kask budowlany i stos dokumentów leżące na stole

Ile pozwoleń na budowę wydano w 2020 roku?

Polacy mimo pandemii koronawirusa chętnie budują domy oraz kupują mieszkania. Takie wnioski można wyciągnąć z danych GUNB i GUS, dotyczących wydanych pozwoleń na budowę w 2020 roku. Ile wniosków o pozwolenie na budowę zgłoszono w zeszłym roku, a ile razy tylko zgłoszono budowę?

Ile pozwoleń na budowę wydano według GUNB?

Według danych z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2020 roku wydano 200 540 pozwoleń na budowę. Z tego 106 470 to liczba pozwoleń wydanych na budowę domów jednorodzinnych.

Powyższe dane nie uwzględniają danych dotyczących zgłoszenia budowy. Zgłoszeń budowy dopuszczonych w Prawie budowlanym było w sumie 34 586, z czego 1 877 dotyczyło wolnostojących budynków jednorodzinnych. Warto dodać, że dokumentacja niezbędna do zgłoszenia i uzyskania pozwolenia budowy jest jednakowa, ale to pozwolenie jest bezpieczniejsze dla inwestora.

Czytaj też: Dom bez pozwolenia

Pozwolenia na budowę – dane GUS

Z kolei według informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny łączna liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń w 2020 roku wyniosła 275 938. Na razie są to informacje sygnalne. Statystyka dotyczy budowy mieszkań przez deweloperów (171 591 mieszkań w budynkach wielorodzinnych) oraz inwestorów prywatnych (101 591 mieszkań).

Oddano także do użytkowania 221 978 mieszkań. To o 6,9% więcej niż w roku 2019. Dane GUNB oraz dane GUS pokazują, że rynek budownictwa radził sobie całkiem dobrze mimo pandemii koronawirusa.

Kompendium wiedzy: Budowa domów – porady, ranking 2021, najlepsze firmy budujące domy

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty