kobieta i mężczyzna trzymają w dłoniach model domu

Polacy potrzebują więcej przestrzeni – w 2020 roku budowali większe domy. Raport o ekipach budowlanych

Polacy potrzebują więcej przestrzeni – w 2020 roku budowali większe domy. Raport o ekipach budowlanych

Wśród Polaków, którzy budowali dom w 2020 roku, widać trend zwiększania przestrzeni mieszkalnej. Nieruchomości, które powstały w ubiegłym roku, były wyraźnie większe niż te z 2019 – wynika z raportu Oferteo.pl. O 14 punktów procentowych wzrosła popularność domów z drewna.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 22 grudnia 2022 22.12.2022 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67727 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Budowa w czasie pandemii

Serwis Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących towarów i usług budowlanych z ich dostawcami, przeprowadził badanie wśród osób, które budowały dom w 2020 roku. Wyniki pokazują, jak inwestorzy wspominają cały proces budowy oraz jakie budynki stawiano najczęściej w tym czasie.

Ubiegły rok pokrzyżował plany wielu Polaków, zarówno te dotyczące życia zawodowego, jak i prywatnego. Osoby, które właśnie na rok 2020 zaplanowały budowę swojego domu, stanęły przed nie lada wyzwaniem. W przypadku tak dużego przedsięwzięcia pierwsze kroki podejmowane były już wiele miesięcy wcześniej. Znaczna część inwestorów nie mogła pozwolić sobie na przekładanie rozpoczęcia budowy i podjęła decyzje o realizowaniu jej pomimo trwającej epidemii.

Inwestorzy wybierają małe działki

Wykres przedstawiający najbardziej popularne wielkości działek działek pod budowę domu

Badanie pokazało, że w 2020 roku Polacy najczęściej wznosili swoje domy na działkach o wielkości między 10 a 20 arów. Taki metraż wybierany był przez 39% badanych. Jest to wynik o 4 punkty procentowe niższy niż rok wcześniej. Nieznacznie, bo o 1%, wzrosła popularność działek od 5,01 do 10 arów. Na parcele większe niż 20 arów zdecydował się co piąty inwestor.

Nowe domy aż w 51% przypadków budowane były na terenach wiejskich. 15% powstało w niedużych miastach od 11 do 51 tys. mieszkańców, a 12% w miasteczkach do 10 tys. mieszkańców.

Coraz więcej przestrzeni mieszkalnej

Wykres przedstawiający najczęstsze metraże powierzchni użytkowej domu

W poprzednich latach obserwowaliśmy trend budowy coraz mniejszych domów. Okazuje się, że w 2020 roku ten trend się odwrócił. Popularność najmniejszych domów, o powierzchni nieprzekraczającej 100 m², spadła z 32% do zaledwie 21%. O 4% wzrósł natomiast odsetek osób wybierających nieruchomości między 101 a 150 m². Wyraźny wzrost widać też w kategorii od 151 do 200 m², która w 2020 znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 23% (17% w roku 2019).

Według badania Oferteo.pl, niezmienne pozostały preferencje Polaków dotyczące liczby kondygnacji. Inwestorzy wciąż najczęściej wybierają korzystny cenowo projekt nieruchomości parterowej z poddaszem użytkowym (55% ankietowanych). 30% zdecydowało się na budowę domu parterowego, a 10% – jednopiętrowego. Pozostali postawili dom dwupiętrowy.

88% domów wybudowanych w 2020 roku nie było podpiwniczonych, a 45% nie posiadało garażu.

Coraz więcej domów z drewna

Wykres przedstawiający wybraną technologię budowy domu

Budynki w Polsce wciąż najczęściej powstają w technologii murowanej, jednak widać bardzo znaczący wzrost zainteresowania domami drewnianymi. W roku 2019 wybierało je 2% inwestorów, a w 2020 było to już 16%. Na taką wyraźną zmianę wpływ mógł mieć fakt, że są one nieco tańsze i bardziej ekologiczne od domów tradycyjnych.

Do pokrycia dachu najczęściej (w 47% przypadków) wybierano blachodachówkę. Na drugim miejscu znalazła się dachówka ceramiczna (34%), a dalej dachówka cementowa (12,5%).

Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Na rynku budowlanym widać coraz więcej nowych rozwiązań, które na przestrzeni lat stopniowo budują swoją pozycję i zaufanie inwestorów. Taka dywersyfikacja rozwiązań daje możliwość wybrania opcji lepiej dopasowanej do potrzeb, a często także tańszej i szybszej w realizacji. Aby jednak tak się stało, warto poświęcić czas na zapoznanie się z rynkiem, wykonawcami i porównać oferty jak największej liczby firm.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco