Inwestujemy w rozwiązania smart home bo cenimy sobie komfort – raport o budowie domów

Inwestujemy w rozwiązania smart home bo cenimy sobie komfort – raport o budowie domów

Elementy smart home są obecne w co trzecim nowo powstającym domu – wynika z corocznego „Raportu o budowie domów w Polsce” serwisu Oferteo.pl. Odsetek ten od trzech lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Decyzja o wdrożeniu takich rozwiązań najczęściej spowodowana była potrzebą zwiększania komfortu mieszkania. Większość użytkowników zadeklarowała, że jest zadowolona z wybranych rozwiązań i planuje rozbudowę swojego systemu.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 30 stycznia 2023 30.01.2023 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 67727 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

30 proc. nowych domów w Polsce z systemem smart home

Wyniki badania Oferteo.pl, największego w Polsce serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, pokazują, że w 2021 roku 30% osób budujących dom zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań smart home.

23% z nich wybrało pojedyncze, niescentralizowane urządzenia. Pozostali zdecydowali się na centralne systemy sterowania, wśród których najpopularniejszy był Google Home (24%), a na drugim miejscu znalazł się Xiaomi Mijia/Aqara (9%). Na rozwiązanie Amazon Alexa lub Samsung SmartThings zdecydowało się po 8% ankietowanych.

Systemy inteligentnego domu są już stosunkowe dobrze znane – tylko 17% badanych nigdy o nich nie słyszało. Dla tych, którzy je znali, ale nie zdecydowali się na nie, problemem często była zbyt wysoka cena (51%).

Wykres odpowiadający na pytanie dlaczego respondenci nie zdecydowali się na rozwiązania smart home

Inwestujemy w smart home dla komfortu

Większość respondentów przyznała, że na decyzję o instalacji rozwiązania smart home wpłynęła przede wszystkim potrzeba zwiększenia komfortu. Podobnie jak w 2020 roku, było to 80% ankietowanych. Dla 64% decydujące było ich zainteresowanie nowymi technologiami. Odsetek ten wzrósł o 14 pp. w porównaniu ze wcześniejszym rokiem.

Specjalista Oferteo.pl

Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl

Specjalista Oferteo.pl

Nowe technologie są coraz ważniejszym elementem codzienności i pojawiają się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że nasz dom będzie jeszcze lepszym miejscem do życia. Aby właściwie je dobrać, warto skorzystać z usług fachowców.

Wśród osób instalujących system inteligentnego domu wzrosła też potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa. W 2021 roku jako główny powód swojej decyzji wskazało ten czynnik 46% respondentów. To 10 pp. więcej niż w roku 2020 (36%).

Wykres przedstawiający główne powody przekonujące do inwestycji w rozwiązania smart home

Systemy inteligentnego domu spełniają oczekiwania inwestorów

65% procent osób budujących dom w 2021 roku było w pełni zadowolonych z zakupionych urządzeń smart home, a 17% przyznało, że spełniły one ich oczekiwania częściowo. Większość respondentów planuje w przyszłości rozbudować swój system inteligentnego domu (65%). 33% ankietowanych chciałoby wdrożyć systemy oświetlenia, 31% zawory oraz zraszacze ogrodowe, a 28% – alarmy i narzędzia do sterowania ogrzewaniem.

Specjalista Oferteo.pl

Philippe Citroën, dyrektor zarządzający Netatmo, francuskiego producenta rozwiązań smart home

Specjalista Oferteo.pl

Polacy podchodzą do instalacji smart home strategicznie. Interesują się nimi już na etapie budowy, kiedy łatwo zadbać o poprowadzenie potrzebnej instalacji elektrycznej czy sieci Ethernet. Co prawda urządzenia inteligentnego domu można zainstalować w dowolnym momencie, ale wcześniej przemyślane systemy pozwalają na wykorzystanie potencjału smart home w pełni. Zwłaszcza, że większość użytkowników w dalszych krokach planuje stopniowo rozszerzać gamę inteligentnych urządzeń.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco