Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Dostępne technologie w budownictwie drewnianym i ich wpływ na środowisko

Dostępne technologie w budownictwie drewnianym i ich wpływ na środowisko

W dobie ogromnego zapotrzebowania na nowe domy naturalną tendencją zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i firm wykonawczych jest dążenie do maksymalnego skrócenia okresu budowy oraz do jego uproszczenia.

author box img

Joanna Kania

Zaktualizowano: 7 kwietnia 2021 07.04.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30461 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Jak długo powinna trwać budowa domu drewnianego?

Zacznijmy od optymalnego czasu, w jakim inwestor chciałby wprowadzić się do swojego nowego domu. Mając na uwadze liczne rozmowy z klientami i sfinalizowane realizacje, możemy wyciągnąć odpowiednie wnioski, a mianowicie że idealny czas to około pół roku od uzyskania pozwolenia na budowę.

Daje to możliwość z jednej strony zapłacenia przez klienta za wykonaną usługę, czyli pozyskania skutecznie środków na proces inwestycyjny, a z drugiej strony pozwala horyzont inwestycji zamknąć w terminie akceptowalnym dla większości inwestorów.

Więcej informacji o budownictwie drewnianym, szkieletowym: Budowa domu szkieletowego – jak, kiedy i za ile?

Technologie budowy domów drewnianych

Aby nadążyć za tymi potrzebami, dzisiejszy rynek technologii budownictwa drewnianego ma dla inwestorów szereg ciekawych propozycji. Zacznijmy od technologii tak zwanego litego drewna.

1. Technologia drewna klejonego krzyżowo – CLT

Będąca ciągle nowością, ale już rozpoznawalna technologia drewna klejonego krzyżowo – CLT. Charakteryzuje się układaniem krzyżowo od 3 do 9 warstw kantówki, gdzie łącznikiem jest klej pozbawiony formaldehydów.

Bardzo wysoka sztywność i nośność takiej konstrukcji oraz niebywała szybkość budowy przysparza tej technologii wielu sympatyków. Minusem na razie jest dość wysoka cena, ale w skali kilku lat widać tendencję spadkową.

2. Technologia litego drewna – NLT

Kolejną przedstawicielką nowoczesnych technologii litego drewna jest NLT. Pokrewna do CLT, z tą różnicą, że tu kantówki łączone są na gwoździe i śruby.

Mamy tu do czynienia z całkowicie czystą i ekologiczną technologią. Wielu klientów przekonuje brak kleju i to, że ściany w tym rozwiązaniu naturalnie oddychają i są całkowicie otwarte dyfuzyjnie.

3. Technologia szkieletu drewnianego

Czas teraz na typowy szkielet drewniany. Technologia znana i ceniona przez inwestorów. Powstające w niej domy są trwałe, ciepłe i niedrogie.

Potencjalnie same zalety mogą być jednak często przesłonięte przez błędy budowlane skutkujące licznymi mostkami cieplnymi oraz po pewnym czasie zawilgoceniem ścian. W przypadku jednak prawidłowo postawionego domu szkieletowego będzie on służył swoim właścicielom przez bardzo długi czas.

Więcej opinii: Domy szkieletowe – opinie. Czy warto budować dom w technologii szkieletowej?

4. Technologia paneli strukturalnych SIP

Odmianą szkieletu drewnianego jest technologia paneli strukturalnych SIP. Tutaj mamy do czynienia z płytami zbudowanymi, najczęściej ze styropianu o grubości 15 cm, który z obu stron oklejony jest płytami OSB. Bardzo ciekawa i przyszłościowa technologia.

Ultraszybka budowa. Wysoka sztywność, brak mostków termicznych i przystępna cena daje ogromne perspektywy rozwoju tego rodzaju budownictwa.

5. Technologia Gablok

Na koniec na razie ciekawostka, ale przyszłość pokaże, czy ten kierunek rozwoju znajdzie akceptację na rynku.

Gablok, bo o nim mowa, pochodzi z Belgii i jest to kolejna wariacja na temat szkieletu, tylko że właściwie bez udziału drewna. Na maszynach CNC wycinane są formatki, z których zbija się cegły z OSB i wypełnia ociepleniem, tworząc klocki.

Wygląda to spektakularnie i bardzo upraszcza budowę. Wysoka dokładność i powtarzalność elementów pozwala zakładać, że w najbliższym czasie przebojem zdobędzie rynek. Pod znakiem zapytania jest tylko kwestia ceny. Musi być skalkulowana pod kątem możliwości rynku, a na razie niestety cena jest wysoka.

Budownictwo i jego wpływ na środowisko

Artykuł ten ma na celu przybliżenie możliwości, jakie dziś niesie ze sobą rynek technologii drewnianych. Drugim w kolejności celem jest omówienie wpływu na otoczenie, tego, z czego budujemy.

Oszczędzamy wodę, kupujemy niskoemisyjne samochody, ale bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, czy to, jak budujemy, również ma znaczenie dla naszej planety, a co za tym idzie – dla nas. Okazuje się, że budownictwo jest odpowiedzialne za 20% do 30% wszystkich zanieczyszczeń, jakie emitujemy do atmosfery i szerzej otaczającego nas środowiska w formie choćby odpadów ropopochodnych czy zanieczyszczonej wody, która może już nigdy nie wrócić do obiegu.

Budownictwo drewniane ma bardzo dobry wpływ na otoczenie. Okazuje się, że dom zbudowany z drewna i jego pochodnych zmniejsza całościowy bilans emisyjny pomimo często dalekich odległości, z jakich trzeba przywieźć drewno konstrukcyjne lub zawieźć gotowe ściany do złożenia. Używanie odnawialnego materiału powoduje poprawę naszego otoczenia i pozwala myśleć spokojniej o tym, co nas czeka za dziesięć czy dwadzieścia lat.

Jaką technologię wybrać? Dom drewniany

Podsumowując, wybór technologii drewnianych jest szeroki. To do inwestora należy decyzja. Wszystkie oszczędzają czas i pieniądze, dając przy tym pewność na lata i ciepło dla użytkowników, którego nie jest w stanie dać żaden dom wybudowany w technologiach tak zwanych mokrych, czy – jak by chcieli sceptycy – w tradycyjnych. Wiemy, że to nieprawda. Tradycyjne budownictwo to budownictwo drewniane. Najbliżej natury, a co za tym idzie, najbliżej człowieka.

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 276 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 22 marca 2021 Zaktualizowano: 7 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco