczania od dochodu wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe. Istnieje jeden warunek: wydatki te nie były pokryte przez dochód osiągnięty w latach 1992-2001. Wówczas wydatki te podlegają odliczeniu od podatku w zeznaniach podatkowych na kolejne lata (aż do całkowitego ich odliczenia). Celem ulgi budowlanej jest obniżenie kosztów budowy domu.

Warto zaznaczyć, że nie każdy mógł sięgnąć po ulgę budowlaną. Komu przysługiwała zniżka podatkowa? Wszystkim osobom, których kwota dochodu była zbyt niska, aby odliczyć ulgę w pełnym zakresie.

Ulga budowlana 2022 – co można odliczyć?

Ulgę budowlaną można było uzyskać na:

  • zakup gruntu,
  • przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku w celach mieszkalnych,
  • wkład budowlany,
  • zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego,
  • rozbudowę lub nadbudowę budynku przez firmę budowlaną,
  • przebudowę suszarni, strychu,
  • przystosowanie pomieszczenia gospodarczego do celów mieszkalnych,
  • remont budynku.

Co ważne, wraz z ulgą budowlaną można było uzyskać ulgę na materiały potrzebne do budowy domu. Ulga obejmowała zarówno materiały służące do odświeżenia pomieszczeń, jak i ich gruntownej modernizacji, np. podczas ingerencji w elewację.

Ulga budowlana – jak rozliczyć?

makieta domu stojąca na kalkulatorze

Obowiązującą na starych zasadach ulgę budowlaną (na zasadzie praw nabytych) rozliczysz, wypełniając roczną deklarację PIT, a dokładniej druk PIT-D (pozycja 19. – „Odliczenia, które nie znalazły pokrycia w przychodzie/dochodzie za lata ubiegłe”).

O czym należy pamiętać, rozliczając ulgę budowlaną?

  1. Możesz to zrobić, wypełniając wcześniej zeznanie roczne PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.
  2. Jeśli małżonkowie rozliczają się osobno lub gdy prócz deklaracji podatkowej PIT-36/PIT-37 rozliczają również PIT-28, w poz. 23-26 w PIT-D należy wskazać, jaką część ulgi odlicza każdy z małżonków.
  3. PIT-D małżonkowie składają tylko jeden, nawet jeśli rozliczają się osobno.

W 2022 roku (i latach następnych) rozliczysz koszty budowy domu krok po kroku poniesione w latach 1992-2003 pod warunkiem, że nie rozliczyłeś jeszcze całej ulgi. Nie możesz jednak odliczać wydatków poniesionych po roku 2003.

Kiedy następuje utrata praw do ulgi budowlanej?

Jeśli zdecydowałeś się na budowę domu bez pozwolenia czy też za zgodą odpowiedniego urzędu, uważaj, abyś nie stracił ulgi budowlanej. Utrata zniżki podatkowej następuje podczas:

  • wycofania wkładu ze spółdzielni mieszkaniowej (po uprzednim odliczeniu ulgi),
  • zmiany przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy (po uprzednim odliczeniu ulgi),
  • zbycia nabytego gruntu pod zabudowę,
  • zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu,
  • otrzymania zwrotu uprzednio odliczonych wydatków.

W jakim terminie Urząd Skarbowy wypłaca pieniądze w ramach ulgi na budowę domu? Termin ten jest niezmienny i wynosi cztery miesiące. Czas liczony jest od momentu złożenia wniosku z kompletną dokumentacją.

Budowlana ulga termomodernizacyjna

Osoby, które korzystają z usług firm od budowy domów w Warszawie lub innego miasta podczas budowy domu, które nie skorzystały we wcześniejszych latach z ulgi budowlanej, nadal mogą obniżyć całkowity koszt budowy i ocieplenia domu. Jest to możliwe dzięki uldze termomodernizacyjnej. Weszła ona w życie 1 stycznia 2019 roku. Ulga daje możliwość odliczenia od podstawy podatku (lub przychodów w przypadku podatku zryczałtowanego) kosztów poniesionych podczas realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ulga dotyczy domów jednorodzinnych.

Co należy wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej?

  1. Limit odliczeń, których może dokonać podatnik, wynosi 53 tys. zł na osobę. Dotyczy on wszelkich prac wykonanych podczas budowy domu, np. wymiana stolarki okiennej.
  2. Jeśli dom jest współwłasnością małżonków, każdy z nich może odrębnie ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną.
  3. Ulga termomodernizacyjna skierowana jest do osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego (podatnik musi mieć tytuł prawny do nieruchomości!), a także osób, które poniosły wydatki związane z termomodernizacją budynku (mogły one wydać pieniądze z własnych oszczędności lub kredytu bankowego).
  4. Ulgą termomodernizacyjną nie są objęte nowe budynki. Zniżka podatkowa dotyczy wyłącznie budynków już istniejących, które przeszły modernizację.

Z budowlanej ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać osoby, które:

  • uzyskały (częściowe lub całkowite) dofinansowanie na przedsięwzięcie ze środków krajowych,
  • skorzystały z ulgi na budowę domu w ramach innych przepisów,
  • odliczyły koszty inwestycji od dochodu w przypadku ryczałtu,
  • ujęły wydatki na termomodernizację w kosztach.
Pamiętaj!
Budowlana ulga termomodernizacyjna obejmuje nie tylko ocieplenie budynku, wymianę drzwi czy zmianę źródła ciepła. W ramach ulgi możesz otrzymać zwrot pieniędzy za montaż paneli fotowoltaicznych czy zakup zbiornika na gaz lub olej.
Infografika przedstawiająca najważniejsze informacje o uldze termomodernizacyjnej

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć budowę domu, sprawdź najpierw wszystkie ulgi, które mogą obejmować postawienie budynku. Znajdź najlepszą firmę z Oferteo jak np. firmy specjalizujące się w budowie domów z Wrocławia lub innego miasta. Nie możesz z góry założyć, że je otrzymasz. Pozwolą jednak oszacować, ile pieniędzy może zostać zwrócone po odebraniu domu i złożeniu w Urzędzie Skarbowym odpowiednich dokumentów.

Dodano: 16 lutego 2021 Zaktualizowano: 26 września 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco