Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Kiedy warto kupić podnośnik budowlany?

Kiedy warto kupić podnośnik budowlany?

Wiele firm z branży budowlanej korzysta z wypożyczalni podnośników. Z różnych względów jest to wygodna opcja, dlatego też rynek wynajmu jest bogaty w firmy oferujące takie usługi. Może jednak korzystniejszą opcją dla Twojej firmy będzie zakup jednego lub nawet kilku podestów?

author box img

Urszula Grz

Zaktualizowano: 24 lipca 2020 24.07.2020 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 68236 Firm Budujących Domy blisko Ciebie

Autor: AA Herkules Sp. z o.o.

Zakup czy wynajem podnośnika?

Ten, kto często wynajmuje podnośniki nożycowe czy teleskopowo-przegubowe, wie, że to komfort pracy. Wynajmujący nie musi zaprzątać sobie głowy serwisem zwyżki, bo wykonuje go firma, która jest usługodawcą. Oczywiście warto tutaj zaufać sprawdzonym wypożyczalniom podnośników.

Zarówno wynajem, jak i kupno podestu ma swoje zalety. Być może sprawdzi się również model mieszany – kilka najczęściej używanych podnośników na własność, a reszta z wynajmu.

Kiedy zatem najlepiej jest kupić zwyżkę? Wtedy, kiedy mamy pewność, że będzie ona często w użyciu. Wiadomo, że firma, prowadząc kilka projektów jednocześnie lub wiele różnych w ciągu roku, ma dość duże zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Ale wciąż nie do końca wiadomo, jakiego typu podesty ruchome konkretnie będą potrzebne w danej chwili. Producenci tych urządzeń oferują bowiem różne rodzaje podestów dostosowane do specyfikacji pracy.

Rodzaje podnośników – który lepszy?

I tak na przykład pod względem sposobu zasilania wyróżniamy podesty spalinowe i elektryczne, a pod względem konstrukcji: masztowe, teleskopowo-przegubowe (koszowe) i nożycowe.

W przypadku prac zewnętrznych na budowie przydatna będzie wersja spalinowa. Jednak gdy trzeba będzie zrobić coś pod świeżo postawionym dachem, lepszy będzie podnośnik elektryczny. Podobnie jest w przypadku podziału na podnośniki koszowe i nożycowe. Obie wersje mają swoje wady i zalety. Pierwsze doprowadzą pracownika nawet w trudno dostępne miejsce nad przeszkodami. Drugie z kolei mają większą nośność i platformę.

Leasing na podnośnik

Można też skorzystać z opcji leasingu. Jednak wiadomo, że w perspektywie długofalowej trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki związane m.in. z konserwacją maszyny, dbaniem o dobry stan techniczny czy opłaty urzędowe zezwalające na eksploatację podestu. Należy pamiętać, że przeglądy maszyny wykonuje jedynie przeszkolony serwisant z uprawnieniami na konserwacje podestów ruchomych przejezdnych.

Czy firmie budowlanej opłaca się inwestycja we własny podnośnik?

Tak, jednak pod pewnymi warunkami. Jeśli twoje przedsiębiorstwo korzysta z konkretnego typu zwyżki bardzo często, to na pewno dobrze jest mieć taką na własność. Nie zaskoczy cię wówczas sytuacja, w której potrzebujesz szybko wynająć maszynę, a jest ona w danym momencie niedostępna na rynku wypożyczalni podestów.

Dodano: 24 lipca 2020 Zaktualizowano: 24 lipca 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco