dom murowany w stanie surowym zamkniętym na działce budowlanej - w 2022

Jak przygotować się do budowy domu murowanego?

Jak przygotować się do budowy domu murowanego?

Planujesz budowę domu murowanego? Przeczytaj nasz poradnik i krok po kroku przygotuj się do tej inwestycji. Opracowaliśmy go na podstawie rozmów z osobami, które już mieszkają we własnych domach. Ale nie tylko! Swoimi radami podzieliły się również firmy budowlane. Poznaj praktyczne wskazówki i nie miej wątpliwości, od czego zacząć.

author box img

Marta Białek

Opublikowano: 17 grudnia 2021 17.12.2021 Czas lektury: 17min

Krok 1: 15 porad przed budową domu murowanego

1. Dopilnuj wykonania badań geotechnicznych

Badania geotechniczne gruntu warto wykonać przed rozpoczęciem budowy – przed robotami ziemnymi, a najlepiej jeszcze przed zakupem działki. To dodatkowe zabezpieczenie, dające możliwość wyeliminowania niespodziewanych wydatków na usuwanie usterek lub wad konstrukcyjnych budynku. Aby ocenić, czy teren jest podmokły, firma geotechniczna zazwyczaj wykonuje min. 2-3 odwierty na działce. Jeśli woda gruntowa zajmuje wysoki poziom, co do zasady nie opłaci się budować piwnic. Wykonanie podpiwniczenia może być zarówno trudne technicznie, jak i kosztowne.

2. Upewnij się, czy samochody i maszyny wjadą na budowę

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie drogi dojazdowej. Przemyśl, którędy, jak często oraz jakiej wagi auta i sprzęty budowlane będą poruszały się po niej. Jest to ważne, ponieważ informacje te należy uwzględnić we wniosku o pozwolenie budowlane. Droga dojazdowa musi być odpowiednio utwardzona. Zwykle wymaga się, aby droga miała szerokość 5 m. Natomiast aby samochody mogły swobodnie się wymijać – nawet 6-7 m.

3. Zadbaj o doprowadzenie przyłączy wody i prądu

Mimo że dostęp do wody i prądu na etapie rozpoczęcia budowy domu (fundamenty) nie jest konieczny, jest bardzo przydatny. Warunki zabudowy i pozwolenie na budowę możesz otrzymać jedynie wtedy, gdy oba przyłącza (media) doprowadzone są do działki. Brak dostępu do mediów wiąże się z dodatkowymi kosztami, załatwianiem formalności i utratą cennego czasu. Jeśli jeszcze nie kupiłeś działki, przemyśl zakup działki uzbrojonej.

4. Wybierz kierownika budowy, ewentualnie inspektora nadzoru

Przeważnie najlepiej zdecydować się na kierownika niezależnego od firmy wykonawczej, patrzącego obiektywnie na budowę. Jeśli kierownik jest po stronie wykonawcy, możesz zatrudnić dodatkowo do kontroli inspektora nadzoru inwestorskiego. Zdarzają się sytuacje, że bank, w którym chcemy wziąć kredyt na budowę domu, będzie wymagał od nas współpracy z inspektorem.

5. Wybierz materiał budowlany: ceramika tradycyjna, ceramika poryzowana czy beton komórkowy?

Materiał budowlany należy wybrać już na etapie opracowywania projektu. Zasadniczo najwięcej zalet ma ceramika poryzowana (pustak ceramiczny), którą szybko i łatwo się muruje. Do wyboru masz też ceramikę tradycyjną i beton komórkowy. Zanim podejmiesz decyzję, doradź się wykonawcy domu. Pamiętaj, że nie tylko cena odgrywa tu dużą rolę!

6. Nie decyduj pochopnie! Przemyśl wybór firmy wykonawczej

W miarę możliwości sprawdź wcześniejsze realizacje budowlane firmy lub porozmawiaj z jej klientami. Przekalkuluj, czy lepiej wybrać firmę lokalną, czy z innej części kraju. Ogólnie ze względu na dyspozycyjność, łatwiejszą weryfikację opinii, brak opłat za dojazd czy też nocleg lepiej postawić na firmę miejscową. Natomiast warto zapoznać się z każdą przedstawioną ofertą.

7. Postaw na jakość – cena nie zawsze jest najważniejsza

Przy wyborze ekipy budowlanej nie kieruj się wyłącznie ceną. Jeśli firma dostępna jest od ręki i oczekuje zbyt niskiej zapłaty za swe usługi – porządnie się zastanów. Pamiętaj, że dom to inwestycja na lata. Porównaj kilka ofert i wybierz solidną firmę, która wybuduje dom zgodnie ze sztuką budowlaną. Dobra firma to za mało. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu materiały budowlane również muszą być dobrej jakości.

8. Zapytaj, co jest potrzebne na początek

Możesz samodzielnie wybrać i kupić materiały. Jednak w tym przypadku obejmie Cię wyższy VAT (23%). Poza tym wykonawca może mieć dostęp do sprawdzonych źródeł materiałów. Dlatego ustal na początku, kto odpowiada za materiały oraz za ich dostawę na plac budowy, a w sytuacji jednorazowego zakupu – za ich składowanie. Zapytaj także, czy firma zapewnia niezbędne narzędzia i maszyny budowlane (typu koparka). Zagwarantowanie profesjonalnego sprzętu dobrze świadczy o wykonawcach.

9. Porozmawiaj o warunkach umowy

Na początku uzgodnij z wykonawcą formę umowy (umowa o roboty budowlane czy umowa o dzieło) oraz określ warunki współpracy. Zapytaj firmę, do jakiego stanu może wybudować dom i za jaką kwotę? Jeśli planujesz budowę do stanu surowego lub stanu deweloperskiego, sprawdź, czy firma zgodzi się rozszerzyć umowę o kolejny etapy budowy. Postaraj się ustalić, z kim umowa będzie podpisywana – z generalnym wykonawcą, podwykonawcą czy może z pośrednikiem. Przeważnie najlepiej podpisywać umowę z bezpośrednim wykonawcą.

10. Bądź przygotowany na zaliczkę. Nie pomyl jej z zadatkiem!

Firmy budowlane zazwyczaj wymagają zaliczki na zakup materiałów. Średnio to 10% od sumy całej inwestycji. Pamiętaj, że wpłacona kwota może być uznana za zaliczkę tylko wtedy, gdy wynika to jednoznacznie z treści umowy. Jeśli nie doprecyzowałeś takiej informacji, każda przedpłata będzie stanowić zadatek. W sytuacji gdy firma nie chce zaliczki, zapłacisz za zakończony etap prac.

11. Zapytaj o realny termin rozpoczęcia i zakończenia prac

Oszacuj, kiedy chciałbyś, aby budynek był gotowy w stanie SSO, a następnie w stanie SSZ. Ze względu na różne nieprzewidziane okoliczności (kiepska pogoda, brak materiałów, choroba pracowników) podejdź realnie do uzgodnienia terminów inwestycji. Czasem lepiej określić w umowie dłuższe terminy na wykonanie prac, a później być mile zaskoczonym z powodu szybszej realizacji.

12. Zdobądź projekt domu – na zamówienie lub gotowy

Możesz zlecić architektowi wykonanie projektu indywidualnego lub kupić projekt gotowy (typowy) ze strony internetowej pracowni. Aby uniknąć zbyt wielu poprawek i kosztów z tym związanych, postaraj się dobrać projekt do działki (nie odwrotnie). Projekt architektoniczno-budowlany wraz z projektem zagospodarowania terenu i projektem technicznym wchodzi w skład projektu budowlanego.

13. Nie zapomnij o usłudze geodezyjnej

Poszukaj geodety z uprawnieniami geodezyjnymi i kartograficznymi. Będziesz współpracować z nim przez cały okres budowy – od momentu zakupu działki, aż po oddanie budynku do użytku. Geodeta odpowiada m.in. za przygotowanie mapy do celów projektowych, wytyczenie i pomiar przyłączy oraz wytyczenie budynku. Jego pomoc okaże się nieodzowna także przed wykonaniem ogrodzenia.

14. Zawieś tablicę informacyjną budowy i przygotuj dziennik budowy

Zgodnie z prawem należy zawiesić tablice informacyjne. Za zakup i wypełnienie tablicy odpowiada inwestor, natomiast za wywieszenie, prawidłowe uzupełnienie i zabezpieczenie tablicy przed zniszczeniem – kierownik budowy. Do rozpoczęcia prac budowlanych jest również wymagany dziennik budowy. Powinien być uzupełniany bezbłędnie i w sposób chronologiczny. Nad jego prowadzeniem czuwa kierownik budowy, ale pierwszy wpis dodaje inwestor.

15. Złóż wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoś budowę do urzędu

Załatwienie formalności jest niezbędne do rozpoczęcia prac. Jeśli tego nie dopilnujesz, budowa może zostać uznana za samowolę budowlaną. Wiąże się to z karami finansowymi, a nawet z nakazem rozbiórki obiektu. Jeśli chcesz budować dom bez pozwolenia, nie możesz przekroczyć określonej przez prawo budowlane wielkości budynku.

O co może zapytać Cię fachowiec lub firma budująca domy murowane?

 • Na jakim etapie załatwiania formalności jesteś?
 • Czy posiadasz działkę pod budowę domu?
 • Czy na działce budowlanej są doprowadzone media?
 • Gdzie leży działka, na której powstanie dom?
 • Czy posiadasz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MSZP) lub warunki zabudowy (WZ)?
 • Czy wykonano już odwierty geologiczne?
 • Czy wykonano już prace ziemne?
 • Jakiego budynku dotyczy zlecenie budowy (dom jednorodzinny, bliźniak)?
 • Czy posiadasz projekt budowlany (projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny)?
 • Z jakiego projektu domu korzystasz (gotowy ze strony pracowni czy indywidualny)?
 • Czy budowa została zgłoszona?
 • Do jakiego stanu chcesz zlecić budowę (SSO, SSZ, stan deweloperski czy stan pod klucz)?
 • Jaka ma być powierzchnia budowanego obiektu? Dla ilu osób ma być dom?
 • W jakiej technologii chcesz budować dom? Z jakiego rodzaju materiałów?
 • Kto ma zapewnić materiały?
 • Jaka ma być powierzchnia dachu?
 • Z jakiego materiału ma być wykonany dach?
 • Jaki ma być rodzaj dachu?
 • Czy dom będzie posadowiony na tradycyjnych fundamentach, czy na płycie fundamentowej?
 • Czy budynek ma być podpiwniczony?
 • Czy dom będzie z poddaszem użytkowym?
 • Czy dom będzie z garażem?
 • Kiedy chcesz rozpocząć i zakończyć budowę?
 • Ile okien przewidujesz w domu?
 • Jaki rodzaj stropu chcesz wybrać?
 • Czy masz środki na inwestycję, czy planujesz wziąć kredyt hipoteczny?

Krok 2: Fachowiec czy amator? Wybór dobrego fachowca i sprawdzonej firmy budującej domy murowane

dłoń fachowca od budowy domów ściska dłoń klientki

Dobra firma budująca domy murowane powinna:

 • podpisać umowę z inwestorem,
 • wystawić fakturę VAT,
 • nie zaniżać cen ani nie podawać zbyt wygórowanych,
 • podawać całkowitą kwotę brutto za wykonanie usługi,
 • mieć wiedzę i doświadczenie branżowe,
 • mieć dobre opinie w Internecie oraz wśród swoich dotychczasowych klientów,
 • umożliwiać kontakt z osobami, którym wcześniej budowała dom,
 • gwarantować dobry kontakt i dobrą komunikację (fachowe doradztwo, dostępność, udzielanie konkretnych odpowiedzi, zadawanie pytań potrzebnych do przedstawienia oferty wraz z ceną),
 • samodzielnie wykonywać prace, bez posługiwania się podwykonawcami,
 • mieć ekipę ze stałym składem pracowników, co daje szansę na zachowanie lepszej jakości pracy,
 • zapewniać gwarancję i określać jej warunki,
 • dotrzymywać terminów,
 • dbać o bezpieczeństwo na terenie budowy,
 • ustalać terminy poszczególnych etapów prac budowlanych z wyprzedzeniem, żeby uniknąć wykonywania kilku zleceń jednocześnie.

Lista zalecanych pytań do firmy zajmującej się budową domów murowanych:

 • Od czego zacząć budowę domu?
 • Co zawiera oferta na wykonanie budynku?
 • Jakie zapisy znajdą się w umowie na budowę domu?
 • Jaki będzie ostateczny koszt budowy domu?
 • Jaki będzie sposób płatności? Jaka będzie forma rozliczenia?
 • Czy firma oczekuje zaliczki na zakup materiałów? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
 • Czy należy spodziewać się dodatkowych kosztów, np. za dostawę/wniesienie materiałów, sprzątanie pobudowlane, zapewnienie kontenera, przedstawienie oferty, postawienie przenośnej toalety, wykonanie ogrodzenia tymczasowego?
 • Kiedy budowa może się rozpocząć?
 • Kiedy prace budowlane mogą się zakończyć?
 • Jakie firma posiada doświadczenie w budowie domów? Ile zbudowała dotychczas budynków? Ile obecnie prac wykonuje?
 • W jakiej technologii firma buduje domy?
 • Jakie uprawnienia posiadają zatrudnieni pracownicy?
 • Gdzie można znaleźć więcej informacji o firmie (portfolio, referencje, fanpage na Facebooku, strona internetowa)?
 • Gdzie można sprawdzić wcześniej zrealizowane inwestycje i opinie klientów?
 • Czy można obejrzeć wybudowane domy i porozmawiać z innymi inwestorami?
 • Czy firma posiada ubezpieczenie OC?
 • Czy firma buduje domy samodzielnie, czy z pomocą podwykonawców?
 • Z jakich materiałów najlepiej wybudować dom?
 • Jakie są warunki gwarancji i rękojmi? W ciągu jakiego czasu można spodziewać się naprawy wady?
 • Czy możliwe jest indywidualne spotkanie w celu omówienia warunków współpracy?
 • Ilu jest stałych pracowników w ekipie? Ile osób będzie realizować budowę?
 • Jakimi etapami budowy firma się zajmuje (fundamenty, murowanie, stan surowy, stan deweloperski, stan pod klucz)?
 • Kto ma dostarczyć materiały budowlane na miejsce? Czy usługa jest dodatkowo płatna?
 • Czy istnieje możliwość rozszerzenia umowy o kolejne etapy prac?
 • Czy firma zapewnia szalunki? Czy inwestor musi je wynająć?
Ważne
Jeśli polscy fachowcy reprezentują firmę zagraniczną, warto zapytać, w jakiej walucie chcą się rozliczać.

Uważaj, kiedy firma budująca domy murowane:

 • nie widnieje w rejestrach CEIDG i KRS,
 • nie ma siedziby,
 • nie istnieje w Internecie,
 • nie posiada referencji od klientów,
 • nie chce pokazać wcześniej zrealizowanych przez siebie budów i umożliwić kontaktu ze swoimi klientami,
 • nie wystawia faktury,
 • nie podpisuje umów,
 • nie podaje całkowitego kosztu budowy domu (przede wszystkim ceny robocizny),
 • oferuje podejrzanie niskie ceny i/lub zbyt szybkie terminy realizacji,
 • nie potrafi odpowiedzieć na merytoryczne pytania dotyczące inwestycji,
 • nie określa precyzyjnie terminu inwestycji,
 • nie wskazuje danych kierownika, który czuwa nad inwestycją,
 • nie pracuje na profesjonalnych narzędziach, markowym sprzęcie, porządnych rusztowaniach czy drabinach,
 • ma podaną tylko jedną formę kontaktu, pod którą jest praktycznie nieosiągalna,
 • jest mało konkretna, udziela wymijających odpowiedzi lub wcale nie odpowiada na pytania,
 • nie ma ubezpieczenia w zakresie prowadzonej działalności,
 • nie zna się na materiałach i wybranej technologii budowy.

Krok 3: Umowa z firmą budującą domy murowane – kluczowe zapisy

 • data podpisania i miejsce zawarcia umowy,
 • dane osobowe i adresy obu stron (imiona i nazwiska, nazwa firmy),
 • podstawa działalności firmy budowlanej (NIP i REGON),
 • konkretny zakres prac i obowiązków obu stron,
 • lokalizacja i numer działki, na której powstanie obiekt,
 • informacja o mediach na działce,
 • załączniki do umowy (np. projekt, sporządzony kosztorys),
 • termin rozpoczęcia robót budowlanych (lepiej ustalić w umowie dłuższe terminy na wykonanie prac i ewentualnie wywiązać się z nich szybciej),
 • informacja, kto zakupi i dostarczy materiały budowlane na miejsce,
 • po czyjej stronie leży zapewnienie narzędzi i urządzeń potrzebnych do budowy domu,
 • termin i warunki wypłaty wynagrodzenia oraz kary umowne,
 • wysokość ewentualnych zaliczek,
 • harmonogram realizacji wraz z wyszczególnieniem cen ostatecznych za dany etap,
 • okres i warunki gwarancji oraz rękojmi,
 • można również wskazać personalia kierownika budowy oraz częstotliwość/daty jego wizyt na placu budowy,
 • własnoręczne podpisy obu stron.
Ważne:
 • Pamiętaj, że ceny materiałów mogą się zmieniać. Warto wziąć to pod uwagę podczas szacowania założeń budżetowych i sporządzania umowy.
 • Do wyboru możesz mieć umowę o dzieło lub umowę na roboty budowlane. Jeśli masz wątpliwości co do zawartości umowy, skonsultuj jej treść z prawnikiem.

Krok 4: 8 porad w trakcie budowy domu murowanego

1. Pamiętaj o ogrodzeniu terenu budowy

Każdy inwestor planujący budowę domu murowanego krok po kroku, powinien ogrodzić miejsce inwestycji (przed wypadkami, zniszczeniem i kradzieżą). Do wyboru są dwa rodzaje ogrodzeń: tymczasowe i docelowe. Ogrodzenie z siatki węzłowej ma atrakcyjną cenę, ale za to można łatwo je przeskoczyć. Z reguły zaleca się wykonanie ogrodzenia tymczasowego z paneli. Jeśli rozważasz ogrodzenie docelowe, miej na uwadze, że podczas wykonywania czynności budowlanych może ono ulec zabrudzeniu czy nawet uszkodzeniu.

2. Zwróć uwagę na przygotowanie terenu pod budowę domu

Roboty ziemne wykonuje się po przeprowadzeniu badań geotechnicznych gruntu i po uzyskaniu zezwolenia na budowę. Najlepszy okres na ich realizację to wiosna – jesień. Do zadań firmy wykonawczej należy odpowiednie zabezpieczenie placu i samych wykopów, np. za pomocą deskowania. Prawidłowe zabezpieczenie uchroni przed obsuwaniem się ziemi. Jeśli w trakcie wykonywania prac ziemnych dojdzie do przypadkowego naruszenia instalacji, trzeba jak najszybciej ustalić dalsze postępowanie z jednostką zarządzającą instalacją.

3. Przypilnuj budowy fundamentów

Fundamenty to najważniejszy element konstrukcyjny budynku, a ich naprawa (w przypadku zawilgocenia i pękania ścian) jest skomplikowana i droga. Wykonawcy domów szacują, że koszt fundamentów stanowi ok. 10-15% kosztów całkowitej budowy domu. Jeśli są wykonane prawidłowo, cały obiekt będzie dobrze osiadał i nie dojdzie do pękania ścian. Najczęściej popełniane błędy przy budowie fundamentów dotyczą wymiarów i kątów między ścianami. Przy niewielkich odchyleniach wymiarowych (dopuszczalne ok. 5 cm na całej długości domu) można wykonać korektę: postawić ścianę w części cokołowej.

4. Porównaj parametry betonu

Zadbaj o właściwą klasę betonu na ławy fundamentowe bądź płytę fundamentową. Należy stosować beton odpowiedni do planowanego obciążenia domu. Taki beton zapewnia fundamentom wytrzymałość, zapobiega ich pękaniu czy uszkodzeniu konstrukcji. Parametry i klasę betonu znajdziesz w projekcie konstrukcyjnym – nie można ich samodzielnie obniżać względem podanej wartości. Co ważne, beton powinien wyróżniać się wysoką wytrzymałością na ściskanie (minimum 20 MPa). Dzięki temu budynek będzie spełniał wszystkie normy techniczne.

5. Zwróć uwagę na prawidłowe wykonanie zbrojeń

Podczas zbrojenia fundamentów (ich wzmacniania) postaraj się sprawdzić rodzaj użytych materiałów, usytuowanie ławy na planie budowy domu, rzędne wysokościowe ławy fundamentu i głębokość posadowienia prętów. Stal powinna być pozbawiona korozji, wolna od tłuszczów, bitumów i innych zabrudzeń mogących pogorszyć jej przyczepność do betonu. Klasę stali możesz zweryfikować, porównując jej właściwości z danymi z projektu. Należy też pamiętać o dopasowaniu uziomu fundamentowego do zbrojenia fundamentów. Każdy element jest istotny i wpływa na trwałość konstrukcji.

6. Czuwaj nad równym wykonaniem murów

Wymurowana ściana powinna stać na podłożu równym, wypoziomowanym i stabilnym. Do jej wykonania niezbędne jest stosowanie materiałów jednego rodzaju, używanie narzędzi do murowania i odpowiedniej zaprawy. Równe wykonanie ścian zależy w dużej mierze od przygotowania pierwszej warstwy muru. Krzywo postawione ściany mają wpływ na resztę konstrukcji domu.

7. Sprawdzaj i pytaj, zanim wprowadzisz w życie

Jeśli zamierzasz zmienić pokrycie dachowe i zamontować na połaci dachu dodatkowe elementy (np. fotowoltaikę), najpierw sprawdź dopuszczalne obciążenia. Przede wszystkim skonsultuj możliwość wprowadzenia zmian z wykonawcą domu, kierownikiem budowy i architektem. Podjęcie decyzji bez rozmowy ze specjalistami może mieć negatywny wpływ na całą budowę (na jej przepisowe wykonanie i oddanie do użytku).

8. Posprzątaj lub zleć sprzątanie pobudowlane

W zależności od tego, co znajduje się w umowie, za sprzątanie pobudowlane wewnątrz i na zewnątrz domu oraz wywóz śmieci i gruzu odpowiada inwestor lub ekipa budowlana. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym i dokładnym sprzątaniu, możesz też skorzystać z usług firmy porządkowej.

Przepis na sukces inwestycyjny:
 • wykonanie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego / warunkami zabudowy,
 • budowa według projektu,
 • nadzór nad budową kierownika budowy / inspektora,
 • wybór rzetelnej ekipy,
 • wybór materiałów dobrej jakości,
 • pogłębianie wiedzy budowlanej i konsultowanie różnych kwestii ze specjalistami, np. z geodetą, architektem wnętrz, prawnikiem,
 • zapewnienie dobrej komunikacji po obu stronach (np. informowanie o wprowadzeniu zmian czy nieobecności pracowników),
 • terminowe przeprowadzanie prac,
 • regularne i bezbłędne uzupełnianie dziennika budowy,
 • prowadzenie dokumentacji fotograficznej,
 • odpowiedni stosunek jakości do ceny.

Najczęstsze błędy podczas budowy domu murowanego:

Błąd Skutek
Błędny wykop i błędne wytyczenie budynku
 • konieczność wykonania fundamentu od nowa
 • sporządzenie projektu zamiennego
 • większe koszty budowy domu
Złe zagęszczenie gruntu w fundamentach
 • nierównomierne/nadmierne osiadanie budynku i posadzek
 • pękanie posadzek i konstrukcji
Źle wykonane zbrojenie fundamentu
 • niedostateczna wytrzymałość i stabilność konstrukcji budynku
 • pęknięcia ścian
 • a nawet groźba zawalenia domu
Niewłaściwa izolacja budynku
 • nadmiar wilgoci w domu
 • powstawanie pleśni i grzybów
 • większe zużycie energii w domu
Brak właściwej kontroli ze strony kierownika budowy – nie pojawia się na budowie albo prosi tylko o zdjęcia prac
 • wady konstrukcyjne budynku, m.in.: niepasujące przekątne budynku, źle wykonane ławy lub płyty fundamentowe, brakujące zbrojenia, krzywe mury
Złe położenie więźby dachowej
 • osłabienie konstrukcji
 • konieczność użycia metalowych wzmocnień
Wybór najtańszych materiałów budowlanych
 • krótsza żywotność budynku
 • kosztowne prace naprawcze
 • słabsza izolacyjność budynku
Złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian
 • budowa krzywych ścian
 • groźba ich zawalenia
Samodzielne dokonywanie zmian projektowych
 • problem z odbiorem budynku
 • kara pieniężna
Zatrudnienie niedoświadczonej lub niesprawdzonej ekipy
 • nieznajomość danego systemu budowy
 • brak znajomości materiałów budowlanych,/li>
 • dodatkowe nakłady finansowe na poprawki
 • opóźnienia w realizacji kolejnych etapów prac

Krok 5: Koniec budowy – i co dalej?

1. Inwentaryzacja powykonawcza

 • Geodeta powinien zająć się pomiarem powykonawczym budynku. Podczas inwentaryzacji sprawdza zgodność wybudowanego domu z wcześniej przeprowadzonym wytyczeniem geodezyjnym (zgodność usytuowania z projektem zagospodarowania działki).

2. Protokół odbioru

 • Wyróżnia się odbiór częściowy po każdym zrealizowanym etapie prac oraz odbiór końcowy.
 • W celu odbioru końcowego strony umowy mają obowiązek stawić się na miejscu budowy. Jeśli wykonawca zgłosił zakończenie prac, inwestor powinien je odebrać niezależnie od wagi ich wad.
 • Podpisanie protokołu odbioru odbywa się z reguły na placu budowy. Swoje podpisy składają przedstawiciel generalnego wykonawcy i inwestor. Dodatkowo warto pomyśleć o obecności przy takim odbiorze kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
 • W przypadku wystąpienia wad informacje o nich powinny znaleźć się w protokole wraz ze wzmianką o terminie ich usunięcia lub oświadczeniem wykonawcy np. o obniżeniu wynagrodzenia.

3. Odbiór domu

 • Zanim zamieszkasz w nowo budowanym domu, powinieneś załatwić wszystkie formalności związane z odbiorem budynku. W przypadku domów jednorodzinnych zakończenie budowy należy zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (w wersji papierowej lub elektronicznej na stronie rządowego serwisu).
 • Jeśli nie dopełnisz formalności, możesz zostać obciążony karą finansową za nielegalne korzystanie z budynku. Ponadto utracisz prawo do rękojmi, ponieważ budowa według prawa nie została ukończona. A zakres ubezpieczenia nieruchomości może okazać się węższy.
 • Za odbiór budynku odpowiada kierownik budowy. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby budowa była zgodna z otrzymanym pozwoleniem, projektem i prawem budowlanym.

4. Obsługa pobudowlana

 • Firma powinna zadbać o sprawny i bezproblemowy kontakt z klientem po zakończeniu budowy. Pozytywna reakcja bądź brak reakcji ze strony wykonawcy wpływa na wizerunek jego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj inwestor odpowiednio obsłużony przez firmę budowlaną poleca jej usługi swoim znajomym. Natomiast brak kontaktu spotyka się z negatywną oceną.

5. Gwarancja i rękojmia za wady

 • Firma budowlana odpowiada za wady fizyczne obiektu (z tytułu rękojmi) co do zasady przez 5 lat.
 • Strony umowy mogą dowolnie określać długość gwarancji na roboty budowlane (gwarancji jakości). Domyślnie gwarancja trwa 2 lata, jednak może być dłuższa.
 • Nie każdy producent udziela gwarancji na swoje materiały. Konkurencja na rynku jest jednak tak duża, że producenci starają się wyróżnić na tle innych. Im dłuższa gwarancja na materiały budowlane, tym większa pewność, że zakupiony towar jest dobrej jakości i posłuży nam przez wiele lat.

* Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco