Ceny materiałów budowlanych coraz wyższe!

Od stycznia na rynku materiałów budowlanych można zaobserwować znaczną podwyżkę cen. Więcej zapłacisz m.in. za płyty OSB, cement, wapno i stolarkę (wyroby z drewna). Co wpływa na podwyżkę cen za materiały budowlane? Czy wzrost kosztów ma charakter przejściowy, czy też należy się przyzwyczaić do panującej na rynku drożyzny?

Jakie materiały budowlane podrożały?

Eksperci serwisu RynekPierwotny wyliczyli, że w styczniu 2021 podrożały ceny praktycznie wszystkich materiałów budowlanych. Największa podwyżka dotyczy płyt OSB, które są teraz droższe o średnio 11% niż w 2020 roku. Droższe są także:

  • cement i wapno – o 7,4%,
  • sucha zabudowa – o 6,2%,
  • instalacje i ogrzewanie – o 3,5%,
  • dachy i rynny – o 3,5%,
  • oświetlenie – o 3,2%,
  • stolarka – o 2,7%,
  • narzędzia budowlane – o 2,3%,
  • chemia budowlana – o 1,5%,
  • farby, lakier – o 1,3%,
  • izolacje termiczne – o 0,7%.

W związku z podwyżką cen za materiały budowalne naturalnie zwiększa się koszt budowy domu. Inwestorzy zapłacą jeszcze więcej, bo od stycznia weszły w życie nowe warunki techniczne 2021, które nakazują budowę domów w standardzie energooszczędnym. Choć początkowo może się to wydawać dość dużą barierą finansową, to finalnie poniesione koszta zwracają się właściciwolom domów w niższych rachunkach za prąd.

Czytaj też: Ulga budowlana

Dlaczego ceny materiałów budowlanych idą w górę?

Eksperci wskazują, że za podwyżkę cen odpowiada wysoka aktywność deweloperów oraz inwestorów budujących domy jednorodzinne. Pandemia koronawirusa, zamiast ostudzić zapał inwestorów sprawiła, że coraz więcej osób chce mieszkać w miejscu, w którym mają więcej przestrzeni – czyli w domu jednorodzinnym. Trzeba jednak zauważyć, że wzrost cen za materiały budowalne nie jest niczym nowym.

Tę tendencję można obserwować już od kilku lat, choć w 2021 roku wzrost cen materiałów budowlanych postępuje wyjątkowo szybko. Mimo to aktualne dane z GUS, dotyczące m.in. liczbę wydawanych pozwoleń na budowę pokazują, że zainteresowanie budową domu wciąż jest ogromne. Dlatego eksperci szacują, że ceny materiałów budowlanych raczej nie będą spadać, ale mogą za to drożeć już w nieco wolniejszym tempie. Wszystko zależy od rynku.

Kompendium wiedzy: Budowa domów – porady, ranking 2021, najlepsze firmy budujące domy

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty