dom szkieletowy w trakcie budowy widok od frontu - w 2021

Budowa domu szkieletowego – jak, kiedy i za ile?

Poradnik, jak zbudować ciepły i solidny dom szkieletowy, może się wydawać skomplikowany. Niemniej to właśnie domy o konstrukcji lekkiej cieszą się coraz większą popularnością. Budowa domu szkieletowego jest szybka, a cena za 1m2 może być nawet o kilkaset złotych niższa, niż w przypadku domów budowanych tradycyjnie. Technologia szkieletowa nie wybacza jednak błędów, dlatego każdy etap budowy wymaga dokładnego przygotowania.

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 10min

Budowa domu szkieletowego krok po kroku

Choć domy murowane nadal cieszą się zainteresowaniem, to coraz częściej powstają w Polsce domy szkieletowe. Ich konstrukcja oparta jest na stalowym lub drewnianym szkielecie, który następnie jest odbudowywany poszyciem ścian i warstwą izolacji. Technologia stosowana jest na świecie od wielu lat. Szczególnie docenianym aspektem jest łatwość i szybkość budowy.

Poniżej znajdziesz dokładny poradnik, jak krok po kroku wyglądają etapy związane z budową domu szkieletowego. Znajdź fachowca i rozpocznij budowę!

Czytaj więcej: Dom szkieletowy - opinie
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 837 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Krok 1: Fundamenty pod dom szkieletowy

Budowa domu szkieletowego zaczyna się od przygotowania fundamentów. Od poprawności ich wykonania zależeć będzie stabilność i trwałość budynku. Projekty domów szkieletowychoparte na geometrii i precyzyjnych wyliczeniach, dlatego już na betonowej warstwie fundamentu widoczne są zarysy podstawy przyszłego budynku.

Domy szkieletowe mogą być stawiane na tradycyjnych fundamentach lub na płycie betonowej, zależnie od wagi konstrukcji.

Krok 2: Budowa konstrukcji szkieletowej domu

Instrukcja budowy domu szkieletowego może się nieco różnić, zależnie od tego czy zdecydujemy się na szkielet stalowy czy drewniany. W przypadku domów jednorodzinnych, najczęściej stosowane są konstrukcje z drewna sosnowego klasy K27. Drewno do budowy domu powinno mieć klasę wytrzymałościową C24, być czterostronnie strugane i suszone komorowo. Zwiększa to odporność materiału na ogień, wilgoć i ataki insektów.

Etapy budowy szkieletu domu drewnianego to:

 1. Zamontowanie podwaliny impregnowanej ciśnieniowo, by ściany nie stykały się z fundamentami.
 2. Wykonanie konstrukcji ścian zewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi – są one zbijane na leżąco i stawiane w całości za pomocą dźwigu.
 3. Zamontowanie folii paroizolacyjnej w miejscach, gdzie ściany działowe łączą się ze ścianami zewnętrznymi.
 4. Wykonanie ścian wewnętrznych z otworami na drzwi.
 5. Wykonanie konstrukcji stropów oraz dachu.
 6. Unieruchomienie konstrukcji za pomocą zastrzałów.

Krok 3: Stan surowy otwarty – zakończenie robót konstrukcyjnych

Po postawieniu i usztywnieniu konstrukcji szkieletowej następuje:

 1. Montaż poszycia ścian zewnętrznych i dachu.
 2. Założenie wiatroizolacji na ścianach zewnętrznych.
 3. Pokrycie dachu warstwą papy, która zabezpieczy budynek przed deszczem.

Krok 4: Stan surowy zamknięty, czyli półmetek budowy domu

Zamknięcie stanu surowego domu oznacza zabezpieczenie go przed działaniem warunków atmosferycznych. Na tym etapie przeprowadzany jest:

 1. Montaż obróbek blacharskich w obrębie dachu,
 2. Montaż rynien,
 3. Montaż zewnętrznej stolarki drzwiowej i okiennej,
 4. Wykonanie pokrycia dachu.

Dach domu szkieletowego powinien być prosty i funkcjonalny. Po pokryciu go membraną izolacyjno-wiatrową, układane jest pokrycie właściwe. Do wykończenie dachu zazwyczaj stosuje się dachówkę bitumiczną.

Przydatny poradnik: Rodzaje okien

Krok 5: Elewacja domu szkieletowego

Nic nie nie stoi na przeszkodzie, by drewniany dom szkieletowy wyglądał z zewnątrz jak dom murowany. Wykonanie elewacji zabezpiecza budynek przed czynnikami zewnętrznymi i nadaje oczekiwany wygląd. Prace elewacyjne obejmują takie etapy jak:

 • wykonanie obróbek blacharskich,
 • zamontowanie zewnętrznych parapetów,
 • wykonanie elewacji,
 • osadzenie rur spustowych,
 • wykonanie cokołu budynku,
 • wykonanie schodów zewnętrznych i balustrad schodowych, jeśli uwzględnia je projekt,
 • wykończenie kominów.

Ściany zewnętrzne budynku pokrywa się poszyciem z płyt OSB lub MFP, na których układana jest wiatroizolacja i wełna fasadowa. Zewnętrzne ściany domu szkieletowego można pokryć tynkiem na siatce zbrojącej, deskami elewacyjnymi lub płytkami klinkierowymi. Elewacja domów szkieletowych najczęściej wykonywana jest z szalówki drewnianej lub sidingu.

Końcowym etapem budowy domu szkieletowego jest pokrycie środkiem impregnującym wszystkich widocznych elementów drewnianych domu.

Kompendium wiedzy: Elewacje domów

Krok 6: Montaż instalacji w domu szkieletowym

Montaż instalacji w domu szkieletowym wymaga dobrego planu. Poszczególne elementy prowadzone są w otulinach izolacyjnych wewnątrz ścian, jeszcze zanim przestrzenie zostaną wypełnione wełną mineralną.

Szczególnej uwagi wymaga instalacja elektryczna w domu szkieletowym, która musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami. Domy drewniane muszą być wyposażone w ochronę przepięciową i instalację odgromową, szczególnie jeśli stoją na wzniesieniach.

Poza instalacją elektryczną wykonuje się:

 • instalację wodno-kanalizacyjną,
 • instalację gazową,
 • instalację telewizyjną,
 • instalację alarmową.

Normalną cechą domów drewnianych są niewielkie ruchy konstrukcyjne w trakcie eksploatacji. Z tego względu przewody układa się dość luźno, by zapobiec ich ewentualnemu zerwaniu.

Krok 7: Izolacja budynku szkieletowego

Dopiero po rozłożeniu instalacji, przestrzenie między elementami konstrukcji wypełnia się wełną mineralną, która ociepla i wygłusza budynek. Na tym etapie układana jest wewnętrzna i zewnętrzna izolacja termiczna budynku. Na ścianach zewnętrznych i dachu montowana jest wiatroizolacja i izolacja przeciwwilgociowa (paroizolacja), która zabezpiecza konstrukcję przed zawilgoceniem. Kolejnym etapem jest wykonanie izolacji akustycznej w ścianach zewnętrznych i w stropie między kondygnacjami.

Krok 8: Montaż płyt gipsowych wewnątrz domu

Montaż płyt gipsowych wewnątrz domu poprzedza prace wykończeniowe. Na tym etapie przeprowadzany jest montaż rusztu i płyt gipsowych. Po zamontowaniu płyt, następuje ich szpachlowanie i szlifowanie.

Krok 9: Prace wykończeniowe

Wykończenie domu szkieletowego to najbardziej wyczekiwana część budowy. To właśnie na tym etapie prac następuje:

 • zamontowanie drzwi i parapetów wewnętrznych,
 • montaż glazury,
 • "biały montaż" elementów wyposażenia łazienki,
 • montaż gniazdek, kontaktów i lamp,
 • wykonanie podłóg,
 • malowanie ścian.

Krok 10: Odbiór budynku

Zakończenie prac budowlanych należy zgłosić w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, który wydaje następnie pozwolenie na użytkowanie budynku.

Ile trwa budowa domu szkieletowego?

czas budowy domu szkieletowego to kilka miesięcy

Szybka budowa domu szkieletowego jest najczęściej wymienianą zaletą tego typu konstrukcji. Budowa domu szkieletowego z prefabrykatów, jak ma to miejsce przy domach w systemie szwedzkim, umożliwia montaż całego szkieletu w zaledwie kilka dni. Nieco dłużej buduje się domy kanadyjskie, bo poszczególne elementy powstają już na placu budowy. Daje to jednak możliwość ingerowania w projekty, które otrzymamy od architekta.

Budowa domu szkieletowego pod klucz może trwać kilka miesięcy. Samo wykonanie fundamentów zajmuje kilka tygodni. Szkieletowa konstrukcja może powstać już w 2-3 miesiące. Wszystko zależy od wielkości domu i doświadczenia firmy budującej domy szkieletowe.

Budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym czy zleconym?

Choć instrukcja budowy domu szkieletowego jest prosta, w przypadku tych konstrukcji szczególnie łatwo o błędy. Samodzielna budowa domu szkieletowego nie zawsze jest możliwa i opłacalna. Budowa domu szkieletowego sposobem gospodarczym wymaga ogromnego zaangażowania inwestora, odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Instrukcje dostępne w książkach, na blogach internetowych i youtube to zdecydowanie za mało, by móc postawiać kilku-kilkunastotonowy dom szkieletowy. W nowym domu możesz sam położyć płytki w łazience, ale są prace, które zgodnie z prawem mogą wykonać wyłącznie profesjonalne ekipy budowlane.

Zlecając budowę domu sprawdzonej firmie:

 • łatwiej załatwisz formalności związane z budową,
 • zapłacisz mniej za materiały oraz wynajęcie ekip budowlanych i wykończeniowych,
 • masz pewność, że budowa spełnia obowiązujące normy prawne,
 • zaoszczędzisz czas (samodzielna budowa może zająć nawet 2 lata),
 • możesz konsultować swoje pomysły z profesjonalistami,
 • unikniesz błędów konstrukcyjnych i szybkich remontów,
 • zaoszczędzisz sobie nerwów – nad pracami będzie czuwał kierownik budowy i to jego obowiązkiem będzie prowadzenie dziennika budowy.
Pamiętaj!
Zatrudnienie wykonawcy jest z wielu względów bezpieczniejsze i tańsze. Jeśli chcesz, możesz uczestniczyć w budowie przy wykonywaniu prac nie wymagających specjalnych kwalifikacji.

Budowa ścian nośnych i działowych domu szkieletowego

Drewniane ściany nośne mają zazwyczaj grubość 24-28 cm. Z tego względu przestrzeń między ścianą zewnętrzną i wewnętrzną jest wypełniona wełną mineralną, której zadaniem jest wygłuszenie i izolacja termiczna budynku. Termoizolacja umieszczona jest także po wewnętrznej i zewnętrznej stronie budynku.

Ściany nośne składają się z:

 • pasa dolnego (podwaliny),
 • słupków,
 • pasa górnego,
 • oczepu,
 • przewiązek, które usztywniają słupki.

Przewiązki nie powinny być montowane w jednej linii, by uniknąć konieczności wbijania gwoździ pod skosem. Rozstaw słupków musi być dostosowany do szerokości wykorzystanych płyt gipsowych i wielkości budynku. Słupy o przekroju najczęściej 14 x 14 cm rozstawia się w odstępach 40 lub 60 cm, po czym przestrzenie między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym. Najczęściej stosowane są w tym celu płyty z wełny mineralnej lub drzewnej. Do uszczelnienia wykorzystywana jest także wełna celulozowa lub pianka poliuretanowa.

Ściany działowe mają grubość ok. 12 cm. Przestrzenie między belkami wypełnia się materiałem izolacyjnym, a następnie obija płytami gipsowo-kartonowymi lub drewnianą okładziną. Po postawieniu szkieletu, dom jest obudowywany usztywniającą płytą z zewnątrz i płytą ocieplającą od wewnątrz. Poszycie ścian stanowią wzmacniające konstrukcję wodoodporne płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe. Od wewnątrz ściany są wykończone płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami ogniochronnymi.

Ważne!
W trakcie budowy domu szkieletowego należy zostawić 2-3 mm szczelin dylatacyjnych, dzięki którym płyty będą mogły się nieznacznie rozszerzać pod wpływem ciepła lub uszkodzeń.

Jak wybudować ciepły dom szkieletowy?

Budowa domu szkieletowego i jego eksploatacja są stosunkowo tanie. Zastosowanie odpowiedniej izolacji sprawi, że dom szkieletowy osiągnie parametry energooszczędne. Koszt utrzymania domu szkieletowego może być nawet dwukrotnie niższy niż w przypadku domu murowanego. Oszczędności są wynikiem parametrów technicznych budynku, ponieważ każdy element konstrukcji stanowi barierę termoizolacyjną.

Struktura materiałowa przegród wewnętrznych i zewnętrznych daje tzw. efekt ciepłej ściany, którego nie doświadczysz w domach murowanych. Wpływa to na inne odczuwanie realnej temperatury wnętrza. Z tego powodu drewniane domy całoroczne sprawdzą się także w chłodniejszym klimacie.

W drewnianych domach szkieletowych z powodzeniem może być stosowane:

 • ogrzewanie elektryczne (podłogowe/naścienne/mieszane),
 • ogrzewanie gazowe (podłogowe/naścienne/mieszane),
 • ogrzewanie pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym (wariant nawiewny i opcja chłodzenia wnętrz latem),
 • ogrzewanie pompą ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym w wariancie podłogowym,
 • ogrzewanie dodatkowe w postaci kominka z rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez wentylację.

Dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu może zapewnić rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja pomieszczeń. Zanieczyszczone powietrze, które rekuperator wyciąga z wewnątrz budynku, ogrzewa jednocześnie przefiltrowane powietrze zasysane z zewnątrz, co umożliwia odzysk ciepła z wentylacji. Zastosowanie systemu rekuperacji znacząco zmniejsza też dostawanie się do domu kurzu, pyłków roślin, insektów i nieprzyjemnych zapachów. Przy zastosowaniu rekuperatora i nawiewnej pompy ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym może zapewnić oszczędności na poziomie nawet 34% w całym okresie grzewczym.

Budowa domu szkieletowego – cena

To ile kosztuje budowa domu szkieletowego, uzależnione jest od wielu czynników. Za sam projekt domu zapłacimy od 2 000 do 4 000 zł, zależnie od tego, czy chcemy wprowadzać zmiany czy nie. Koszty budowy mogą się wahać od około 150 do 250 tys. zł (zależnie od powierzchni domu). Do gotowego domu szkieletowego w stanie deweloperskim należy dopłacić jeszcze ok. 100 - 150 tys. zł. Cena domu prefabrykowanego wynosi ok. 4000 tys. zł za m2.

Znacznie ma tutaj głównie kształt bryły budynku i jej powierzchnia. Szkieletowa konstrukcja jest najczęściej stosowana przy budowie niewielkich domów jednorodzinnych i domków letniskowych, jednak nie jesteśmy ograniczeni do budowy domu parterowego. Drewniany szkielet bez problemu utrzyma dodatkową kondygnację, ale wymaga to doświadczonej ekipy budowlanej.

Kosztorys związany z budową domu szkieletowego otrzymasz już na etapie projektowania. Budynki w technologii szkieletowej można wykonać także w standardzie energooszczędnym. Dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego jest dostępne tylko dla osób, które korzystają z kredytu na budowę domu.

Budowa domu szkieletowego – kiedy zacząć?

Budowa domu szkieletowego od podstaw może być prowadzona właściwie o każdej porze roku, co jest jedną z różnic między domami szkieletowymi a murowanymi. Prace mokre są w przypadku domów z drewna ograniczone wyłącznie do przygotowania fundamentów.

Dodatkowo producenci domów szkieletowych wykorzystują do ich budowy najwyższej jakości drewno, które dzięki specjalnej obróbce jest trwałe i wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by również zimą budować domy szkieletowe.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco