budowa domu szkieletowego z elementami konstrukcji we wnętrzu domu - w 2021

Domy szkieletowe – opinie. Czy warto budować dom w technologii szkieletowej?

W Polsce buduje się głównie domy murowane, ale technologia szkieletowa również zaczyna cieszyć się popularnością. Co sprawiło, że przez wiele lat domy szkieletowe miały złą opinię? A także co się musiało zmienić, żeby domy z drewna zaczęły cieszyć się dobrymi opiniami i zyskały popularność?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 6min

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – dom murowany czy szkieletowy – to przed wyborem projektu warto poznać cechy obu technologii. Na pewno dom szkieletowy wybudujesz szybciej i taniej, nawet stosując się do nowelizacji Prawa budowlanego, według której już 2021 roku każdy dom jednorodzinny musi być domem energooszczędnym.

Jednak sama cena nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wybór technologii szkieletowej. Duże znaczenie mają opinie innych użytkowników – zarówno te negatywne, jak i pozytywne, opisane w dalszej części artykułu. Sprawdziliśmy, skąd się biorą negatywne opinie i co dokładnie wpływa na opinie pozytywne.

Domy drewniane – skąd biorą się negatywne opinie użytkowników?

Domy szkieletowe posiadają mnóstwo zalet, przemawiających za tym, aby wybrać właśnie tę technologię. Mimo tego w Polsce wciąż głównie buduje się domy murowane. Co więcej, jeszcze jakiś czas temu domu zbudowane w technologii szkieletowej nie cieszyły się powszechni dobrymi opiniami! Dopiero od kilku lat Polacy zaczynają nieśmiało wracać do drewnianych szkieletów. Co sprawiło, że domy szkieletowe okryły się w Polsce złą sławą?

Głównie były to błędy wykonawcze. Początkowo technologia szkieletowa była czymś zupełnie nowym w Polsce i za jej wykonywanie brały się ekipy bez doświadczenia. Z tego powodu powstały takie opinie, jak te, że domy szkieletowe są zimne (wietrzne), nietrwałe czy głośne. Przy odpowiedniej sztuce budowlanej i rozwiązaniach konstrukcyjnych nie ma mowy o takich bolączkach!

Pojawiły się także opinie, że domy szkieletowe są nietrwałe. Być może dlatego, że “dom drewniany” w Polsce to często domek letniskowy o słabej konstrukcji? Albo z powodu konieczności ciągłego poprawiania błędów wykonawczych? Przy dobrze poprowadzonych pracach dom szkieletowy może wytrzymać minimum 50 lat bez generalnego remontu. Jeśli będziesz o niego dbał (prawidłową konserwacją i eksploatacją), to na pewno wytrzyma dłużej.

Istnieją także pewne wady technologii szkieletowej (w końcu żadna technologia budowy nie jest bez wad), które mogą przyczyniać się do złych opinii na temat domów drewnianych.

Często czytany poradnik: Budowa domu szkieletowego

Wady konstrukcji szkieletowej

Technologia szkieletowa, tak jak każda technologia budowy, ma swoje wady. W przypadku domów drewnianych są to:

 • konieczność dodatkowego ocieplenia budynku, np. wełną mineralną,
 • konieczność zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych, które wyciszą akustykę domu (podkładki nieprzenoszące drgań między elementami konstrukcji, wykończenie ścian podwójną warstwą płyt gipsowo-kartonowych albo zastosowanie grubszej warstwy wełny mineralnej, poprowadzenie rur kanalizacyjnych w izolacyjnych kołnierzach ochronnych),
 • ponadto należy już na etapie projektowania domu ustalić, gdzie zawisną ciężkie przedmioty, takie jak szafki kuchenne – szkielet będzie wymagał wzmocnień w określonych miejscach.

Domy szkieletowe – najczęściej powtarzające się dobre opinie

niższe koszty budowy to jedna z zalet domów szkieletowych

Użytkownicy domów szkieletowych chwalą je głównie za szybkość budowy oraz niższe koszty postawienia budynku niż w przypadku domów murowanych. Większość osób jest zadowolonych także z łatwości zastosowania takich rozwiązań, jak fotowoltaika.

Domy szkieletowe szybko się nagrzewają i jeśli zostały w nich zastosowane rozwiązania ograniczające mostki termiczne i inne czynniki zmniejszające akumulację ciepła, to długo będą utrzymywać przyjemną do przebywania w nich temperaturę. Ponadto technologia szkieletowa pozwala na wykończenie budynku w dowolny sposób. Elewacja może być nawet z naturalnego kamienia, pod warunkiem, że ściany zostaną wzmocnione. Na dobrą opinię domów szkieletowych wpływają też liczne zalety tej technologii.

Zalety domów z drewna

Domy zbudowane w technologii szkieletowej są znacznie tańsze niż domy murowane. Jest to skutkiem:

 • krótszego czasu budowy, a tym samym krótszego okresu korzystania z usług firmy budującej szybkie domy szkieletowe (od 3 do 6 miesięcy),
 • możliwości płytszego posadowienia fundamentów (mniejsza ilość robót ziemnych),
 • możliwości budowy zimą (nie traci się czasu podczas chłodnych pór roku).

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że nie tylko technologia wpływa na cenę budowy. Co więcej, dom szkieletowy może być droższy od murowanego, jeśli będzie posiadał skomplikowany projekt, dużą ilość “ozdobników”, dużą liczbę okien dachowych czy zostanie wykończony i urządzony drogimi materiałami.

Wracając do zalet domów z drewna, budynki szkieletowe mają lekką konstrukcję, więc można je zbudować na gruntach, które nie nadają się pod domy murowane. Szybko się nagrzewają i jeśli są zbudowane w systemie pasywnym, to długo utrzymują ciepło. Wykończenie zewnętrzne nie musi być drewniane – na dobrą sprawę drewniany może być tylko szkielet. Ściany można otynkować albo położyć na nie inny rodzaj elewacji, co sprawi, że mimo konstrukcji szkieletowej dom będzie wyglądał jak tradycyjny dom murowany.

Dodatkową zaletą domów szkieletowych jest fakt, że bez problemu można je wybudować jako domy energooszczędne. Kluczem do sukcesu jest zawsze fachowa ekipa wykonawców.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 824 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czy dom szkieletowy może być energooszczędny?

Tak, na dodatek obecnie nawet musi. O ile wcześniej każdy mógł wybrać, czy wybierze projekt energooszczędny, o tyle teraz każdy dom musi posiadać rozwiązania zmniejszające zużycie energii. Wynika to z ustalenia nowych warunków technicznych budowy domów. Z tego powodu według naszych specjalistów koszt budowy domu (niezależnie od technologii) wzrośnie od 5 do 10 procent, ale zmniejszą się rachunki za ogrzewanie.

Domy energooszczędne charakteryzują się tym, że:

 • Nie generują wysokich kosztów utrzymania (dzięki dobrej izolacyjności termicznej).
 • Posiadają możliwie najprostszą bryłę – skonstruowaną na planie prostokąta albo kwadratu, ale nie jest to reguła. Wynika to z faktu, że prosta bryła generuje mniej mostków termicznych.
 • Elewacja o największej powierzchni zwrócona jest na południe, tak, aby maksymalnie wykorzystać ciepło słońca do ogrzewania bryły.
 • Na południowej elewacji znajdują się największe przeszklenia.
 • Współczynnik przenikania ciepła U ścian nie przekracza 0,2 W/(m²·K).
Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Elewacje i ocieplenia, specjaliści od elewacji i ociepleń

Domy szkieletowe – czy opinie to przesądzające kryterium wyboru?

Obecnie przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu należy sprawdzić opinie użytkowników na jego temat. Prawdziwa ocena, niezależna od opisu producenta, może przesądzić o decyzji zakupu. Nie inaczej jest z wyborem technologii budowy domu.

Jednak należy pamiętać, że tyle opinii, ilu użytkowników! Dodatkowo wszystko jest kwestią gustu. Tradycjonalistów ciężko będzie przekonać do technologii szkieletowej, a osoby, które uwielbiają kontakt z naturą, zawsze będą najpierw myśleć o domach drewnianych. Dlatego o wyborze technologii budowy ostatecznie decydują:

 • cena,
 • indywidualne potrzeby,
 • czas budowy (niektórzy chcą zamieszkać w nowym domu jak najszybciej),
 • gust,
 • projekt (niektóre projekty dedykowane są specjalnie pod konkretne technologie),
 • doświadczenia (jeśli twój znajomy wybudował dom szkieletowy i jest z niego zadowolony, ty również będziesz bardziej przychylnybudowie domu z drewna!).

Warto tu podkreślić, że za większość wad domów szkieletowych odpowiadają błędy ekipy budowlanej w podstawowej konstrukcji budynku. Dlatego za każdym razem trzeba sprawdzić… opinie na temat wykonawcy. Dzięki temu z pewnością zbudujesz idealny dom szkieletowy, z którego będziesz zadowolony!

Często czytany poradnik: Dom szkieletowy - cena
Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco